Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Księży Młyn, [Okrętowy] Szkuta

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12202

    Księży Młyn, [Okrętowy] Szkuta

    Kolejny odtworzony przez Browar Okrętowy i Macieja Husa (No to... po piwku) styl - malzwein

    O tym historycznym stylu na blogu:

    Blog o piwie i tematyce piwnej, piwo i jedzenie, recenzje piw, przemyślenia na temat piwa. No to... po piwku!


    I z tego blogu o składzie:

    słody jęczmienne (monachijski i wiedeński, bo ówczesne słody nie były tak jasne pilzneński), jasny pszeniczny i płatki owsiane. Brzeczka została nachmielona odmianami Magnum i Saaz, a smak i aromat uzupełniły kardamon i skórki cytryny. Fermentowane z użyciem neutralnych drożdży (US-05). Ekstrakt początkowy piwa to 20 st. Plato, a zawartość alkoholu wynosi 8,3% alk. obj.

    Aromat - oryginalny, owocowo-korzenny
    Piana - wysoka, raczej nietrwała, trochę dłużej pozostaje drobny kożuszek
    Barwa - zmętniona, brunatno-pomarańczowa
    Wysycenie - łagodne ku niskiemu, lekko musuje
    Smak - czuć cytrynę, ale skórki nie dały wyraźnego kwasku, słodsze piwo, bo baza słodowa spora. Trochę korzennne, i przypomina mi to nieco pszeniczne koźlaki. Jednak tylko trochę, bo finisz inny i oryginalny - przyjemny posmak olejków cytrynowych i rozgrzewających przypraw (kardamon?), ciut goryczki. Alkohol dobrze ukryty.
    Treściwość - wysoka, ale nie jest ciężkie

    Specyficzne piwo, skórka cytrynowa daje fajne efekty. Malzwein jako styl wydaje się lżejszy w odbiorze niż barley wine, ale moim zdaniem mimo to nie jest "gładko" pijalne. Dość ciężko pije się to piwo (albo nie jest do końca w moim guście), choć wyższe, musujące wysycenie z pewnością dużo by tu pomogło. Tym niemniej jest to ciekawe piwo. Propozycja dla osób chcących poszerzać swoje piwne horyzonty
  • von_scheisse
    Senior
    • 02-2012
    • 488

    #2
    Ocena z ARTomatu

    Kolor: Ciemnobursztynowe, wpadające w brąz. Równomiernie zmętnione. [4.5]
    Piana: Przy nalewaniu buduje się niemrawo - udało mi się utworzyć kożuch o półcentymetrowej grubości i koloru przybrudzonej bieli. Redukuje się do cienkiej obrączki. [4]
    Zapach: Słodki, słodowy, melasowy, owocowy (figi, zielone śliwki), delikatnie karmelowy. W tle pojawia się charakterystyczny, nielubiany przeze mnie zapach słodu pilzneńskiego. [4]
    Smak: Jest słodowo i słodko. Szkuta jest piwem pełnyn i treściwym. Kardamon, który jest jednym z dodatków, a który kojarzony jest przeze mnie głównie z przyprawy do piernika, jest wyraźnie wyczuwalny. Za to skórka cytryny jest skutecznie schowana. Poza tym w smaku mamy sporo owoców - rodzynki, suszone figi - oraz karmelu. Goryczki brak. [3.5]
    Wysycenie: Początkowo umiarkowane w kierunku niskiego. Po chwili piwo prawie całkowicie się odgazowuje. [4]
    Opakowanie: Rycina przedstawiająca na etykiecie - klasa! Morska (jak mawia Tomek Kopyra z wiadomego blogu) opowieść również spoko. Więcej zastrzeżeń mam do lakonicznego składu - gdyby nie blog Maćka Husa - skład byłby de facto nie znany. [4]
    Uwagi: Data przy­dat­no­ści: 01.06.2017

    Moja ocena: [3.825]
    Chmielnik Jakubowy - blog o piwie:
    http://www.chmielnik-jakubowy.pl
    https://www.facebook.com/chmielnik.jakubowy/

    Comment

    • Pivotal
      Senior
      • 05-2013
      • 671

      #3
      BARWA: Bursztynowa, pod światło miedziana, zmętniona, piwo przejrzyste. [4.5]
      PIANA: Żółtawa, niska, drobnoziarnista, nietrwała... po dwóch minutach obrączka z cienką firanką na powierzchni, nie obklejała szkła. [1.75]
      ZAPACH: Słodki. Suszonych moreli i brzoskwiń, kardamonu, imbiru i jakby świeżego siana. Po ogrzaniu niewielkie nuty rozpuszczalnikowe. [3.5]
      SMAK: Owocowo-przyprawowy. Wyczuwalne suszone morele/brzoskwinie, kardamon, nienachalne nuty alkoholowe i akcenty zbożowe. Goryczka alkoholowo-słodowa, czuć jakby ktoś dorzucił 2-3 listki mięty... Piwo nieco winne, słodkawe i lekko kwaskowe o gęstszej konsystencji. [3.5]
      WYSYCENIE: Początkowo bardzo wysokie, później się zmniejszyło. [4]
      OPAKOWANIE: Bezzwrotne z etykietą dla miłośników żeglugi... jest opis gatunku piwa, skład jest podstawowy... a kapsel goły. [3.5]

      UWAGI: Warka do 1.06.2017, wypite 10.06'17. Pierwszy wypity MALZWEIN. Lepszy był schłodzony, w miarę ogrzewania staje się coraz bardziej męczący.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎