Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Corgoň, Tmavé Pivo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cezar
    Senior
    • 05-2001
    • 1349

    Corgoň, Tmavé Pivo

    Jedziemy dalej :

    Corgoň (tmavé pivo).

    Piwo firmowane i rozlane do butelek przez będący główną siedzibą koncernu Heineken Slovensko a.s. (patrz : www.heineken.sk) browar Corgoň w Nitrze, aczkolwiek wyprodukowane w należącym do tej samej grupy browarze z pobliskiego Hurbanova (tego od Złotego Bażanta). Niestety, nie potrafię wyjaśnić nazwy Corgoň, oczekuję od koleżanek i kolegów pomocy w tym względzie. W każdym razie na etykiecie zaprezentowany jest osobnik podobny do Atlasa. Może więc o to właśnie chodzi?

    Opakowanie : butelka 0.5 l.
    Zawartość alkoholu : min. 3,6% obj.
    Zawartość ekstraktu : prawdopodobnie 11% wag. (nigdzie nie podana).
    Wartość energetyczna : ok. 382 kcal/l.

    Wrażenia z konsumpcji :
    barwa – ciemnobrunatna, podobna do ciemnego Złotego Bażanta (patrz poprzednia recenzja),
    piana – jasnobeżowa, trochę intensywniejsza i trwalsza niż w ZB,
    zapach – lekko wyczuwalna woń karmelu,
    smak – łagodna goryczka, bardziej zdecydowana niż w ZB woń karmelu.

    W sumie piwo zbliżone do ZB, ale akurat nie ma się co dziwić, zważywszy, gdzie zostało uwarzone. Nie zdziwiłbym się, gdyby to był po prostu jakaś mutacja ZB firmowana przez kogoś innego.

    Moja ocena jeszcze wyższa niż poprzednio. 5.
    Attached Files
  • grzech
    Senior
    • 04-2001
    • 4592

    #2
    Ad. Corgoň.

    Butelkowy, import własny. Kolor dość ciemny, zapach słodkawo-owocowy. Smak ze słodyczą, karmelowym aromatem i gorzkim zakończeniem. Bardzo dobre.

    Comment

    • cielak
      Senior
      • 03-2004
      • 2890

      #3
      [QUOTE]Cezar napisał(a)
      Corgoň (tmavé pivo).
      ...Zawartość alkoholu : min. 3,6% obj.
      Zawartość ekstraktu : prawdopodobnie 11% wag. (nigdzie nie podana)...


      Spożywam i jest alk.3,3% eks.11,5%.
      Kolor- ciemny, bardzo ciemny prawie nie przepuszczający światła
      Co2- mało, nic nie ma?
      Zapach- mocno palono-słodowy
      Smak- silna "spalenizna", po chwili czuć gorycz
      Piana- nie znalazłem
      Opakowanie- but. podobna do starej "dojlidowskiej", etykieta "trójkątna", czarne "złotko" okalające szyjkę i kapsel.
      Nie lubię "ciemniaków" i dlatego oceniam na 3 (aby nie było że jestem złośliwy)
      Last edited by cielak; 17-08-2004, 22:54.
      zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

      Comment

      • Piotras
        Senior
        • 08-2003
        • 307

        #4
        genialne i CZEMU W POLSCE NIEMA TAKICH PIW??!!!

        Comment

        • lzkamil
          kierowca bombowca
          • 01-2003
          • 3611

          #5
          Corgoň, Tmavé pivo

          Kupione na Słowacji.
          Ekstr. 11.5%, alk. min. 3.3%, but. 0.5 l.
          Ciemnobrązowe, piana duża, drobnobąbelkowa, całkiem trwała, nagazowanie niewielkie.
          Zapach palonej kawy i karmelu. W smaku głównie goryczka, chyba bardziej od palonego słodu niż chmielu, trochę owocowych smaczków i coś jakby mlecznej kawy.
          Ocena 4.5
          Bardzo mi podszedł ten ciemniak, dobrze że robię następny kurs przez te okolice to zakupię większą partię
          Last edited by Twilight_Alehouse; 28-09-2005, 20:58.
          Lepszy jabol pod okapem
          niż GŻ, CP i KP !


          Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

          Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

          Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

          Comment

          • ZIOMEK2
            Gość
            • 09-2004
            • 2523

            #6
            ... i zgadzam się z Tobą, chociaż piłem ostatnio to piwo w wersji beczkowej ... Wszystkim polecam - chyba najlepszy mój ciemniak pity w tym roku - oczywiście z beczki !? ( rejon B.B ( SK ))

            Comment

            • ZIOMEK2
              Gość
              • 09-2004
              • 2523

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ZIOMEK2
              ... i zgadzam się z Tobą, chociaż piłem ostatnio to piwo w wersji beczkowej ... Wszystkim polecam - chyba najlepszy mój ciemniak pity w tym roku - oczywiście z beczki !? ( rejon B.B ( SK ))
              Poprawka ... moje piweczko miało około 4,5% alk. - reszta bez zmian

              Comment

              • lzkamil
                kierowca bombowca
                • 01-2003
                • 3611

                #8
                To akurat częste u braci Słowaków że mają różne wersje woltażowe.
                pzdr
                Lepszy jabol pod okapem
                niż GŻ, CP i KP !


                Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

                Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

                Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

                Comment

                • ZIOMEK2
                  Gość
                  • 09-2004
                  • 2523

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lzkamil
                  To akurat częste u braci Słowaków że mają różne wersje woltażowe.
                  pzdr
                  Zuważyłem kiedyś, że na kontretykiecie podają min. alk. % obj. ( i jest to dla mnie istotna informacja ), zaś na etykiecie oficjalnie " około " lub max. j.w.
                  ( u braci Czechów też to zauważyłem ).
                  N.p. przy piwie butelkowym ( 10-ka CORGOŃ ) jest podane na kontretykiecie min. alk. 3,3% obj. zaś na etykiecie oficjalnie 4%.

                  Szkoda tylko, że ostatnio w Słowacji nie napotkałem na piwo butelkowe ciemne marki " Corgoń ". Było beczkowe - bardzo dobre, bez kawowych zapachów ...
                  Zaś butelkowego " Steiger " nie dało się pić - beczkowe lepsze, głównie w " rezanym ".
                  Last edited by ZIOMEK2; 24-08-2005, 18:21.

                  Comment

                  • sibarh
                    PremiumUżytkownik
                    • 01-2005
                    • 10384

                    #10
                    Brakująca fotka:
                    Attached Files
                    2800 nowe piwa opisałem na forum
                    Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
                    Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

                    Comment

                    • Budvar
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 265

                      #11
                      Corgoň Vyčapni Ležiak Tmavý

                      Ekstrakt: 11.5% wag. | Alkohol: 3.3% obj.

                      Kolor: piękny ciemny brąz, z pobłyskującą nieśmiało rubinową nutą [4.5]

                      Piana: wysoka, puszysta, drobno bąbelkowa, kremowa (wydaje się, że ma konsystencję ubitego białka), kolor - piękny beż, opada bardzo wolno, pozostawiając miły dla oka wzór na szkle [5]

                      Zapach: charakterystyczny dla piw „tmavych” kawowo-palony, ale ciut za mało intensywny [4.5]

                      Smak - poezja: karmelowo-kawowo-palony, z wyraźnie wyczuwalnym (ale nie narzucającym się) słodem, esencjonalny, a przy tym delikatny [5]

                      Wysycenie: akuratne (nie za duże), idealnie podkreślające smak [5]

                      Opakowanie: bardzo ładne, przeważają barwy czarne i złote, całość tworzy piękną kompozycję, ładny wzór etykiety [5]

                      Uwagi: piwko zakupione na Słowacji, polskie „czarne” piwa niestety nadal nie dorównują słowackim wzorcom

                      Moja ocena (wg ARTomatu): [4.800]

                      Comment

                      • Pogoniarz
                        † 1971-2015 Piwosz w Raju
                        • 02-2003
                        • 7971

                        #12
                        Bardzo dobre piwo.Bardzo zaskoczyła mnie goryczka w tym piwie,jest bardzo wyraźna,do tego zdecydowany smak palonej kawy.Piana beżowa,bardzo długo się utrzymała.Barwa rubinowa.Kosztowało coś kole 1.5 zł.Naprawdę polecam.


                        Prawie jak Piwo
                        SZCZECIN

                        Comment

                        • duchśpi
                          Member
                          • 02-2005
                          • 36

                          #13
                          Nie zgadzam się jedynie z uwagami dotyczącymi smaku i aromatu w części dotyczącej "kawowości" - ja jej nie zauważyłem. Zapach faktycznie mało intensywny, karmelowy. W smaku, prócz braku kawy, odczułem za to wyraźne nuty owocowe (niestety nie zdążyłem wyczuć rodzaju owoców). Jak dla mnie, idealnie zrównoważony - bez przebijającego się alkoholu, goryczki czy drożdży. Mogę znowu zgodzić się z Budvarem - POEZJA!

                          Dziwne, że nasze doznania smakowe są tak różne. Może wynika to z miejsca produkcji. H. robi je w trzech zakładach; moje bylo z Hurbanovego.

                          Najlepszy ciemniak słowacki, jaki piłem!

                          ps. Nikt o tym nie wspomniał, ale na minus należy zaliczyć dosładzanie sacharyną
                          Last edited by duchśpi; 20-03-2006, 13:22.

                          Comment

                          • MarcinKa
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 2729

                            #14
                            Piwo od kumpla. Butelka NRV 0,5l. Moc 3,3%, ekstrakt 11,5. Zapach delikatny, palono karmelowy. Bardzo miły. Piana bardzo ładna, kawowego koloru, obfita. Długo się trzyma, a dywanik zostaje do końca. Kolor ciemny, brunatne. Pod mocne światło wiśniowy. Jak w porterach. Smak palono karmelowy. W pierwszym momencie czuć lekką słodycz, która jest przykrywana przez palony smak. Smak palony jest łagodny, ale wyraźny, ogólnie dominuje. Po przełknięciu najpierw czuć przez chwilkę słodycz, która nagle ustępuje miejsca posmakowi palonemu, który długo się utrzymuje w ustach. Goryczki nie czuć. Piwo oleiste w konsystencji. Pyszne. Wysycenie odpowiednie, bardzo drobniutkimi bąbelkami. Opakowanie jak dla mnie dość przeciętne. Jedynie kształt etykiety ciekawy. Podsumowując. Pyszne delikatne ciemne piwo. Paloność łagodna doskonale uzupełniona nutami karmelowymi. Jak dla mnie konkurencyjne wobec bezkonkurencyjnej do wczoraj Mariny. Dlaczego nasze Palone nie jest takie? Oceniam je na +5 (1 – 6). Lane pewnie jest na 6.
                            Doskonale się trzyma. Kupione 30 sierpień, wypite 21 kwiecień (dzień przed datą), trzymane w pokoju. 8 miesięcy
                            Dzięki Qń za piwo .
                            To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                            Comment

                            • YouPeter
                              Senior
                              • 05-2004
                              • 2379

                              #15
                              Kolor: Ciemna wiśnia [4]
                              Piana: Jasno beżowa, bardzo szybko opada [2]
                              Zapach: Delikatny karmelowy ale trochę mało intensywny [3]
                              Smak: Piwo o aksamitnym smaku, po przełknięciu pojawia się delikatna karmelowa słodycz a po niej równie przyjemna lekka goryczka. Nie czuć w tym piwie paloności. [4,5]
                              CO2: Małe nagazowanie, jednak nie przeszkadzające zbyt bardzo przy tym piwie. [4]
                              Opakowanie: Wszystkie Corgon-y (-ie ?) mają etykiety w podobnym stylu jednak czarne barwy dużo ładniej się komponują niż u ich jasnych odpowiedników. [4]

                              Ocena: [4,5]
                              Last edited by YouPeter; 28-07-2006, 01:49.
                              Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎