Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

zastrzeżone wzory butelki?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ucho
    Senior
    • 05-2010
    • 500

    #31
    Nadal spędza mi sen z powiek to, na podstawie jakiego prawa staję się posiadaczem butelki...

    Można założyć, że jest to pożyczka. Kupując piwo w butelce z kaucją, staję się pożyczkobiorcą. Zobowiązuje się zwrócić butelkę danego typu, sklep dostaje ode mnie zabezpieczenie w postaci uiszczonej kaucji. Ponieważ pożyczka nie jest określona w czasie, to zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu Cywilnego, które mówią o 6 tygodniowym okresie trwania umowy. Jeśli po tym czasie butelki nie oddam, to (teoretycznie): tracę prawo do odzyskania kaucji, sklep rozlicza się z fiskusem tak, jakby butelkę mi sprzedał, ja natomiast staję się właścicielem butelki. (De facto dowolnie rozporządzać butelką mogę już po dokonaniu zakupu.)

    Inaczej jest w przypadku użyczenia. Wtedy nie mogę dowolnie rozporządzać rzeczą, ale jestem zobowiązany używać jej zgodnie z przeznaczeniem. Butelka pozostaje własnością browaru. Mam jednak wątpliwości czy w ogóle użyczenie może dotyczyć rzeczy oznaczonych co do gatunku.

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
      A ja tak nie sądzę. Butelka ma charakterystyczny kształt, charakterystyczne tłoczenia i z pewnością jej wzór jest zastrzeżony. Zwykle zastrzega się nazwę właśnie w postaci znaku graficznego z opakowaniem.
      Być może że jest tak w przypadku wódek, bo mają one wyraźnie indywidualne butelki dopasowane do marki. Przynajmniej w segmencie "premium".
      Czy Żołądkowa Twoim zdaniem również zastrzegła butelkę?
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ucho Wyświetlenie odpowiedzi
        Nadal spędza mi sen z powiek to, na podstawie jakiego prawa staję się posiadaczem butelki...
        Nie stajesz się.
        Tak samo jak nie jesteś właścicielem Twojej karty debetowej czy kredytowej, albo bardzo często oprogramowania. Karta jest własnością banku, a oprogramowanie (w większości wypadków) też nie jest Twoje, masz jedynie licencję na jego użytkowanie.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #34
          Właściciel != posiadacz.

          Dopóki nie spłacisz kredytu na samochód jego właścicielem jest bank, a Ty tylko posiadaczem.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • Seta
            Piję piwo
            • 10-2002
            • 6964

            #35
            Czyli jak zbiję butelkę po piwie, albo zostawię u kumpla w mieszkaniu, albo ją przywłaszczę i zrobię z niej świecznik, to płacę jakąś karę umowną?
            Last edited by Seta; 23-03-2011, 12:36.
            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
              Czyli jak zbiję butelkę po piwie, albo zostawię u kumpla w mieszkaniu, albo ją przywłaszczę i zrobię z niej świecznik, to płacę jakąś karę umowną?
              Tracisz kaucję.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • ucho
                Senior
                • 05-2010
                • 500

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                Czyli jak zbiję butelkę po piwie, albo zostawię u kumpla w mieszkaniu, albo ją przywłaszczę i zrobię z niej świecznik, to płacę jakąś karę umowną?
                Płacisz kaucję.

                Comment

                • Seta
                  Piję piwo
                  • 10-2002
                  • 6964

                  #38
                  Czym to się różni od kupna butelki?
                  Czym wykorzystanie jej jako świecznik różni się od wykorzystania jej dla potrzeb mojego przyszłego browaru rzemieślniczego?
                  Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                  Comment

                  • kopyr
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 9475

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                    Czym to się różni od kupna butelki?
                    Czym wykorzystanie jej jako świecznik różni się od wykorzystania jej dla potrzeb mojego przyszłego browaru rzemieślniczego?
                    Tym samym czym różni się odsłuchanie płyty CD w domu, od urządzenia dyskoteki na której będziesz odtwarzał tę płytę i sprzedawania biletów wstępu. Jeśli zrobisz sobie nalewkę i wlejesz ją do butelki po Finlandii nikt nic Ci nie zrobi, jeśli jednak wprowadzałbyś tę nalewkę, w tej butelce do obrotu, to jeśli sprawa dotrze do Brown-Forman, to bez problemu mogą oni zakazać Ci używania tej butelki, a nawet sądzić się z Tobą o odszkodowanie.
                    blog.kopyra.com

                    Comment

                    • Seta
                      Piję piwo
                      • 10-2002
                      • 6964

                      #40
                      Masz rację. Jeśli opakowanie jest zastrzeżone na równi z logiem. I tylko w takim przypadku moim zdaniem.
                      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #41
                        Nie zdążyłem wyedytować: Jeśli jesteś właścicielem, to możesz dowolnie rozporządzać swoją własnością. Np. gdybyś był właścicielem pakietu Office, to mógłbyś w każdej chwili zmieniać jego funkcje, a nawet nazwę na Seta Office i sprzedawać czerpiąc z tego korzyści. Podobnie kupując płytę nie możesz zmienić okładki i napisać na niej Seta prezentuje najlepsze kawałki Kultu i sprzedawać w internetowym sklepie. Nie jesteś bowiem właścicielem płyt, jesteś właścicielem nośnika, oraz określonych praw do użytkowania w ograniczonym zakresie. Wracając do butelki, to po prostu nie jesteś ani jej właścicielem, ani jej wzoru. Co gorsza w przypadku but. ŻGB istnieje właściciel wzoru i rości sobie określone prawa do niej.


                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                        Masz rację. Jeśli opakowanie jest zastrzeżone na równi z logiem. I tylko w takim przypadku moim zdaniem.
                        Oprócz zastrzeżenia butelki jako elementu identyfikującego produkt można jeszcze zastrzec wzór danej butelki. Np. mogłaby to zrobić huta Ujście. Wymyślili sobie butelkę z uchem, albo nawet trzema. Ty kupiłeś piwo w tej butelce, nie ważne czy zwrotnej czy bezzwrotnej. Wszedłeś w posiadanie tej butelki. Gdybyś był jej właścicielem, to mógłbyś pojechać do huty w Czechach, która np. wykonałaby Ci tę butelkę taniej. Tylko, że to jest kradzież własności intelektualnej, jaką stanowi wzór tej butelki.

                        EDIT: można sobie jednak wyobrazić, że to browar zastrzega sobie wzór butelki i wtedy tę butelkę może zamówić w każdej hucie na świecie.
                        Last edited by kopyr; 23-03-2011, 15:57.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • Marecki1410
                          Member
                          • 01-2009
                          • 97

                          #42
                          No ok. To ja pójdę siedzieć za kradzież butelek po piwie. Wiele ich sobie przywłaszczyłem. A nawet vatu nie zapłaciłem za nie.

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marecki1410 Wyświetlenie odpowiedzi
                            No ok. To ja pójdę siedzieć za kradzież butelek po piwie. Wiele ich sobie przywłaszczyłem. A nawet vatu nie zapłaciłem za nie.
                            Poczytaj kolego ze zrozumieniem. Jesteś w posiadaniu tych butelek, możesz sobie z nimi w domu czy ogrodzie robić co chcesz, ale nie jesteś ich właścicielem czyli jednak nie wszystko możesz z nimi zrobić.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • Wujcio_Shaggy
                              Senior
                              • 01-2004
                              • 4628

                              #44
                              VAT zapłaciłeś poniekąd w kaucji. Jak widać w interesie rządu jest, by ludzie nie oddawali butelek zwrotnych...
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                              @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                              Comment

                              • ucho
                                Senior
                                • 05-2010
                                • 500

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                                Wracając do butelki, to po prostu nie jesteś ani jej właścicielem, ani jej wzoru. Co gorsza w przypadku but. ŻGB istnieje właściciel wzoru i rości sobie określone prawa do niej.
                                To co opisujesz dotyczy ogólnie powiedzmy "praw autorskich". Dlatego są pewne ograniczenia w sposobie używania takich rzeczy jak np. płyty z muzyką.
                                Załóżmy jednak, że browar, który używa pewnego rodzaju butelek jako zwrotnych nie zarejestrował ich jako wzoru przemysłowego w urzędzie patentowym (ani też butelki nie mają cech, które podchodzą pod inne prawa intelektualne - wytłoczona nazwa itp.).
                                W takiej sytuacji każdy może wytworzyć takie samo opakowanie lub zlecić zrobienie takiego w dowolnej hucie. Butelki są wtedy normalnie dopuszczone do obrotu.
                                Nie wiem ciągle czy własność takiej butelki mogę uzyskać wyłącznie kupując ją (lub wytwarzając ją), czy również kupując produkt z browaru opakowany w taką zwrotną butelkę.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎