Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nazewnictwo IPA

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • tigu
    Member
    • 05-2009
    • 33

    Nazewnictwo IPA

    Cześć
    Nie wiem czy dział właściwy ale skoro piwo uwarzyłem to chyba tu.
    Mam pytanie co do nazewnictwa piw bo trochę mi się to miesza, a przynajmniej spore zamieszanie w piwnym świecie się zrobiło.
    Chodzi o odmiany IPA
    Samo IPA to India Pale Ale czyli mocno chmielone BRYTYJSKIE Ale. Jego amerykański kolega (czyli na amerykańskich chmielach) to APA czy AIPA.
    Potem jego czarny kolega - Black APA, Black IPA, Black AIPA czy może Cascadian Dark Ale?

    Pozdro
    Tigu
  • TTOP
    Senior
    • 03-2013
    • 449

    #2
    Amerykański kolega to AIPA - American IPA
    Ciemna IPA to Black IPA/ CDA (Cascadian Dark Ale) to są nazwy równoznaczne
    APA to skrót od American Pale Ale

    Comment

    • tigu
      Member
      • 05-2009
      • 33

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika TTOP Wyświetlenie odpowiedzi
      Amerykański kolega to AIPA - American IPA
      Ciemna IPA to Black IPA/ CDA (Cascadian Dark Ale) to są nazwy równoznaczne
      APA to skrót od American Pale Ale
      Czyli APA to PA (Pale Ale) tylko chmielona ameryką?

      a Black IPA/CDA to w wersji brytyjskiej czy amerykańskiej? bo jak amerykańskiej to chyba Black AIPA?
      To jak się do tego ma CDA?

      Comment

      • TTOP
        Senior
        • 03-2013
        • 449

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tigu Wyświetlenie odpowiedzi
        Czyli APA to PA (Pale Ale) tylko chmielona ameryką?
        tak


        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tigu Wyświetlenie odpowiedzi
        a Black IPA/CDA to w wersji brytyjskiej czy amerykańskiej? bo jak amerykańskiej to chyba Black AIPA?
        Z Black AIPA się jeszcze nie spotkałem, co nie znaczy, że taki twór nie istnieje. Jakoś automatycznie implikuję, że Black IPA dotyczy wersji z Nowego Świata, nie wiem nawet, czy istnieje wariacja kontynentalna Black IPA, nie spotkałem się.
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tigu Wyświetlenie odpowiedzi
        To jak się do tego ma CDA?
        tak jak napisałem wyżej, dla mnie BIPA=CDA=Black IPA w wersji amerykańskiej, bardziej z braku odpowiednika europejskiego niż nomenklatury. Ale chętnie poczytam zdania innych na ten temat

        Comment

        • pioterb4
          Senior
          • 05-2006
          • 4322

          #5
          APA to odpowiedź Ameryki na brytyjskiego bittera - jaśniejszy, najczęsciej złocisty, mocniej odfermentowany i na amerykańcach.

          Black IPA jest tylko w wersji amerykańskiej (domyślnie). Tak samo z resztą jak i Double IPA, to są style powstałe za oceanem. Wersje angielskie pewnie też da się gdzieś spotkać, ale to raczej przykłady incydentalne, tak samo jak np IIPA na chmielach niemieckich albo czeskich.

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10738

            #6
            Nie ważne jak nazwiesz, napisz na etykiecie że to Twoja interpretacja stylu.
            Jeśli ktoś będzie miał wątpliwości powołaj sie na tą dyskusję
            Twoje zdanie na temat konkretnych wytworów piwowarskichPoddziały: Polska | Europa | Piwa domowe (...)
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • tigu
              Member
              • 05-2009
              • 33

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
              Nie ważne jak nazwiesz, napisz na etykiecie że to Twoja interpretacja stylu.
              Jeśli ktoś będzie miał wątpliwości powołaj sie na tą dyskusję
              http://browar.biz/forum/showthread.php?t=105981

              Wolę nie
              Wiesz, to tak jak ze słowem "kościół" - literkę dodasz, literkę ujmiesz, coś zamienisz i wyjdzie Ci "szatan"

              Comment

              • tigu
                Member
                • 05-2009
                • 33

                #8
                No i w nawiązaniu do tej dyskusji pojawiło się piwo AIPA Dark z Wojkówki.
                Co prawda pisałem o Black AIPA tu jest Dark AIPA ale to szczegół, w każdym razie ktoś tak zrobił.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Czy te dywagacje służą czemuś więcej, niż podobne rozważania, ile diabłów mieści się na końcu szpilki?

                  Comment

                  • mlek
                    Member
                    • 01-2013
                    • 79

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tigu Wyświetlenie odpowiedzi
                    No i w nawiązaniu do tej dyskusji pojawiło się piwo AIPA Dark z Wojkówki.
                    Co prawda pisałem o Black AIPA tu jest Dark AIPA ale to szczegół, w każdym razie ktoś tak zrobił.
                    Ja spotkałem się jeszcze z określeniem India Black Ale (co jest bardziej logiczne biorąc pod uwage że 'pale' oznacza blady/wyblakły). Dark AIPA wydaje mi się najmniej trafionym określeniem. Jest to styl wymyślony w Ameryce, w górach Kaskadowych więc najlepiej mówić CDA. Z kolei to jednak BLACK IPA jest w stanach bardziej popularnym określeniem, a wynika to z faktu ze statystycznemu klientowi łatwiej jest zrozumieć takie nazewnictwo.

                    W tym wszystkim nie zapominajmy, że jest to kwestia umowna- ważniejsza jest zawartość : )

                    Comment

                    • Mason
                      Senior
                      • 02-2010
                      • 3280

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlek Wyświetlenie odpowiedzi
                      Jest to styl wymyślony w Ameryce, w górach Kaskadowych więc najlepiej mówić CDA.
                      W Anglii pod koniec XIX wieku już mieli takie wynalazki - piwo ciemne, które smakowało jak IPA. Więc nie wymyślony w Ameryce, tylko odkryty na nowo.

                      Ja generalnie preferuję India Black Ale, jeszcze American Black Ale ma sens.

                      W tym wszystkim nie zapominajmy, że jest to kwestia umowna- ważniejsza jest zawartość : )
                      Nie sposób się z tym nie zgodzić.
                      JEDNO PIVKO NEVADI!

                      Comment

                      • YouPeter
                        Senior
                        • 05-2004
                        • 2379

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlek Wyświetlenie odpowiedzi
                        Jest to styl wymyślony w Ameryce, w górach Kaskadowych więc najlepiej mówić CDA.
                        Nie dokładnie oglądałeś filmiki
                        Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                        Comment

                        • mlek
                          Member
                          • 01-2013
                          • 79

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter Wyświetlenie odpowiedzi
                          Nie dokładnie oglądałeś filmiki
                          A Ty niedokładnie uważałeś na polskim. "Niedokładnie" piszemy łącznie... Rozumiem że wiedze czerpiesz z "filmików", cokolwiek to znaczy, ja jednak staram się troche czytać. Nawiązałem wyraźnie do tego co napisał tigu- czyli do DARK AIPA z Wojkówka. Ciemna wariacja na temat "IPA" nachmielona amerykańcami jest stylem który powstał w górach Kaskadowych. Oczywiście nie zmienia to jego wyspiarskiego rodowodu. "Odkryty na nowo" pewnie jest bardziej trafnym określeniem.

                          Comment

                          • YouPeter
                            Senior
                            • 05-2004
                            • 2379

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlek Wyświetlenie odpowiedzi
                            A Ty niedokładnie uważałeś na polskim. "Niedokładnie" piszemy łącznie... Rozumiem że wiedze czerpiesz z "filmików", cokolwiek to znaczy, ja jednak staram się troche czytać. Nawiązałem wyraźnie do tego co napisał tigu- czyli do DARK AIPA z Wojkówka. Ciemna wariacja na temat "IPA" nachmielona amerykańcami jest stylem który powstał w górach Kaskadowych. Oczywiście nie zmienia to jego wyspiarskiego rodowodu. "Odkryty na nowo" pewnie jest bardziej trafnym określeniem.
                            To jest nas dwóch. Wojkówka się odmienia.
                            A moja aluzja była do tego, że styl ten nie pochodzi z gór Kaskadowych, tylko chmiel do jego produkcji najczęściej pochodzi z tego regionu, które jest zagłębiem chmielarskim w USA.
                            Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                            Comment

                            • mlek
                              Member
                              • 01-2013
                              • 79

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter Wyświetlenie odpowiedzi
                              To jest nas dwóch. Wojkówka się odmienia.
                              A moja aluzja była do tego, że styl ten nie pochodzi z gór Kaskadowych, tylko chmiel do jego produkcji najczęściej pochodzi z tego regionu, które jest zagłębiem chmielarskim w USA.
                              Nie chodzi tylko o pochodzenie chmielu. Piwowarzy z tamtego regionu jako pierwsi zgłosili Cascadian Dark Ale do Brewer's Association. Dzięki nim pojawiła się w ogóle taka kategoria na GABF.

                              Browar się nazywa Z&Z Wojkówka. Napisałem więc poprawnie. "DARK AIPA z Wojkówka". Skoro rozmawiamy na forum piwnym to oczywistym jest, że chodzi o nazwe browaru a nie o pochodzenie geograficzne. Walnąłeś byka na poziomie podstawówki a teraz próbujesz być złośliwy.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎