Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Wieluń (?)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kotmonika
    Member
    • 04-2005
    • 32

    Browar Wieluń (?)

    Witam, czy ma może ktos z Was jakieś blizsze informacje o browarze z Wielunia? Wiem że został założony w 1930 a zamknięty w 1950. Jakie piwa tam warzono? Czy był juz jakiś browar wczesniej na tym terenie, jak teraz wyglądają te tereny? W internecie trafiłam na okreslenie browar jurajski w Wieluniu, ale nic więcej tam nie było. Proszę o pomoc. Pozdrawiam!
  • Czapayew
    Senior
    • 10-2002
    • 1966

    #2
    Tutaj są etykiety:

    "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

    www.zamkoszlaki.com
    www.piwnekapsle.net

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kotmonika
      W internecie trafiłam na okreslenie browar jurajski w Wieluniu, ale nic więcej tam nie było. Proszę o pomoc. Pozdrawiam!
      Browar Jurajski jest w Zawierciu (ale może wożą piwo do Wielunia )

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • kotmonika
        Member
        • 04-2005
        • 32

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czapayew
        Bardzo dziękuje! te zdjęcia trochę mi dopowiedziały. czy wiesz może z jakiego okresu sa te etykiety w języku polskim wymieniające nazwisko Mosz i Florczyk? Pozdrawiam!

        Comment

        • kiszot
          Senior
          • 08-2001
          • 8081

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
          Browar Jurajski jest w Zawierciu (ale może wożą piwo do Wielunia )
          Nie wprowadzaj nikogo w błąd.
          Nie ma browaru Jurajskiego w Zawierciu.Jest Browar na Jurze a to jest różnica.
          Może faktycznie browar wieluński był nazywany jurajskim
          Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
          1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

          Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
          Mein Schlesierland, mein Heimatland,
          So von Natur, Natur in alter Weise,
          Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
          Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

          Comment

          • Shlangbaum
            Senior
            • 03-2005
            • 5828

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot
            Nie wprowadzaj nikogo w błąd.
            Nie ma browaru Jurajskiego w Zawierciu.Jest Browar na Jurze a to jest różnica.
            Może faktycznie browar wieluński był nazywany jurajskim
            A to przepraszam, faktycznie teraz sobie sprawdziłem

            Widziszkotmonika jak nie możesz liszyć na Shlangbauma to go zawsze kiszot poprawi

            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

            Comment

            • kotmonika
              Member
              • 04-2005
              • 32

              #7
              Dziękuję Wam obojgu! Najważniejsze że są tutaj osoby które czuwają nad poprawnością wypowiedzi i w razie czego sprostują, dopowiedzą, zacytują, pomogą... Jesteście nieocenieni! POzdrawiam!

              Comment

              • kalifat
                Senior
                • 10-2004
                • 1168

                #8
                Kotmoniko, czy chodzi Ci o browar w samym Wieluniu czy może w pobliskiej Rudzie? Bo ja kiedyś wyczytałem, że był browar w Rudzie, ale to jeszcze w XIX wieku.

                A jeśli chodzi o Wieluń, to może wiesz gdzie się mieścił (jakowyś adres)?
                bla bla bla

                Comment

                • kotmonika
                  Member
                  • 04-2005
                  • 32

                  #9
                  Chodzi mi o browar w samym Wieluniu. Pozdrawiam!

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Poplątaliście wszystko dokładnie, może moje wyjaśnienia i zapiski wam pomogą, z tego co wiem nigdy, nie było w Wieluniu browaru pod szyldem "Jurajski", jeżeli zaś chodzi o browar w Zawierciu, pierwotnie nazywał sie browar Jurajski, więc Shlangbaum, miał rację ale tylko częściowo, browar nazywał się tak w początkach swojej działalności, potem zmienił nazwę na browar na Jurze chyba w 1999 roku i tu znów ma rację Kiszot, po prostu dwie nazwy w różnych okresach działalności, niewiem jak z etykietami ale napewno na podstawkach występują te nazwy. Powróćmy jednak do browaru w Wieluniu, kilka danych do których udało mi się dotrzeć.

                    W 1899 roku, Browar należał do Karola Zygow, produkował rocznie, 1 900 wiader piwa.
                    W 1910 roku, browar własność, Karola Mosza, nabyty przez niego w 1903 roku, kapitał zakładowy browaru wynosił 50 000 rb., produkcją piwa zajmowało się 10 robotników, przybliżony obrót roczny z jego wytwarzania wynosił, 30 000 rb.
                    W 1922 roku, Browar, właśności, Karola Mosza, z kapitałem zakładowym 50 000 rb., przy wyrobie piwa zatrudnionych było 5 robotników browarnianych, browar był wyposażony w silnik o mocy 10 KM.
                    W 1946/7, jako „Państwowe Zakłady Piwowarskie, Browar Wieluń”, kierownikiem odpowiedzialnym za produkcje browaru był, Z. Proszewski, zakład zajmował się produkcja piwa i słodu, w czasie działań wojennych infrastruktura browaru uległa zniszczeniu w 15,6%
                    W 1948 roku, jako „Państwowy Browar „Wieluń”, mieścił się przy ul. 1 Maja 10, tel. 37, produkował piwo i słód

                    Comment

                    • Leonpraga
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 468

                      #11
                      Natrafiłem ostatnio na kilka wzmianek o browarach w Wieluniu i okazało się że Karol Zygoś miał oddzielny browar na Krakowskim Przedmieściu, a natomiast Korol Mosz wybudował swój browar od podstaw, na ul. Szpitalnej, późniejszej Piłsudskiego 10 .
                      W 1890 roku, następnie wydzierżawił go braciom Trąbczyńskim, później browarem zarządzała spółka „Karol Mosz Compania”, niestety browar popadł w długi i został wystawiony na sprzedaż przez bank , od którego odkupili go Karol Mosz, Ernest Wekwert, Wacław Ostrzycki.
                      W latach 30 włascicielami byli K. Mosz, Alojzy Florczak, Władysław Jankowski w czasie okupacji browar nosił nazwę „Brauerei Wolungen GmbH”

                      Comment

                      • kazin
                        Member
                        • 12-2003
                        • 81

                        #12
                        Bracia K.A.W. Trąbczyńscy prowadzili browar jeszcze w 1904 r. Zatrudiali wówczas 9 robotników.

                        Comment

                        • Leonpraga
                          Senior
                          • 02-2005
                          • 468

                          #13
                          Jeżeli chodzi o ścisłość to Bracia Trąbczyńscy browar od K. Mosza, dzierżawili latach 1900 – 1905

                          Comment

                          • becik
                            Senior
                            • 07-2002
                            • 14999

                            #14
                            Plany rozbudowy browaru Karola Mosza w Wieluniu z 1909 r.

                            W Wieluniu istniały dogodne warunki do produkcji piwa, gdzie według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego z 1893 r.: „Z wapienia jurajskiego tryskają [...] źródła zaopatrujące miasto w wyborną wodę”. W 1890 r. Karol Mosz zbudował duży browar przy ul. Szpitalnej. W 1909 r. właściciel złożył do gubernatora kaliskiego podanie o wydanie zgody na budowę słodowni. Do podania załączone były projekty fasad, przekroje oraz rzuty kondygnacji. Zgoda została wydana i budynek wzniesiono. W 1910 r. browar zatrudniał 10 robotników, dysponował kapitałem zakładowym w wysokości 50 tys. rubli a jego przybliżony obrót roczny wynosił 30 tys. rubli. Słodownia była podpiwniczonym, trzypiętrowym budynkiem, w którym rozpoczynał się cykl technologiczny produkcji piwa. Wyrabiano w niej słód, który po osuszeniu trafiał do warzelni. W magazynie słodu nasączone wodą ziarno jęczmienia dojrzewało i kiełkowało. Rozłożony na podłodze jęczmień wymagał dużej ilości miejsca i odpowiedniego przepływu powietrza, co decydowało o formie budynku. Miał on kształt wydłużonego prostokąta i niezbyt wysokie kondygnacje. Każde piętro stanowiła wolna przestrzeń, podzielona rzędami słupów podtrzymujących strop. Dostęp powietrza regulowały równomiernie rozmieszczone okna. Najniższe kondygnacje miały cementowe posadzki, na których leżał wilgotny jęczmień, musiał on być co kilka godzin przesypywany za pomocą drewnianych szufli. Górne piętra z drewnianymi stropami i podłogami stanowiły magazyn ziarna. Kolejny fragment budynku to węższa, zakończona kopułą suszarnia słodu. W tej części u dołu znajdował się piec. Ciepłe powietrze przechodziło przez ziarno rozłożone na dziurkowanych blachach na wyższych piętrach. Wilgoć odparowywała przez otwór zakończony w kopule niewysokim, blaszanym kominem. W 1914 r. w browarze wybuchł pożar, lecz zakład był ubezpieczony i kontynuował działalność. W okresie międzywojennym browar dzierżawił Alojzy Florczyk. Przedsiębiorstwo funkcjonowało także w okresie II wojny światowej. Po wojnie stało się browarem państwowym, początkowo produkowano w nim piwo, następnie tylko je rozlewano. Budynek słodowni przetrwał do lat 70. XX w., kiedy to został rozebrany pod nową zabudowę. Autor: Piotr Strembski (źr:http://dziedzictwo.polska.pl)
                            Bibliografia:
                            Baranowski B., Katalog zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce, t. 4, z. 3. Województwo łódzkie. Powiaty Wieluń i Wieruszów, Wrocław 1969;
                            Chybowicz-Brożyńska M., Kulesza M., Browarnictwo łódzkie przełomu XIX i XX w., Łódź 1983;
                            Kostrowicka I., Landau Z., Tomaszewski J., Historia gospodarcza Polski XIX i XX wieku, Warszawa 1966;
                            Olejnik T., Leksykon miasta Wielunia, Wieluń 2007.

                            ilustracje:
                            Attached Files
                            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                            Comment

                            • henbirofil
                              Member
                              • 05-2010
                              • 83

                              #15
                              Wieluń - zdjęcie

                              Becik ta bardzo spodobał mnie się plan rozbudowy że postanowiłem poszperać w historii browaru. i natrafiłem na pierwsze zdjęcie browaru z 1977 roku, przed wyburzeniem browaru.
                              Wyburzenie rozpoczęto 01.07.1978 roku i trwało trzy dni. Zdjęć wyburzania browaru jest 14 sztuk. Wszystkie można obejrzeć pod adresem:
                              http://wielun.biz/viewtopic.php?t=57...er=asc&start=0
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎