Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Piwo to napój niezbędny, Sławomir Jędrzejewski Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 79.90zł / 71.91

Historia:
Piwo to napój niezbędny, czyli Przemysł piwowarski na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej. Pięknie wydany album autorstwa Sławomira Jędrzejewskiego traktujący o browarnictwie na wschodnich terenach ówczesnej Polski.

Wild Brews: Beer Beyond the Influence of Brewer’s Yeast, Jeff Sparrow Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 85.99zł,
zapłacisz jedynie
: 77.39zł - tylko do 30-06-2019!
Anglojęzyczna:
Świat lambików, flanders red i brown ale, ich amerykańskich odpowiedników opisany w przystępny sposób. Piwowarzy odnajdą tutaj szczegółowe opisy metod, procedur piwowarskich służących stworzeniu tych wyjątkowych piw.
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 07-02-2018, 19:39
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
Bardzo ładna etykieta i ja bym ją datował 1918-19 rok, gdyż zawiera znak w jęz. rosyjskiego usunięty w wyniku reformy po 1918-stym oraz tekst w jęz. białoruskim uznanym za oficjalny po 1918.
Nie wnikam aż tak słownikowo w niuanse językowe jakie są na tej ecie ale skoro ma jakiś znak wycofany w 1918 roku to raczej jest sprzed tego roku. Skupiłbym się bardziej na grafice np identyfikacji medalu z wystawy ale chyba jest to medal z wystawy francuskiej w Reims i nie wiem czy nie figuruje tam rok 1903. Taki zresztą taki sam jaki jest na piwie Vivator z pobliskiego browaru braci Teitel w Ostrowii Mazowieckiej.
Takie drobiazgowe analizowanie języka/pisowni używanej na etach nie sprawdza się. Wiadomo że przed 1918 rokiem językiem urzędowym w KP był rosyjski a mimo to jest znaczna ilość etykiet sprzed tego roku gdzie nie ma ani słowa w języku towarzysza Putina i nikt do tej pory tego nie wytłumaczył przekonywująco.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 19:54
Fotka Użytkownika: grzeber
grzeber grzeber is offline
Senior

Miejscowość: Mokotowo
Standardowy

A może wystarczy przeszukać zasoby browar.biz:
https://www.browar.biz/forum/showpos...3&postcount=27
I kolejne wypowiedzi. Jakby ktoś miał duży skan pocztówki ze stemplem i miejscem nadania można by lepiej wydatować.

www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 19:55
Senior

Standardowy

Wystara Reims 1903 na obu medalach. Wszystko dokładnie widać:
https://i.colnect.net/b/3840/868/Bok-Bir.jpg

Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 20:08
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
Nie wnikam aż tak słownikowo w niuanse językowe jakie są na tej ecie ale skoro ma jakiś znak wycofany w 1918 roku to raczej jest sprzed tego roku. Skupiłbym się bardziej na grafice np identyfikacji medalu z wystawy ale chyba jest to medal z wystawy francuskiej w Reims i nie wiem czy nie figuruje tam rok 1903. Taki zresztą taki sam jaki jest na piwie Vivator z pobliskiego browaru braci Teitel w Ostrowii Mazowieckiej.
Takie drobiazgowe analizowanie języka/pisowni używanej na etach nie sprawdza się. Wiadomo że przed 1918 rokiem językiem urzędowym w KP był rosyjski a mimo to jest znaczna ilość etykiet sprzed tego roku gdzie nie ma ani słowa w języku towarzysza Putina i nikt do tej pory tego nie wytłumaczył przekonywująco.
Może dlatego gość z colnect uznał ją za białoruską, bo zawierała tekst dla niego związany z tym krajem/rejonem. Swoją drogą jaka była metodyka dwujęzycznych etykiet tego okresu? Mam na myśli sprzed odzyskania niepodległości?

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
Wystara Reims 1903 na obu medalach. Wszystko dokładnie widać:
https://i.colnect.net/b/3840/868/Bok-Bir.jpg
To ja wiem, że jest tam ten medal. Świadczy to tylko, że nie jest sprzed 1903 roku i tyle.

e-prezes edytował/a post 07-02-2018 o godz. 20:10.
Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 20:37
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Wydatować więc ją jest łatwo pod warunkiem że ktoś odczyta datę na stemplu na pocztówce ale przy takiej jakości jest to niemożliwe. Myślę że rozpiętość datowania nie będzie większa niż dekada a to już całkiem nieźle.

Metodyka pisowni wychodzi że była taka że jej nie było. Po prostu ustawy zaborcy swoje a polska rzeczywistość swoje. Browar Machlejda np w późnych latach XIX stulecia np był ostrzegany (czy wręcz ukarany finansowo przez jakąś instytucję) za używanie części etykiet które były wyłącznie polskojęzyczne. Nie potrafię teraz znaleść źródła tej sprawy ale niedawno widziałem gdzieś taki ówczesny anons.

Wg mnie jedyną kwestią którą można tutaj dyskutować jest to czy na pewno obie ety pochodzą z tego samego browaru. Nie ułatwia faktu że na ecie szczuczyńskiej nie ma żadnego nazwiska właściciela.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 21:23
Senior

Standardowy

Cytat:
Wydatować więc ją jest łatwo pod warunkiem że ktoś odczyta datę na stemplu na pocztówce ale przy takiej jakości jest to niemożliwe. Myślę że rozpiętość datowania nie będzie większa niż dekada a to już całkiem nieźle.
Ten stempel określi tylko graniczną datę wysyłki kartki, w pewien sposób zawężając datowanie samej ety. Nie datując jej bezpośrednio. Wysyłka mogła nastąpić kilka lat po ukazaniu się etykiety. Może z tekstu kartki dałoby się coś więcej wywnioskować?!

Cytat:
Metodyka pisowni wychodzi że była taka że jej nie było. Po prostu ustawy zaborcy swoje a polska rzeczywistość swoje. Browar Machlejda np w późnych latach XIX stulecia np był ostrzegany (czy wręcz ukarany finansowo przez jakąś instytucję) za używanie części etykiet które były wyłącznie polskojęzyczne. Nie potrafię teraz znaleść źródła tej sprawy ale niedawno widziałem gdzieś taki ówczesny anons.
Ale sprawa dotyczyła tylko KP czy też innych obszarów? I czy gdzieś występował trzeci język?

Język białoruski/białoruska mowa była silnie tępiona w zaborze rosyjskim (jeszcze bardziej niż polska), więc nie sądzę, by taka etykieta miała szansę powstać przed marcem 1918 roku. W latach 1918-19 Białoruska Republika Ludowa zahaczała swoim zasięgiem Grajewo. Twór był efemeryczny i bardziej na papierze, a wojna polsko-rosyjska oraz postanowienia traktatu ryskiego określiły status tego regionu. Potem już nie występowały etykiety dwujęzyczne. W 1918 roku działania wojenne były z dala od tego miasta, więc mógł jakoś funkcjonować. Stąd moje datowanie.
Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 22:30
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

No dokładnie. W jedną stronę tzn w dół jest data 1903 z medalu a w górę - data ze stempla. Myślę że nie będzie to więcej niż 10 lat.

Ty jesteś "białorusionologiem". Nawet nie próbuję tutaj z Tobą polemizować bo się na tym kompletnie nie znam.
To że jednak ten język, jak zauważyłeś, pojawił się na ecie to może po prostu świadczyć że w rejonie sprzedaży tego piwa był spory odsetek ludności, klienteli białoruskiej.

Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2018, 23:34
Senior

Standardowy

Skupiacie się na etykiecie a nie kontekście z jakiej pochodzi. Była naklejona na kartkę z niemieckiej poczty polowej z datowaniem 191_r. Dodatkowo była na niej jeszcze etykieta z Pren. Patrząc na działalność niemieckich oraz twierdzenia e-prezesa odnośnie języka białoruskiego można pewnie wydatować etykietę na ok. 1915-1918.

Znając treść pocztówki (można napisać do posiadacza) lub zagłębiając się w działania wojenne na tym terenie pewnie można by wykazać się większa dokładnością.

Dodatkowo moim zdaniem jest to etykieta z Jeziorów obecnie Białoruś.

Odpowiedz cytując
Stare 08-02-2018, 09:55
Senior

Standardowy

Cytat:
Ty jesteś "białorusionologiem".
Ani trochę się nim nie czuję. I może jestem w błędzie zakładając, że do colnecta dodał etykietę Białorusin.

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
Skupiacie się na etykiecie a nie kontekście z jakiej pochodzi. Była naklejona na kartkę z niemieckiej poczty polowej z datowaniem 191_r. Dodatkowo była na niej jeszcze etykieta z Pren. Patrząc na działalność niemieckich oraz twierdzenia e-prezesa odnośnie języka białoruskiego można pewnie wydatować etykietę na ok. 1915-1918.
Nie jestem już pewien tych rewelacji. Rosyjski język zawierał też literę i przed reformą, podobnie jak "jać" zastąpioną literą E w słowie отделу промышленности. Etykieta z drukarni Gottlieba D. Meyera.

Cytat:
Dodatkowo moim zdaniem jest to etykieta z Jeziorów obecnie Białoruś.
A to dlaczego?
Odpowiedz cytując
Stare 04-11-2018, 20:55
Fotka Użytkownika: Pendragon
Pendragon Pendragon is offline
Senior

Miejscowość: Starogard Gdański
Standardowy

Pytanie - jakie źródło podaje, że Łosiewicze to obecne Jeziory?

No bo jest folwark Łosiewicze nad jeziorem Gausty, nazwa polska, ale ten teren nigdy nie należał do Polski. Paswałby jednak do poczty Berżniki (w obecnej Polsce) - a taki namiar podaje spis browarów z 1922. Jeziory gdzieś za Grodnem nie mogłyby należeć do tej poczty.

Położenie na mapie WIG
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/s...SEJNY_1929.jpg

moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot

Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

Pendragon edytował/a post 04-11-2018 o godz. 20:59.
Odpowiedz cytując
Stare 04-11-2018, 23:49
Senior

Standardowy

Podejrzewam, że to wynika z postu Leona:
https://www.browar.biz/forum/showpos...3&postcount=33

Ciekawe, czy kolekcjonerzy z Białorusi mają swoje źródła czy biorą informacje z forum.

Ja opcję z Łosiewicz pod Sejnami odrzuciłem. Znam trochę tamte rejony i bardzo ciężko mi jest sonie wyobrazić aby browar z takiego folwarku wysyłał piwo w 1903 roku na zagraniczne wystawy. Tu można zobaczyć kilka zdjęć:
http://marcinimatylda.blox.pl/2007/0...stas-Apie.html

Odpowiedz cytując
Stare 05-11-2018, 06:36
Senior

Standardowy

54.134757, 23.585673 - widać ruiny sporego obiektu. To mógł być browar.

Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie
Odpowiedz cytując
Stare 05-11-2018, 09:46
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
Pytanie - jakie źródło podaje, że Łosiewicze to obecne Jeziory?

No bo jest folwark Łosiewicze nad jeziorem Gausty, nazwa polska, ale ten teren nigdy nie należał do Polski. Paswałby jednak do poczty Berżniki (w obecnej Polsce) - a taki namiar podaje spis browarów z 1922. Jeziory gdzieś za Grodnem nie mogłyby należeć do tej poczty.
A pocztę wziąłeś z pocztówki?
Odpowiedz cytując
Stare 05-11-2018, 17:08
Senior

Standardowy

Nie, ze spisu browarów, będącego fragmentem Księgi Adresowej Przemysłu, Handlu i Finansów z roku 1922. Dział VI (przemysł spożywczy), pozycja numer 10628.

Odpowiedz cytując
Stare 05-11-2018, 23:02
Senior

Standardowy

Obrazek ze spisu 1922 roku.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: png Bez nazwy.png (24,0 KB, liczba wyświetleń: 82 )

Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 16:54
Senior

Standardowy

To chyba przesądza, gdzie ów browar się znajdował. Na pewno nie w obecnej Białorusi.
Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 17:21
Senior

Standardowy

Być może zlokalizowaliśmy ten browar, tylko czemu jest w spisie jako polski?
Na tym odcinku akurat granica była stała, więc browar nigdy nie był w granicach II RP. Chyba.

Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 17:36
Senior

Standardowy

Co prawda o browarze nic nie ma, pewnie jeszcze go nie było podczas pisania "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich“, tom V.

Łosewicze, folw., pow. sejneński, gm i par. Wiejsieje; odl. 20 w. od Sejn, ma 9 dm., 172 mk. Dobra Ł. należały niegdyś do Gie­ła­żew­skich, od r. 1818 do Kru­sze­w­skich, a w r. 1872 sprzedane hr. Tyszkiewiczowi za rs. 50000; ten zaś w r. 1878 odprzedał je Men­de­lo­wi Bram­so­no­wi za rs. 103000. Grunta dobrze uprawne, gospodarstwo wielopolowe, sieje się pszenica i koniczyna. Folwarków trzy: Ł., Staniszki i Gausty. Lasy iglaste i liściaste obszerne, ale trzebież ich już się rozpoczyna. Dom mieszkalny drewniany, stary, ale gospodarskie budowle porządne, stodoła i śpichrz nadzwyczajnych rozmiarów; ten ostatni murowany, o czterech piętrach, z obszernemi piwnicami, wysoką wieżą i zegarem na niej, może pomieścić w sobie trzyletnie zbiory. Sad owocowy obszerny, dobrze utrzymany, były w nim i plantacye winogron, ale te zaniedbane zmarniały. Sad łączy się z obszernym i pysznym ale zaniedbanym parkiem, w którym są modrzewie i tuje. Sad i park dotykają do wielkiego jeziora Gausty i widok na nie prześliczny. Jakkolwiek czeladź dworska umie po polsku, ale między sobą używa języka litewskiego, bo tu zaczyna się pogranicze z wsiami litewskiemi. Według Tow. Kred. Ziems. dobra Ł. składają się z folwarków: Ł., Gausty, Staniszki; jeziór: Szykinis, Palszinis i Szławantelis; wsi: Lejbogole, Gudele, Czuwańce i Klepacze. Rozległość wynosi mr. 3312; folw. Ł.: grunta orne i ogr. mr. 557, łąk mr. 256, pastw. mr. 3, nieuż. i place mr. 34, razem mr. 840, bud. mur. 5, z drzewa 21; płodozmian 9-polowy; folw. Gausty: grunta orne i ogr. mr. 212, łąk mr. 62, pastw. mr. 8, nieuż. i place mr. 3, razem mr. 285; bud. z drzewa 4; płodozmian 4-polowy; folw. Staniszki: grunta orne i ogr. mr. 138, łąk mr. 49, pastw. mr. 8, nieuż. i place mr. 3, razem mr. 197. Nadto w lasach mr. 1430, w jeziorach mr. 128, w rozmaitych osadach i odpadkach mr. 432. Wś Lejbogole osad 16, z grun. mr. 239; wś Gudele os. 28, z grun. mr. 450; wś Czuwańce os. 11, z grun. mr. 218; wś Klepacze os. 32, z grun. mr. 353.

Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 18:03
Senior

Standardowy

O tym co POLSKIE nie zawsze decyduje tylko lokalizacja. Zresztą nie wszystkie miejscowości gdzie żyli Polacy zostały odzyskane w 1920 i wcześniej.
Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 18:14
Senior

Standardowy

Czyli browary prowadzone przez Polaków w UK , USA czy gdziekolwiek mam dołączyć do Piwnej Mapy Polski?
Tu chodzi o oficjalny spis wydany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu, z podziałem na województwa. W tym przypadku woj. białostockie.

Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 18:41
Senior

Standardowy

Co dodasz to Twoja sprawa! To Twój świat. Zresztą nie czekałeś na odpowiedź tutaj i umieściłeś browar na mapie zanim ktoś się wypowiedział. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego chodzi o ten folwark, ale mam wrażenie, że to ten.
Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 18:44
Senior

Standardowy

Albo błąd w spisie albo faktycznie w latach 1919-1922 podczas burzliwego kształtowania się granic na wschodzie przez chwilę teren był pod polską kontrolą.

Choć bardziej ciekawi mnie browar w Jeziorach ze spisu Leona.

Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 19:09
Senior

Standardowy

Wystarczy sprawdzić, czy ta rodzina, która prowadziła ów browar wystepowała na tym terenie. Bo może jest to zbieżność nazw miejscowości i cała dyskusja jest bezprzedmiotowa.
Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 19:32
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Kurcze widzę temat pochodzenia obu etek ze strony Janka mimo że pojawiły się już dekadę (!) temu nadal budzi polemikę.
Faktycznie czytając nasze dywagacje tutaj ciężko jednoznacznie określić czy są tak jak wywnioskował Janek - z tego samego browaru a jeśli nie - to z jakich konkretnie pochodzą.
Sam mam aktualnie duże wątpliwości czy można je zaszeregować jako jeden zakład. Sam wygląd ety szczuczyńskiej nie pasuje do chronologii, datowania jakie nadał J. Skrzyniarz. Etykieta szczuczyńska to wg mnie zdecydowanie XIX-wieczna grafika. Nie wykluczam że może być rówieśniczką etykiet z lat 70 i 80. XIX wieku czyli Ślężan i Limprechta które pochodzą z tej samej kolekcji.
Etykieta z browaru Bramsohna z kolei bardziej pasuje mi do 1 lub 2 dekady XX wieku.

Cooper edytował/a post 06-11-2018 o godz. 19:34.
Odpowiedz cytując
Stare 06-11-2018, 19:41
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
Zresztą nie czekałeś na odpowiedź tutaj i umieściłeś browar na mapie zanim ktoś się wypowiedział. .
Zamieściłem, ale chwilę potem zreflektowałem się, że coś tu z granicą nie pasuje.

Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie