Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Choć od mojej rejestracji na forum upłynęły ze 2 wiosny, moja aktywność była właściwie zerowa. A ponieważ uważam. że aby "coś wyciągnąć należy coś włożyć" postanowiłem aktywnie wesprzeć Browar Biz poprzez wysupłanie grosiwa. Nie chciałbym żeby źródełko wiedzy (bardzo często bardzo praktycznej) z którego czerpię i zamierzam czerpać nagle mi wyschło. I tak zostałem Premierem
Magnetron
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

PiwoFortuna: Komes Porter
Ekstrakt: 21.0% wag. | Alkohol: 9.0% obj. / 6.75% wag.
__
Ocena redakcji:
Ocena Użytkowników: 4.338
__
Obejrzyj zdjęcie tego piwa w galerii! Dodaj opis i ocenę tego piwa!Dodaj komentarz (bez oceniania)!Dodaj to piwo do ulubionych!
Dotychczas 24 osob/y dodalo/y to piwo do ulubionych
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 02-02-2009, 13:32
Samoglow Samoglow is offline
Senior

Miejscowość: Gdynia
Standardowy Ocena z ARTomatu

Kolor: Po prostu czarny, nieprzenikniony. Zapowiada się super! [5]
Piana: Wysoka, ale szybko się dziurawi i opada. Pozostawia ładny kożuszek. Kolor "kawy z mlekiem". [4]
Zapach: Palono - kawowy. Czuć lekkie owocowe nutki. Ciut alkoholowy. [4.5]
Smak: Wyśmienity Porter Bałtycki. Smak pełny i głęboki, goryczka wyraźna, ale nie natrętna. Czuć mocną słodowo - paloną nutę z odrobina słodyczy. Wybitny Porter, dla mnie na poziomie Łódzkiego, który to z kolei był dla mnie trochę przesadnie gorzki. Super! [5]
Wysycenie: Na początku idealne, później ciut za małe. [4.5]
Opakowanie: Pełna elegancja i info! Fortuna ma klasę! [5]
Uwagi:

Moja ocena: [4.7]
Odpowiedz cytując
Stare 04-02-2009, 21:11
snorre snorre is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

Wszystko pięknie tylko Komes stale niedostępny w Poznaniu Ostatni raz kupiłem go wyjątkowo w czasie jarmarku przedświątecznego na Starym Rynku (w zabójczej cenie 7zł!)
Odpowiedz cytując
Stare 28-02-2009, 23:35
Fotka Użytkownika: skitof
skitof skitof is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław

Kolor: Kolor Komesa jest niemal czarny, jedynie pod światło dostrzec można minimalne prześwity. [5]
Piana: Obfita, gęsta i trwała. Piękna korona długo się utrzymuje. Piłem Komesa w temp. ok. 14 st. i bardzo przyjemnie zatapia się usta w kremowej, beżowej piance. Ale koronki na szkle nie pozostawia. [4.5]
Zapach: Zapach jest kawowo-karmelowy z lekkim aromatem ciemnych, suszonych śliwek i słodyczy. [4.5]
Smak: Piwo godne nazwy. Początkowo lekko kawowe, potem karmelowe, a na końcu karmelowo-śliwkowo-wytrawne. W tle wyczuwam minimalną wędzoność, ale aromatyczna miodowa słodycz ją głuszy. Długo pozostaje w ustach smak słodkich ciemnych słodów, lekko ściągający. Komes jest bogaty, pełny, krągły, ale przy tym dość gładki, ekstraktywny i soczysty.
Treściwe solidne piwo, dla mnie minimalnie za słodkie, ale może przy solidnym leżakowaniu byłoby idealne. Nie da się i nie warto pić Komesa szybko. [4]
Wysycenie: Nasycenie nie jest obfite, ale pasuje. [4.5]
Opakowanie: Szlachetne. Noblesse oblige. [4.5]
Uwagi: Warka z datą przydatności do spożycia: 19.06.2009

Moja ocena: [4.325]
Stare 09-05-2009, 10:50
Fotka Użytkownika: Totus
Totus Totus is offline
Senior

Standardowy

Właśnie skonsumowałem komesa przeleżakowanego prawie rok bo z data przydatności do spożycia 2008-05-22. I NIEBO W GĘBIE. Jest znacznie mniej słodki bardzo pełny, nuty palone i karmelowe. No poezja .
Stare 08-06-2009, 18:07
Fotka Użytkownika: Twilight_Alehouse
Twilight_Alehouse Twilight_Alehouse is offline
Chmielowisko.pl

Miejscowość: Warszawa koło Łodzi :)

Kolor: Jak to porter. [5]
Piana: Średnia, beżowa. Niestety szybko opada. [3.5]
Zapach: Bardzo silny, ze sporym bogactwem nutek typowych dla porterów. Głównie orzechowych, ale czuć też palone i owocowe. [5]
Smak: Też bardzo silny, z wyraźnymi nutkami owocowymi i palonymi. Mówiąc krótko, doskonały porter! [5]
Wysycenie: Idealne. [5]
Opakowanie: Wzornictwo bardzo proste, ale idealnie pasujące do porteru. Butelka wygląda bardzo elegancko, z klasą. [5]
Uwagi: Zakupione tradycyjnie w Zof-Marze na Pomorskiej w Łodzi.

Moja ocena: [4.85]

Mój piwny blog: Chmielowisko.pl | Na Facebooku
Ostatnie posty: 50 twarzy grodziskiego, Browarnia Lidla - co dalej?, Koronka Brabancka – saison w Janie Olbrachcie
Cykl o odleżakowanych porterach
Odpowiedz cytując
Stare 12-08-2009, 18:03
Fotka Użytkownika: docent
docent docent is offline
Senior

Miejscowość: wawa natolin

Kolor: Czarny jak stout. Jednak pod światło widać ciemnowiśniowe prześwity. I tak jest pięknie. [5]
Piana: Beżowa, skromna i niezbyt drobna. Po kilku minutach pozostaje jedynie obrączka. Jednak po zamieszaniu resztki piany formują fenomenalne spirale i inne formy geometryczne. Pierwszy raz widziałem coś takiego i za to plus! [3.5]
Zapach: Intensywny, przyjemny aromat ciemnych owoców i lekkiego karmelu. [4.5]
Smak: Pierwsze wrażenie to pełnia i zbalansowanie smaku. Nie ma tu zbytniej wytrawności czy słodkości. W tym przypomina mi amberowskiego Granda. W tle czai się moc ale nigdy nie daje o sobie silniej znać. Co ciekawe, pierwsze wrażenie pozostaje właściwie przez cały czas picia piwa i jego ogrzewanie niewiele tu zmienia. [5]
Wysycenie: Umiarkowane ale komponuje się idealnie. [5]
Opakowanie: Ładna czarno-srebrno-biała kolorystyka idealnie pasująca do portera. Wrażenie psuje wydumana historyjka o pochodzeniu portera. [4.5]
Uwagi: Oceniane piwo ma datę 30.XI.2007 czyli jest przeleżakowane 20 m-cy. Świeże piwo było dość miałkie i to co z niego zapamiętałem to irytująca słodycz. Komes to rewelacyjne piwo do przeleżakowania, szkoda że tak trudno dostępne.

Moja ocena: [4.65]
Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

docent edytował/a post 12-08-2009 o godz. 18:06.
Odpowiedz cytując
Stare 12-08-2009, 20:59
Fotka Użytkownika: kopyr
kopyr kopyr is offline
Senior

Miejscowość: Oborniki Śl.
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
Świeże piwo było dość miałkie i to co z niego zapamiętałem to irytująca słodycz. Komes to rewelacyjne piwo do przeleżakowania, szkoda że tak trudno dostępne.
Myślę, że te dwa fakty są powiązane. U mnie Komes wyleciał z półki jak 2. raz mi się przeterminował. A IMO przeterminował się, bo był kompletnie nieodleżakowany, a do tego najdroższy. Wiele razy słyszałem, że jest za słodki. Wyjściem byłoby wydłużenie terminu przydatności do 1 roku, IMO zupełnie bezpieczne.
Stare 07-12-2009, 23:24
Fotka Użytkownika: Twilight_Alehouse
Twilight_Alehouse Twilight_Alehouse is offline
Chmielowisko.pl

Miejscowość: Warszawa koło Łodzi :)
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
Komes to rewelacyjne piwo do przeleżakowania, szkoda że tak trudno dostępne.
No właśnie. Tak się ucieszyłem jego sobotnim zakupem w Zofmarze, że już dzisiaj wypiłem i był to błąd. Owszem, jest to doskonały porter i nijak nie wycofuję się z mojej oceny parę postów wyżej, ale alkoholowość była zbyt dominująca. Powinien spokojnie odleżakować z kilka miesięcy.

Mój piwny blog: Chmielowisko.pl | Na Facebooku
Ostatnie posty: 50 twarzy grodziskiego, Browarnia Lidla - co dalej?, Koronka Brabancka – saison w Janie Olbrachcie
Cykl o odleżakowanych porterach
Odpowiedz cytując
Stare 19-12-2009, 20:55
Fotka Użytkownika: leona
leona leona is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: chwilowo (!) Kraków

Kolor: Smolisty, niemal czarny, jedynie pod światło widoczne jaśniejsze przebłyski [4.5]
Piana: Obfita, bardzo drobna, utrzymuje się w postaci śladów na ściankach szkła i skromnej kołderki na piwie. Po zakręceniu pokalem lekko się podnosi [4]
Zapach: Wyraźnie kawowy z dużą domieszką gorzkiej czekolady, w tle suszona śliwka. Brak aromatów alkoholowych! [5]
Smak: W pierwszej chwili smakuje jak bardzo mocne, lekko waniliowe capucino. Szybko przechodzi w gorycz czekolady i kwaskowość kawy typu robusta. Finisz nieco zbyt alkoholowy ale rok w piwnicy mu pomoże [4.5]
Wysycenie: Początkowo wydaje się zbyt duże ale z czasem okazuje się dobre na tyle aby w śladowej ilości dotrwać do końca [4.5]
Opakowanie: Nawet na piwie estetyczny minimalizm się sprawdza. Malutkim minusikiem "bajeczka" na kontrze [5]
Uwagi: Był to jedyny porter, którego przez lata (jakim cudem?) nie zdołałem skosztować a już po pierwszym razie zajął czołową lokatę.
Zharmonizowany smak stosunkowo świeżego piwa (termin do sierpnia 2010) pozwala mieć nadzieję na jeszcze lepsze efekty po leżakowaniu.

Moja ocena: [4.65]

Władza, która nie istnieje dla wolności, nie jest władzą, tylko przemocą - J. Acton

Robienie własnego piwa to fun, picie własnego to już lekka megalomania - Seta :D
Odpowiedz cytując
Stare 22-12-2009, 16:00
Fotka Użytkownika: TomX
TomX TomX is offline
Senior

Miejscowość: Kraków/Siemianowice

Kolor: Bardzo ciemny, nawet jak na portera, z brunatnym prześwitem, klarowny. [4.5]
Piana: Niezwykle obfita, wspaniale zwarta, rewelacyjnie trwała. Oczywiście beżowa, ładnie lepi się do szkła. Pół centymetrowa warstwa jest "pancerna", nie znika do końca. [5]
Zapach: Przede wszystkim mało intensywny, palono-alkoholowy. [4]
Smak: Piwo jest lekkie jak na taki ekstrakt, ale pełne w smaku - mocno palone, z karmelowymi, kawowymi i "popielnymi" (z jednej strony fajnymi dymnymi, z drugiej tępym smrodem popielniczki - jedyny minus) posmakami, alkohol wyczuwalny, ale nie nachalnie, pasuje do stylu. Wyczuwam też wyraźną owocowość. Finisz słodowo-przypalano-słodkawy. Bardzo dobre. [4.5]
Wysycenie: Całkiem spore, wesoło musuje, dzięki czemu "łatwo wchodzi". [4.5]
Opakowanie: Bardzo proste, ale równocześnie eleganckie. Jest komplet informacji, krótka notka o charakterze piwa, czyli wszystko na swoim miejscu. Niestety czarno-złoty kapsel średnio pasuje do czarno-srebrnej etykiety... [4.5]
Uwagi: Świetny porter.

Moja ocena: [4.375]

I Ty bądź bohaterem w swoim domu - zostań piwowarem domowym! :)
Odpowiedz cytując
Stare 16-01-2010, 09:01
Fotka Użytkownika: docent
docent docent is offline
Senior

Miejscowość: wawa natolin
Standardowy

Warka do maja b.r. jest rewelacyjna. Piwa nie trzeba przeleżakowywać, świetnie smakuje juz obecnie. Przede wszystkim nie ma słodkiej dominanty. Słodycz jest, ale umiarkowana i stanowiąca dobre uzupełnienie dla wyrazistej paloności. Właśnie ta mocna paloność tak mi odpowiada, ma się wrażenie jakby ten nowy Komes był mixem bałtyckiego portera ze stoutem
Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!
Odpowiedz cytując
Stare 20-01-2010, 09:15
Fotka Użytkownika: Pancernik
Pancernik Pancernik is offline
Senior

Miejscowość: Łazy (k/Jabłonowa ;))
Standardowy

A ja sobie ostatnio wypiłem butelkę z terminem do 19.06.2009. W zapachu dużych zmian nie ma, w smaku świetnie na pierwszej linii orzechy włoskie. Mniam!
Odpowiedz cytując
Stare 23-01-2010, 17:34
Garrota Garrota is offline
Member

Kolor: ciemny , klarowny z bursztynową nutą [4.5]
Piana: znakomita , długo się utrzymująca , gęsta [4.5]
Zapach: świeży , ożywczy , mocno palony [4.5]
Smak: pełny , palony , szlachetny smak popiołu , silna jak na porter goryczka [5]
Wysycenie: bardzo zrównoważone [4.5]
Opakowanie: prosta , elegancka etykieta [4]
Uwagi: oceniali Marcin , Jacek&Jacek , Garrota

Moja ocena: [4.675]
Odpowiedz cytując
Stare 03-02-2010, 19:31
Cannabee776i99 Cannabee776i99 is offline
Senior

Miejscowość: 05-300
Standardowy

Dla mnie zbyt mocny posmak karmelkowy, nie przekonał mnie ten Porter do siebie.
Odpowiedz cytując
Stare 21-02-2010, 21:56
Fotka Użytkownika: VanPurRz
VanPurRz VanPurRz is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Ocenę mogę przenieść z Portera Benedyktyńskiego bo to dokładnie to samo piwo, tylko z lepszą pianą. Biorąc pod uwagę różnicę w cenie kupował będę Komesa, omijając Benedyktyńskiego.
Stare 01-03-2010, 15:05
Hrustgurd Hrustgurd is offline
Senior

Miejscowość: Sankt-Petersburg
Standardowy

Polska - duzo szczesliwy kraj. Jeszcze jedna degustacja i jeszcze jeden zwyciezca! Teraz to Komes Porter w oddziale "Baltyckie portery". Moje zyczenia!
PrimaPorterFest III, Sankt Petersburg, Rosja.

1. 8,54 - Komes Porter (Browar Fortuna)
2. 7,52 - Knightberg Porter (Premium Pivovarni Peterburga), Sankt Peterburg, Rosja
3. 7,45 - Carls Porter (Specialol Brygget af Bygmalt og Humle) Dania

4. 7,36 - Zywiec Porter (Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie Sp. zoo)
6. 6,91 - Staropolskie Porter (Browar Staropolski S.J.)
9-12. 6,45 - Porter Warminski (Browar Kormoran)
14. 6,09 - Porter (Krajan Browary Kujawsko-Pomorskie Sp. zoo)
15. 5,91 - Porter Lodzki (Browary Lodzkie)
25-26. 5,09 - Black Boss (Browar Witnica S.A.)
27. 5,0 - Grand Imperial Porter (Browar Amber)
29-30. 4,64 - Czarny Boss (Browar Witnica S.A.)

W sumie bylo w tej nominacji 38 porterow. Jesli interesuje - moge napisac szczegolowiej w innym temacie.
Odpowiedz cytując
Stare 01-03-2010, 15:32
Fotka Użytkownika: Pancernik
Pancernik Pancernik is offline
Senior

Miejscowość: Łazy (k/Jabłonowa ;))
Standardowy

Napisz, napisz. Kolejność tych porterów nieco mnie szokuje...
Odpowiedz cytując
Stare 02-03-2010, 08:18
Hrustgurd Hrustgurd is offline
Senior

Miejscowość: Sankt-Petersburg
Standardowy

Szczegoly na tej stronie - http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=86970
Odpowiedz cytując
Stare 13-03-2010, 22:26
Ijonus Ijonus is offline
Junior

Standardowy

Witam, to mój pierwszy "występ" tu na forum i od razu w temacie fantastycznego piwa. Przyznaję, że od kilku lat miałem mocny uraz do porterów, po tym, jak po spożyciu kilku żywieckich miałem przez dwa dni POTWORNY bół łba, jaki nie zdarzył mi się nawet po spirytusie maszynowym :P Dlatego z pewnym lękiem sięgałem po Komesa po kilkuletniej przerwie. I nie żałuję: byłem wręcz zdumiony wrażeniem, jakim to piwo wywarło na mnie swoim mocnym, głębokim smakiem i - co tu kryć - mocą. Znakomite, znakomite. Oczywiście bardziej jako trunek okazjonalny, a nie do żłopania w dużych ilościach
Odpowiedz cytując
Stare 04-05-2010, 15:46
BeerBOY BeerBOY is offline
Junior

Standardowy

KOMES NIEPASTERYZOWANY PROSTO Z KIJA.....WYJĄTKOWE, WYŚMIENITE.
Warto jechać 150 kilometrów by spróbować takie piwo. Szkoda, że tylko w Krakowie dostępne. Ale jak to mówią piwo na wyłączność.

Kolor: Kolor Komesa jest niemal czarny, jedynie pod światło dostrzec można minimalne prześwity. [5]
Piana: Obfita, gęsta i trwała. Piękna korona długo się utrzymuje i bardzo przyjemnie zatapia się usta w kremowej, beżowej piance. [5]
Zapach: Zapach jest kawowo-karmelowy z lekkim aromatem ciemnych, suszonych śliwek i słodyczy. [5]
Smak: Piwo godne nazwy. Początkowo lekko kawowe, potem karmelowe, a na końcu karmelowo-śliwkowo-wytrawne. W tle wyczuwam minimalną wędzoność, ale aromatyczna miodowa słodycz ją głuszy. Długo pozostaje w ustach smak słodkich ciemnych słodów, lekko ściągający. Komes jest bogaty, pełny, krągły, ale przy tym dość gładki, ekstraktywny i soczysty. [5]
Wysycenie: Nasycenie nie jest obfite, ale pasuje. [5]
Opakowanie: Piękny kufel, z limitowanej lini kufli kolekcjonerskich. [5]

Ocena ogólna [6] za fakt że jest niepasteryzowane!!
Moja ocena: [5]

Pozdrawiam
Odpowiedz cytując
Stare 04-05-2010, 20:58
Ijonus Ijonus is offline
Junior

Standardowy

Oo... Gdzie?! Nazwę lokalu proszę.
Odpowiedz cytując
Stare 05-05-2010, 15:29
BeerBOY BeerBOY is offline
Junior

Standardowy

Smocza Jama - Miodowa 43
Odpowiedz cytując
Stare 08-05-2010, 22:58
Ijonus Ijonus is offline
Junior

Standardowy

Dzięki, ewidentnie będzie się trzeba wybrać
Odpowiedz cytując
Stare 08-05-2010, 23:38
snorre snorre is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

Tylko w Krakowie Komes z kija? A gdzie rodzima Wielkopolska? Od razu widac jakie ma znaczenie Poznań...
Odpowiedz cytując
Stare 14-05-2010, 23:55
Fotka Użytkownika: Piwoteka
Piwoteka Piwoteka is offline
Senior

Miejscowość: Łódź

Kolor: Czarne, z ciemnowiośniowymi poblaskami, pod światło lekko opalizujące. [5]
Piana: Cienka. Z początku kożuszek, później nic... [2.5]
Zapach: Owocowo-palony. W tle nutki wędzone i leciutka słodycz. Genialne w zapachu! [5]
Smak: Minus: wyczuwalny alkohol. Oprócz tego smakujemy lekką słodycz, wyczuwalną paloność słodu i ewidentnie wędzone nuty. [4]
Wysycenie: W sam raz, może nieco zbyt duże. [4.5]
Opakowanie: Oceniam bardzo pozytywnie, kapsel mógłby być dedykowany, więc -0,5. [4.5]
Uwagi: Uwielbiam portera bałtyckiego - ten jest do niewielkiego dopracowania, ale jednak umieszczam go w pierwszej trójce.

Moja ocena: [4.3]
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak