Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rozkład temperatur w garze zaciernym

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • coder
    Senior
    • 10-2006
    • 1347

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
    Właśnie może coś w tym być. Czytałem opinię, że stosunek 1:3 jest optymalny (dla przemysłu), bo większa ilość wody zwiększa koszty energii i wydłuża czas podgrzewania. Jednak była tam sugestia, że więcej wody zwiększa wydajność zacierania.
    Jeżeli nie całe młóto jest w temperaturze optymalnej dla amylazów, to wydzielanie maltozy i deskstryn może być nieco mniejsze.
    Na jutrzejszą warką planuję większe rozwodnienie zacieru. Zobaczymy...
    Spróbuj, ale niekoniecznie to może podnieść wydajność, zachodzą wtedy takie czynniki zmiejszające wydajność:
    - w rzadszym zacierze enzymy giną łatwiej i szybciej
    - mniej wody bedziesz mógł użyć do wysładzania (obecnie juz nieistotne)
    - spadnie zdolność fermentacyjna brzeczki (będzie bardziej 'na słodko')

    Jednak ja osobiście stosuje teraz rzadsze zaciery 1:3.5 lub lepiej (za wyjątkiem piw angielskich - tradycja), wolę piwa mniej odfermentowane i łatwiej utrzymać równomierną temperaturę w całym zacierze, piwa będą bardziej powtarzalne. Wydajność to dla nas sprawa drugorzędna.

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #17
      Ja planuję pszeniczkę jasną z resztek słodów, więc alkoholu za dużo nie potrzebuję.
      Zobaczymy co wyjdzie, ale myślę, że stosunek będzie ok. 1:4, na początku 1:5.
      Eksperyment będzie taki:
      Przerwę beta-glukanową dam z samą pszenicą, potem będę dolewał powoli wrzątku, pilzno od 55*C, wrzątek dolewany do 62* (stop). Doprowadzenie do 71* palnikiem.

      A wydajność moim zdaniem jest dla nas ważniejsza niż czas lub/i energia, bo nasz słód jest drogi, a piwo bardziej ekstraktowe.
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎