Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Bociana

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bart3q
    Junior
    • 02-2013
    • 28

    Ten słód owsiany jest z owsa bez łuski?

    Comment

    • Kazimierz_W
      Senior
      • 05-2009
      • 689

      Owies owszem ma dużo, pięknej łuski. Ale już słód owsiany jest całkowicie jej pozbawiony. Prawdopodobnie odpada w trakcie słodowania.
      Co więcej z czystą pszenicą (też bez łuski) w zasypie nie miałem aż takich problemów, tzn. przez noc się spokojnie przefiltrowała.
      Słomy dałem tak z 6-8cm, nie była szczególnie mocno ubita.
      Last edited by Kazimierz_W; 23-10-2014, 11:41.
      Browar Bociana smaczny od rana
      Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

      http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

      Comment

      • bart3q
        Junior
        • 02-2013
        • 28

        W takim razie wiadomo czemu filtracja ciężko szła... Możnaby dodać do zacieru kilkaset gram zgniecionego owsa, pewnie poszłoby dużo sprawniej.

        Comment

        • Kazimierz_W
          Senior
          • 05-2009
          • 689

          Jak one smakują?

          Tym razem parę słów co i jak smakuje z mych wyrobów.
          O dziwo na ostatniej degustacji (świątecznej) rodzinnej zebrałem nawet dobre recenzje za 3 swe piwa.
          Ale po kolei...
          #78 Owsiane trafiło wczoraj na cichą. Dwa ostatnie dni przeniosłem w cieplejsze miejsce i temp wzrosła do 18*. Niestety BLG już nie spadło, stąd dekantacja. Boję się, że chyba za szybko, choć to już 11 dni burzliwej było. Spławik pokazał aż 1,022.
          #77 Mild, otworzyłem pierwszą butelkę po około 10 dniach. Gaz i piana nikłe, ale piwo o dziwo wypiłem ze smakiem. Jeszcze postoi i będzie cieszyć łagodnością.
          #76 Harcerskie, już odleżakowane, gotowe do spożycia. Goryczka mocna (ale bez przesady), aromat nawet intensywny, mi kojarzy się z porzeczkami. Klarowność fatalna. Następnym razem dekantacja i od razu chmielenie na zimno.
          #71 Flandryjski Czerwony Ale - dałeś ciała człowieku. Jak chcesz mieć kwaśne ale, jak nie zakaziłeś bakteriami? Kwaskowate one jest, ale to nie to. Moja wina, nie ma nic na skróty, się wypije się
          #68 Porter pszeniczny. Po 7 miesiącach wracam do tego piwa, bo i temperatura za oknem bardziej sprzyja takim trunkom. Szczęśliwie słodkość już nie niszczy, zyskuje porterowy smak, pszenica trochę na drugim planie. W mrozy zyska na popularności.
          #75 Szmpańske. Tu pełen sukces!! Uznanie dla Gozdawy za ten zestaw. Na prawdę "piwo/szampan" który śmiało można podrównać z komercyjnymi przykładami. Istotnie jest to mariaż piwa z szampanem, obie idee czuć w smaku (delikatne piwo) i aromacie (szampan). Jest lekkie w smaku, wytrawne, orzeźwiające, owocowe. Nagazowanie grubo pęcherzykowe, piana też, ale utrzymuje się trochę dłużej niż w szampańskoje. Polecam podczas gorącego lata, w ramach eksperymentu, wszystkim piwowarom domowym. Oczywiście przefermentować samemu, nie przyjść i wychlać moje flaszki.
          Następnym razem wstawię zdjęcie tej hybrydy, niestety dzisiejsze wyszły rozmazane.
          Browar Bociana smaczny od rana
          Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

          http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

          Comment

          • Kazimierz_W
            Senior
            • 05-2009
            • 689

            #78 Owsiane
            Piwo powoli zaczęło się powoli klarować, ale by przyspieszyć ten proces dodałem żelatyny.

            #79 Pszeniczny ale
            Świąteczny weekend był długi, nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na warzenie. Piwo inspirowane Grodziskim jak i amerykańskim pszenicznym. Ma być klarowne o zdecydowanej goryczce i aromacie cytrusowym.
            Zasyp 5kg słód pszeniczny. Zacieranie trochę z grodzisza: 39*-15min, 53*-25min, 70*-50min (miało być 30, ale musiałem zająć się czymś innym), 76* i filtracja.
            Tym razem nie dodałem nic dla ułatwienia filtracji. Wiedziałem, że będzie lecieć nie za szybko, dlatego po zwrocie paru pierwszych litrów, dolałem ok 13l wody i na tym zakończyłem dzień pierwszy mych działań.
            Do następnego dnia wszystko się pięknie przefiltrowało, klarowność nawet lepsza niż przy jęczmieniu.
            Warzenie: 20g Chinook na 60min, 10g Citra na 40min, 15g Chinook na 30min, 10g Citra na 15min, 15g Chinook na 10min + mech irlandzki, 30g Citra na 5min. Zrobiłem whirpoll i na gorąco przelałem do wiadra na "hamerykańskie, ekologiczne" chłodzenie podłogowe. Przelewałem przez metalową myjkę do naczyń. Chmiel ładnie zatrzymała, ale trochę osadów białkowych się przelało. Nic to, ładnie leżą na dnie, pozbędę się ich przy przelewaniu na cichą.
            Następnego dnia dolałem 3l wody z prysznica (napowietrzanie) by uzyskać zakładane parametry. Mam 23l, 14BLG, myślę że wydajność jest cacy. Zadałem zrehydratyzowanymi US05 w temperaturze ok 16*.
            W planie mam klarowanie żelatyną, ale jak tak dalej będzie to ten proces będę mógł sobie odpuścić. Miałem też burtonizować wodę, ale oczywiście zapomniałem.
            Browar Bociana smaczny od rana
            Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

            http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

            Comment

            • Kazimierz_W
              Senior
              • 05-2009
              • 689

              #78 Owsiane
              Dziś zabutelkowałem, zeszło do FG 1,02, co daje ledwo 4% alko po refermentacji. Generalnie słabo odfermentowało. Dałem 130g glukozy na 22l piwa. Smak nie jest zachęcający, lekko kwaśny, nie mający w sobie nic ciekawego. Postoi może się ułoży w coś do picia.
              Browar Bociana smaczny od rana
              Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

              http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

              Comment

              • Kazimierz_W
                Senior
                • 05-2009
                • 689

                #79 Pszeniczny ale
                Tuż przed weekendem przelałem na krótką cichą + 50g Citry (szyszka w woreczku). Przeniosłem w chłodniejsze miejsce, na koniec było 9*C. Wczoraj zabutelkowałem. Wyszło 21l, FG1,018. Dałem 113g glukozy (Referm mi tak kazał), po refermentacji powinienem mieć 5,3% alko. Klarowność extra (dawałem tylko mech), aromat cytrusów powalający, w smaku słodowość równoważy się z intensywną goryczką. Jedno z najlepszych zielonych piw jakie piłem, już nie mogę się doczekać konsumpcji

                #78 Owsiana hybryda
                Wypiłem jedną butelkę, nie jest źle. Słaba piana, kwaskowatość nie za duża. Ale też i bez rewelacji. Poczekać jeszcze trzeba, może i klarowność wzrośnie.
                Last edited by Kazimierz_W; 03-12-2014, 10:14. Powód: drobna korekta
                Browar Bociana smaczny od rana
                Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                Comment

                • Kazimierz_W
                  Senior
                  • 05-2009
                  • 689

                  Wstawiam obiecaną fotkę Szampańskiego. Coraz bardziej wyczuwalne stają się smaki i aromaty pochodzące z płatków dębowych. Trunek cały czas ewoluuje. Myślę, że w następne lato też taki zrobię.
                  Attached Files
                  Browar Bociana smaczny od rana
                  Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                  http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                  Comment

                  • Kazimierz_W
                    Senior
                    • 05-2009
                    • 689

                    #78 Owsiana hybryda. Smak którego nie da się porównać do jakiegokolwiek innego piwa. Niestety chmielenie było zbyt subtelne, brakuje trochę goryczki i smaku.

                    #79 Piwo zbiera same pozytywne opinie i smakuje wybornie. Jedyny mankament to zero piany. Nie wiem co zchrzaniłem, ale tak jest. Następnym razem (a będę wracał to tego przepisu) popracuję nad pienistością. Polecam wszystkim piwowarom spróbować zrobić coś na wzór tego wynalazku.

                    # 80 Brew-kit - Bulldog -Evil dog. Podwójna amerykańska IPA. Ekstrat 4,7kg w bardzo wygodnym worku z nakrętką. Nastaw 23l, OG 1,062, czyli 15,2BLG. Ma z tego wyjść 7,1% alko, całkiem sporo Drożdże suche z zestawu, było ze 20g, zadałem w temperaturze 21*C. Początek fermentacji w 17-18*C, po kilku dniach przeniosłem w 19-20*C.
                    Saszetki z chmielem (Simcoe, Summit) na zimno, są w jakiś torebkach. Należy je wraz z chmielem zagotować (w 250ml wody) przez 10 min i taką herbatkę wraz z torebkami wlewamy na dwa dni przed rozlewem. Dziwne, ale skoro tak trzeba...
                    Browar Bociana smaczny od rana
                    Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                    http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      Zrobiłem kilka owsianych ze słodu i żadne nie było rewelacyjne. Jakiś taki podły posmak ziarna miały.
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      • Kazimierz_W
                        Senior
                        • 05-2009
                        • 689

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zrobiłem kilka owsianych ze słodu i żadne nie było rewelacyjne. Jakiś taki podły posmak ziarna miały.
                        A robiłeś z samego słodu owsianego czy z dodatkiem?
                        Mild z mąką kukurydzianą wydaje mi się, że też był lepszy niż ze słodem owsianym. Następnym razem spróbuję z owsem niesłodowanym.
                        A piwa z samego owsa już raczej chyba nie zrobię, teraz u mnie rządzi 100% pszenica
                        Browar Bociana smaczny od rana
                        Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                        http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                        Comment

                        • zgoda
                          Senior
                          • 05-2005
                          • 3516

                          Pół na pół z jęczmiennym.
                          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                          Comment

                          • Kazimierz_W
                            Senior
                            • 05-2009
                            • 689

                            #79 Pojawiła się piana i to całkiem trwała. Szkoda, że zapas piwa nie jest tak trwały
                            #80 Wierzcie lub nie, ale ta cholera jeszcze fermentuje. Dziś dałem Simcoe i Summit na cichą, w niedzielę/poniedziałek butelkuję.
                            Pod choinkę od Agencji Reklamowej Agraf, która robi mi etykiety, dostałem kalendarz. Sympatyczny, nieprawdaż?
                            Attached Files
                            Browar Bociana smaczny od rana
                            Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                            http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                            Comment

                            • Kazimierz_W
                              Senior
                              • 05-2009
                              • 689

                              #80 Trochę za długo się to ciągnęło dlatego po 23 dniach "piwo" trafiło do butelek. FG 1,012, dałem 150g na 22l. Po refermentacji powinno być 6,7% alko.
                              Zgodnie z opisem producenta powinno zejść do 1,01. Temperatura była cacy, czas długi. Dlaczego piszę "piwo"? Po tygodniu otworzyłem jedną butelkę, niestety moje obawy się chyba potwierdziły. Przez jakiś przypadek do zestawy trafiły drożdże do.... cydru, wina?? Chmiel przykryty totalnie nie piwnym aromatem. Winnym. Stoi w zimnym, zobaczymy.

                              #81 Wiedeńskie- ciasteczkowe
                              5.01 w ramach zbyyyt długiego wolnego uwarzyłem pierwsze piwo dolnej fermentacji w tym sezonie. Lager wiedeński.
                              Skład: 5kg Wiedeński, 0,5kg Biscuit. Słód wrzucony w 15l wody w temp 66*. 62*-35', 71*-25min. Lekki wygrzew (76*), zupełnie nie wiem po co(??), i filtracja. Pięknie leciało, aż nie nadążałem lać 14l wody. Chmielenie: 40g Marynka na 60', 15g Hallertau Spalt Select na 10" + mech irlandzki.
                              Wyszło 24l, 12blg (jak zwykle dolałem wody do założonego BLG). Zadane dwoma saszetkami zrehydratyzowanych W 34/70 w temp. 20*C. Od razu zaniosłem w chłodne, fermentacja w 10*C.

                              # 82 marchewkowe
                              Koledzy z warmińskiego PSPD rzucili temat na luty - piwo marchewkowe. Głupie aż tak by spróbować. Koledzy mieli różne pomysły na to coś, głownie z zakresu dyniowego. Ja od pierwszej sekundy miałem inny plan.
                              Ok 3l własnego soku z marchwii, 1,7kg(OG 1,04), Gozdawa pszeniczne 1,7kg. Świeży sok zmieszałem z brew-kitem i wodą. Gotowanie ok 30 min. Na ostatnie 10 dodałem niepełną łyżeczkę mchu irlandzkiego. Ładnie się sklarowało, białko z marchewki ładnie się ścięło.
                              Niestety czas mnie naglił więc zadałem 11g zrehydratyzowanych T-58 w temp 32*. Fermentacja w 20*. OG 1,054, litrów nie wiem 8, 10? I tak będzie wstrętne... choć w sumie marchew ma fajną goryczkę... więc może
                              Browar Bociana smaczny od rana
                              Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                              http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                              Comment

                              • Kazimierz_W
                                Senior
                                • 05-2009
                                • 689

                                Gdzie nie spojrzeć fermentacja

                                #80 IPA sripa, pierwszy raz mi się zdarzyło bym w brew-kicie dostał niewłaściwe drożdże. Tu niestety tak jest. Nie wiem, winne czy cydrowe. Smaki jakie zostawiła po sobie fermentacja przykrywają wszystko. Wczoraj ledwo zmęczyłem drugą butelkę, a mam jeszcze dwie skrzynki

                                #81 i 82 trafiły na cichą.

                                #83 Monachijskie ciemne
                                Zasyp 5kg monachijski typ II. Słód wsypany do 15l wody w temp ok 58* i jedziemy w górę, ok 10 min do 68*, przerwa ok 50min. Podgrzanie do 76 i filtracja.
                                Chmielenie: ok 28g Marynka na 60', 15 g Spalt Select na 10'. Chłodzenie do 20* i zalanie wiadra z pozostałościami drożdżowymi po #81 (Lager Wiedeński).
                                Wyszło 21l, OG 1,05, czyli 12,5BLG.

                                Jakby nie patrzeć w tym momencie mam 3 mniej lub bardziej fermentujące piwa, ponad 50l.
                                Browar Bociana smaczny od rana
                                Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                                http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎