Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

niska temperatura fermentacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • MarcinKan
    Senior
    • 02-2013
    • 191

    niska temperatura fermentacji

    każdy ostatnio przejmował się zbyt wysoką temperaturą .. a teraz nastał wrzesień i zaczęły się niskie temperatury
    pytanie
    górna fermentacja np stauta to 18-21st ... mój browar garażowy ostatnio zaczął górniaki witać niską temperaturą (jakieś 14-15) Jak zbyt wysoka wpływa negatywnie na smak to czy zbyt niska również?
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    #2
    W zbyt niskiej drożdże odmówią współpracy i pójdą spać
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      To nie jest zbyt niska temperatura. Wystarczy wiadro okryć kocem i wydzielana w czasie fermentcji energia podgrzeje brzeckę do 20 C.

      Comment

      • MarcinKan
        Senior
        • 02-2013
        • 191

        #4
        owinąłem kalimatą na górę koc (nawet dziurkę wyciąłem na rurkę w kocu :P) i coś tam bulka
        no tak .. niska temperatura spowoduje, że drożdże będą mało ruchawe ale poza tym że będzie dłuższa fermentacja to nic szkodliwego się nie wydziela?

        Comment

        • WojciechT
          Senior
          • 09-2012
          • 2546

          #5
          Będę w najbliższym czasie borykał się z podobnym problemem (ładną mamy jesień tego lata) i zastanawiam się, czy bez zakupu pasa grzewczego da się jakoś "chałupniczo" podnieść początkową temperaturę, by drożdże wystartowały? Teraz mam w piwnicy jakieś 14 stopni, ale boję się, że temperatura może spaść nawet niżej.

          Czy "wystartowanie" ich w temperaturze pokojowej, a następnie przeniesienie do rzeczonej piwnicy nie skrzywdzi ich zanadto?
          Last edited by WojciechT; 18-09-2013, 07:59.

          Comment


          • #6
            Wszystko zależy od drożdży, z reguły im niższa temperatura tym piwa „czystsze” w smaku, a fermantacja dłuższa.
            Poczytaj o drożdżach jakich używasz.

            Comment

            • Darkman
              Senior
              • 11-2010
              • 133

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WojciechT Wyświetlenie odpowiedzi
              Będę w najbliższym czasie borykał się z podobnym problemem (ładną mamy jesień tego lata) i zastanawiam się, czy bez zakupu pasa grzewczego da się jakoś "chałupniczo" podnieść początkową temperaturę, by drożdże wystartowały?

              Kiedyś stosowałem przewód grzewczy ze sklepu zoologicznego - owijałem nim fermentor. Do tego regulator czasowy z casto za 12zł i przy "wyczuciu" otoczenia można utrzymywać żądaną temperaturę +/- 1*C w ciągu doby (po okryciu kocem). Przewód rozgrzewa się do ok. 40*C więc nie ma ryzyka uszkodzenia fermentora.

              Comment

              • WojciechT
                Senior
                • 09-2012
                • 2546

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Darkman Wyświetlenie odpowiedzi
                Kiedyś stosowałem przewód grzewczy ze sklepu zoologicznego - owijałem nim fermentor. Do tego regulator czasowy z casto za 12zł i przy "wyczuciu" otoczenia można utrzymywać żądaną temperaturę +/- 1*C w ciągu doby (po okryciu kocem). Przewód rozgrzewa się do ok. 40*C więc nie ma ryzyka uszkodzenia fermentora.
                O kurka, super pomysł, skorzystam. O ile mam w ogóle jakiś kontakt w piwnicy

                Ile razy owinąć fermentor? Bo zastanawiam się nad długością. Raz-dwa starczy?


                I przy okazji ponawiam pytanie:
                Czy "wystartowanie" drożdży w temperaturze pokojowej, a następnie przeniesienie - po rozpoczęciu fermentacji - do rzeczonej piwnicy nie skrzywdzi ich zanadto?

                Comment


                • #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WojciechT Wyświetlenie odpowiedzi
                  Czy "wystartowanie" ich w temperaturze pokojowej, a następnie przeniesienie do rzeczonej piwnicy nie skrzywdzi ich zanadto?
                  Nie, nie zaszkodzi, jeśli temp. w piwnicy będzie odpowiednia dla użytego szczepu drożdży, a jeśli drożdże są świeże, to nie musisz czekać na ich start, po zadaniu od razu znieś fermenator do piwnicy, możesz też okryć go kocem.
                  Nie wiem po co Ci podgrzewanie fermentatora, jest cała masa drożdży, dla których 14 stopni to idealna temperatura (fermentować będzie i tak w trochę wyższej temp. bo będzie wydzielać się ciepło i jak pisałem wyższej, możesz okryć kocem, to też podniesie temp. o jakieś 2 stopnie), a jak będzie niższa, to możesz robić dolniaki, osobiście to chciałbym mieć takie warunki …

                  Comment

                  • MarcinKan
                    Senior
                    • 02-2013
                    • 191

                    #10
                    teraz gdy temperatura jest 14 to jeszcze luzik w ramionkach .. ale jak spadnie do 0 i poniżej to takie ogrzewanie fermentatora może być dobre

                    ps. mimo moich wcześniejszych obaw muszę powiedzieć, że fermentacja przeszła dobrze. jestem ciekaw efektów po butelkowaniu.

                    Comment


                    • #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarcinKan Wyświetlenie odpowiedzi
                      teraz gdy temperatura jest 14 to jeszcze luzik w ramionkach .. ale jak spadnie do 0 i poniżej to takie ogrzewanie fermentatora może być dobre

                      Zrób sobie styropianową skrzynie, łatwiej będzie utrzymać temperaturę.

                      Comment

                      • MarcinKan
                        Senior
                        • 02-2013
                        • 191

                        #12
                        mam skrzynie ze ścianami 20cm styropianu na 4 fermentatory ale zimą jak mi w garażu temperatura spadnie do -20 to myślę że jakieś ogrzewanie by się przydało. Z dotychczasowej w miarę ciepłej piwnicy zostałem wyeksmitowany przez moje dziewczyny do rzeczywistości garażowej. Lato pozwoliło na przygotowanie się do "operacji zima" ale dogrzewania nie brałem pod uwagę, a może się przydać.

                        Comment

                        • Darkman
                          Senior
                          • 11-2010
                          • 133

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WojciechT Wyświetlenie odpowiedzi

                          Ile razy owinąć fermentor? Bo zastanawiam się nad długością. Raz-dwa starczy?

                          Owijałem na ile wystarczało przewodu grzewczego - mój miał ok 2m długości.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎