Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Budujemy piwniczkę.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kham
    Senior
    • 01-2006
    • 751

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rolek
    Lekkość, żeby nie napisać lekkomyślność tego tekstu przyprawiła mnie szczerze mówiąc o dreszcz.
    Kopiemy dołek (malusi, ledwie 15 m sześciennych), robimy podłogę, budujemy ściany i przykrywamy stropem. Na końcu przysypujemy ziemią i mamy gotowy potencjalny grobowiec.
    Czytając ten „poradnik” każdy konstruktor budowlany strzeliłby sobie w łeb.
    CzyTy napradę sądzisz, że to takie łatwe?

    Proste, nie? A może tak parę słów na temat szalunków, klasy betonu, obliczenia zbrojenia stropu, przenoszenia obciążeń, obciążenia gruntu, parcia gruntu na ściany, parcia gruntu na dno wykopu, obliczenia wieńca, zbrojenia wieńca?

    Mam nadzieję, że nikt nie pokusi się o budowę takiej piwnicy w oparciu o Twoje „porady”. To, że Ci się jeszcze nic nie stało o niczym nie świadczy.
    To może uproszcze. Cegła kl 150 (bo gorsza i tak się w takiej piwniczce zlasuje od wilgoci)i można bez problemu zachowując grubość ścian na 1 cegłe stawiać 3 piętrową kamienice.
    Strop łukowy rozpiętości 2m i murowany na pół cegły musi być precyzyjnie wykonany to możesz na nim autobus postawić. Warunkiem jest podparcie boczne ścian. A tu grunt to załatwia.

    kHaM ( konstruktor )

    Comment

    • Mistrzu
      Senior
      • 08-2003
      • 750

      #47
      Powiem tylko tyle: piwniczka piwno-winna z niewielką gotycką wieżą tuż nad nią to marzenie mojego życia! Przysięgam!

      Comment

      • kot_z_cheshire
        Senior
        • 11-2005
        • 2201

        #48
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mistrzu
        Powiem tylko tyle: piwniczka piwno-winna z niewielką gotycką wieżą tuż nad nią to marzenie mojego życia! Przysięgam!
        Hmmm..No, więc z konstruktorami piwniczek możesz już teraz pogadać. Ale zacznij się rozglądać za tymi od wieżyczek
        Młode koty mają adhd, niestety.
        Aksjomat Cole'a - suma inteligencji na planecie jest stała, liczba ludności rośnie.
        Dysleksja i żyrafy nie istnieją.
        Jaszczomb jaszczombowi pudla nie wydudla.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rolek
          Lekkość, żeby nie napisać lekkomyślność ...
          ...tej wypowiedzi przyprawiła mnie o doskonały humor.

          Rolek, juz raz skasowałeś swoimi mądrościami dobry kontakt ze słodownią Strzegom, daj więc sobie spokój. Uprzedzę ciebie - jestem z wykształcenia m. in. technikiem budowlanym, więc w tej sprawie jestem trochę mądrzejszy od ciebie. Chociaż i tak powinieneś znać tematy łuków, bo kwestia, o której mowa, jest omawiana w czwartej klasie szkoły podstawowej, na lekcjach historii starożytnego Rzymu, oraz późniejszych lekcjach fizyki.

          Gdybyś spróbował chwilę logicznie pomyśleć (rozumiem, ze może sprawiać to trudność) to wiedziałbyś, ze nie da się stropu łękowego połączyć ze ścianami pionowymi za pomocą wieńca - głównie dlatego, że siły ściskające ze stropu nie są przenoszone pionowo w dół, jak na stropie belkowanym płaskim, tylko po stycznej do łuku stropu. Dlatego w kościołach gotyckich o stropach sklepionych, stosuje się przypory, które przenoszą siły ściskające bezpośrednio na podłoże, a nie na ściany (Charitonow, Wprowadzenie do architektury, Warszawa 1980).

          Browarzyciel nie miał problemów, bo nie stosując obliczeń konstrukcyjnych, nieświadomie zastosował bardzo duży margines bezpieczeństwa - poprzez nadużycie materiałów budowlanych o bardzo dużej wytrzymałości i obsypanie ścian piwnicy. Chciałbym zwrócić uwagę, że proporcje grubości do ilości zastosowanych przez niego konstrukcji rażąco odbiegają w górę od proporcji, zastosowanych w średniowiecznych katedrach z kamienia i wapna, na dodatek budowanych na powierzchni terenu. Nie należy odczytywać tego jako zarzut, ale można zbudować taką piwniczkę dużo oszczędniej, stosując do obliczeń obowiązujące normy budowlane.

          Co do prawa - piwniczka Browarzyciela, jako budowla trwale związana z gruntem, spełnia chyba wszelkie warunki, aby zostać samowolą budowlaną, a mianowicie - brak projektu, brak pozwolenia na budowę i brak nadzoru budowlanego w trakcie budowy. Chyba, że tak małe piwniczki są z tych wymogów zwolnione - nie jestem budowlańcem na bieżąco, więc nie wiem tego.

          I jeszcze sprawy techniczne - oczywiście w warunkach sprzyjających można wybudować piwniczkę z kamienia polnego lub łamanego, nie ma to znaczenia. Natomiast ważne jest, aby w ścianach wybudować przewody wentylacyjne, czego Browarzyciel nie zrobił - pozwoli to uniknąć wilgoci i pleśni. Natomiast w większości terenów wody gruntowe można usunąć przez prosty zabieg - wykonania studni chłonnej do poziomu 0,5 - 1 m niższego od spągu piwnicy. Studnia może być nawet wewnątrz piwnicy, jak jest w osiemnastowiecznyc kaponierach twierdz w Świdnicy, Nysie i Grudziądzu.

          Comment

          • Shlangbaum
            Senior
            • 03-2005
            • 5828

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
            Co do prawa - piwniczka Browarzyciela, jako budowla trwale związana z gruntem, spełnia chyba wszelkie warunki, aby zostać samowolą budowlaną, a mianowicie - brak projektu, brak pozwolenia na budowę i brak nadzoru budowlanego w trakcie budowy. Chyba, że tak małe piwniczki są z tych wymogów zwolnione - nie jestem budowlańcem na bieżąco, więc nie wiem tego.
            Z tego co mi wiadomo (ostatnio mój sąsiad miał sprawę w sądzie o samowolę budowlaną ), to jeżeli łączna powierzchnia wszystkich poziomów piwniczki nie przekracza 32 metrów, to nie potrzebował na to pozwolenia. Zwłaszcza, że nikt z sąsiadów na niego pewnie nie poskarży, bo jedni pewnie myślą, że to po prostu ładna szopa na narzędzia a u innych Browarzyciel wykupi się na pewno jakimś koźlaczkiem

            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

            Comment

            • Rolek
              Senior
              • 08-2001
              • 1038

              #51
              W tym miejscu wypada mi podziękować Khamowi i Krzysiowi za wyjaśnienia dotyczące konstrukcji stropów łukowych. Muszę przyznać, że o tych przyporach nie wiedziałem, no i pojechałem trochę po bandzie. Mea culpa.

              Krzysiu wspomniał również o wentylacji piwnicy, a w zasadzie o jej braku. Trochę kiepsko, zważywszy na fakt, że na zdjęciach wnętrza piwnicy zauważyłem izolację z płyt, bodajże styroduru. To dobre rozwiązanie, jednak zasadą izolacji termicznej jest stosowanie jej po zimniejszej stronie przegrody. Można się spodziewać, że pomimo stosowania klimatyzacji, która działa osuszająco, ściany pod izolacją mogą wilgotnieć.

              Comment

              • Browarzyciel
                www.browarzyciel.pl
                • 08-2005
                • 357

                #52
                Witam wszystkich,

                Dzięki Krzysiu za cenne uwagi. Co do materiałów, to pewnie Krzyś ma rację i można było to wykonać o wiele taniej. Co do wentylacji, to na środku tego nieszczęsnego sklepienia, znajduje się przewód wentylacyjny z kratką (żaluzyjną) w piwnicy i "grzybkiem" ponad obsypanym gruntem. Wentylowanie jednak pomieszczenia suchym, ale ciepłym powietrzem z zewnątrz, chyba spowodowałoby wzrost temperatury.

                W chwili obecnej, po zainstalowaniu urządzeń chłodniczych, cała wilgoć osadza się i skrapla na parowniku (o ile dobrze nazywam te ustrojstwa). Kubatura to jedyne 8 m3, więc przy stosunkowo małej wymianie powietrza (otwieranie drzwi), jest sucho i nawet nie zdecydowałem się na przebicie wspomnianej instalacji, przez izolację. Pleśń, która się pojawiła, została szybko spacyfikowana chemicznie, ew. resztki piwa wytarte, więc mam nadzieję, że więcej się nie pojawi. Gdyby coś, to dam Wam znać.

                Co do izolacji termicznej od wewnątrz (pyt. Rolka), to była technologicznie najprostrza możliwość, no i chyba najtańsza (nie mówię o materiale, ale o wykonaniu). Razem 4 cm pianki poliuretanowej, to podobno ekwiwalent 25 cm styropianu. Może mnie sprzedawca naciągnął, ale i tak miałem jedynie 5 cm możliwości docieplenia od wewnątrz, więc ten jego argument pasował jak ulał do układanki "on sprzedaje, ja kupuję". Jeżeli chodzi o wilgotność pozyskiwaną od zewnątrz, to przypomnę, że cała piwnica odseparowana jest od gruntu grubą folią do oczek wodnych, więc nie ma możliwości podsiąkania. Gdyby nie ten zabieg, mówilibyśmy raczej o podtapianiu.

                Co do samowoli budowlanej, to zdaje się, że drobne prace budowlane i obiekty (nie znam szczegółów), wymagają jedynie zgłoszenia do Gminy, nawet post factum, bez tych wszystkich papierów i ceregieli. Kiedyś faktycznie jak coś było związane na trwałe z gruntem, to trzeba było to projektować, uzyskiwać pozwolenie, etc. Trochę się spędziło czsu u Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego, he he.

                Pozdrawiam
                BROWARZYCIEL
                Profesjonalnie o piwie na: http://www.browarzyciel.pl
                eventy dla firm

                Comment

                • a_szypura
                  Junior
                  • 08-2003
                  • 23

                  #53
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
                  Z tego co mi wiadomo (ostatnio mój sąsiad miał sprawę w sądzie o samowolę budowlaną ), to jeżeli łączna powierzchnia wszystkich poziomów piwniczki nie przekracza 32 metrów, to nie potrzebował na to pozwolenia. Zwłaszcza, że nikt z sąsiadów na niego pewnie nie poskarży, bo jedni pewnie myślą, że to po prostu ładna szopa na narzędzia a u innych Browarzyciel wykupi się na pewno jakimś koźlaczkiem
                  W Prawie Budowlanym (Dz.U.2003.207.2016) jest rozdział 4
                  "Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych" który określa co wymaga pozwolenia na budowę , a co nie. Nie znalazłem tam nic o piwniczkach, ale jest coś takiego
                  Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
                  ...
                  2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2powierzchni działki;
                  ...
                  Natomiast Art 30 ust 1 pkt 1 określa że taka budowa wymaga tylko zgłoszenia właściwemu organowi

                  Warto też zachować odległość 3 m od granicy działki (chyba że sąsiad ma postawione już coś w bliższej odległości). Ta odległość według PB odnosi się przeze wszystkim do budynków mieszkalnych, ale co gmina to obyczaj, niektóre odnoszą to również do budynków gosp.

                  Termin zgłoszenia: art 30 pkt 5
                  Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
                  Last edited by a_szypura; 07-06-2006, 09:43.

                  Comment

                  • Browarzyciel
                    www.browarzyciel.pl
                    • 08-2005
                    • 357

                    #54
                    No i wszystko wiemy, dzięki a_szypura
                    BROWARZYCIEL
                    Profesjonalnie o piwie na: http://www.browarzyciel.pl
                    eventy dla firm

                    Comment

                    • kham
                      Senior
                      • 01-2006
                      • 751

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mistrzu
                      Powiem tylko tyle: piwniczka piwno-winna z niewielką gotycką wieżą tuż nad nią to marzenie mojego życia! Przysięgam!
                      Przeszkodą mogą być miejscowe plany zagospodarowania, bo narzucają max wysokość obiektów. Mogą też podawać ilość kondygnacji a nawet kształt dachu i elewacji. Jeśli nie jest to sprzeczne z nimi wystarczy zgłoszenie.
                      Rozumiem, że chcesz zrezygnować z pomp i zatrudnić grawitacje w przyszłym „ciągu technologicznym”.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎