Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fässla, Zwergla

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Fässla, Zwergla

    zaw. alk. 6,0% (ekstr. 13,5%), but. 0,5 l
    zakupione u źródła, w Bambergu

    Słynne piwo bamberskiego browaru Fässla, opisywanego już na forum tutaj. Kultowy ciemniak (gdzieś też obiła mi się o uszy informacja, że to piwo marcowe, ale nie znalazłem potwierdzenia), wychylany litrami w firmowej piwiarni do spółki z równie popularnym Lagerbierem. Już od pierwszego łyka czuć, że to piwo ma w sobie coś wyjątkowego, co potem odnalazłem jeszcze w innych piwach tego regionu...
    kolor - ciemnobrązowy, pełna przejrzystość;
    piana - drobna, kremowa, niemal stoutowa, dość szybko pada (małe nagazowanie piwa);
    nasycenie - bardzo słabe ( ), cecha charakterystyczna bamberskich specjałów, dzięki temu wydaje się, że piwo można pić bez końca koncentrując się na pysznym smaku (żadnego efektu zalegania, nic takiego);
    zapach - orzechowa słodowość i aromatyczno-ziołowe nachmielenie;
    smak - na sekret tego pysznego smaku pracuje jednocześnie kilka elementów: z jednej strony świeża, orzechowa, bardzo wytrawna (żadnych tam karmeli i innych) słodowość, z drugiej bardzo aromatyczna, orzeźwiająca, "kwiatowo-ziołowa" goryczka; do tego dochodzi lekka, świeża kwaskowość (znana np. ze świeżego Czarnkowa) oraz subtelna łagodząca nuta gorzkiej (nawet bardzo gorzkiej) czekolady w posmaku. Dzięki słabemu nasyceniu nic nam nie przeszkadza w delektowaniu się całym tym bukietem. Pomimo surowych regół reinheitsgebotu, piwo o bardzo indywidualnym charakterze. Po prostu rekord świata.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • piwowar2
    Senior
    • 11-2001
    • 588

    #2
    Dreamer: Bardzo ciekawy opis piwa a zarowno bardzo trafny. Tak piwo powinno smakowac - czlowiek znajduje nascie wrazen smakowych, co daje pelna satysfakcje. Taki smak uzyskuje sie nie wbrew, ale dzieki zachowania surowych regol Reinheitsgebotu, polaczone z umiejetnoscia, sztuka warzenia piwa. Oby takie bowary jak najdluzej sie trzymaly.

    Comment

    • lzkamil
      kierowca bombowca
      • 01-2003
      • 3611

      #3
      Kupione w jednym z piwno-alkoholowych sklepów w Utrechcie. Parametry j.w., za to cena chyba ze 2x wyższa niż u źródła
      Brązowe, mało gazu, piana po nalaniu z góry spora, średnio trwała.
      Zapach głęboko ciemnosłodowy, lekko owocowy, dosyć intensywny.
      Smak przede wszystkim ciemno-podpalany słodowy, ma w sobie coś orzechowego. Posmak najpierw trochę słodowo-chlebowy (prosto z lodówki). Po kilkunastu minutach spokojnego popijania ostatni, późny posmak jest potężnie goryczkowy, i to zarówno od chmielu jak i ciemnego słodu.
      Pod wszystkimi pochwałami podpisuję się czterema łapami
      Lepszy jabol pod okapem
      niż GŻ, CP i KP !


      Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

      Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

      Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19167

        #4
        Trochę za jasne jak na ciemne, a za ciemne jak na jasne Niemniej smaczne i koniecznie do powtórzenia. Pod powyższym mogę się również podpisać i nic od siebie mądrego nie dodam

        Comment

        • MarcinKa
          Senior
          • 02-2005
          • 2729

          #5
          Piwo przywiezione z Niemiec. Butelka 0,5l. Moc 6%, ekstrakt? Kolor bardzo mocnej herbaty. Bardzo lubię takie kolory w piwie. Piana niewielka, szybko zredukowała się do resztek. To najsłabszy parametr piwa. Zapach słodowo suszono owocowy, lekko winny. Bardzo ładny tylko troszkę za słaby. W smaku również słód i suszone owoce. Przy czym słód taki jakby wytrawny, bez słodkości. Czuć jakby domieszkę wędzonych słodów? Na koniec mocna i bardzo fajna goryczka. Posmak goryczkowy, mocny. W smaku jest coś z orzechów, jak pisali poprzednicy. Generalnie smak złożony, ciężki do opisania. Piwo było lekko oleiste w konsystencji. Wysycenie idealnie pasujące. Słabsze niż w Pilsach. Trzymało się do końca. Opakowanie skromne i niczym nie wyróżniające się. Kolorystyka przeciętna. Nawet rysunek krasnala pchającego beczkę jest niepozorny i nie zwraca zbytnio uwagi. I pod tak niepozornym opakowaniem takie piwo. Piwo bardzo dobre i nietuzinkowe. Oceniam je na +5 (1 – 6).
          To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

          Comment

          • jacer
            Senior
            • 03-2006
            • 9875

            #6
            Zakupione w Bambergu, cena 0,69 euro. (tu należy przeliczyć po obowiązującym kursie i porównać z naszymi cenami)

            piana: drobna, gęsta, dość obfita, opadła do dywanika, utrzymuje się do końca,
            kolor: ciemny rubin,
            zapach: chmielowy,
            smak: porządna goryczka, lekkie palone posmaki, lekkie w smaku, z czasem pojawiają się orzechy, o których pisali poprzednicy, bardzo smaczne, chciało by sie przełykać w nieskończoność, pyszne,
            wysycenie: małe, pasujące do tego piwa.

            Tak powinno smakować mocne piwo, uczcie się polscy piwowarzy.

            Dobrze, że mam jeszcze jedną butelkę.
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Piana: ładna, zwarta, drobna, redukuje się.
              Kolor: brązowy, miedziany, klarowne.
              Wysycenie: średnie.
              Zapach: słody karmelowe.
              Smak: ciut wodniste, karmelowe, goryczka średnia do niskiej. Na szczęście nie jest słodkie.
              Opakowanie: typowe dla Faessli.

              Nie do końca moja bajka, ale wypiłem bez skrzywienia . Jako ciekawostka, egzemplarz, który piłem miał datę przydatności do lutego '09. Ani śladu zepsucia, ba nawet zmętnienia nie ma.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • jacer
                Senior
                • 03-2006
                • 9875

                #8
                Znów po prawie dwóch latach to piwo w kuflu.
                Tak czytam poprzedni opis i nie zmieniło się ani trochę. Wiadomo fachowcy
                Milicki Browar Rynkowy
                Grupa STYRIAN

                (1+sqrt5)/2
                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                No Hops, no Glory :)

                Comment

                • darekd
                  PremiumUżytkownik
                  • 02-2003
                  • 12202

                  #9
                  Aromat - trochę dziwny i trudny do sprecyzowania, jakby z nutami nieco metalicznymi
                  Barwa - brązowo-herbaciana, klarowna
                  Piana - drobne pęcherzyki, ale skromna, szybko redukuje się do wianuszka
                  Wysycenie - odpowiednie
                  Smak - przyjemne nuty słodowe i chmielowe, jest przyjemna goryczka, trochę podpalanego karmelu, lekko cierpkie owoce
                  Treściwość - umiarkowana, jak na 13,5% to nawet dość lekkie


                  Bardzo smaczne piwo. Myślę, że w wersji niefiltrowanej byłoby wprost wymarzone i treściwsze w smaku, ale i tak ciesze się, że mogłem je spróbować

                  Drink Hala, Wrocław

                  Comment

                  • Kwadri
                    Senior
                    • 10-2009
                    • 1216

                    #10
                    Fässla, Zwergla

                    Kolor: Mocnej herbaty.
                    Piana: Drobnopęcherzykowa, ale niewysoka. Szybko redukuje się do niepełnej warstwy i pierścienia. Raczej nietrwała, bo chwilę później znika zupełnie.
                    Zapach: Nietypowy. Trochę karmelu, chmielu, lekkiej spalenizny. Jest też lekko piwniczny, jakby kwaskowy aromat.
                    Smak: Lekko kwaskowy, trochę podpalany początek. W tle próbuje się przebić karmel, choć nie czuć słodyczy. Później pojawia się dość mocna goryczka, która długo zostaje w posmaku. Smak jest złożony i nietypowy jak na ciemniaka.
                    Wysycenie: Średnie.
                    Opakowanie: Etykieta jak na zdjęciu Dreamera. Kapsel z krasnalem toczącym beczkę.
                    www.lkschmielowice.futbolowo.pl

                    Comment

                    • coder
                      Senior
                      • 10-2006
                      • 1347

                      #11
                      Aromat: słodowy, nieco siarkowy, kanalizacyjny. Wyczuwalny diacetyl.

                      Piana: niska, rzadka, nietrwała

                      Kolor: herbaciany, klarowne

                      Smak: słodowy, niezbyt głeboki. Sporo goryczki, niezrównoważony. Posmak diacetylu.

                      Goryczka: dość wysoka, krótka, poprawna

                      Odczucie w ustach: taninowo szorstkie

                      Ogólne wrażenie: poprawny burszynowy lager, dość mocno chmielony. Bez wodotrysków.

                      Comment

                      • skitof
                        Senior
                        • 11-2007
                        • 2478

                        #12
                        Z Twojego coder opisu wynikałoby, że piwo raczej nieudane, ale piszesz, że poprawny bursztynowy lager.

                        Comment

                        • coder
                          Senior
                          • 10-2006
                          • 1347

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                          Z Twojego coder opisu wynikałoby, że piwo raczej nieudane, ale piszesz, że poprawny bursztynowy lager.
                          Poprawny to nie jest znowy taki komplement, to takie piwo na 25-30 punktów.

                          Mnie niezbyt smakowało, ale staram się być obiektywny - ja nie lubię piw niezrównoważonych, z nadmierną goryczką, ale są tacy co to kochają.

                          Ponadto najgorsze piwo z Bambergu i tak byłoby najlepszym u nas w kraju. Ja mam przesuniętą skalę wartości, bo piw koncernowych i krajowych w zasadzie nie pijam.

                          Comment

                          • Pancernik
                            Senior
                            • 09-2005
                            • 9733

                            #14
                            Ciekawy, rubinowoherbaciany albo ciemnobursztynowy kolor. Piana w stylu "kawowym", kremowa, bardzo drobna, średniowysoka, dość trwała, długo utrzymuje się trzymilimetrowy kożuszek.
                            Pachnie chlebkowato i lekko chmielowo. W smaku delikatna goryczka ze śladami palonego słodu i karmelu, wszystko razem robi aksamitne wrażenie...
                            Bardzo dużo drobnych, acz leniwych bąbelków. Butelka NRW, firmowy krasnal jest wszędzie, wzornictwo dość proste, charakterystyczne.
                            Piwo kupiłem niedawno w Rodzince Bis, bo jak latem byłem w Bambergu i nocowałem w tym browarze, to go nie było...

                            Comment

                            • Aleksandros
                              Senior
                              • 05-2011
                              • 352

                              #15
                              Kolor: Mocna herbata, ani ciemne ani jasne. Klarowne. 4
                              Piana: Ledwo się pokazuje, bardzo szybko znika. 2
                              Zapach: Słaby. Lekki słód, trochę drożdży, jest też jakaś ostrzejsza nutka, dla mnie nieprzyjemna. 3
                              Smak: Nieco bardziej słodowe niż kwaskowe. Goryczka średnia, da się wyczuć alkohol. Niestety kojarzy mi się z polskimi mocnymi piwami. Dość wodniste, brakuje pełni smaku. 2,5
                              Wysycenie: Średnie, odpowiednie. 4,5
                              Opakowanie: Na etykiecie i kapslu krasnal toczący beczkę. Kolorystcznie dość ładne, ale bez rewelacji. Brak informacji o ekstrakcie. 3,5
                              Uwagi: Duże rozczarowanie. Może trafiłem na słabą warkę, ale piwo zdecydowanie mi nie podeszło. Powtórki w najbliższej przyszłości nie planuję.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎