Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy to legalne?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • szefi
    Senior
    • 12-2005
    • 194

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
    Dlatego mikrobrowary powstają w Polsce jak grzyby po deszczu
    ALe żeś się uśmiał... przeczytałem te piekne ustawy....
    I to co napisałeś że wymagany jest "skład podatkowy" - to chyba jakiś twój skrót myślowy...

    w tych wspaniałych przepisach jest tyle wymagań (pomijam sanitarne) oraz opłat... że to czysta żyła złota... i somoda dla browarnika domowego...

    ale nasunęła mi się myśl złośliwego polaka.... środki uzyskane z opłat w myśl tej ustawy muszą być tylko i wyłącznie przeznaczane na programy walki z alkoholizmem w gminie, korci mnie o zapytanie jakie to programy realizuje moja gmina...

    Już nie wydaje się proste.... legalizacja produkcji i sprzedaży... a miało być tak pięknie.
    Czy ktoś może zebrał wymagania w jedno miejsce bo ja zacząłem, ale jakoś mam przeczucie że to syzyfowa praca i że coś pominę.

    Comment

    • Bombadil13
      • 05-2005
      • 2479

      #47
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefi
      ale nasunęła mi się myśl złośliwego polaka.... środki uzyskane z opłat w myśl tej ustawy muszą być tylko i wyłącznie przeznaczane na programy walki z alkoholizmem w gminie, korci mnie o zapytanie jakie to programy realizuje moja gmina...

      Od chyba dwóch lat trwa w szkołach akcja walki z alkoholizmem (wydaję mi się, że to akcja ogólnopolska). Jakie tam pieniądze uciekają przez palce to się w głowie nie mieści. Niby idea jest słuszna, bo chodzi o to, żeby dzieciaki siedziały w szkołach na różnych zajęciach (a nie piuły w tym czasie wódę na klatce schodowej), ale ile szkół pisze tylko sprawozdania, ile kupuje się bezsensownego sprzętu, tylko po to by kasę do końca okresu rozliczeniowego wydać... Są szkoły w których jest to organizowane naprawdę świetnie, ale i tak pięniędzy ucieka mnóstwo.
      Last edited by Bombadil13; 28-04-2006, 11:15.
      Poszukuję

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #48
        Pieniądze te są wydawane też na wielogodzinne (sic!) szkolenia dla włascicieli sklepów i sprzedawców o tym, że nie wolno sprzedawać młodzieży alkoholu. Dlaczego jest to tak ważne i jak poprosić o dowód. Miałem kiedyś okazję brać udział w takiej szopce - bite 5 godzin ględzenia o tym, o czym wszyscy wiedzą.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Robkar95
          Member
          • 12-2005
          • 50

          #49
          Zostaje jeszcze kwestia opłacalności:
          Oprócz ceny surowców, energi, czynszu itd dolicz jeszcze6,86 zł za każdy hektolitr piwa za 1 baling, 22 procent VAT, podatek dochodowy od własnych dochodów i pracowników, składki ZUS itd. itp. ....

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19173

            #50
            dlatego mgła_na_kocich_łapkach ujęła to tak dosadnie
            Last edited by e-prezes; 28-04-2006, 14:15.

            Comment

            • Shlangbaum
              Senior
              • 03-2005
              • 5828

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
              dlatego mgła_na_kocich_łapkach ujęła to tak dosadnie
              Po pierwsze to nie ona tylko On a po drugie nie wiem o co Ci chodzi

              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19173

                #52
                no to kolegę przepraszam, a my sobie to wyjaśnimy poza ogólnodostepnym forum

                Comment

                • pbp
                  Member
                  • 02-2005
                  • 37

                  #53
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jester_
                  3/ wyroby spirytusowe (czyli wódka, bimber, whisky, brandy i co tam jeszcze komu przyjdzie do głowy) - do kwietnia 2001 r. wszystko było jasne: ustawa z 22.04.1959 r. o zwalczaniu niedozwolonego wyrobu spirytusu wymagała zezwolenia na wyrób i rozlew spirytusu (określonego w ustawie jako "wytwór uzyskany w drodze fermentacji i destylacji lub w drodze chemicznej, zawierający alkohol etylowy") oraz wódek, a za wyrób bez tego zezwolenia nakładała stosowne sankcje karne. Co więcej, karalne było również posiadanie, sprzedaż lub nabywanie przyrządów służących do nielegalnego wyrobu spirytusu.
                  Obowiązująca obecnie ustawa z 2.03.2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wprawdzie również wprowadza karalność za wyrób alkoholu etylowego (tj. "płynu alkoholowego uzyskanego w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej albo uzyskanego w drodze syntetycznej") bez wymaganego zezwolenia - choć nie ma już kar za posiadanie przyrządów do jego wyrobu - ale UWAGA: zezwolenia wymaga według tejże ustawy wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wyrobu alkoholu etylowego. Według mojej chłopskiej logiki wynikałoby z tego, że produkcja alkoholu etylowego NIE w ramach działalności gospodarczej (na własne potrzeby) zezwolenia nie wymaga - zatem jest LEGALNA!
                  Jest jeszcze ustawa z 13.09.2002 r. o napojach spirytusowych - ta jednak w interesującej nas kwestii powtarza w zasadzie przepisy poprzednio wymienionej ustawy - nielegalny jest wyrób i rozlew napojów spirytusowych bez zezwolenia, ale zezwoleniu podlega działalność gospodarcza w tym zakresie (swoją drogą niezrozumiałe jest dla mnie zdublowanie tych samych w zasadzie przepisów w 2 ustawach - panowie posłowie zapomnieli, co wcześniej uchwalili??).
                  Dochodzi jeszcze sprawa opodatkowania akcyzą - ale ta również obejmuje, według mojej skromnej wiedzy, produkcję alkoholu przeznaczonego na sprzedaż (w przeciwnym razie podpadałyby pod nią również domowe piwa i wina, bo tu nie ma specjalnego rozróżnienia).

                  Zatem mój wniosek: jeśli nie na sprzedaż - można legalnie destylować! A jeśli ktoś wyprowadzi mnie z błędu, stawiam butelkę pierwszego uwarzonego samodzielnie piwa (choć nie wiem, czy to będzie nagroda, czy raczej kara ).
                  Niestety od lutego 2003 troszkę się stan prawny zmienił. Ustawa nie ruszyła w lewo ani w prawo, ale wykładnia jej stosowania już trochę tak.

                  Izba Karna Sądu Najwyższego.
                  Uchwała z 30 listopada 2004 r. (sygn. akt I KZP 23/04).
                  Pytanie:
                  "Czy znamiona przestępstwa ... realizuje jedynie takie zachowanie, które polega na wyrabianiu bez wymaganego zezwolenia alkoholu etylowego w ramach działalności gospodarczej, czy również takie wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek?"
                  Odpowiedź:
                  "Znamiona przestępstwa z art. 12a ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek."

                  Pełna treść uzasadnienia pod linkiem:


                  W skrócie: ustawa nic nie wspomina o produkcji spirytusu innej niż działalność gospodarcza = nie przewiduje się takowej = jest ona zabroniona.

                  Co ciekawsze ustępy z uzasadnienia:

                  - w temacie "co nie jest zabronione to jest dozwolone"
                  "Powszechnie przyjęte twierdzenie, że przestępstwem może być tylko czyn bezprawny oznacza bowiem tylko tyle, że czyn wypełniający znamiona przestępstwa nie jest nim, jeżeli z innych przepisów (często są to przepisy z innej dziedziny prawa, np. prawa cywilnego lub administracyjnego) wynika, iż zachowanie „sprawcy” jest w pewnym zakresie zalegalizowane. Nie oznacza natomiast, że w odniesieniu do każdego typu przestępstwa wymaga się, by istniał pozakarnoprawny zakaz określonego zachowania się, który to zakaz przepis karny dopiero wzmacnia, przez ustanowienie zagrożenia karą. Na przykład prawnokarny zakaz szpiegostwa (art. 130 k.k.) lub sutenerstwa (art. 204 § 2 k.k.) nie jest poprzedzony ustanowieniem bezprawności takich zachowań w innej dziedzinie prawa."

                  - A oto i ciekawostka. Ustawodawca napisał jedno, ale na pewno chciał napisać drugie. Najpierw Sąd Najwyższy pisze że gdyby dosłownie interpretować ustawę to w zasadzie przestępstwa by nie było. Ale "Doświadczenie organów stosujących prawo skłania jednak do ostrożnego podejścia do koncepcji „idealnego ustawodawcy”, i do korygowania wyników rozumowania opartego o tę koncepcję przez argumenty innego rodzaju."

                  Comment

                  • Shlangbaum
                    Senior
                    • 03-2005
                    • 5828

                    #54
                    Akcyza na piwo domowe

                    Brakowało tu odpowiedniej podstawy prawnej do tego o czym wielokrotnie było mówione.

                    Dziś sięgnąłem do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623, z 2005 Nr 160, poz. 1341 oraz z 2006 Nr 169, poz. 1199). Tekst jednolity tutaj.

                    Rozdz. 6, Art. 23, ust.2:

                    'Zwalnia się od akcyzy piwo, wino i napoje fermentowane, o których mowa w art. 68-70, wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży'

                    Ważne jest natomiast pojęcie 'sprzedaż', które wyjaśnione jest w Rozdz. 2, Art. 4, ust. 2:

                    'Za sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju uważa się również:
                    1) przekazanie lub zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby reprezentacji albo reklamy;
                    2) przekazanie przez podatnika wyrobów akcyzowych na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników;
                    3) zamianę wyrobów akcyzowych oraz wydanie wyrobów akcyzowych w zamian za inne czynności podlegające opodatkowaniu;
                    4) wydanie wyrobów akcyzowych w zamian za wierzytelności;
                    5) wydanie wyrobów akcyzowych w miejsce świadczenia pieniężnego;
                    6) darowiznę wyrobów akcyzowych;
                    7) wydanie wyrobów akcyzowych w zamian za czynności niepodlegające opodatkowaniu;
                    8) świadczenie usług polegających na wytwarzaniu wyrobów akcyzowych w ramach umowy o dzieło lub innej umowy;
                    9) zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej;
                    10) zużycie wyrobów akcyzowych niezgodne z ich przeznaczeniem, w przypadku gdy do wyrobów tych zastosowano zwolnienie lub obniżono stawki akcyzy.'
                    Last edited by Shlangbaum; 06-04-2007, 23:23.

                    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                    Comment

                    • jerzy
                      piwoholik
                      • 10-2001
                      • 4705

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
                      'Za sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju uważa się również: (...) przekazanie przez podatnika wyrobów akcyzowych na potrzeby osobiste podatnika'
                      Z tego chyba wynika, że nie wolno nawet samemu wypić nawarzonego przez siebie piwa...

                      Jednak wcześniej jest napisane, że 'Zwalnia się od akcyzy piwo (...) wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek'

                      Czyli tu kluczową staje się kwestia kto jest podatnikiem podatku akcyzowego - bo wydaje mi się, że osoba fizyczna nią nie jest.
                      Last edited by jerzy; 07-04-2007, 07:28.
                      browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                      Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                      Comment

                      • Marusia
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 20211

                        #56
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jerzy

                        Czyli tu kluczową staje się kwestia kto jest podatnikiem podatku akcyzowego - bo wydaje mi się, że osoba fizyczna nią nie jest.
                        Też tak to własnie rozumiem
                        www.warsztatpiwowarski.pl
                        www.festiwaldobregopiwa.pl

                        www.wrowar.com.pl



                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13950

                          #57
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jerzy

                          Czyli tu kluczową staje się kwestia kto jest podatnikiem podatku akcyzowego - bo wydaje mi się, że osoba fizyczna nią nie jest.
                          Osoba fizyczna jest także - art 11.1

                          Teraz pozostaje kwestia interpretacji wyrażenia "na potrzeby osobiste podatnika", ale należy zwrócić uwagę, że jest to coś innego niż zwrot użyty w artukule o zwolnieniu z podatku. Tam jest mowa o "własnym użytku".

                          Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że z definicji sprzedaży wynika, że piwo można sobie wyprodukować i tylko na nie popatrzeć, ale to prowadziłoby do absurdu. No i jeszcze coś - z definicji sprzedaży wynika, że jest nią także darowizna... tak więc na spotkaniach piwowarów domowych można chyba sobie tylko własne piwo wypić
                          Last edited by Pendragon; 07-04-2007, 09:39.

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • jacer
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 9875

                            #58
                            Noo, czyli Marusiu szykuj się do obliczania podatku akcyzowego po warsztatach
                            Milicki Browar Rynkowy
                            Grupa STYRIAN

                            (1+sqrt5)/2
                            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                            No Hops, no Glory :)

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #59
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                              Noo, czyli Marusiu szykuj się do obliczania podatku akcyzowego po warsztatach
                              Nie jestem płatnikiem akcyzy, nie darowuję nikomu piwa jako podatnik i nie reklamuję żadnego podmiotu poprzez spożywanie tego piwa. Zatem jestem zupełnie spokojna, Ty też bądź
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              • kopyr
                                Senior
                                • 06-2004
                                • 9475

                                #60
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jerzy
                                Z tego chyba wynika, że nie wolno nawet samemu wypić nawarzonego przez siebie piwa...

                                Jednak wcześniej jest napisane, że 'Zwalnia się od akcyzy piwo (...) wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek'

                                Czyli tu kluczową staje się kwestia kto jest podatnikiem podatku akcyzowego - bo wydaje mi się, że osoba fizyczna nią nie jest.
                                Wydaje mi się, ze to chodzi o sytuację w której np. właściciel EDIego (wybrałem ten browar, bo nawet jeśli nie jest prowadzony przez osobę fizyczną, to mógłby być) postanawia, że nie odprowadzi akcyzy, a piwo sam wypije. A wg prawa powinien je po powiadomieniu UC zutylizować, jak w którymś wątku pisał Krzysztof.

                                Ale wynika też z tego inna zasada, jeśli bowiem kiedyś poluzowano by niektóre przepisy i np. ktoś z nas zapragnąłby sprzedawać swoje piwo dajmy na to w przydomowym barze, to może oznaczać, że jeśli zostałby podatnikiem, to nie mógłby już uwarzyć piwa na własny użytek, żeby nie odprowadzić z tego tytułu akcyzy.

                                A że prawo w Polsce jest wewnętrznie sprzeczne pełne niedoróbek i absurdów to inna bajka.
                                blog.kopyra.com

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎