Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Zdecydowałem się wesprzeć browar.biz jako kilkuletni już czytelnik. Zdaję sobie sprawę ze wkładu i znaczenia browar.bizu dla piwnej (r)ewolucji, która mam nadzieję już niedługo wybuchnie w naszym kraju na dobre. Warto wspierać Dobrą Walkę!
mr666
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Wyświetlenie postu osobno
Stare 22-12-2006, 23:30
Czes Czes is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Bardzo trafna analiza! Prawdziwie obywatelska.

Dowodem na to, że z globalizacją piwną można jednak z powodzeniem walczyć jest np. sytuacja w Zjednoczonym Królestwie. Dzięki obywatelskiemu ruchowi CAMRA odżyły tam i ciągle powiększają swój udział w rynku znakomite, tradycyjne piwa rozmaitych stylów warzone tak w minibrowarach jak i w browarach restauracyjnych.

Jakość i różnorodność oferowana przez "małych" jest tam jednak wsparta rozwiązaniami prawnymi - np. puby mają obowiązek nalewać tzw. piwa gościnne "małych", nawet jeżeli praktycznie należą do sieci "dużych" producentów.

U nas za pocieszającą okoliczność można już w tej chwili uznać rozwój piwowarstwa restauracyjnego.
Myślę, że małe browary w większości są już jednak przegrane. Niestety nawet i takie, które zaczęły ostatnio produkować coś oryginalnego - o czym świadczy przykład Reginy.
Za późno, za późno...

Nie upadajmy jednak na duchu, jestem przekonany, że piwo obroni się nawet w IV RP