Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary, rozlewnie, składy i reprezentacje w Wieliczce i okolicach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kubciu
    Senior
    • 02-2003
    • 438

    #16
    Informacje dotyczące browarów w Sierczy znalazłem w książce Siercza: dach Wieliczki. Monografia wsi. J. Piotrowicz, B. Krasnowolski, Wydawnictwo Żyznowski 2005
    http://books.google.pl/books?id=x1KG...page&q&f=false str.:112-115.

    Comment

    • kubciu
      Senior
      • 02-2003
      • 438

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
      Jestem przekonany, że E. Wolf i Eisig (Ajzyk) Wolf, to jedna i ta sama osoba.
      Też mi się tak wydawało, ale Twój post mnie trochę zbił z tropu.
      Fakt, niezbyt dokładnie przepisałem wpis z ww księgi adresowej do mojego posta.

      Comment

      • kubciu
        Senior
        • 02-2003
        • 438

        #18
        O browarach w Gdowie wiem tylko tyle:
        Leib Heller 1853
        Majer Kornfeld i Salomon Heller 1920
        Selig Wolf 1902-1906

        Comment

        • kubciu
          Senior
          • 02-2003
          • 438

          #19
          Co do Szymona Mehl-a to tutaj podane przez Ciebie daty też mi się trochę nie zgadzają. Mianowicie znalazłem w Gazecie Lwowskiej nr 235 z 14.10.1913r. wpis do rejestru handlowego sądu krajowego o brzmieniu - Szymon Mehl - Skład piwa okocimskiego, tenczyńskiego i krakowskiego, siedziba Wieliczka, data wpisu 26.08.1913r.

          Comment

          • masumi
            Senior
            • 08-2001
            • 289

            #20
            Browar w Gdowie był tylko jeden.
            Pierwsza wzmianka o browarze w Gdowie pochodzi z 1678 roku. W Inwentarzu Dóbr Ziemskich Województwa Krakowskiego można przeczytać, że dobra gdowskie składające się z budynku dworu gdowskiego, obory, chlewu, gumna, spichlerza i browaru należały do Władysława Wesseliniego. W Inwentarzu Wsi Gdów z tego samego roku znajdujemy informację, że po wojnach szwedzkich, dwór, gumno, spichlerz i browar – zniszczony. Około 1683 roku Gdów obejmują w posiadanie Lubomirscy. W 1782 lub 1785 roku Gdów wraz z najbliższą okolicą odkupiła niemiecka rodzina Fihauserów, wielce sprzyjająca żydom, przybyła do Krakowa w XVI w. Pierwszą dziedziczką dóbr gdowskich była Elżbieta z Marynowskich Fihauserowa. Podział dóbr klucza gdowskiego z 1805 roku nie wymienia browaru na obszarze dworskim. W obciążeniach dóbr gdowskich z 1816 r. widnieje wpis Macieja Mroczkowskiego na 1/5 schedy. Tenże folwark, zwanym zwyczajowo „Mroczkowszczyzną”, przejęła za długi, żydowska rodzina Hellerów. W 1853 roku postawiła tam nowy browar. Pierwszym właścicielem browaru był Leib Heller. Firma pn. „Leib Heller. Wyrób piwa i wyszynk w Gdowie” została zarejestrowana w Rejestrze Handlowym w 1881 roku. W 1882 roku Leib Heller zmarł i z mocy testamentu od 1884 roku browar prowadziła jego żona Leja (Laje, Lea) Heller, zaś każde z dzieci Leiba i Leji tj. Wiktoria (Gitti), Anna, Amelia, Mojżesz, Salomea, Salomon, Franciszka (Fanni) i Blima dziedziczyli majątek w 1/8 części. W 1888 roku firma została zarejestrowana pod nazwą „Browar i wyszynk trunków Leji Heller w Gdowie”. Lea Heller prowadziła browar do końca 1901 roku, zaś od 1902 roku spółka Majer Kornfeld i Salomon Heller. Prawdopodobnym powodem tej zmiany był wiek Leji Heller. W 1903 roku, pod pismem do Sądu, podpisał się Majer Kornfeld ze wzmianką, że „Lea Heller (...) niemogąca pisać z powodu znacznego osłabienia wzroku”. W 1897 roku została zawiązana spółka „Majer Kornfeld i Salomon Heller, dzierżawa propinacji i browar piwny w Gdowie”. Faktycznie browarem spółka zarządzała dopiero od 1902 roku. W 1905 roku browar obok piwa produkował także słód. W 1912 roku zatrudniała od 6 do 12 robotników.
            W 1914 roku wskutek ostrzału artylerii rosyjskiej, browar został poważnie uszkodzony i zaprzestał warzenia piwa.
            Spółka „M. Kornfeld & S. Haller” w latach 20 – tych prowadziła handel piwem i wyszynk trunków, m.in. z browaru okocimskiego – znane są etykiety. W latach 30 – tych XX wieku w zabudowaniach pobrowarowych powstała Spółdzielnia Mleczarska, obecnie przerobiona na magazyny i hurtownie. Na miejscu starego, XVII – wiecznego browaru, w 1902 roku stanęła szkoła podstawowa w Gdowie.
            Prawa autorskie - Tomasz Syga

            Comment

            • kubciu
              Senior
              • 02-2003
              • 438

              #21
              Dzięki za wyczerpujące informacje. Będą one dla mnie uzupełnieniem danych o Wieliczce, bo w obydwu miejscowościach przewijają się te same nazwiska.

              Comment

              • kubciu
                Senior
                • 02-2003
                • 438

                #22
                Dla uzupełnienia tematu pozwoliłem sobie podlinkować etykiety związane z tematem:

                Rozlewnia Pirat dla Browaru Kraków:




                Rozlewnia Piwa i Wytwórnia Wód Gazowanych GS SCh Wieliczka -Browar Okocim:


                Skład piwa Jozue Mehl -Browar Okocim:


                Reprezentacja i Skład Piwa E. Wolf -Browar Żywiec:

                Comment

                • kubciu
                  Senior
                  • 02-2003
                  • 438

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
                  Hurt piwa, I. Josefsthal (1929)
                  Masz może więcej informacji? Inicjał imienia Izrael lub Izaak, bo osoby o tych imionach przewijają się w literaturze zw. z Wieliczką i Klasnem.

                  Dodatkowo znalazłem info o tym,że Browar Jędrzejów miał swoje przedstawicielstwo w Wieliczce, może ten pan miał coś z tym wspólnego.

                  Comment

                  • masumi
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 289

                    #24
                    Jesli chodzi o Josefsthalów to bylo ich trzech: Izrael i dwu Izaaków i wszyscy w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku trudnili się handlem piwem w Krakowie i okolicach. W tej chwili trudno okreslić o którego z nich chodzi.
                    Sprzedaż piwa jędrzejowskiego prowadziła Blima Wolf. Początkowo pod firmą "Blima Wolf, Reprezentacja K.O.Habsburg Arcyksiążęcy Browar w Żywcu, Wieliczka - Klasno".
                    Wniosek rejestracyjny złożyła 27 marca 1935 roku ze stanem rentownym na dzień 1 stycznia 1935 roku 76706,67 zł i obrotem za 1934 rok w wysokości 208751,53 zł. Dopiero w marcu 1936 roku wpis zotał ujawnionym. W 1937 roku firma zmieniła nazwę na "Główny Skład Piwa Żywieckiego, B. Wolf, Wieliczka - Klasno". Stan na dzień 31.12.1937 r. określał czysty zysk na kwotę 3363,50 zł, ruchomości m.in. dwie bryczki, dwie platformy, 3 konie, piwo żywieckie: Zdrój 650 but., Marcowe, Porter 59 but. oraz piwo jędrzejowskie: Jasne 43 but. i Marcowe, a także m.in. 10000 etykiet własnych. Odbiorców piwa było: 21 w Wieliczce, 5 w Bierzanowie, po 3 w Sierczy, Prokocimiu, Dobczycach, Koźmicach Wlk., 2 w Ochojnie i po 1 w Krzyszkowicach, Tomaszkowicach, Sułkowie, Grabówkach, Wygodzie, Płaszowie, Swoszowicach, Dziekanowicach, Bugaju, Podstolicach, Rzeszotarach, Gdowie, Sieprawiu, Czarnochowicach i Soboniowicach. W grudniu 1939 roku rozlewnie przejął komsarz Leiter z majątkiem na 103747,55 zł, po nim powiernikem był Eduard Weidler, a od poczatku 1944 roku Franz Gruenewald. W 1945 roku rozlewnia piwa na jakiś czas (dokładnie nie wiem) wróciła do spadkobierców Wolfów, ale w 1950 roku wszystkie rozlewnie piwa w Wieliczce zostały przejęte przez Spółdzielnię Spożywców "Robotnik"
                    Prawa autorskie - Tomasz Syga

                    Comment

                    • kubciu
                      Senior
                      • 02-2003
                      • 438

                      #25
                      Dzięki za kolejną porcję informacji.

                      Z moich nowych odkryć:
                      - w lach 80-tych XX w. dla wielickiego GS-u piwo okocimskie rozlewa rozlewnia w Bieżanowie
                      - w latach 90-tych XX w. dla SRH Socha w Wieliczce piwo Warki rolewa również rozlewnia w Bieżanowie.

                      Comment

                      • Stolp
                        Senior
                        • 06-2002
                        • 492

                        #26
                        znalazłem 2 wytwórnie wód, ale z takimi firmami bywało różnie i mogły się także zajmować piwem:
                        1. Niepołomice - Fabryka Wody Sodowej Tadeusz Hessmann, Niepołomice 660
                        2. Wieliczka - Wytwórnia Wody Sodowej Jan Lorek, ul. Kościuszki 2
                        Obie informacje z 1947 r.
                        Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                        Szukam
                        e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                        https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19167

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kubciu Wyświetlenie odpowiedzi
                          Dzięki za kolejną porcję informacji.

                          Z moich nowych odkryć:
                          - w lach 80-tych XX w. dla wielickiego GS-u piwo okocimskie rozlewa rozlewnia w Bieżanowie
                          - w latach 90-tych XX w. dla SRH Socha w Wieliczce piwo Warki rolewa również rozlewnia w Bieżanowie.
                          Mieszkałem tam i nic o tym nie wiedziałem. Coś więcej o tej rozlewni? Podejrzewam w którym to m.w. miejscu mogło być, bo z tamtych czasów pamiętam (chyba) wytwórnię wody sodowej Bieżanowie.

                          Comment

                          • kubciu
                            Senior
                            • 02-2003
                            • 438

                            #28
                            Na ślad tej rozlewni i jej powiązania z Wieliczką natrafiłem dzięki zamieszczonym na browarze etykietom:


                            oraz dzięki stronie: http://www.browarymazowsza.pl/
                            Niestety żadnych dokładniejszych informacji nie posiadam (i tu liczę na Waszą pomoc).
                            Mam takie przypuszczenia, że mogło to być w okolicach skrzyżowania ul. Mała Góra z ulicą Duża Góra, ale to są tylko moje domysły. Jeśli się mylę, proszę o wyprowadzenie z błędu.

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19167

                              #29
                              Też bym obstawiał tę lokalizację. Ja kojarzyłem bardziej skrzyżowanie Bieżanowskiej i Małej Góry. W tamtych latach była tam jedyna w okolicy knajpa z dobrym piwem. Nie wiem czy to aby nie na jej zapleczu lub obok.

                              Comment

                              • kubciu
                                Senior
                                • 02-2003
                                • 438

                                #30
                                Więc jest nas dwóch, a to już jakiś poważniejszy ślad.
                                Może Masumi coś podpowie?

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎