Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Stary browar w puszczy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    Stary browar w puszczy

    Na stronie odkrywcy:

    znalazłem nastepującą informację:
    "Gdzieś na skraju rezerwatu "KUŹNIK", po drodze z miasta Piła do Wałcza. Umiejscowione są ruiny Starego Browaru. Prawdopodobnie z początków XIX W. Ruiny wydają się słabej kondycji ale niewiele się zmieniły od czasu, kiedy byłem tam dziesięć lat temu. Powoli niszczeją narażone na działanie rozsadzających je pni drzew, deszczu i wiatru. Zdjęcia zrobione pod koniec czerwca [2005 r. ?].
    Czy wiadomo może coś więcj o tym browarze ?
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    W Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Starej Łubiance powiedziano mi, że to gorzelnia a nie browar ale mają sprawdzić i mi powiedzieć jeszcze.

    Poszukam jeszcze w tym może ja będę w bibliotece:
    M. Podgórski, Rezerwat Kuźnik, Przyr. Pol. Zach., 1962 6, 1-4: 31-4
    Last edited by Shlangbaum; 02-03-2006, 07:34.

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Już znalazłem. Dawniej istniała tam miejscowość Kuźnica Pilska a po niemiecku Schneidemuehler Hammer (stąd teraz rezerwat nazywa się "Kuźnik") i faktycznie znajdował się tam browar (w samym centrum), obecnie administarcyjnie należy ten obszar do Piły. Miejscowość istniała do II Wojny Światowej.

      Browar nazywał się Brauerei Hammer - przynajmniej wedle pocztówki. Jego ruiny ostatnimi czasy badane są przez miłośników nietoperzy. Przed wojną mieściła się przy browarze restauracja. Dziś nieruchomość jest na sprzedaż. Na jednej z niemieckich stron znalazłem, że browar należał do spółki Grenzmarkbrauerei (nie wiem tylko czy to na pewno browar z Kuźnicy Pilskiej czy z Piły).
      Attached Files

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • Shlangbaum
        Senior
        • 03-2005
        • 5828

        #4
        A tak przy okazji to znalałem jeszcze, że w Pile też był browar - BROWAR HEVERSA - i nie wiem, czy to inny browar, czy ten sam

        Poniżej zamieszczam etykietę lub podstawkę, ze zdjęcia trudno wyczaić. Niby z Piły (Schneidemuehl) ale nie jestem pewien na 100% czy to nie Kuźnicy Pilskiej właśnie
        Attached Files
        Last edited by Shlangbaum; 02-03-2006, 08:43.

        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

        Comment

        • Kałusz
          Senior
          • 02-2002
          • 302

          #5
          Stary browar w puszczy

          To jest etykieta. Wiem, bo to mój egzemplarz
          sj

          Comment

          • Shlangbaum
            Senior
            • 03-2005
            • 5828

            #6
            No to powiedz, czy to z Piły czy z Kużnicy Pilskiej

            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

            Comment

            • Leonpraga
              Senior
              • 02-2005
              • 468

              #7
              Na 99,9% Piła,

              * Brauerei – Art Adolf.(Inhaber Brauereibestizer Wegner) Brombergstr. 1 -1921

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #8
                Kronika Wielkopolski Nr 1 2004 r.

                Kuźnica Pilska była osadą licząca przed wojną około 20 domów, zaopatrującą okoliczne miejscowości, głównie Piłę. W okolicach rezerwatu funkcjonowały dwie cegielnie, browar, kilka folwarków młyn. W bezpośrednim pobliżu rezerwatu zachowały się pozostałości niewielkiego cmentarza, na którym chowano prawdopodobnie mieszkańców wsi.
                Browar był chyba najbardziej charakterystycznym obiektem osady, ma też najobfitszą dokumentację ikonograficzną. W okresie międzywojennym funkcjonowała przy nim restauracja. Do dziś zachowały się piwnice browaru. To właśnie piwnic dotyczy enigmatyczna wzmianka w przewodniku Łęckiego; pozostałością obiektów przemysłowych są ruiny podziemnej budowli na zachodnim skraju doliny [Rudy], na północ od szosy.

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  Browar znajdował się na terenie dóbr o nazwie Hammer i chyba rzeczywiście był tam głównym obiektem, przynoszącym największe zyski. Drugim obiektem przemysłowym, (o ile można go tak nazwać) znajdującym się na ich terenie był młyn wodny z dwoma kołami. Całość miała powierzchnię 786 morgów, z których 300 przypadało na lasy i jeziora, a 100 na łąki.
                  Przy rocznej produkcji około 4 000 hl piwa bawarskiego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku, browar miał raczej tylko regionalne znaczenie. Wprawdzie mieścił się w średniej krajowej, lecz wśród browarów napędzanych maszyną parową był jednym z mniejszych.
                  W 1886 roku właściciele, których nazwiska niestety nie udało mi się ustalić, zamierzali sprzedać dobra wraz z browarem za cenę 55 000 Talarów. Prawdopodobnie nie znaleźli nabywcy, ponieważ jeszcze w 1889 roku ukazywały się w prasie ogłoszenia informujące o sprzedaży.
                  Nie wiem na ile można wierzyć Friedrichowi, który podaje jako właścicieli:
                  1890 – 1898 Rudolf Böttcher
                  1898 – 1904 Isidor Schweriner
                  1904 – 1914 Christian Jessulat.
                  Z braku odpowiednich źródeł udało mi się odnaleźć tylko tego ostatniego.
                  Od 1914 roku trop się gubi, chyba że założone w 1914 roku w Pile stowarzyszenie z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Bürgerliches Brauhaus, czyli Browar Mieszczański, naprawdę przejęło browar w Kuźnicy Pilskiej. Jeżeli tak, browar działaby aż do likwidacji w 1920 roku.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Mam potwierdzone dane z 1894 rok. * Rudolf Böttcher, Brauerei Hammer (Schneidemühlerhammer)

                    Comment

                    • Leonpraga
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 468

                      #11
                      położenie rezerwatu Kuźnik mapa z Kroniki Wielkopolski Nr 1 z 2004 r. Opis rezerwatu Kuźniki autorstwa Rafał Ruta i Pawł M. Owsiany
                      Attached Files

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2542

                        #12
                        Zapomniałem dodać, że piwnice browaru były przystosowane do leżakowania ponad 20 000 hl piwa.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • Shlangbaum
                          Senior
                          • 03-2005
                          • 5828

                          #13
                          Stolp zamieścił w galerii link do tej dyskusji ale nie zamieścił w dyskusji linku do zdjęcia


                          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                          Comment

                          • Stolp
                            Senior
                            • 06-2002
                            • 492

                            #14
                            To dlatego, że zdjęcie wyszperałem z "odmentów" peceta dopiero kilka dni temu i zapomniałem dodać do dyskusji.
                            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                            Szukam
                            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                            Comment

                            • SA108
                              Junior
                              • 04-2006
                              • 3

                              #15
                              Mnie także bardzo interesuje ten temat i gdyby ktoś dysponował jakimikolwiek informacjami na temat tego browaru i innych browarów w Pile to prosiłbym o podzielenie się nimi.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎