Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

W poszukiwaniu zaginionych browarów: okolice Strzelina

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    W poszukiwaniu zaginionych browarów: okolice Strzelina

    Świdnica - Sobótka - Jordanów Śl. - Tyniec nad Ślężą - Strzelin - Łagiewniki - Świdnica (118 km)

    Wyruszyłem sobie spokojnie w sobote rano rowerkiem na wycieczkę. Wybrałem kierunek pod wiatr, żeby powrót był łatwiejszy. Wichura niestety nie sprzyjała, chociaż jechało mi się dobrze. Zrobiła mi jednak głupi kawał - przestało wiać, jak dojechałem do Strzelina, więc wracałem bez pomocy, za to w deszczu.
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Wyruszyłem ze Świdnicy przez Kątki i Biała w kierunku Sobótki. Trasa pagórkowata, dośc trudna, więc oszczędzałem się wiedząc, że kilometrów będzie sporo. Wiatr w twarz, ale niegroźny, więc w niecała godzinę minąłem browar w Górce (nie zatrzymywałem się na piwo tym razem) i dojechałem do Sobótki. W Sobótce też kiedyś był browar, ale szukałem go wielokrotnie - bez skutku (o Sobótce czytaj tu: http://www.browar.biz/forum/showthre...=&threadid=396).
    Ruszyłem dalej w kierunku Jordanowa, teren tam odsłonięty, a wiatr coraz silniejszy. Dociągnąłem w dobrym tempie do Jordanowa, więc postanowiłem nie rozglądać się po wsi, tylko ciągnąć dalej. O Jordanowie mogę powiedzieć tylko tyle, że w okresie międzywojennym istniała tam duża hurtownia piwa i napojów Juliusa Philippa, której sygnowane butelki można dość często spotkać na giełdach.

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Z kolei udałem się w kierunku Tyńca nad Ślężą. To spora wieś, a ponadto istniał w niej browar. Zwiedziłem dokładnie całą wieś, znalazłem dwa budynki, które mogły być browarem, ale bez jakiegoś zdjęcia lub mapy sprawa jest nie do rozstrzygnięcia. Oprócz tego wypatrzyłem dwa duże gashausy, jeden jeszcze z przebijającym spod farby poniemieckim szyldem.
      Jakoś mało mi było tych kilometrów, więc udałem się dalej do Borowa. To też spora wieś, w której też był browar, jednakże nic tam nie wypatrzyłem. Wieś jest gminna, a więc bardziej zadbana, większość budynków jest po niedawnych całkiem remontach, więc jeżelki nawet coś ocalało, to jest nierozpoznawalne. Stamtąd udałem się do Strzelina.

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        W Strzelinie (patrz http://www.browar.biz/forum/showthre...1483#post81483), niedaleko Rynku, ruina browaru Roberta Jaeckela – dwa wielkie budynki z czerwonej cegły, porastające nieubłaganie roślinnością. Częściowo wykorzystywane jako magazyny; jest też knajpa “Klub pod kominem”, niestety czynna wieczorem, więc nie mogłem jej skontrolować. Browar powstał ok. połowy XIX w. na pasie murów miejskich, obecne budynki wzniesiono w 1911 r. Od 1930 r. browar był własnością koncernu Schultheiss Patzenhofer.
        Po obejrzeniu browaru zajechałem do znanej z czasów studenckich knajpy, gdzie wychyliłem piwo, a następnie udałem się w dalszą drogę.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Wyjazd ze Strzelina w kierunku Łagiewnik – przykra niespodzianka: w międzyczasie przestało wiać, więc droga powrotna bez wspomagania.

          Pierwsza wieś – Mikoszów. Też był browar, ale coś kręci mi się nietęgo, więc nie zatrzymując się zasuwam dalej. Wyjeżdżając widzę błyskawice gdzieś w okolicach Ziębic, więc nabieram prędkości. Omijam Podgaj, który miałem obejrzeć (tam też był browar), ale burza wyraźnie mnie wyprzedza, widzę, że dopadnie mnie gdzieś w Łagiewnikach. I rzeczywiście, na ostatnim zjeździe do wsi dopada mnie ulewa, pociskam więc i szybko chronię się w “Karczmie u Jany” (opis pod adresem http://www.browar.biz/forum/showthre...1485#post81485)
          Odsiedziałem godzinę, ale widząc, że nadciąga kolejna burza, wsiadłem na rower i udałem się do domu.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎