Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar, rozlewnia, karczma?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Misiekk
    Senior
    • 05-2001
    • 913

    Browar, rozlewnia, karczma?

    Ostatnio wpadła mi w rączki stara butla po ..., właśnie po czym?
    Najprawdopodobniej po piwie, ale według mojej wiedzy nie jest to butelka "browarowa". Na butelce tłoczone są napisy BUNZLAU; O. Krischke a na porcelance widnieje napis HOHBERG.
    Ja podejżewam że pochodzi ona z jakiejś karczmy bądź rozlewni. Jak dotychczas nic mi nie wiadomo o istnieniu w Bolesławcu browaru o takiej nazwie. Help!
    Piwo to jest życia blues, daje miłość oraz luz. :)
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    a Hohberg to chyba Lwówek
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • breslauer
      Senior
      • 05-2002
      • 2690

      #3
      Odp: Browar, rozlewnia, karczma?

      Misiekk napisał(a)
      Ostatnio wpadła mi w rączki stara butla po ..., właśnie po czym?
      Najprawdopodobniej po piwie, ale według mojej wiedzy nie jest to butelka "browarowa". Na butelce tłoczone są napisy BUNZLAU; O. Krischke a na porcelance widnieje napis HOHBERG.
      Ja podejżewam że pochodzi ona z jakiejś karczmy bądź rozlewni. Jak dotychczas nic mi nie wiadomo o istnieniu w Bolesławcu browaru o takiej nazwie. Help!
      Tak, jak napisał Becik browar we Lwówku nazywał się Brauerei Hohberg Loewenberg.
      Natomiast podejrzewam, że Twoja butelka została poddana "przeszczepianiu", tzn. porcelanka została doczepiona z zupełnie innej butli, po to, by uzupełnić brakujące zamknięcie patentowe. Na wrocławskiej giełdzie staroci często widuję tak preparowane butelki.
      Last edited by breslauer; 22-12-2003, 13:35.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Jeżeli napis HOHBERG na porcelance jest w dwóch linijkach i na dodatek w prostokątnej ramce, to jest porcelanka z lwóweckiego browaru z końca lat trzydziestych.
        Co do Bolesławca - nie znalazłem w swoich danych takiego nazwiska, więc to raczej nie był browar. Jakbyś zamieścił foto lub choćby opis, byłoby łatwiej zgadnąć.
        Największa rozlewnia i hurtownia piwa w Bolesławcu to H. Warstat Bunzlau. Tak sygnowane butelki są często spotykane w obiegu.

        Comment

        • Misiekk
          Senior
          • 05-2001
          • 913

          #5
          Podam opis bo nie mam możliwości zamieszczenia zdjęć. Na porcelance jest okrągła obwódka a napis podzielony jest w dwóch wierszach HOH-BERG. Wszystko w kolorze ceglanym. Jeśli chodzi o butelkę to ma kolor zielony, a kształtem nie różni się od butelek z PRL-u. I jest o pojemności 0,5 litra. Napisy na niej są umieszczone w dwóch poziomych linijkach:
          O.KRISCHKE a pod nim BUNZLAU.
          Samo zamknięcie jest dość luźno osadzone na szyjce więc może być przeszczepione, jak zasugerował Breslauer.
          Piwo to jest życia blues, daje miłość oraz luz. :)

          Comment

          • Stolp
            Senior
            • 06-2002
            • 492

            #6
            Dodałem tu:

            porcelankę O. Krischke'go - składu w Boleslawcu.
            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
            Szukam
            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎