Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy w Polsce powinno się używać nazwy "pub" ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • peter007
    Senior
    • 06-2004
    • 2820

    #76
    Ja nie używam ani słowa bar, ani pub, ani piwiarnia, pijalnia itp. Poprostu jeżeli coś mówię o lokalu to używam jego nazwy. A wracając do pytania zawartego w temacie to nie robi mi to żadnej różnicy jak sobie właściciel zażyczy by nazywać jego lokal. Wydaje mi się jednak, że "pub" lepiej brzmi niż "bar".
    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

    Comment

    • Bosunn
      Junior
      • 11-2004
      • 5

      #77
      Witam wszystkie Koleżanki i Kolegów na Forum!
      Co można powiedzieć o danej osobie, która sobą gardzi? Myślę, że inni też nią wzgardzą. Tak samo inni pomyślą o narodzie, który sobą i swoimi nazwami gardzi.
      Serdecznie pozdrawiam.

      Comment

      • clarq
        Senior
        • 09-2003
        • 187

        #78
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika baklazanek
        Ludzie chyba nie wiedzą, że słowo Pub oznacza w sumie Bar.
        Tylko niektórzy czują się lepiej korzystając z angielskiego zamiennika, są bardziej modni(tak im się wydaje).
        Niedługo słowo Sklep zacznie się źle kojarzyć i "Pubowicze" zaczną używać słowa Shop.
        Chyba raczej nie Shop, a Store
        -------------------
        Grupie Żywiec mówie stanowcze NIE!
        Guinnessowi i innym ALE mówie stanowczo TAK!
        Smacznym piwom (także jasnym) mówie TAK.

        Comment

        • Hannibal
          Senior
          • 03-2004
          • 1426

          #79
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
          A Bar jest polskim słowem? Na pewno nie pochodzi od miejscowości na środkowym Podolu(w słowniku etymologicznym nie znalazłem tego słowa wogóle ). Tak czy inaczej Polak potrafi, można znaleźć wogole nowe słowa zamiast posiłkować się obcymi. Napewno odpadają sformuowania typu: piwożłopnia, piwolejnia. Niemniej jednak coś pokombinuję jeszcze
          Bar jest słowem obcym o proweniencji angielskiej. Wg słownika wyrazów obcych PWN bar to "zakład gastronomiczny, w którym się spożywa posiłki i napoje zwykle na stojąco lub siedząc na wysokich stołkach przy bufecie".
          Bar jest dla mnie tak samo obcym wyrazem, jak pub. Co nie oznacza, że nie można ich używać. Wręcz przeciwnie. Bo na tej samej stronie co bar mam takie wyrazy, jak: badyta, bank, banknot, bankructwo, baptysterium, barak, etc. Wszystkie one zaliczają się jak najbardziej do wyrazów obcych. I co, nie używamy ich?
          "All the good things for those who wait"

          Comment

          • Twilight_Alehouse
            Chmielowisko.pl
            • 06-2004
            • 6310

            #80
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Bosunn
            Witam wszystkie Koleżanki i Kolegów na Forum!
            Co można powiedzieć o danej osobie, która sobą gardzi? Myślę, że inni też nią wzgardzą. Tak samo inni pomyślą o narodzie, który sobą i swoimi nazwami gardzi.
            Serdecznie pozdrawiam.
            A oświeć mnie z łaski swojej, jakież to mrowie nazw posiadamy w swoim języku?

            Comment

            • earl_grey
              Senior
              • 05-2005
              • 203

              #81
              Używam słowa knajpa i jest mi z tym dobrze. A tak przy okazji i nie w temacie to na Mazurach co drugi sklep monopolowy, który sprzedaje coś więcej niz czystą wódkę nazywa się Światem Alkoholi.

              Comment

              • Twilight_Alehouse
                Chmielowisko.pl
                • 06-2004
                • 6310

                #82
                Ja zwykle, podobnie jak Peter007, używam nazwy lokalu. Pub mi jednak nie przeszkadza i na pewno wolę go od baru, bo ten kojarzy mi się bardziej z jedzeniem. Polskojęzyczna piwiarnia ma dla mnie zbyt menelskie konotacje, o pijalni już nie wspominając
                A do purystów językowych: całkowicie się zgadzam z Hannibalem. Mnóstwopolskich słów jest pochodzenia obcego. Przeszły do nas z innych języków i zadomowiły się na dobre, a więc nie ma co pałać z tego powodu świętym oburzeniem.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #83
                  W języku polskim wymowa głosku "u" brzmi "u". Więc jeśli już na siłę ktoś chce używać słowa "pub", to powinien wymiawiać je "pub", a jeśli "pab", to powinno pisać się "pab" (tak jak nie mówi się "kompiuter"). I nie można porównywać klasycznego angielskiego pubu do zwykłej knajpy, ponieważ cechą charakterystyczną takich przybytków był bardzo wysoki udział stałych klientów, czego u nas nie ma.

                  No i nie zgadzam się z twierdzeniem, że piwiarnia ma menelskie konotacje. O piwiarniach bawarskich czy czeskich nikt nie mówi, że są menelskie. Menelski był socjalistyczny wynalazek, czyli pijalnie piwa, w których nie było nic innego, oprócz piwa.

                  Comment

                  • zbysia
                    Senior
                    • 09-2004
                    • 907

                    #84
                    Krzysiu, ależ Ty jesteś asertywny.
                    (choć podpis mi się podoba)
                    Mnie się wydaje, że w "pub" można jeszcze rzucać strzałkami - i lokal gdzie można to robić może się nazywać "pub"
                    Osobiście wolę napis "Piwo" jeśli tylko jest adekwatny do tego co w środku.
                    Bardziej mnie wkurza: Fryzjerstwo, Ogrodnictwo, Szewstwo - to dopiero jest komuna - i przez analogię powinno być Piekarstwo, Optyctwo, Piwiactwo
                    fANIAtic www.faktoria-ukraina.pl

                    Comment

                    • Wujcio_Shaggy
                      Senior
                      • 01-2004
                      • 4628

                      #85
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                      [...] jeśli już na siłę ktoś chce używać słowa "pub", to powinien wymiawiać je "pub" [...]
                      O, to, to, właśnie! Czasem mi się zdarza (oczywiście nie na siłę, z reguły odbywa się to w nawiązaniu do nazwy własnej) używać tego słowa, ale zawsze wymawiam je przez "u"...
                      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                      Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                      @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #86
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                        Bardzo często spotyka się w Polsce nazwę "Pub". Zanikają tradycyjne polskie nazwy - karczma, piwiarnia, nie mówiąc już o takich odeszłych już do lamusa historii jak bawaria, austeria czy harenda.
                        Niezupełnie . W Warszawie jest Pub Harenda
                        A tak na poważkę to zawsze lubiliśmy importować zagraniczne terminy , często nie znając ich znaczenia, zastosowania i je "spolszczać" czyli tworzyć jakieś totalne , wg mnie dziwolągi lingwistyczne nie będące ani polskim ani orginalnym (w sensie pisanym tak jak w zapożyczonym języku) słowem.
                        Tak nawiasem mówiąc rzadko ktory pub w Irlandii nazywa się Pub tzn ma to słowo w nazwie.
                        Last edited by Cooper; 25-09-2009, 22:19.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Cooper
                          Senior
                          • 11-2002
                          • 6055

                          #87
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                          Czasem mi się zdarza (...) używać tego słowa, ale zawsze wymawiam je przez "u"...
                          Brawo ! piękny dubliński akcent Wujciu
                          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                          Comment

                          • Wujcio_Shaggy
                            Senior
                            • 01-2004
                            • 4628

                            #88
                            Sękju, ale obawiam się, że przez te cztery lata chyba nie raz zdarzyło mi się powiedzieć "pab"...
                            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                            Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                            @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                            Comment

                            • żąleną
                              Sojowe Oddziały Bojowe
                              • 01-2002
                              • 13239

                              #89
                              Rzuć ten BBC English.

                              Comment

                              • Wujcio_Shaggy
                                Senior
                                • 01-2004
                                • 4628

                                #90
                                Od dziś będę się starał bardziej...
                                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎