Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kształty porcelanek a zawartość butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pieczarek
    zwykle cham i prostak
    • 06-2001
    • 5011

    Kształty porcelanek a zawartość butelki

    Jeden z naszych największych ekspertów czyli kolega Piwowar, kilkakrotnie mówił mi, że browary oprócz piwa produkowały bardzo często oranżady, wody mineralne. I butelka z piwem miała porcelankę okrągłą, natomiast z wodą mineralną porcelankę wydłużoną i - jakby to powiedzieć - nieco kanciastą. Powiedział mi także, że w Niemczech jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku sprzedaż wód mineralnych odbywała się standardowo w butelkach z takimi porcelankami. Nawet dał mi taką porcelankę. Napisy na niej jednoznacznie wskazują, że służyła do sprzedaży wody mineralnej. Również w swoim opracowaniu dotyczącym opolskich browarów pokazuje taką starą, kanciastą porcelankę Schultheissa i zaznacza, że była to porcelanka od jakiejś oranżadki.
    Czy ktoś wie, albo spotkał się z jakimiś materiałami źródłowymi odnoszącymi się do browarów polskich, gdzie byłaby opisana podobna zasada.
  • pieczarek
    zwykle cham i prostak
    • 06-2001
    • 5011

    #2
    Dzisiaj na niemieckiej stronie ebay.de zakończyła się aukcja polskiej butelki "Browar Bawarski L.Büchner Śmigiel 1929".
    Sprzedawca w opisie butelki napisał m.in.:
    Bemerkenswert ist die gut erhaltene Flasche auch wegen ihrem Prozellanbügelverschluß, der bei uns eigendlich nur für Mineralwasser benutzt wurde.
    W tłumaczeniu na nasze znaczy to mniej więcej tyle, że: Warte zaznaczenia jest to, że ta dobrze zachowana butelka zamykana jest na porcelankę, która u nas (czyli w Niemczech) była używana tylko do wody mineralnej.

    Czyli potwierdzałoby się to co mówił Piwowar. W Niemczech takie porcelanki służyły tylko do wód mineralnych. Ale sprzedawca tej polskiej butelki wcale nie jest pewien czy ta zasada obowiązywała także w Polsce.
    No właśnie - jak to było w Polsce?

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎