Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

identyfikacja tajemniczej butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    identyfikacja tajemniczej butelki

    Trafiłem na butelkę z browaru, którego nie mogę rozszyfrować - napis ( po polsku) na szkle brzmi : " Towarzystwo Akcyjne Browarów Haggenmacher Steinbruch i Budafok". Butelka jest bardzo stara, zamykana na korek, wykonana z nierównego szkła pełnego pęcherzyków powietrza. Została znaleziona na południu Polski, za Przemyślem. Podejrzewam, że był to browar ( browary) znajdujący się gdzieś na terenie dawnych Austro-Węgier. Napisy po polsku nie dziwią - pewnie sprzedawali swoje piwo w polskiej części Galicji; są przecież polskojęzyczne butelki z Pilzna czy Ołomuńca..Poza tym zdaje się, że Budafok to dzielnica Budapesztu..
    Może ktoś z Was spotkał się z tą nazwą i może mi pomóc w rozszyfrowaniu zagadki?
    sj
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Dreher - Haggenmacher był jednym z największych browarów na Węgrzech, miałem kilka etykiet Haggenmachera, z tego co kojarzę to i w Rumunii miał swoje browary (browar).
    Znajdował się m.in. w miejscowości Nagyvarad (przynajmniej stamtąd miałem m.in. etykiety)
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • iommi
      Senior
      • 07-2003
      • 1522

      #3
      Podepnę się pod ten temat identyfikacyjno-butelkowy.
      Trafiłem na butelkę o której niewiele wiem - zielona, z wytłoczonym odwróconym trójkątem, a na jego bokach napisy (góra SCH, lewe ramię E, prawe F). Dodatkowo dwa skróty - GES., GESCH. i napis Unferkauflich.
      Na denku cyfra 29, która jak rozumiem może oznaczać rok produkcji. Porcelanka z czerwonymi kłosami zbóż, bez napisów.
      Będę bardzo wdzięczny za pomoc w ustaleniu pochodzenia buteleczki.
      *****************************

      Przyjmę, wymienię, kupię - wszystko co związane z browarami Mullera w Rybniku!!!

      *****************************

      Comment

      • iommi
        Senior
        • 07-2003
        • 1522

        #4
        Grzebiąc w browarze.biz znalazłem post Krzysia, który nieco sprawę wyjaśnia - takimi symbolami posługiwały się śląskie filie Schultheissa (Wrocław, Opole, Bytom i Zabrze). Pozostało więc tylko rozszyfrowanie skąd ta buteleczka dokładnie pochodzi...
        *****************************

        Przyjmę, wymienię, kupię - wszystko co związane z browarami Mullera w Rybniku!!!

        *****************************

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2544

          #5
          Z tego co pamiętam, browar Steinbruch był pierwszym browarem akcyjnym na Węgrzech.
          Co do drugiej butelki, to "E. F. Ges. Gesch." oznacza "Einheits Flasche", czyli butelkę jednolitą, a dokładnie prawnie chronioną jednolitą butelkę do piwa słodowego. Używał jej nie tylko Schultheiss, a raczej większość dużych śląskich browarów należących do "śląskiego związku browarów używających jednolitych butelek do piwa słodowego".Po niemiecku "Schlesische Brauerei Vereinigung zur Benutzung einer Malzbier Einheits Flasche". Związek ten mieścił się we Wrocławiu przy Nikolaistadtgraben 18, dzisiaj chyba Podwale. Cyfra na dnie butelki raczej nie oznacza roku produkcji, ponieważ ten znaczek został zarejestrowany dopiero w 1932 roku, więc w 1929 roku nie był jeszcze znany.
          Porcelanka z czerwonymi kłosami pochodzi ze związku browarów środkowego Śląska "Verein Mittelschlesischer Brauereien e. V. Breslau". Adres ten sam co poprzednio, a do związku należały między innymi wszystkie większe browary Wrocławia oraz browar w Namysłowie.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • iommi
            Senior
            • 07-2003
            • 1522

            #6
            Piwowar jak zwykle niezawodny. Wielkie podziękowanie za wyjaśnienie sprawy i wyprowadzenie mnie z błędu.
            A swoją drogą ta butelka jest pełna. Już na pierwszy rzut oka widać, że to nie piwo a jakiś soczek (malina?), który pewno jedna z naszych babć przygotowała w flaszce opróżnionej przez dziadka...
            *****************************

            Przyjmę, wymienię, kupię - wszystko co związane z browarami Mullera w Rybniku!!!

            *****************************

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎