Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Który browar jako pierwszy lał piwo do puszek w Polsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jazajaza
    Junior
    • 02-2006
    • 18

    #16
    To jest nie możliwe bo firma Legpol leje browar od 1991 roku - znalazłem to teraz na dwóch stronach biznesowych - cytat z jednej ze stron:"Bogdan Spiż zapamiętany został przede wszystkim jako właściciel firmy Legpol z Brzeska, który w 1991 r. zamknął w puszkach piwo Okocim. To były pierwsze piwne puszki na rynku. "- NO z tym drugim zdaniem nie koniecznie się zgadzam, bo wychodzi że RIC był wcześniejszy -ale produkcja piwa w puszkach w 1989 roku w Polsce to na pewno nie jest prawda

    Comment

    • Krzysztof
      Senior
      • 04-2001
      • 1689

      #17
      Ja jestem przekonany że puszkownia Legpolu na terenie browaru "ruszyła" mniej więcej w lutym lub marcu 1991 r. Ogladałem w styczniu 1991 r montaż tej linii. Kilka misięcy pózniej gdzieś około 25lipca ta linia już pracowała.

      Pierwsza partia Okocimia była rozlana do puszek w Austrii prawdopodobnie w Browarze w Schwechat w 1990.
      Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
      www.twojmalybrowar.pl

      Comment

      • kruger_nr1
        Senior
        • 11-2005
        • 801

        #18
        Zbieram puszki piwne i mogę stwierdzić, że Legpol pierwsze puszki wypuścił z Okocimiem 0,33 z datą 26. 02. 1991 ,co widać na załączonej fotce. Jednak wcześniej podobno Okocim rozlewany był do puszek w Austrii, nie zweryfikowałem tego do tej pory, może taraz mi się uda przy waszej pomocy?
        Moja pierwsza puszka RIC 0,5 litra ma datę przydatności 05/91 , jednak jest ona nadrukowana już na puszce w fazie produkcji, więc niekoniecznie musi być realna, i pewnie nie jest. To były takie ambitne plany właścicieli RIC, co nie umniejsza ich załug w propagowaniu puszek w Polsce
        Inne browary z puszkowaniem piwa ruszyły dopiero potem.
        Dlatego jako pierwszą Polską uznaje się puszkę Okocimia.
        Attached Files
        Kolekcja puszek piwnych:
        http://puszkikrugera.web-album.org/

        Comment

        • kruger_nr1
          Senior
          • 11-2005
          • 801

          #19
          dodam jeszcze, że zamieszczona powyżej puszka ma datę ważności 04.91 czyli nieco krótką jak na podaną datę rozlania... Nadruk z inauguracją był podobno dawany tylko pierwszego dnia produkcji. Mam też w kolekcji 3 wzory podobnych do siebie puszek 0,5 litra, które mają daty ważności 05.91, co mogłoby świadczyć o ich rozlewaniu w Austrii.
          Chyba że za pierwszą Polską puszkę uznamy etykietę na beczkę 5 litrów z Żywca , rozlane w Van Pur w latach 80 tych. http://www.beczki5l.swiata.pl/index.php?a=kat&id=44
          Kolekcja puszek piwnych:
          http://puszkikrugera.web-album.org/

          Comment

          • kruger_nr1
            Senior
            • 11-2005
            • 801

            #20
            etykieta o której mówię w pozycji 33
            Kolekcja puszek piwnych:
            http://puszkikrugera.web-album.org/

            Comment

            • Krzysztof
              Senior
              • 04-2001
              • 1689

              #21
              Na 100 % Okocim rozlał co najmniej jeden raz piwo w Austrii. Z tego co wiem to mam tą "austriacką" puszkę.
              Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
              www.twojmalybrowar.pl

              Comment

              • kruger_nr1
                Senior
                • 11-2005
                • 801

                #22
                więc pochwal się Krzysztofie i zamieść jej foto tutaj, lub dodaj do działu kolekcjonerstwo.
                Kolekcja puszek piwnych:
                http://puszkikrugera.web-album.org/

                Comment

                • delvish
                  Senior
                  • 11-2004
                  • 3508

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kruger_nr1 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Chyba że za pierwszą Polską puszkę uznamy etykietę na beczkę 5 litrów z Żywca , rozlane w Van Pur w latach 80 tych.
                  No nie wiem. Van Pur sam powstał w 1989r. i początkowo z piwem nie miał za wiele wspólnego. VP rozlewał początkowo całkiem sporo 5l puszek, ale już za działalności rozlewni w Rakszawie, czyli od 1992r.
                  "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                  (Frank Zappa)

                  "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kruger_nr1 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Chyba że za pierwszą Polską puszkę uznamy etykietę na beczkę 5 litrów z Żywca , rozlane w Van Pur w latach 80 tych. http://www.beczki5l.swiata.pl/index.php?a=kat&id=44
                    ???.Puszka o której mówisz wygląda jak współczesna no name-owa puszka 5 L używana obecnie w mikrobrowarach (np Bierhalle , Kalisz) z odpowiednimi etami samoprzylepnymi z tym że ta jest jedynie lużno owinięta dużą papierową etą. Nie mam pojęcia jak taka luźna "owijka" długo utrzymała by się na puszce. Wygląda to conajmniej niepraktycznie i tandetnie. No i najważniejsze : w latach 80-tych nie istniała jeszcze firma Van Pur - nawet jako rozlewnia więc to nie jest prawdą na pewno. Może kolega Żywiec powiedzial by nam coś o tym projekcie ?
                    Krzysztof zamieść foto owego "austriackiego" Okocimia a zwłaszcza nadruku daty na nim. Teoretycznie na tej puszcze nie powinno być loga firmy Legpol gdyż nie była ona rozlewana na linii tej firmy ale domyslam się iż był to rozlew próbny a puszki były już identyczne jak te używane później w Polsce.
                    Last edited by Cooper; 02-07-2009, 21:25.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #25
                      No i jeszcze jedna rzecz która mi nie pasuje : jeśli pierwszy rozlewany w Polsce Okocim ma datę rozlewu 26.02.1991 a pierwsze RIC-e datę spożycia 04.1991 to zakładając że piwo puszkowe ma termin spożycia raczej dłuższy niż 2 miesiące wynika że RIC-e są wcześniej rozlane niż Okocim. Jeśli więc czegoś nie pokręciłem to jak możecie to wyjaśnić ?
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • kruger_nr1
                        Senior
                        • 11-2005
                        • 801

                        #26
                        lata 80te zacytowałem za twórcą strony na której jest beczka Orginalna jest tylko etykieta, więc nie została naklejona na beczkę i jest pokazana na zdjęciu tylko poglądowo, więc proszę nie wnikać w szczegóły beczka oczywiście jest współczesna i data powstania etykiety też jest mocno ,,zaokraglona" , ale cieszę się z odzewu! Osobiście nie mam zdania z kiedy pochodzi ta etykieta i myslę że beczki były robione za granicą( może w Bułgarii, porównując wzór etykiety i bułgarskich beczek 5L z tamtego okresu) , ale to tylko moje domniemania. Też chętnie poznam opinię Grzegorza...
                        Kolekcja puszek piwnych:
                        http://puszkikrugera.web-album.org/

                        Comment

                        • kruger_nr1
                          Senior
                          • 11-2005
                          • 801

                          #27
                          Cooper, myślę, że na Twoje pytanie odpowiedzią może być post 18
                          Kolekcja puszek piwnych:
                          http://puszkikrugera.web-album.org/

                          Comment

                          • kruger_nr1
                            Senior
                            • 11-2005
                            • 801

                            #28
                            zdjęcie mojej najstarszej puszki 0,5L . kolejne miały nadruk Export pod logo. Producent puszki PLM2 . Puszka stalowa.
                            wracając do RICa. Robimy projekt puszki a na nim datę ważności do spożycia. Jednocześnie powstaje linia produkcyjna. Projekt idzie do realizacji zagranice, bo w Polsce nie ma jeszcze producenta puszek. I teraz trzeba zgrać te wszystkie elementy, by piwo trafiło do puszek , a następnie do dystrybucji i do klienta zgodnie z tym co napisaliśmy na puszce...
                            Jakoś to mało realnie brzmi, jak na produkcje pierwszych puszek w Polsce moim zdaniem.
                            Attached Files
                            Kolekcja puszek piwnych:
                            http://puszkikrugera.web-album.org/

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              #29
                              Jesli dobrze skumałem i post nr 18 sugeruje iż data spożywki 05.1991 (czy nawet i wcześniej wymieniona 04.1991) na RIC-ach jest przedwcześnie nadrukowana to przyznam że jakoś hmm.. nie przekonywuje mnie ta odpowiedź. Daty rozlewu/spożywki są raczej nadrukowywane maszynowo dopiero w browarze gdy puszka jedzie po linii rozlewniczej a nie już w wytworni puszek w której zresztą chyba nawet nie ma maszyny do tego typu nadruków
                              Przydało by się dokopać jakoś do historii tej szczecińskiej rozlewni tak jak znamy historię rozlewu w firmie Legpol i zweryfikować to bo póki co - zakładając prawdziwość nadruków - pierwszeństwo rozlewu wskazywało by na rozlewnię szczecińską.
                              A zresztą muszę zakończyć ten spór o 2 daty różniące się tylko kilkoma miesiącami odstępu czasowego i pokazać przedwojenną puszkę na polskie piwo będącą zresztą w mojej kolekcji
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              • skitof
                                Senior
                                • 11-2007
                                • 2478

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                                A zresztą muszę zakończyć ten spór o 2 daty różniące się tylko kilkoma miesiącami odstępu czasowego i pokazać przedwojenną puszkę na polskie piwo będącą zresztą w mojej kolekcji
                                http://www.browar.biz/galeria.php?id=9910
                                No wiesz co, robić sobie żarty z poważnych ludzi

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎