Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Laos

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    Patrol piwny - Laos

    Laos to kraj jednej partii – Pathetlao - i jednego browaru – Lao Beer Company. Browar założony został w 1973 roku przez francuskiego przedsiębiorcę. Po rewolucji w 1975 roku został wykupiony orzez państwo. Komuniści z Pathetlao szybko doszli do wniosku, że wybierając chińską drogą czerwonego wolnego rynku dłużej utrzymają się przy korycie i otworzyli kraj dla zagranicznych inwestorów. W ten sposób w 2002 roku 25% udziałów w browarze wykupił Carlsberg.
    Browar produkuje 3 rodzaje piwa pod marką Beerlao: Lager, Light oraz Dark. Produkuje też licencyjnego Carlsberga. Lager występuje w brązowej butelce 0,64 l i kosztuje 7 – 8 000 kipów (1$ = 10 700 kipów), a także w puszkach 0,33 l. Light i Dark dostępne są w brązowych butelkach 0,33 w cenach 5 – 6 000 kipów. Licencyjny Carlsberg w zielonej butelce 0,33 kosztuje 7 000. Jeden wspólny wzór kapsla występuje na wszystkich rodzajach Beerlao.
    Attached Files
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    W laotańskich sklepikach można dostać importowanego Heinekena. Butelka 0,33 kosztuje aż 9000 kipów. W leżącej przy granicy z Tajlandią miejscowości Huaixay widziałem bułgarską Zagorkę i Gold. Te ostanie oferowane są głównie przyjeżdżającym (a w zasadzie przypływającym) na zakupy Tajom, bo cena podawana jest w tajskich bahtach (30 BHT czyli ok. 0,75 $ za puszkę 0,5 l). Poza tym w Laosie nie ma więcej importów, nie ma tu nawet azjatyckiego heńka czyli pochodzącego z Singapuru Tigera.
    Attached Files

    Comment

    • yendras
      Senior
      • 12-2001
      • 2052

      #3
      Lao Beer Company położone jest na głebokich przedmieściach stolicy Laosu, Vientiane, przy drodze do Friendship Bridge – mostu na granicy z Tajlandią. Browar podobno można zwiedzać. Łatwo dojechać tam autobusem nr 14, który kursuje z centrum miasta do mostu. Budynki browaru położone są po wschodniej stronie drogi, więc łatwo o ładne zdjęcia do galerii. Ja niestety przemknąłem obok browaru w dość zatłoczonym autobusie, w dodatku z wielkim plecakiem na kolanach, więc na robienie zdjęć nie miałem szans. Browar wyposaża sklepy i knajpy w firmowe banery, girlandy z chorągiewek, kasetony i parasole (jak widać niektóre noszą ślady bardzo intensywnego użytkowania). W niektórych knajpach można trafić na podstawki i (chyba) firmowe szkło.
      Attached Files

      Comment

      • yendras
        Senior
        • 12-2001
        • 2052

        #4
        W Vientiane piwo rozwożą firmowe ciężarówki marki Hino. Na północy kraju transport wygląda jednak nieco inaczej. Statki transportują piwo w górę Mekongu aż do Huaixay, gdzie przeładowuje się je na niewielkie ciężarówki i furgonetki, które kiepskimi drogami rozwożą je do okolocznych miejscowości i wiosek. Właśnie w Huaixay czekając na odejście statku do Luang Prabang mogłem przyjrzeć się rozładunkowi takiego transportu.
        Attached Files

        Comment

        • yendras
          Senior
          • 12-2001
          • 2052

          #5
          Pewny krok na wąskim trapie zapewnia odpowiednie obuwie BHP.
          Attached Files

          Comment

          • yendras
            Senior
            • 12-2001
            • 2052

            #6
            Z uśmiechem na ustach pracuje się wydajniej
            Attached Files
            Last edited by yendras; 10-01-2006, 23:34.

            Comment

            • yendras
              Senior
              • 12-2001
              • 2052

              #7
              Aha, zapomniałem napisać, że L.B.C. ma niezłą stronę internetową: www.beer-lao.com


              ... a nad Mekongiem trwa załadunek furgonetek.
              Attached Files

              Comment

              • yendras
                Senior
                • 12-2001
                • 2052

                #8
                Inna furgonetka przywiozła z puste butelki, które wrócą do browaru
                Attached Files

                Comment

                • yendras
                  Senior
                  • 12-2001
                  • 2052

                  #9
                  Skrzynki z pustymi butelkami na nabrzeżu czekają na załadunek.
                  Attached Files

                  Comment

                  • yendras
                    Senior
                    • 12-2001
                    • 2052

                    #10
                    Ostatni rzut oka na całą akcję. Potem musiałem sam załadować się na statek.
                    Attached Files

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎