Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Regiony historyczne Niemiec

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgroza
    Senior
    • 03-2008
    • 3597

    Regiony historyczne Niemiec

    Obecne granice Landów są wyznaczone mniej lub bardziej arbitralnie po II wojnie światowej. Wcześniej też Prusacy nieco namieszali.
    Moje pytanie brzmi: Czy można podzielić Niemcy na jakieś spójne regiony historyczno-kulturowe? Tak jak Polskę można podzielić na Pomorze, Kujawy, Warmię, Mazury, Mazowsze, Podlasie, Małopolskę, Śląsk. Wielkopolskę i w niewielkiej części ziemię lubuską (jako część Branderburgii) i Ruś Halicką, tak jak Bawarię można podzielić na Górny Palatynat, Frankonię, Bawarię Górną i Dolną, i Szwabię, tak pewnie można podzielić całą resztę niemiec. Czy współpijcy mają jakieś linki i/lub propozycje? Ciocia Wiki i wujek Gugl wprowadzili więcej chaosu niż jasności.
    Lotna ekspozytura browaru

    Też Was kocham.
  • abernacka
    Senior
    • 12-2003
    • 10837

    #2
    Podział landu Maklemburgia-Pomorze Przednie (darzę do tego landu duży sentyment):
    Meklemburgia Zachodnia, Kraina Jezior, Pomorze Przednie, Szwajcaria Meklemburska, Rugia.
    Piwna turystyka według abernackiego

    Comment

    • abernacka
      Senior
      • 12-2003
      • 10837

      #3
      Brandenburgia:
      Uckermark, Spreewald, Havelland, Szprewa-Odra.
      Piwna turystyka według abernackiego

      Comment

      • Pancernik
        Senior
        • 09-2005
        • 9733

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
        Podział landu Maklemburgia-Pomorze Przednie (darzę do tego landu duży sentyment):
        Meklemburgia Zachodnia, Kraina Jezior, Pomorze Przednie, Szwajcaria Meklemburska, Rugia.
        Idąc tropem Twego sentymentu - jakieś sugestie przed odwiedzeniem Demmin i Stralsundu?
        Nabycie w lokalnych "getrenkach" wyrobów ze Stralsundu i Dargun (a może upoluję też piwa z Vielank, bo jechać to ciut za daleko), jak również wizyta w "Zum Stadtkrug" w Stralsundzie są już zaplanowane, ale może coś mi umknęło...?

        Z góry dzięki

        Comment

        • Pancernik
          Senior
          • 09-2005
          • 9733

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
          ... wizyta w "Zum Stadtkrug" w Stralsundzie...
          Full stop! Ten browar jest oczywiście w Schwerin, w Stralsundzie jest tylko "Zum alten Fritz". Sorka za zamieszanie...

          Comment

          • abernacka
            Senior
            • 12-2003
            • 10837

            #6
            Tak na dobry początek proponuje zapoznać się z tą relacją: http://www.browar.biz/artykuly.php?id=122

            Piwa z Vielnker Brauhaus dostaniesz jedynie w Vielank.
            "Zum alten Fritz" to jest firmowa karczma Stralsunder Brauerei. Mimo wszystko z całego serca polecam tobie zapoznać się z wyrobami tego browaru. Ichniejszy Porter, Pszenica i Żytnie śni mi się po nocach.
            Z wartych browarów do odwiedzenia to: "Kaiserliches Postamt Parchim" w Parchim , "Brauhaus am Lohberg" w Wismar i "Eick Bräu" w Groß Gievitz
            Piwna turystyka według abernackiego

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
              Obecne granice Landów są wyznaczone mniej lub bardziej arbitralnie po II wojnie światowej. Wcześniej też Prusacy nieco namieszali...
              Obawiam się, że powtarzasz jakieś nienaukowe, obiegowe opinie. Obecne granice landów są poprowadzene po granicach dawnych państw i księstw. Tyle, że obecnie jest ich kilkanaście, a bywało ponad 300.
              Last edited by Krzysiu; 01-04-2010, 19:52.

              Comment

              • zgroza
                Senior
                • 03-2008
                • 3597

                #8
                Powiedziałem: mniej lub bardziej arbitralnie i pozostaje przy swojej opinii. Może i częściowo granice landów przebiegają po granicach państw, ale i tak zostało to zrobione arbitralnie i nie do końca dokładnie
                Po pierwsze, część Bawarii i Hesji (tzw. Rheinhessen) znalazła się w Nadrenii/Palatynacie. Miasto Nordhausen, historycznie (dolno) saskie jest w Turyngii, Z pewnością były i inne korekty.
                Po drugie, nowe landy mają inne granice niż zaraz po wojnie, z przyczyn czysto praktycznych, jak sądzę.
                Po trzecie, granice pomiędzy państwami, które weszły w skład landów, są niewidoczne. Wiedziałem, że jest Badenia-Wirtembergia, ale nie wiedziałem, gdzie jest Badenia, a gdzie Wirtembergia.
                Po czwarte, wiele zaszło sporo przed utworzeniem landów. Np. Szwabia zniknęła z map za Napoleona, a dziś jest podzielona pomiędzy dwa landy.
                Wiem, Krzysiu, że masz pewnie większą wiedzę na ten temat niż ja. Ale nie traktuj mnie jak idioty i pomyśl, zanim odpowiesz.
                Lotna ekspozytura browaru

                Też Was kocham.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Myślę, zanim odpowiem, a o trakowanie ciebie jako idioty sam się prosisz, pisząc takie bzdety.

                  Comment

                  • zgroza
                    Senior
                    • 03-2008
                    • 3597

                    #10
                    Mój drogi,
                    wykaż mi, gdzie się mylę. Możesz mnie łapać za słówka, ale wykaż mi, gdzie się mylę.
                    Lotna ekspozytura browaru

                    Też Was kocham.

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                      (...)
                      Po trzecie, granice pomiędzy państwami, które weszły w skład landów, są niewidoczne. Wiedziałem, że jest Badenia-Wirtembergia, ale nie wiedziałem, gdzie jest Badenia, a gdzie Wirtembergia.(...)
                      Hmm, nie za bardzo wiem w czym problem, można w sieci znaleźć w sumie wszystko (łącznie z mapami)

                      Przykład: Badenia-Wirtembergia
                      Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia powstał 25 kwietnia 1952 przez połączenie trzech krajów: Badenii (południowej), Wirtembergii-Badenii i Wirtembergii-Hohenzollern.

                      tu jest mapa (poszukać dłużej, też się znajdzie lepszą i dokładniejszą)

                      tu jest zbiór historycznych map
                      Attached Files
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • pieczarek
                        zwykle cham i prostak
                        • 06-2001
                        • 5011

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                        Miasto Nordhausen, historycznie (dolno) saskie jest w Turyngii.
                        Fakt, że Nordhausen znajduje się w obecnej Turyngii nie wynika z dowolnego ustalenia granic krajów związkowych, a z wcześniejszego podziału na strefy okupacyjne. Skoro to wcześniej saskie (wierzę na słowo, bo nie sprawdzałem) miasto znalazło się w sowieckiej strefie okupacyjnej, to nijak nie mogło się znaleźć w granicach landu Niedersachsen, a więc w zachodnich strefach okupacyjnych. To prawie tak samo, jak by dzisiaj mieć pretensje, że Szczecin nie jest częścią landu Mecklemburg-Vorpommern.
                        Last edited by pieczarek; 01-04-2010, 21:01.

                        Comment

                        • zgroza
                          Senior
                          • 03-2008
                          • 3597

                          #13
                          Beciku, ja wiem że wszystko można znaleźć. Chodzi mi o to, że nie jest to odzwierciedlone w obecnych granicach politycznych, z tego co wiem.
                          Pieczarku, skoro strefy okupacyjne wpłynęły na podział, to nie mógł być on poprowadzony po granicach dawnych księstw. A jeżeli chodzi o Nordhausen, dolnosaskie ono było dawno temu, a gdyby granice landów pokrywały się z granicami krajów, trafiłoby do Saksoni-Anhalt.
                          Lotna ekspozytura browaru

                          Też Was kocham.

                          Comment

                          • pieczarek
                            zwykle cham i prostak
                            • 06-2001
                            • 5011

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                            Pieczarku, skoro strefy okupacyjne wpłynęły na podział, to nie mógł być on poprowadzony po granicach dawnych księstw.
                            Pełna zgoda. Ale nie można robić zarzutów lub choćby dziwić się Niemcom (wówczas zachodnim), że nie mając najmniejszego wpływu na przebieg granic stref okupacyjnych, nie włączyli do stosownych landów miasteczek ze strefy sowieckiej. A po 45 latach, to już tak przyschło, że ani Sachsen-Anhalt by nie chciało miasteczka Nordhausen, ani tamtejsi Ossi nie chcieliby być podwójnymi pariasami w zachodnim landzie.

                            Comment

                            • Pancernik
                              Senior
                              • 09-2005
                              • 9733

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                              Tak na dobry początek proponuje zapoznać się z tą relacją: http://www.browar.biz/artykuly.php?id=122

                              Piwa z Vielnker Brauhaus dostaniesz jedynie w Vielank.
                              "Zum alten Fritz" to jest firmowa karczma Stralsunder Brauerei. Mimo wszystko z całego serca polecam tobie zapoznać się z wyrobami tego browaru. Ichniejszy Porter, Pszenica i Żytnie śni mi się po nocach.
                              Z wartych browarów do odwiedzenia to: "Kaiserliches Postamt Parchim" w Parchim , "Brauhaus am Lohberg" w Wismar i "Eick Bräu" w Groß Gievitz
                              abernacka, dzięki.
                              Obawiam się, że muszę ograniczyć się do "Fritza", oficjalnymi celami weekendowego wypadu rodzinnego są:

                              a) odwiedzenie przyjaciółki mojej żony, którą los rzucił do Demmin,
                              b) wizyta w Ozeaneum w Stralsundzie.

                              Piwo, etc., to tak... przy okazji... . Mam nadzieję, że przynajmniej w "getrenkach" się obkupię... .

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎