Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mikrobrowar Gdańszczak - pytania i odpowiedzi

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sdraczynski
    Member
    • 05-2007
    • 47

    Mikrobrowar Gdańszczak - pytania i odpowiedzi

    Witam,
    Mam w planie uwazyć coś na kształt witbira - skład:
    2,2 kg słodu pilzneńskiego
    0,5 kg słodu pszenicznego
    0,8 kg płatków pszenicznych
    0,4 kg płatków owsianych
    kolendra i curacao po 15 g
    chmiel aromatyczny - granulki 35 g

    ...no i drożdże - mam po ostatnim warzeniu odzysk z Wyeast 3068 (do pszenicznych jakby się ktoś nie zorientował ) i zamierzam je dodać do wspomnianej wareczki ... jestem ciekawy czy ktoś z Was robił podobne eksperymenty ... czy np. drożdże do pszeniczniaków nie mają swojej mmocno okreslonej charakterystyki tzn. że z tych składników wyjdzie cos na kształt słabego pszeniczniaka zamiast ciekawego prawie-witbiera ...a może ktoś ma podobny eksperyment za sobą i ma jakies sugestie co do składu bądź sposobu warzenia...
    Plan swój i tak pewnie zrealizuję i z pewnoscia podziele się odczuciami po degustacji - a nawet jestem skłonny podzielic sie owym wytworem (taki jestem chojny, a co ), aczkolwiek niezmienire ciekawi mnie Wasza opinia w tym temacie.

    Pozdrawiam - Sławek

    P.S. Zacieranie 70 min w 65*, 15 w 72*, potem do 78, gotowanie 60 min - chmiel w całości po 10 min, przyprawy na ostatnie 5 min
    Last edited by sdraczynski; 28-08-2007, 18:23. Powód: literówka podstępna :)
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #2
    Życzę powodzenia w warzeniu w nowym, gdańskim browarze domowym.

    Dwie uwagi... może pomocne.
    Skróciłbym pierwszą przerwę, oraz zmniejszyłbym ilość kolendry co najmniej o połowę
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • sdraczynski
      Member
      • 05-2007
      • 47

      #3
      Dzięki ... co do pierwszej przerwy to tak celowałem w średnią miedzy różnymi "sprawdzonymi" przepisami ... no ale wyp[ada zapytać - czemu krótsza ?
      A jeżeli chodzi o kolendrę? Jakieś złe doświadczenia? ... bo 15 g to też nie jest dużo w stosunku do tego co podają "sprawdzone" przepisy na wita
      Pozdrawiam

      Comment

      • huanghua
        Senior
        • 10-2005
        • 1910

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sdraczynski Wyświetlenie odpowiedzi
        Dzięki ... co do pierwszej przerwy to tak celowałem w średnią miedzy różnymi "sprawdzonymi" przepisami ... no ale wyp[ada zapytać - czemu krótsza ?
        A jeżeli chodzi o kolendrę? Jakieś złe doświadczenia? ... bo 15 g to też nie jest dużo w stosunku do tego co podają "sprawdzone" przepisy na wita
        Pozdrawiam
        To zrób taką przerwę, innym razem krótszą i zobaczysz wyniki. Wg. mnie możesz mieć zbyt wytrawne piwo przy takim programie zacierania.
        Kiedyś... dałem 7g kolendry na 20l warkę. Piwo w moim przekonaniu było "przekolendrzone", co z biegiem dojrzewania coraz bardziej sie uwydatnia.
        W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

        Comment

        • sdraczynski
          Member
          • 05-2007
          • 47

          #5
          hmmm ... zastosuje się chyba do rady doswiadczonego kolegi i skrócę przerwę (to ma być raczej lajtowe piwo a nie wytrawniak - a wymysliłem taka długą, bo generalnie w zasypie mało jest słodu, a tez nie chciałbym żeby piwsko w finale było za mało wytrwne ) ... zreszta w między czasie pomyślałem, że zrobie zasyp do ok 55* (białko) i po paru chwilach jak się już słody wymieszają i zacier osiągnie stabilna temperature to odpalę do tychze 63-65* i potrzymam ok 55-60 min ... dalej bez zmian.
          ...kolendry też dam mniej...wolę zeby był niedosyt składnika dodatkowego niż żeby cała warka tym zajeżdżała ... jak mi bedzie za mało to sobie w następnej zwieksze ... o ile wogóle ten skład z drożdżami doweizena da jakiś miły efekt i będe chciał go powtarzać
          dzięki i pozdrawiam

          Comment

          • coder
            Senior
            • 10-2006
            • 1347

            #6
            Wit-a robiłem 2 razy, raz dałem 15g kolendry (zmielonej), drugi raz 20g. Oba były OK, tyle, że potrzebują długiego czasu leżakowanie - ze 3 miesiące.
            Co do przerw: tyle surowców niesłodowanych zaciera się powoli, ja wydłużałem przerwę 62 do ponad 2h (skobia nie chciała się przetrawić do końca), w 72 zatrze się szybciej. Ew. możesz płatki wstepnie skleikować.
            Wytrawność tego piwa mnie akurat b.odpowiada.

            Comment

            • huanghua
              Senior
              • 10-2005
              • 1910

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
              Wit-a robiłem 2 razy, raz dałem 15g kolendry (zmielonej), drugi raz 20g. Oba były OK, tyle, że potrzebują długiego czasu leżakowanie - ze 3 miesiące.
              Co do przerw: tyle surowców niesłodowanych zaciera się powoli, ja wydłużałem przerwę 62 do ponad 2h (skobia nie chciała się przetrawić do końca), w 72 zatrze się szybciej. Ew. możesz płatki wstepnie skleikować.
              Wytrawność tego piwa mnie akurat b.odpowiada.
              Mimo wszystko atakowałbym skrobię przerwą ~72st.C. Raz że szybciej, dwa że smaczniej... ale to moje, skromne zdanie.
              W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

              Comment

              • fidoangel
                Senior
                • 07-2005
                • 3489

                #8
                Dwie sprawy:
                -zrób próbę jodową,najlepiej kilka razy to zobaczysz kiedy będzie zatarte-przy tym piwie bym tak zrobił (np. zwykłą jodyną).
                -drożdże pszeniczne dają w/g mnie kwaśność w piwach po dłuższym okresie przechowywania a piwo które robisz będzie chcesz czy nie -wytrawne.Połączenie tych dwóch cech będzie niekorzystne-wziąłbym inne drożdże.
                "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                Comment

                • sdraczynski
                  Member
                  • 05-2007
                  • 47

                  #9
                  Próba jodowa będzie obowiązkowo (przy takim składzie) ... natomiast kwaśnością po dłuższym okresie leżakowania bym się nie przejmował - raz, że mi osobiście kwaśność nie przeszkadza (a wręcz lubię) ... dwa - nie sadzę żeby to piwo lezakowało jakos bardzo długo

                  Comment

                  • sdraczynski
                    Member
                    • 05-2007
                    • 47

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                    Wit-a robiłem 2 razy, raz dałem 15g kolendry (zmielonej), drugi raz 20g. Oba były OK, tyle, że potrzebują długiego czasu leżakowanie - ze 3 miesiące.
                    Co do przerw: tyle surowców niesłodowanych zaciera się powoli, ja wydłużałem przerwę 62 do ponad 2h (skobia nie chciała się przetrawić do końca), w 72 zatrze się szybciej. Ew. możesz płatki wstepnie skleikować.
                    Wytrawność tego piwa mnie akurat b.odpowiada.
                    ...no i bądź tu mądry z tą kolendrą ... mimo wszystko użyję mniejszej porcji (nie mam wyobrażenia jaki to daje piwu posmak, a wole nie przesadzić).

                    Co do kleikowania ... był taki plan, ale padły podpowiedzi, że to zbędna taplanina i - właśnie propozycja wydłużenia 72 (zamiast kleikowania) ... tak też poczynię - ale to w przyszłym tyg nestety - plan dzisiejszego warzenia padł, gdyż skleikowała mi sie kanalizacja i mam w łazience niezły zacier

                    Comment

                    • coder
                      Senior
                      • 10-2006
                      • 1347

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sdraczynski Wyświetlenie odpowiedzi
                      ...no i bądź tu mądry z tą kolendrą ...
                      Mało brakowało, a bym Cię wprowadził w bląd.. Po miesięcznej przerwie zacząłem degustowac moje piwa i to do którego dodałem 20g kolendry JEST, zaraza, przekolendrowane. Lepiej daj za mało niz za dużo.

                      Comment

                      • sdraczynski
                        Member
                        • 05-2007
                        • 47

                        #12
                        A jednak zmiana planów. Jako, ze po ostatnim warzeniu zostały mi w gęstwie Wyeasty 3068, to nie załaduje ich do witbiera, tylko zrobię z resztówek łataną pszenicę ... a wita dziabnę jak dotrą witowe drożdże ...

                        Tak więc plan na dzisiaj:
                        słód pszeniczny Wayerman 2 kg
                        słód pilzneński Wayerman 1,7 kg
                        słód Carahell 0,2 kg
                        płatki pszeniczne 0,4 kg
                        chmiel aromatyczny granulat 35g
                        drożdże Wyeast 3068 z odzysku po 1 warce

                        Płatki skleikowane na starcie
                        Zacieranko 10 min w 45*, 15 min w 53*, 30 min w 63*, 72* do negatywnej próby (mam nadzieję że kleikowanie spowoduje, że nie będę musiał zacieru męczyć godzinę).
                        ...cóż więc - na obiadek i do roboty

                        Comment

                        • sdraczynski
                          Member
                          • 05-2007
                          • 47

                          #13
                          do końca zacierania wszystko szło ok, ale filtracjo/wysładzanie to jakaś masakra - z podstawowej mieszanki z zacieru wypłynęło max 12 l ...to chyba kwestia tych płatków ... teraz dolewam i dolewam... i słabo ...no zobaczymy jakie blg uzyskam wysładzając na takie dolewki
                          Last edited by sdraczynski; 08-09-2007, 21:32.

                          Comment

                          • sdraczynski
                            Member
                            • 05-2007
                            • 47

                            #14
                            akcja warzenia pszenicy łatanej płatkami pszenicznymi zakończyła się powodzeniem - wysładzanie na początku coś nie szło, ale finał jest taki: - 21 litrów/ 12,5 blg ... drożdże z odzysku po ostatniej warce wyjatkowo zywotne ... ale więcej nie zaczynam warzenia o 18 (drożdże dodawałem coś koło 2:30 w nocy )

                            Comment

                            • coder
                              Senior
                              • 10-2006
                              • 1347

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sdraczynski Wyświetlenie odpowiedzi
                              wysładzanie na początku coś nie szło
                              Prosty trick na zwiększeniu ciągu w wężyku filtracyjnym: postaw gar wysoko, żeby dużo wężyka zwisało - będzie większe ssanie.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎