Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ilość butelek które używacie - benchmarking ;)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mj_p
    Member
    • 12-2009
    • 86

    Ilość butelek które używacie - benchmarking ;)

    Hey Witam Was wszystkich,

    jestem dość początkującym piwowarem (właśnie odstawiam na cichą swoją drugą warkę). Jak pewnie większość z bardziej doświadoczonych pamięta, na początku dość istotnym tematem (m.in.) jest sprawa zebrania odpowiedniej puli butelek żeby było w co nalewać wynik swoich eksperymetów, żeby to piwo mogło poleżeć te 2-3 miesiące oraz żeby można było je należycie degustować.

    Chciałbym się Was zapytać w tym kontekście : jak dużą pulą butelek dysponujecie?

    Ja zacząłem sobie kalkulować, że jeżeli będę robił 2 (czasami pewnie 1) warkę w miesiącu, uwzgledniając kalendarz (okres większego spożycia + okresowy brak czasu na ważenie) wyszło mi, że powinieniem mieć nieco ponad 200 butelek.

    Co sądzicie o takiej liczbie i jak to jest u Was (którzy znają temat z praktyki bo warzą kilka lat)?

    Mam świadomość, że jest to bardzo indywidualne ale chciałbym zrobić takie małe rozpoznanie...
    Janusz

    Januszowy Browar
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Kto to jest ten bencoś tam?
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • mj_p
      Member
      • 12-2009
      • 86

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
      Kto to jest ten bencoś tam?
      podglądanie i uczenie się od najlepszych

      Pozdrawiam

      Janusz
      Janusz

      Januszowy Browar

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        No to, nie wiem.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19167

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mj_p Wyświetlenie odpowiedzi
          Hey Witam Was wszystkich,

          jestem dość początkującym piwowarem (właśnie odstawiam na cichą swoją drugą warkę). Jak pewnie większość z bardziej doświadoczonych pamięta, na początku dość istotnym tematem (m.in.) jest sprawa zebrania odpowiedniej puli butelek żeby było w co nalewać wynik swoich eksperymetów, żeby to piwo mogło poleżeć te 2-3 miesiące oraz żeby można było je należycie degustować.

          Chciałbym się Was zapytać w tym kontekście : jak dużą pulą butelek dysponujecie?

          Ja zacząłem sobie kalkulować, że jeżeli będę robił 2 (czasami pewnie 1) warkę w miesiącu, uwzgledniając kalendarz (okres większego spożycia + okresowy brak czasu na ważenie) wyszło mi, że powinieniem mieć nieco ponad 200 butelek.

          Co sądzicie o takiej liczbie i jak to jest u Was (którzy znają temat z praktyki bo warzą kilka lat)?

          Mam świadomość, że jest to bardzo indywidualne ale chciałbym zrobić takie małe rozpoznanie...
          Po przeprowadzce do nowego miasta miałem tylko pewną ilość pustych butelek z własnych piw, które przywiozłem w ilości nie większej niż skrzynka. Obecnie po 6 mieś. mogę już warzyć piwa bez obciążenia tym problemem. Nazbierało się z kupowanych. Na "starych śmieciach" dysponowałem 80-90 dużych i 40-50 małych nie mając problemu z butelkami do nowych piw. Wszystko zależy jak często warzysz i jak dużo rozdajesz.

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            Hmm.... ja mam jakieś 1000 butelek. Tyle mi wystarcza
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • mareks
              Senior
              • 05-2002
              • 1939

              #7
              Używam około 800 butelek (w tym około 150 bączków) i spokojnie mi wystarcza.

              Comment

              • mj_p
                Member
                • 12-2009
                • 86

                #8
                Dzięki za opowiedzi

                Mam teraz trochę większe czucie w co ja powinieniem mierzyć.

                Na początku postawiłem sobie cel zebrania ok 160 butelek (0.5l). Moje zbieranie polega na... kupowaniu butelki z piwem. Wydaje mi się to najbadziej korzystne ale teraz właściwie ciągle kupuję piwo (i raczej je nie wylewam do zlewu ) więc miałem domową dyskusję, czy nie przestadzam z tą ilością. Dziś policzyłem i wyszło mi... więcej.

                Stąd moja ciekawość, ile mają inni.

                I miła niespodzianka... 1000 butelek to ładna piwniczka.
                Janusz

                Januszowy Browar

                Comment

                • przemo70
                  † 1970-2019 Piwosz w Raju
                  • 05-2007
                  • 1501

                  #9
                  Nasz mały browarek posiada ok 1000 but /0,5l i 0,66l/ oraz ok 40 kegów po pepsi i ok 20 mini kegów 5l których nie używamy i tak praktycznie musimy dokupić kegów bo nie ma w co napełniać pod koniec sezonu .Ale na początek tak 200-300 but. starcza spokojnie
                  Save water, drink beer ...

                  http://www.parowozy.com.pl/
                  http://www.kamery.wolsztyn.pl/
                  https://www.facebook.com/pages/Browa...10?ref=profile

                  Comment

                  • mareks
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 1939

                    #10
                    Można próbować kupić butelki w sklepie po cenie kaucji lub w punktach skupu surowców wtórnych.

                    Comment

                    • cambridgei
                      Senior
                      • 05-2009
                      • 124

                      #11
                      Ja osobiście staram się zbierać (kupować) piwa w butelkach z wysokim kołnierzem i taką radę bym ci dał na przyszłość, z uwagi na kapslowanie kapslownicą typu greta czy emily.
                      Przykładowo buteli po Budweiser Budvar czy za przeproszeniem Zywcu w kwesti kapslowania to tragedia - mają one niski kołnierz. To to nie jest reguła dotycząca wszystkich butelek z niskim kołnierzem, (nowe butelki Okocimowskie pomimo niskiego kołnierza świetnie się kapsluje) ale przykład.
                      Dobrym rozwiązaniem jeśli nie chcesz płacić kaucji, jest kupno butelki 0,5 z wysokim kołnierzem (np.przy Corneliusach).
                      Last edited by cambridgei; 24-01-2010, 19:16.
                      W poprzednim wcieleniu, z całą pewnością byłem piwowarem

                      Pozdrawiam
                      Piotr

                      Comment

                      • peter007
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 2820

                        #12
                        Nie ograniczaj się Im więcej tych butelek tym lepiej
                        Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                        Comment

                        • mareks
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 1939

                          #13
                          Używam głównie butelek z niskim kołnierzem, kapsluję Gretą i nie mam problemów.
                          Zakapslowałem 49 warek i tylko 2 razy ścięło mi kołnierz.

                          Comment

                          • cambridgei
                            Senior
                            • 05-2009
                            • 124

                            #14
                            Chodziło mi bardziej o komfort kapslowania, osobiście nie ściąłem kołnierza ani razu. Posiadam Emily i np w przypadku butelek po ww piwie kapslownica nie dawała rady zacisnąc kapsla do końca (nie żabym się czepiał że troche boki kapsla odstawały ale przy Budweiserze zamknięcie było nieszczelne).
                            W poprzednim wcieleniu, z całą pewnością byłem piwowarem

                            Pozdrawiam
                            Piotr

                            Comment

                            • Qbric
                              Senior
                              • 04-2001
                              • 427

                              #15
                              Jestem jednym z tych rodzynków którzy o Grecie mówią tylko źle... więc na wszelki wypadek także polecam butelki z długą kryzą. Co do ilości to na dzień dzisiejszy mam ok 120 butelek i powoli ich przybywa (zacząłem w marcu "09). Jak na częstotliwość warzenia raz na 1.5miesiąca w zupełności wystarcza. Oczywiście powoli będę się rozkręcał jednak jak na razie warzenie 2 razy w miesiącu jest dla mnie nieosiągalne z braku czasu
                              Grill bez piwa NIE! - Piwo bez grilla TAK!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎