Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Mokrovousy 111, Pivovar Krodo Beer

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1850

    Czechy, Mokrovousy 111, Pivovar Krodo Beer

    Mokrovousy to kolejna mała, czeska wioska na której niegdysiejszy browarek domowy zaczął działać legalnie. KRODO był tajemniczym bogiem celtyckim, czczonym przez przedchrześcijańskich germańskich Saksonów i pierwszych Słowian jako bóg obfitości i dobrobytu. Tak o nazwie swojego browaru na stronie informują właściciele, czyli ojciec i syn.
    Warto zaznaczyć, że na tej samej stronie zawarta jest również informacja dla takich szwędaczy jak ja, oraz dla innej grupy wszelakich kolekcjonerów. Brzmi ona niezbyt optymistyczne i informuje, że browar nie prowadzi tzw. turystyki piwnej, a po piwo zapraszają do ich sklepu internetowego .

    Właśnie dla tego postanowiliśmy zadzwonić do źródła i dowiedzieć się jak mam to zrobić nie będąc Czechem. I tu spotkała nas miła niespodzianka. Pan z którym rozmawiałem po prostu zaprosił nas do siebie. Oczywiście z zaproszenia skorzystaliśmy i w okolicach południa w niedzielę 28 lipca zameldowaliśmy się w Mokrovous-ach .

    Na sporej posesji stoją dwie wypasione chałupy, a pomiędzy nimi malutki domek, który okazał się browarkiem. Po otwarciu się bramy i wejściu na posesję gorąco przywitał nas przemiły starszy pan i od razu zaprosił do browaru. Tam w zaparowanym pomieszczeniu, warząc IPĘ uwijał się jego syn. Również bardzo miły człowiek, ale chyba w życiu nie spotkałem nikogo kto by gadał non stop tak jak on. Gadał jak najęty, a ja i tak połowy z tego nie zapamiętałem . Tak więc pokrótce i tyle co pamiętam: oficjalnie działają od kwietnia tego roku, a wcześniej działali jako browar domowy. Browar sobie wymyślili i jak opowiadał starszy pan nie zakładamy nic większego. Zobaczymy co nam uda się uwarzyć i jak piwo będzie ok to się je wypije, a jak nie to najwyżej babcia się w nim wykąpie . Takie były początki. Obecnie mają koniugacje z piwowarem we Włoszech i to on podpowiada młodemu sladkowi niektóre receptury, a o ile dobrze zrozumiałem jakaś część uwarzonego piwa trafia również do Włoch.

    Sam browar jest niewielki i składa się z dwóch pomieszczeń. W pierwszym stoi 300 litrowa, ale niestety jedno garnkowa warzelnia, a w pomieszczeniu obok stoją cztery tankofermentatory.
    2 x 300 l., oraz 2 x 250 l. Na zamontowanie czekają już dodatkowe dwa tanki o pojemności 600 l., ale na razie stoją i czekają na swoją kolej pod wiata (po prawie dwóch miesiącach zapewne są już zamontowane).
    Co do piw, to młody sladek ambicje ma spore i na stronie chwali się ośmioma piwami, natomiast do czasu naszej wizyty uwarzył cztery rodzaje, a piąte piwo czyli IPĘ warzył właśnie dniu naszych odwiedzin. Prosto z tanka zostaliśmy poczęstowani i wypiliśmy na ganku domu gospodarza:

    - WILLIAM český černý ležák 13-ka. Ciakwe piwko, ale zdecydowanie dla miłośników słodszych piw. Uwarzone według receptury włoskiego piwowara smakowało jak hmmm.. Cappuccino.

    - HOPPING české světlé výčepní pivo 10-ka. To piwko jeszcze dojrzewało w tanku i do konsumpcji miało być gotowe za dziesięć dni, więc nie będę go oceniał, ale pół szklaneczki skosztowałem.

    - CAWALIER český polotmavý ležák 12-ka. Piwo pochodzące z pierwszej warki zakupiliśmy z lodówki miłych gospodarzy. Wypite w domu i stwierdzić mogę, że smakowało mi najlepiej.

    - LAGER český světlý ležák 11-ka zakupione podobnie jak polotmave, ale w litrowej butelce. Według mnie najsłabsze ( dziwne) z pośród wszystkich piw.

    Jedne piwa lepsze, drugie gorsze, ale generalnie ze smakiem warzonych tam piw jest słabo. Taki browar do zaliczenia i zapomnienia. Niestety drukarnia zawaliła sprawę i do czasu naszej wizyty zamówione etykiety do browaru nie dotarły. Natomiast starszy pan chce synowi wyperswadować, aby piwo było rozlewane do szkła, a nie plastiku.
    Być może jeszcze w tym sezonie letnim otwarty zostanie dla rowerzystów ( i nie tylko) mały, letni piwny ogródek. Ale czy rowerzyści wybiorą piwa z browaru Krodo, czy pobliskiego browaru Lindr Mžany, czas pokaże.

    Zdjęcia:










Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎