Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielenie lubelskim dla goryczki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stasiek
    Senior
    • 02-2007
    • 608

    Chmielenie lubelskim dla goryczki

    Czy ma ktoś doświadczenia w chmieleniu lubelskim dla goryczki?

    Wyliczyłem sobie, że żeby mieć 20l ok 40IBU to trzeba by chmielić przez godzinę ok 100g chmielu z 3%a-k.
    Czy tak duża ilość "zielska" może w jakiś (negatywny?) sposób wpłynąć na smak piwa?
  • Seta
    Piję piwo
    • 10-2002
    • 6964

    #2
    40IBU to dużo. Masz tylko lubelski? Nie będziesz dawał chmielenie dla aromatu? Wtedy też trochę goryczki się wydziela.
    Nie sądzę aby jakieś negatywne aspekty mogły się z tym wiązać. Ja daję często ponad 70g...
    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

    Comment

    • Stasiek
      Senior
      • 02-2007
      • 608

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
      40IBU to dużo. Masz tylko lubelski? Nie będziesz dawał chmielenie dla aromatu? Wtedy też trochę goryczki się wydziela.
      40IBU dla pilsa to tak akurat. Jak dla mnie oczywiście.
      Mam też Marynkę, ale chciałbym zrobić test z samym lubelskim.
      Dla aromatu dla odmiany dałbym... też lubelski. Np 40g na 5 minut - z tego teoretycznie dojdzie jakieś 3,5IBU.
      Napisałem 100g na całą godzinę dla uproszczenia - dokładnie planowałem tak:
      50g - 60'
      50g - 30'
      40g - 5'

      Powyższe wyliczenia dot. IBU przy założeniu że chmiel ma 3% a-k, co w moim przypadku wcale nie jest takie pewne, bo... jest to chmiel z własnego chmielnika.
      Last edited by Stasiek; 14-10-2008, 13:01.

      Comment

      • Seta
        Piję piwo
        • 10-2002
        • 6964

        #4
        napisz co wyszło (za pół roku), ciekawy jestem...
        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #5
          Moje doświadczenia ze 115g Lubelskiego i wrażenia z degustacji.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • Stasiek
            Senior
            • 02-2007
            • 608

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            Moje doświadczenia ze 115g Lubelskiego i wrażenia z degustacji.
            Dzięki! Znaczy się, można. I taka właśnie informacja była mi potrzebna.

            Comment

            • Stasiek
              Senior
              • 02-2007
              • 608

              #7
              Nastawiłem w sobotę. Dałem nawet trochę więcej chmielu niż planowałem, bo miało być 24l a dostałem 22l.
              Dałem:
              60g na 60'
              60g na 30'
              40g na 5'
              Pierwszy raz chmieliłem szyszkami wrzuconymi bezpośrednio do garnka (bez siateczki) - to również powinno wpłynąć na większe nachmielenie.

              Wg wyliczeń, jeśli chmiel ma 3% a-k to powinienem dostać 42IBU, jeśli ma 2,5% a-k to 35IBU, jeśli 2% a-k to tylko 28IBU. Zobaczymy.
              Jedno już mogę powiedzieć: brzeczka którą spróbowałem po chmieleniu na pewno nachmielona była, więc chmiel z własnego chmielnika nadaje się do chmielenia.

              Brzeczkę zadałem drożdżami 2001 Urquell Lager - starter nastawiony tydzień wcześniej z drożdży z saszetki.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
              napisz co wyszło (za pół roku), ciekawy jestem...
              Oczywiście.
              Mam tylko nadzieję, że będzie tak jak w moim poprzednim eksperymencie z pszenicami.

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
                Mam tylko nadzieję, że będzie tak jak w moim poprzednim eksperymencie z pszenicami.
                My mamy nadzieję, że będzie lepiej. Więcej wiary.
                blog.kopyra.com

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎