Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary w Polsce - stan obecny i perspektywy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
    Ile kosztują te lagery z Czech/Niemiec a ile kosztowałby pils z browaru rzemieslniczego? Jakby nie patrzeć polski rzemieślnik zawsze bedzie na straconej pozycji, sam widze to po sobie, bo po pilsa bardzo lubię sbie sięgnąć.
    Wydaje mi się że u nas nadal jest uwielbienie i magia zachodnich piw. Nie chodzi mi tutaj o jakąś obronę polskich marek ale jeśli zachodnie, koncernowe marki które kiedyś widzieliśmy tylko w sklepach typu Pewex teraz są dostępne w zwykłych supermarketach w cenie powiedzmy 3,50-4 to ludzie mając je już w zasięgu kieszeni (o czym nie można było powiedzieć w czasach komuny) siegną po nie a nie po całkiem przyzwoity polski pils z niedużego, niekoncernowego polskiego browaru bo ten wyda mu się po prostu naszym, pospolitym piwem.
    I chyba właśnie w taki target uderza wspomniany sklep. Jeśli uzbiera szeroki wybór takich piw a nie zrobi tego jego konkurencja to może mieć niezłą sprzedaż.
    Zachodnie, koncernowe marki są znane u nas od dziesięcioleci a miliardy nowości z polskiego kraftu oczywiście nie.
    Jakość i ewentualny rozczar po już spróbowaniu takiego np kultowego niemieckiego Beck'sa czy innego Radebergera o smaku eurolagera to inna sprawa.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Prusak
      Senior
      • 07-2005
      • 4312

      Zgadzam się, tyle że ja mówię np o czeskich czy niemieckich, które nie były jako marki rozpowszechnione w Polsce przed laty (z czeskich kojarzono chyba tylko Pilsnera, Budweisera i Radegasta, chyba że ktoś mieszkał nieopodal granicy).
      Ja bym sięgał po to przyzwoite lagerowe piwo z małych polskich browarów (żeby już nie przywoływać pilsa za wiadomo ile złotych), tylko gdzie ono jest?

      Comment

      • Prusak
        Senior
        • 07-2005
        • 4312

        Aaa, i można już powoli dodawać na mapę Niechanowo i Browar Largus. Czas też chyba przywrócić Starą Szkołę.

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Prusak Wyświetlenie odpowiedzi
          Po trzech dniach jechania na czeskim jasnym po raz kolejny uświadomiłem sobie, że cała ta nasza "rewolucja" powoli się będzie kończyć, no bo w końcu ludzie zaczną pytać o niekoncernowe, ale "zwykłe" piwo. Może się mylę, ale znudziło mi się bieganie po piwo z każdego otwieranego browaru - i 75% rozczarowań.
          Lepiej późno niż wcale
          Już prawie od 2 lat moim ulubionym lokalem jest Bierhalle, tam najczęściej bywam na piwie bo maja klasyczne style i jest smaczne. Bardzo chętnie chodzę też nad Wisłę, gdzie mogę się napić lanego Maryensztadtu, którego piwa są również bardzo smaczne

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
          Jak tylko zaczną się takie style sprzedawać...
          Takie style zawsze się dobrze sprzedawały, tylko problem w tym, że nasze rzemieślniki nie umieją ich robić. Prościej i łatwiej zasypać masą amerykańskiego chmielu, powrzucać przypraw, mięs, śledzi, owoców czy innych roślin i być dumnym ze stworzenia "unikalnego" produktu niż zrobić naprawdę smacznego lagera/pilsa.
          Każde dziecko domowym sposobem może zrobić zupkę wrzucając to co ma pod ręką, z klasyczną jest już gorzej
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • Prusak
            Senior
            • 07-2005
            • 4312

            Otóż to, nie potrafią. Natomiast co co Maryensztatu mam inne zdanie, ale być może miałem za mało podejść do ich piw.
            Towarzysząc "rewolucji" wychodziłem z założenia, że trzeba dać szansę, no i zwykła ciekawość. Ale pompowanie kieszeni zawodnikom od kraftu ma swoje granice.
            Dochodzi do tego, że wchodzę do lokalu, gdzie jest np dziewięć kranów i mam na nich tak (autentyk, wyliczenie z dzisiejszego dnia): AIPA z miętą i kafirem, Rye IPA, Belgian Blond IPA, AIPA, Saison z ogórkiem, limonką i miętą, IPA z aromatem z dźemu truskawki/poziomki, Black IPA, Witbier, Grodziskie). To ja dziękuję za taką "różnorodność" i wychodzę.
            Będę kibicował małym browarom, które zaczynają od podstawowej oferty, a potem zaczynają robić solidne klasyki w innych stylach, np jakiś stout, alt czy wyspiarskie ale. O ile to w ogóle może się ziścić w naszym zakompleksionym wiecznie kraju.
            Last edited by Prusak; 02-09-2016, 22:43.

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19167

              Przeglądając wątki o nowych browarach restauracyjnych i rzemieślniczych porównałem tam zawarte lokalizacje z tym co jest na mapie Pendragona. Rzuciło mi się kilka niezgodności, a niektóre mam nadzieję szybko się wyjaśnią.

              Na mapie Pendiego brakuje:
              Kraków, Sukiennice
              Lębork, Zwycięstwa 12, AleBrowar
              Franciszków koło Grójca (Minibrowary.pl)
              Mikołów
              Czarnków
              Murzynowo
              Dziekanowice k. Krakowa
              Kombornia 1, Dwór Kombornia (sam o tym pisałem, że pewnie nie powstanie)
              Niegowa, Leśna 5, Browar MNB

              Oraz kilka niezgodności do wyjaśnienia:
              Warszawa, Maryensztad * → Zwoleń ?
              Wrocław, Psie Pole * → Prost ?
              Ustka, nad morzem * → Browar Ustka ?
              Kraków, południowe przedmieścia * → browar Tomka Jabłońskiego (dawna lokalizacja)
              Łódź, Browar Ziemia Obiecana → Księży Młyn ?
              Świdnica, ul. Śląska → Browar Świdnicki ?
              Te z gwiazdką z mapy Pendiego.

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                Są lepsi w temacie, więc pewnie potwierdzą lub zaprzeczą, ale....

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Kraków, Sukiennice
                Temat chyba zamknięty

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Lębork, Zwycięstwa 12, AleBrowar
                Tyle już było miejsc, gdzie to się AleBrowar wybuduje...
                Skończyło się chyba na własnym pubie.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Franciszków koło Grójca (Minibrowary.pl)
                Nie pamiętam już czyj to miał być browar, ale z tego co kojarzę, to temat zamknięty.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Czarnków
                Murzynowo
                Dziekanowice k. Krakowa
                Nie wiem, nie pamiętam

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Kombornia 1, Dwór Kombornia (sam o tym pisałem, że pewnie nie powstanie)
                No więc usunięty

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Niegowa, Leśna 5, Browar MNB
                Browaru nie będzie.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Oraz kilka niezgodności do wyjaśnienia:
                Warszawa, Maryensztad * → Zwoleń ?
                Tak

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Wrocław, Psie Pole * → Prost ?
                Nie, tu chodzi o rzemieślnika bodajże z Zakrzowa czy Pawłowic. W każdym bądź razie te okolice. Temat chyba nadal aktualny.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Ustka, nad morzem * → Browar Ustka ?
                Nie, to "sąsiad" też chciał się pochwalić browarem.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Kraków, południowe przedmieścia * → browar Tomka Jabłońskiego (dawna lokalizacja)
                Chyba nie.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Łódź, Browar Ziemia Obiecana → Księży Młyn ?
                Ziemia Obiecana otworzyła się w Pabianicach.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Świdnica, ul. Śląska → Browar Świdnicki ?
                Tak. Róg Śląskiej i Pionierów.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19167

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
                  Franciszków koło Grójca (Minibrowary.pl)
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon
                  Nie pamiętam już czyj to miał być browar, ale z tego co kojarzę, to temat zamknięty.
                  Na minibrowary.pl wisi, stąd moje pytanie czy miałeś informacje, że nie będzie. Z tego co pamiętam, gdy uruchamiali Ustkę jakiś browar wypadł z ich kalendarza, czyżby to był ten?
                  Last edited by e-prezes; 03-09-2016, 14:28.

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13949

                    W tym sęk, że nie pamiętam, a notatek też nie robiłem.
                    Zakładam, że skoro usunąłem, to był tego jasny powód.

                    A nie miał to być browar Peruna, który ostatecznie buduje się w Budziszynie?
                    Last edited by Pendragon; 03-09-2016, 14:34.

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • e-prezes
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 19167

                      Znalazłem...

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika PiwowarAG Wyświetlenie odpowiedzi
                      Browar w Ustce wskoczył w miejsce budowanego browaru w Szczecinie. Od podpisania umowy do montażu minął 1 miesiąc, a warzenie było w połowie czerwca.
                      Czyli jednak nie Franciszków.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                        Mikołów
                        Czarnków
                        Murzynowo
                        Dziekanowice k. Krakowa
                        O Czarnkowie pisał Leona w 2013 roku, w kontekście pożyczki z BGK. Fundusze pewnie poszły w Kamionkę lub w galerię handlową, więc można o tym projekcie zapomnieć.
                        O Sukiennicach ty sam wspomniałeś w 2011 roku, więc faktycznie mocno nieaktualne.
                        O Murzynowie pisał Pankracy w 2014 roku, więc może on sam coś powie.
                        W przypadku Dziekanowic jechałem tamtędy, koło tej lokalizacji. Stoi chyba stacja paliw i obiekt handlowo-usługowy, czy coś w ten deseń. Wygląda na jeszcze nie wykończony. Pisał o tym maaniek w 2014 roku, więc może to jeszcze sprawa rozwojowa.
                        A Mikołów, który pominąłeś został zasygnalizowany w 2013 roku przez Prusaka i przez niego samego zdementowany. Czyli nieaktualne.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                          O Czarnkowie pisał Leona w 2013 roku, w kontekście pożyczki z BGK. Fundusze pewnie poszły w Kamionkę lub w galerię handlową, więc można o tym projekcie zapomnieć.
                          Aaa. Chodzi o ten minibrowar z galerią. To już poszło do piachu na szczęście.

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • e-prezes
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 19167

                            Kaspar pisze na niemieckiej stronie, że gotowe są już: Stargard Szczeciński i Kościerzyna (50 hl). A w trakcie realizacji: Bałtów i Kościerzyna (2,5 hl). Ktoś jest w stanie potwierdzić stan prac?

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19167

                              Bałtów jednak nie wyszedł z etapu papierów.

                              Comment

                              • pioterb4
                                Senior
                                • 05-2006
                                • 4322

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                                Lepiej późno niż wcale
                                Już prawie od 2 lat moim ulubionym lokalem jest Bierhalle, tam najczęściej bywam na piwie bo maja klasyczne style i jest smaczne. Bardzo chętnie chodzę też nad Wisłę, gdzie mogę się napić lanego Maryensztadtu, którego piwa są również bardzo smaczne



                                Takie style zawsze się dobrze sprzedawały, tylko problem w tym, że nasze rzemieślniki nie umieją ich robić. Prościej i łatwiej zasypać masą amerykańskiego chmielu, powrzucać przypraw, mięs, śledzi, owoców czy innych roślin i być dumnym ze stworzenia "unikalnego" produktu niż zrobić naprawdę smacznego lagera/pilsa.
                                Każde dziecko domowym sposobem może zrobić zupkę wrzucając to co ma pod ręką, z klasyczną jest już gorzej
                                NIektórzy potrafią, ale jakimś cudem (nie wierze że przypadkiem) nie potrafisz/nie chcesz tego dostrzec. Było już kilka dry stoutów, bitterów, schwarzbier, Lager wiedeński i pilsów, które jakoś serce klientów multitapów i sklepów specjalistycznych nie podbiły.

                                Miłośnicy klasyki zauwazylem uwielbiają utyskiwać, że klasycznych piw nie ma, że rzemieslnicy ich warzyc nie umieją, ale kiedy już takie piwo teoretycznie w ich kręgu zainteresowań pojawia sie to je ignoruja by móc dalej utyskiwać. Smutne ale prawdziwe.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎