Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

patrol piwny - Luksemburg i okolice

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pIvo
    Senior
    • 10-2002
    • 290

    patrol piwny - Luksemburg i okolice

    w listopadzie 2004 byłem w Luksemburgu, przy okazji odwiedziłem również 3 okoliczne państwa: Belgię, Francję i Niemcy. Piwo jest dostępne tu prawie powszechnie, zdecydowanie największy i najbardziej interesujący wybór jest oczywiscie w Belgii, potem, ze względu na lokalność produkcji, w Luxemburgu (tu zarówno piwa miejscowe i belgijskie), najmniejszy we Francji. W Niemczech piwo - spośród tych 4 krajów - jest najtańsze - i, jak i w innych regionach tego kraju - dostępne są tu popularne marki krajowe, pełen wybór piw z dużych okolicznych browarów, uzupełniony o kilka piw lokalnej produkcji. Najwyższe ceny są w Luksemburgu, tuż za nim znajduje się Belgia.

    Rynek piwny, w zakresie dostępności piw butelkowych, w Luksemburgu najbardziej podobny jest do rynku belgijskiego. Butelki są o zdecydowanie małej objętości: 0,33l i 0,25l. Półlitrowe pojawiają się zupełnie sporadycznie, za to wybór gatunków piwa - bardzo duży. W sklepach dostępne są marki piwa produkowane w Luksemburgu: Mousel i Diekirch (Interbrew) - najpopularniejsze oraz Bofferding, Battin i Simon. Szczególnie duży jest wybór piw belgijskich, i - ciekawostka - powszechnie dostępne jest piwo z Portugalii (Sagres). Średnie ceny w sklepach to ok. 0,6 - 1 Euro za butelkę, niestety najczęściej małą i na dodatek często pakowaną w większe opakowania (3,4,6-paki). Warto jednak zaznaczyć, że nie ma najmniejszego problemu z zakupem pojedynczej butelki wyciągnietej z większego opakowania.

    Z pewnością warto odwiedzić na swoim szlaku piwnym Luksemburg, jednak zdecydowanie jako przystanek w drodze do Belgii.

    Ponieważ udało mi się wzbogacić moją kolekcję o ponad 150 nowych pozycji, odwiedziny w Luksemburgu i okolicach zaliczam do wyjątkowo udanych ;-)

    Kilka kapsli z ww. wymienionych piw wkrótce będzie można będzie zobaczyć na: http://kapsle.w.interia.pl/lu.htm
    http://kapsle.w.interia.pl
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    w Luksemburgu (mieście) idąc od strony pałacu królewskiego w stronę małego placu/ryneczku (bo chyba tylko ten jeden tam jest, mija się po lewej stronie knajpkę CHE (wiadomo o co chodzi) i dalej, już na samym placu jest doskonaly pub (nazwy nie pamiętam) gdzie leją Bofferding.
    Lokal jest o tyle ciekawy, że oprócz typowo pubowego wystroju jest w nim zgromadzonych sporo bardzo starych bibelotów związanych z lokalnym luksemburgskim piwowarstwem, masa starych przedwojennych butelek, część z etykietami, podstawki, reklamy etc. Widać od razu, że właściciel zna się na rzeczy.
    Na każdym kolekcjonerze zrobi to spore wrażenie
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎