Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile browarów upadło od 1989r?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • toto
    Senior
    • 12-2006
    • 949

    #61
    Co do Kielc - fizycznie są to dwa różne browary, zgoda. Występuje jednak między nimi ciągłość (tzn. browar został przeniesiony w inne miejsce, a właściciel i marki piw zostały te same). Nie wydzielałem więc browaru przy Witosa osobno. Zresztą niemal wszystkie zestawienia kolekcjonerskie birofiliów nie rozróżniają tych browarów. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że problem jest dyskusyjny, ale wolałbym skupić się w tym temacie na latach funkcjonowania browarów, a nie na dyskutowanej już na tym forum kwestii, co jest osobnym browarem, a co nie. Zaznaczam więc od razu, że świadomie nie uwzględniam też Starego Krakowa.
    Co do podanych przeze mnie dat, to EDI wg strony internetowej browaru powstał w 1998 r. (1993 pochodzi z browar.biz).

    Comment

    • delvish
      Senior
      • 11-2004
      • 3508

      #62
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
      Co do Kielc - fizycznie są to dwa różne browary, zgoda. Występuje jednak między nimi ciągłość (tzn. browar został przeniesiony w inne miejsce, a właściciel i marki piw zostały te same). Nie wydzielałem więc browaru przy Witosa osobno.
      I to jest błąd. Browar nie został przeniesiony. Ten na Witosa zamknięto, a browar w Dyminach został wybudowany od podstaw. Jedyne, co przeniesiono to pewnie pracowników i marki produkowanego piwa.
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
      Zresztą niemal wszystkie zestawienia kolekcjonerskie birofiliów nie rozróżniają tych browarów.
      Bo z punktu widzenia kolekcjonerów nie ma to większęgo znaczenia. Ale ten temat jest w dziale historia, a nie "Kolekcjonerstwo" i fakty przemawiają za uwzględnieniem w statystyce zamkniętego browaru na Witosa. Poza tym, browar na Witosa funkcjonował od 1992r. W 1995r. pojawili się w nim Belgowie.
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
      Zdaję sobie oczywiście sprawę, że problem jest dyskusyjny, ale wolałbym skupić się w tym temacie na latach funkcjonowania browarów, a nie na dyskutowanej już na tym forum kwestii, co jest osobnym browarem, a co nie.
      Moim zdaniem akurat w temacie Belgii nie ma za bardzo o czym dyskutować. Był inny browar w innej lokalizacji? Był. Zamknięto go? Zamknięto. Sprawa naprawdę jest oczywista.
      Last edited by delvish; 05-08-2009, 13:38.
      "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
      (Frank Zappa)

      "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

      Comment

      • cororo
        • 04-2003
        • 766

        #63
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
        Poza tym, browar na Witosa funkcjonował od 1992r. W 1995r. pojawili się w nim Belgowie.

        .
        Funkcjonował jako co?

        Comment

        • Pankracy
          Senior
          • 10-2007
          • 2768

          #64
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
          Co do podanych przeze mnie dat, to EDI wg strony internetowej browaru powstał w 1998 r. (1993 pochodzi z browar.biz).
          W 1998 rozpoczął produkcję. Według szyldu, który był kiedyś przed browarem Edi został założony w 1996.

          Comment

          • toto
            Senior
            • 12-2006
            • 949

            #65
            Zmiany w stosunku do listy z postu 55:
            Drozdowo - produkcja od 1996 r., w 1995 r. był założony i przerabiany z lokalu po spółdzielni
            Nowa Wieś "Edi" - produkcja od 1998 r., założony prawdopodobnie 1996 r.
            Konstancin i Wąsosz - produkcja od 1994 r. (założone rok wcześniej)

            Kielce (ul. Witosa) - jako rok założenia podaje się w internecie 1992, ale pierwsze etykiety mają datownik 1995 1996. Sprawa trochę niejasna.

            Comment

            • Pogoniarz
              † 1971-2015 Piwosz w Raju
              • 02-2003
              • 7971

              #66
              Tak sobie na spokojnie podliczyłem z ilu browarów już zamkniętych piłem piwo i wyszła mi okrągła liczba 50.
              Nie jestem pewien czy piłem piwo ze Świdnika, będąc w tamtejszych okolicach w 1989 roku.Bardziej stawiałbym na Chełm, dlatego zostaję przy tej liczbie.
              Last edited by Pogoniarz; 07-01-2010, 11:52.


              Prawie jak Piwo
              SZCZECIN

              Comment

              • cororo
                • 04-2003
                • 766

                #67
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pogoniarz Wyświetlenie odpowiedzi
                Tak sobie na spokojnie podliczyłem z ilu browarów już zamkniętych piłem piwo i wyszła mi okrągła liczba 50.
                Nie jestem pewien czy piłem piwo ze Świdnika, będąc w tamtejszych okolicach w 1989 roku.Bardziej stawiałbym na Chełm, dlatego zostaję przy tej liczbie.
                No musiałbyś się bardzo postarać by w 1989 roku pić piwo z browaru otwartego 4 lata później. Tak więc chyba jednak Chełm!

                Comment

                • becik
                  Senior
                  • 07-2002
                  • 14999

                  #68
                  W okolicach Świdnika było piwo z Lublina, a nie z Chełma
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • cororo
                    • 04-2003
                    • 766

                    #69
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                    W okolicach Świdnika było piwo z Lublina, a nie z Chełma
                    Jeśli pisze że być może Chełm to może istotnie tak było. Doskonale wiemy że w 1989 funkcjonowało wiele rozlewni , one to wcale nie musiały rozlewać piwa lubelskiego.

                    Comment

                    • Pogoniarz
                      † 1971-2015 Piwosz w Raju
                      • 02-2003
                      • 7971

                      #70
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                      W okolicach Świdnika było piwo z Lublina, a nie z Chełma
                      W Świdniku byliśmy dość krótko , ale potem jadąc do Chełma wysiedliśmy w miejscowości Trawniki i tam na 100 % było piwo z Chełma i z Lublina .Barmanka coś mówiła , że ma jeszcze jakieś regionalne, ale jest zepsute i nam nie sprzeda.


                      Prawie jak Piwo
                      SZCZECIN

                      Comment

                      • skitof
                        Senior
                        • 11-2007
                        • 2478

                        #71
                        Zainspirowany postami w innym temacie sprawdziłem jak to było z GŻ i browarami zamkniętymi przez nią. Całość zamieściłem w wikipedii:
                        Pierwsza data: założenie browaru. Druga data: przejęcie browaru przez GŻ. Trzecia data: zamknięcie.

                        Browar w Łańcucie 1834 Łańcut 1999 zlikwidowany w 2001 r.
                        Browar w Braniewie 1854 Braniewo 1999 zaprzestanie produkcji w 2001 r., sprzedaż w 2003 firmie Dr Witt S.A.
                        Browar Hevelius 1871 Gdańsk-Wrzeszcz 1999 zlikwidowany w 2001 r.
                        Browar w Bielsku-Białej 1875 Bielsko-Biała 1999 Żywieckie Zakłady Piwowarskie zaprzestały produkcję w 1996 r. Po wcieleniu do GŻ produkcja nie została wznowiona. W 2004 r. GŻ przekazała browar jako darowiznę dla fundacji Fortlicja Czemierniki
                        Browary Warszawskie Królewskie (Haberbusch i Schiele) 1846 Warszawa 2004 zlikwidowany w 2004 r.
                        Kujawiak Browary Bydgoskie 1858 Bydgoszcz 2004 zlikwidowany w 2006 r.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          #72
                          Czyli przeważnie 2 lata. Od dawna uważam to za złowrogie przejęcia i za takie coś powinien być stryczek!

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #73
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                            Browary Warszawskie Królewskie (Haberbusch i Schiele) 1846 Warszawa 2004 zlikwidowany w 2004 r.
                            Kujawiak Browary Bydgoskie 1858 Bydgoszcz 2004 zlikwidowany w 2006 r.
                            Warto zauważyć, że w przypadku browarów z Brau Union GŻ kupiła je niejako bez własnej woli. Dostały się im, dlatego, że Heineken kupił BU na arenie międzynarodowej. Te browary nie były im w ogóle potrzebne, bo moce mieli wystarczające.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #74
                              Cenna uwaga, ale na Twoim miejscu, Kopyrze, akurat bym jej nie zamieszczała, bo może być to poczytane jako bronienie GŻ
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              • delvish
                                Senior
                                • 11-2004
                                • 3508

                                #75
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                                Te browary nie były im w ogóle potrzebne, bo moce mieli wystarczające.
                                Moce może i mieli, ale kupując BBAG kupili również udziały w rynku. A nie ma czegoś takiego jak "niepotrzebne" udziały w rynku Natomiast faktem jest, że z punktu widzenia struktury GŻ browary Brau Union pasowały GŻ jak pięść do nosa. Van Pur rzut skrzynką od piwa od Leżajska, Warszawskie nieco tylko dalej od Warki. Kujawiak tylko trochę lepiej i jak widać po przejęciu podziałał najdłużej.
                                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                                (Frank Zappa)

                                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎