Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Kuchnia piwosza. Dania Główne. Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 25.99zł / 24.69

Piwowarstwo:
Zbiór przepisów na znakomite dania główne do piwa i z dodatkiem piwa.

Wild Brews: Beer Beyond the Influence of Brewer’s Yeast, Jeff Sparrow Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 85.99zł,
zapłacisz jedynie
: 77.39zł - tylko do 30-06-2019!
Anglojęzyczna:
Świat lambików, flanders red i brown ale, ich amerykańskich odpowiedników opisany w przystępny sposób. Piwowarzy odnajdą tutaj szczegółowe opisy metod, procedur piwowarskich służących stworzeniu tych wyjątkowych piw.
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 19-02-2013, 12:35
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy Browar Prochaski we Lwowie

Gdy przygotowywałem do druku swoją książkę o browarach na Kresach Wschodnich właściwie nic nie wiedziałem o browarze Johanna Prochaski, dlatego został on przeze mnie tylko wymieniony w gronie funkcjonujących wówczas we Lwowie producentów piwa. Niedawno dotarłem do kilku informacji, chciałbym więc dzięki forum browar.biz wymazać tę "białą plamę":

Johann Prochaska był synem lwowskiego piwowara, również Johanna. Prochaska senior był Niemcem, zmarł we Lwowie w 1821 roku i pozostawił synowi dobrze prosperujący browar. Znajdował się on z dala od centrum miasta, przy ulicy Szerokiej, w dużym ogrodzie, w którym działały również restauracja oraz kręgielnia. Na początku lat 30 XIX wieku Prochaska zaangażował się w działalność polityczną, był członkiem Związku Węglarzy Polskich, organizacji, która przez pewien czas w swoich planach niepodległościowych miała wywołanie powstania w Galicji. Franciszek Jaworski tak pisał o Prochasce w książce "Cmentarz Gródecki" ( wyd. Lwów 1909):

"Mimo swojego nazwiska i niemieckiej mowy, był to jeden z najofiarniejszych patriotów i krzewicieli ducha narodowego wśród mieszczan lwowskich."

W browarze Prochaski odbywały się tajne zebrania członków organizacji. Prochaska został aresztowany za swoją działalność w 1835 roku. Nie wiem, co działo się z nim potem. W ksiąźce "Jan Bończa Pawulski i jego patriotyczne działalność. Wspomnienie z dziejów Lwowa w XIX stuleciu" (wyd. Lwów 1931) wyczytałem, że po aresztowaniu Johanna Prochaski współwłaścicielem browaru był Ludwik Prochaska. Nie wiem, niestety, kiedy Ludwik pojawił się we władzach browaru, być może był synem Johanna - ale to tylko domysły.

W połowie lat 50 XIX wieku browar Prochaski nie jest już wymieniany w gronie funkcjonujących w mieście "piwowarni". Nie wiem, czy przestał istnieć, czy też zmienił się jego właściciel. Mam nadzieję, że ktoś z Was posiada informacje, które uzupełnią to, co udało mi się znaleźć.
Stare 20-02-2013, 10:09
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Informacja znaleziona wczoraj - browar Prochaski wymieniony został przez dziennikarza Kurjera Warszawskiego, opisującego w 1851 roku Lwów. Co prawda nie pisze on o piwie Prochaski, wymienia tylko budynek jak charakterystyczny punkt opisywanego fragmentu miasta, ale można przypuszczać, że w tym czasie browar jeszcze funkcjonował.
Stare 03-02-2019, 15:07
RonaldStudnicki RonaldStudnicki is offline
Junior

Miejscowość: Stoszowice
Standardowy

Witam wszystkich po bardzo długiej nieobecności. Pamiętam kiedyś czytałem tu na forum o właścicielach Browaru w Stoszowicach. Wiem o trzech P.Siegert, August Haaf oraz Gustaw Stark, Prawdopodobnie był jeszcze jeden ale o nim i latach w jakich był niestety nie wiem nic. Po browarze znikają już nawet ruiny a co dopiero jakakolwiek wiedza a szkoda bo niegdyś to była duma tej miejscowości. Może ktoś zna jakieś ciekawostki z tego browaru?
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie