Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Aron's Brewery

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • aronjr
    Member
    • 05-2009
    • 70

    Aron's Brewery

    Witam,

    Trochę niestandardowo podejdę do "Twojego warzenia" i zamiast wpisywać dokładne recepty zamieszczę linka do galerii ze zdjęciami z moich wszystkich warek, .

    Czasami przyjemnie jest nacieszyć oko, a i wspomnienia z konkretnej warki powracają szybciej.

    Aron's Brewery - http://www.schittek.eu/pl/beer/gallery/main.php

    Pozdrawiam
    Aron
  • macas
    Senior
    • 02-2008
    • 680

    #2
    Pomysł fajny i cieszy oko

    pozdrawiam M.
    Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
    Beniamin Franklin

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10738

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika aronjr Wyświetlenie odpowiedzi
      Witam,

      Trochę niestandardowo podejdę do "Twojego warzenia" i zamiast wpisywać dokładne recepty zamieszczę linka do galerii ze zdjęciami z moich wszystkich warek, .

      Czasami przyjemnie jest nacieszyć oko, a i wspomnienia z konkretnej warki powracają szybciej.

      Aron's Brewery - http://www.schittek.eu/pl/beer/gallery/main.php

      Pozdrawiam
      Aron
      Fajne , tylko jak na podstawie zdjęcia etykiety uwarzyć takie samo piwo ?
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • aronjr
        Member
        • 05-2009
        • 70

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
        Fajne , tylko jak na podstawie zdjęcia etykiety uwarzyć takie samo piwo ?
        Do prawie każdego piwa mam protokół z dokładnym przebiegiem procesu. Jak by ktoś chciał jakiś konkretny to mogę udostępnić recepturę lub/i protokół. Albo po prostu od następnej warki będę wrzucał przepis na forum

        Pozdrawiam
        Aron
        Last edited by aronjr; 28-04-2010, 21:04.

        Comment

        • anteks
          maruda
          • 08-2003
          • 10738

          #5
          Może w tym temacie opisuj sposób warzenia i daj link do etykiety ?
          Mniej książków więcej piwa

          Comment

          • aronjr
            Member
            • 05-2009
            • 70

            #6
            Witam,

            Jako, ze właśnie Kölsch (14 Blg) jest na burzliwej i dzieją się dziwne rzeczy to miałbym pytanie co o tym sądzą znawcy.
            Pierwszy raz użyłem płynnych drożdży wiec może to poprostu normalne. W każdym razie sa spore odchylenia co do przebiegu fementacji na drożdżach suchych.
            Drożdże zadałem w niedziele rano, w poniedziałek rano była już ok. 4 cm pianka. Mowie sobie fajna sprawa, przynajmniej szanse na infekcje się zmniejszyły. Ciekawe jednak jest to, że następnego dnia piana się utrzymywała. Co w przypadku suchych drożdży po 24h już praktycznie jej nie było, a przynajmniej znacznie się zmniejszała. Po 48h gdy temp. otoczenia wzrosła o jeden stopień do 21°C piana nagle się zwiększyła o kolejne 3 cm. Dziś gdy temp. wzrosła o kolejny 1°C to znowu piana się zwiększyła i ma już ponad 10 cm. Niby zapach ładny i nic specjalnego się nie dzieje. Ale normalnie to w piątek wieczorem zawsze przelewałem na cichą. A tutaj wychodzi na to ze burzliwa jest w pełni i do przelania na cichą daleka droga.

            Ktoś może wyjaśnić co się dokładnie dzieje?

            Tutaj są linki do fotek pianki:



            Pozdrawiam
            Aron

            Comment

            • macas
              Senior
              • 02-2008
              • 680

              #7
              Szybko rośnie wolniej zejdzie, dla mnie piana piękna i proponuję poczekać jak zejdzie.
              Ale napisz jakie drożdże dałeś, to może ktoś będzie miał doświadczenia z tymi konkretnymi drożdżakami i Ci coś podpowie.
              pozdrawiam M.
              Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
              Beniamin Franklin

              Comment

              • aronjr
                Member
                • 05-2009
                • 70

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika macas Wyświetlenie odpowiedzi
                Ale napisz jakie drożdże dałeś, to może ktoś będzie miał doświadczenia z tymi konkretnymi drożdżakami i Ci coś podpowie.
                pozdrawiam M.
                Wyeast #2565 - Kö̈lsch
                Last edited by aronjr; 30-04-2010, 11:22.

                Comment

                • MarkOzz
                  Senior
                  • 10-2008
                  • 209

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika aronjr Wyświetlenie odpowiedzi
                  Wyeast #2565 - Kö̈lsch
                  Nie jestem znawcą, ale 3 ostatnie warki robiłem na tych drożdżach. Piana była na początku rzeczywiście obfita i puchata, później pozostał gęsty kożuch. Przy dwóch warkach opadł, ale trzymałem na burzliwej ok. 2 tygodni, przy trzeciej nie czekałem i zlałem na cichą po tygodniu jak dwa dni z rzędu pomiar blg był taki sam. I jeszcze jedno spostrzeżenie - bardzo dobrze odfermentowują te drożdże, przy jednej warce to z 12,5 do 1blg.

                  Comment

                  • Khan
                    Senior
                    • 09-2009
                    • 297

                    #10
                    Witam, fajny i ciekawy sposób prezentacji swojej warzelniczej pracy
                    Zgadzam się, że lepiej jakbyś zamieszczał na forum przebieg procesu i recepturę (ale o tym już było wcześniej mówione)
                    Mam tylko jedną uwagę (nie chcę abyś się zrażał) skoro tak bardzo się angażujesz i poświęcasz sporo pracy w stworzenie tej galerii, to poświęć trochę więcej czasu nad jakością fotek. Skoro robisz fotki z ręki w pomieszczeniu to albo zwiększ ISO albo lepiej doświetl. Nie da się utrzymać bez poruszenia aparatu przy 1/6s. Fotki będą lepsze i galeria przez to ciekawsza.... Pozdrowienia i dla ciebie

                    Comment

                    • aronjr
                      Member
                      • 05-2009
                      • 70

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Khan Wyświetlenie odpowiedzi
                      Mam tylko jedną uwagę (nie chcę abyś się zrażał) skoro tak bardzo się angażujesz i poświęcasz sporo pracy w stworzenie tej galerii, to poświęć trochę więcej czasu nad jakością fotek. Skoro robisz fotki z ręki w pomieszczeniu to albo zwiększ ISO albo lepiej doświetl. Nie da się utrzymać bez poruszenia aparatu przy 1/6s. Fotki będą lepsze i galeria przez to ciekawsza.... Pozdrowienia i dla ciebie
                      Witam,

                      Niestety to nie jest takie proste, największy problem to taki, że nie mam statywu, poza tym przydała by się też lustrzanka zamiast zwykłego aparatu :/ no ale to jeszcze trzeba pieniążki mieć W tym aparacie to ISO max 150 inaczej szumy się pojawiają

                      Pozdrawiam
                      Aron

                      Comment

                      • Khan
                        Senior
                        • 09-2009
                        • 297

                        #12
                        No to jest problem, ale sądzę, że na pewno coś wykombinujesz, jak nie lampa błyskowa to inne "doświetlenie".

                        Z drugiej strony wiem jak ciężko robi się fotki podczas warzenia. Ostatnio warzę 2 warki naraz i nie mam głowy do focenia 8-9 godzin biegania po kuchni, a jak już chwycę aparat to pstrykam fotkę bez zastanowienia się

                        Pozdrawiam

                        Comment

                        • aronjr
                          Member
                          • 05-2009
                          • 70

                          #13
                          Piwo harcerskie

                          Witam,

                          Wczoraj postanowiłem uwarzyć jakieś piwko niskoalkoholowe. Oto receptura na piwo harcerskie z książki "Księga domowych nalewek win miodów i piwa" opracowana przez Andrzeja Żmudę:

                          piwo harcerskie
                          4,5°Blg, 20 litrów, górna fermentacja

                          Składniki:
                          0,75 kg słodu pilzneńskiego
                          0,75 kg słodu karmelowego jasnego
                          60 g chmielu aromatycznego Lubelskiego, szyszki
                          200 g glukozy
                          drożdże górnej fermentacji (S-04)

                          Warzymy:
                          Wsypujemy słody do ok 5l wody podgrzanej do ok. 78°C i zacieramy w temp. 73-75°C (w celu uzyskania dużego extraktu niefermentującego) do uzyskania negatywnej próby jodowej (20-30 minut). Podgrzewamy do 80°C i filtrujmy.
                          Gotowanie: 60 minut.
                          Chmielenie: 15 g na początku, 15 g – 30 minut przed końcem, 30 g – 5 minut przed końcem gotowania. W razie potrzeby, uzupełnić przegotowana woda do objętości 20 litrów.
                          Fermentacja 2-4 dni w temp 18-22°C, dojrzewanie w butelkach ok. 1 miesiąc. Fermentacja burzliwa nie ma typowego przebiegu – brak piany, z brzeczki ulatniają się tylko bąbelki CO2. Gotowe piwo będzie miało ok. 1% alk. Po ustaniu fermentacji (2-4 dni) butelkować po dodaniu 200g glukozy.
                          Trochę zmodyfikowałem recepturę i dodałem na gorzkie chmielenie goryczkowego chmielu Herkules bo muszę go zużyć Zmniejszyłem tez aromatyczne na 15g ale potrzymałem 5 min dłużej. No i robiłem płukanie młota gdzie najpierw dolałem 5l do filtracji i później typowe płukanie ale tym razem 2x10l. Wyszło w sumie 4,9°Blg i 24l.
                          Jako, ze nie stosuje glukozy tylko odlewam nachmieloną brzeczkę i wstawiam do lodówki to musiałem odlać sporo surowca. Bo i brzeczka cienka, po przeliczeniu wyszło mi, ze 200g glukozy to będzie ok 4l brzeczki 4,9°Blg.

                          Pod koniec tygodnia butelkowanie

                          Pozdrawiam
                          Aron

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            #14
                            Sprawdzałeś scukrzenie skrobi? 20-30 minut zacierania to bardzo mało...
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • aronjr
                              Member
                              • 05-2009
                              • 70

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                              Sprawdzałeś scukrzenie skrobi? 20-30 minut zacierania to bardzo mało...
                              Sprawdziłem. Zawsze sprawdzam Też się dziwiłem, ale faktycznie po 30 min nie było ani śladu. Może było nawet wcześniej gotowe, ale nie sprawdzałem.

                              Pozdrawiam
                              Aron

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎