Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Temperatura zacierania "na lenia"

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Infam
    Senior
    • 05-2005
    • 715

    Temperatura zacierania "na lenia"

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kolomar Wyświetlenie odpowiedzi
    Warka nr. 35 Jesienna Deprecha (brown ale) [...] zacieranie:
    na lenia- temperatura zacieru ustalona na 72 C => po 85 min zacier osiągnął temp. 62 C. Podgrzanie do 75 C i filtracja. Wysładzanie 3 x 5l.
    [...]
    No to postawiłeś na alfaamylazę bo beta nie miała szans (po podgrzaniu do 72*C już nie podejmie współpracy...). Czy to było celowe?
    A jakie odfermentowanie po tego typu zacieraniu (w dodatku z niemal 13% udziałem karmelowych)?
    "Dużo to nie znaczy Dobrze
    Dobrze znaczy dużo"
  • DanielJakubowski
    Senior
    • 12-2005
    • 791

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Infam Wyświetlenie odpowiedzi
    No to postawiłeś na alfaamylazę bo beta nie miała szans (po podgrzaniu do 72*C już nie podejmie współpracy...).
    Czy informacja co do bezpowrotnej deaktywacji b-amylazy w 72'C jest w 100% pewna ?
    Pozdrawiam
    dj

    Comment

    • kolomar
      Senior
      • 12-2005
      • 175

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Infam Wyświetlenie odpowiedzi
      No to postawiłeś na alfaamylazę bo beta nie miała szans (po podgrzaniu do 72*C już nie podejmie współpracy...). Czy to było celowe?
      A jakie odfermentowanie po tego typu zacieraniu (w dodatku z niemal 13% udziałem karmelowych)?
      No generalnie to było celowe a wzorowałem się na sposobie "zacierania na lenia" innych bardziej doświadczonych (i tu powinienem pięknie zacytować posty tych bardziej doświadczonych, ale nie umiem cytować z wielu źródeł więc po prostu skopiuję i wkleję...)

      Marusia
      Dzisiaj Pale Ale

      3 kg pilzneński
      2,8 kg monachijski
      0,2 kg karmelowy jasny

      Zacieranie na lenia (72->62 st. 1,5 h) zaraz się zacznie

      jkocurek- warka nr. 35: English Brown Ale - Northern Brown

      Zacieranie: na lenia, słody wsypane do 12l kranówki o temp. 75°C. Zostawione w spokoju na aż 3 godziny. Wychłodziło się poniżej 60°C. Do filtracji musiałem podgrzać do ok 74°C, więcej mi się nie chciało.

      anteks

      Cytat:
      mam pytanie : w zacieraniu jw. w jakiej temperaturze dodajecie słody,
      to zacieranie jest ostatnio bardzo popularne i w temacie Twojw Warzenie można zobaczy
      Ja ustalam temp na 75°C i czekam 120min
      Cytat:
      oraz jak szybko podgrzewacie warkę?
      ja nie podgrzewam tylko studzę

      fidoangel

      Dzisiaj #40 "Kolejny bazowy dolniak"

      Skład: 60%pils/40% monach

      Zacieranie:
      54*-10'
      podjazd do 72* i na lenia 1,5 h do 66*
      podjazd do 72* i filtracja

      To na szybko by było tyle a jak odfermentowało napiszę po cichej.
      Last edited by kolomar; 07-11-2008, 13:09.
      Warzenie piwa

      Comment

      • Infam
        Senior
        • 05-2005
        • 715

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski Wyświetlenie odpowiedzi
        Czy informacja co do bezpowrotnej deaktywacji b-amylazy w 72'C jest w 100% pewna ?
        Inaktywacja temperaturowa beta-amylazy jest pewna. Ale czy akurat stuprocentowa od 72*C wzwyż to już nie na sto procent
        W ślad za wypowiedzią Krzysia:
        "O enzymach nie można uogólniać, bo to betaamylaza inaktywyje się przy 75 C. Alfaamylaza pada dopiero przy 85 C."
        Przychylałbym się do stwierdzenia dot. beta-amylazy. O alfa-amylazie wolałbym się nie wypowiadać a już na pewno nie radziłbym jej inaktywować w procesie zacierania
        Last edited by Infam; 07-11-2008, 14:39.
        "Dużo to nie znaczy Dobrze
        Dobrze znaczy dużo"

        Comment

        • DanielJakubowski
          Senior
          • 12-2005
          • 791

          #5
          Więc b-amylaza pada przy 72'C czy 75'C ? Czy przy 75'C a przy 72'C tylko częściowo (czy enzymy mogą inaktywować się częściowo) ?

          Co do tych 75'C to wcześniej słyszałemi się zgadzam ale o 72'C nie.
          Pozdrawiam
          dj

          Comment

          • Seta
            Piję piwo
            • 10-2002
            • 6964

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika John Palmer
            The temperature most often quoted for mashing is about 153°F. This is a compromise between the two temperatures that the two enzymes favor. Alpha works best at 154-162°F, while beta is denatured (the molecule falls apart) at that temperature, working best between 131-150°F.
            ...czyli łoni mówią żeby robić leniwe w 69°C, ale ja w to nie wierzę...
            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

            Comment

            • Stasiek
              Senior
              • 02-2007
              • 608

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
              ...czyli łoni mówią żeby robić leniwe w 69°C, ale ja w to nie wierzę...
              Dobrze mówią. Zasypujesz w 72°C, a po zasypie temperatura ustala się na 69°C. I potem spada. B-amylaza to spokojnie powinna wytrzymać.
              Zasyp w takiej temperaturze żeby po zasypie było 72°C chyba jest dość ryzykowny dla beta-amylazy. Ale niech sie wypowiedzą ci co tak robili.

              Comment

              • macas
                Senior
                • 02-2008
                • 680

                #8
                Ja zacieram też na lenia, ale wodę gorącą dodaję w kilku partiach (mam mały garnek 10l)
                czyli w temp do 68stopni zacier jest około 10 min.
                Ponieważ lubię słodsze piwo, podnoszę do 72 zawijam w koce, ręczniki i co tam sie nawinie i po 90-120 min. temp. spada do 66 stopni.

                Właśnie wstawiłem kolejne do gotowania z 6,5 kg słodów wyszło około 40 l 11Blg.
                Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
                Beniamin Franklin

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Co do znaczy "na lenia"? To klasyczna angielska metoda pojedynczej infuzji

                  Temperaturę można zastosować dowolną, zaleznie od tego, co chce się otrzymać. Można dać na początek równie dobrze 65, jak i 75 C.

                  Comment

                  • Stasiek
                    Senior
                    • 02-2007
                    • 608

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                    Można dać na początek równie dobrze 65, jak i 75 C.
                    Ok, ale gdy damy 75*C to czy beta-amylaza ma szanse przeżyć?

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      A co za różnica? Alfaamylaza też rozkłada skrobię na cukry fermentujące. W warunkach domowych praktycznie nie dostrzeżesz różnicy.

                      Comment

                      • Seta
                        Piję piwo
                        • 10-2002
                        • 6964

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                        A co za różnica? Alfaamylaza też rozkłada skrobię na cukry fermentujące. W warunkach domowych praktycznie nie dostrzeżesz różnicy.
                        Nie rozumiem? Nie dostrzegę różnicy między uaktywnieniem alfa- i beta-amylazy? A wytrawność?
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • mwa
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 5071

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                          A wytrawność?
                          Widocznie to bajki dla domowych piwowarów.
                          Pozdrawiam Cię !!!!

                          Comment

                          • Czes
                            PremiumUżytkownik
                            • 06-2001
                            • 752

                            #14
                            Rzeczywiście od biedy można się obyć bez beta-amylazy zacierając w temp. wyższej niż 70 *C.
                            Tyle, że na to co ze skrobią zrobią beta i alfa "wespól w zespół" w godzinkę, sama alfa będzie potrzebowała ze trzy razy więcej czasu (a i to nie wyprodukuje równie wysokiego udziału maltozy w brzeczce).
                            O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                              Co do znaczy "na lenia"? To klasyczna angielska metoda pojedynczej infuzji
                              My to, Krzysiu, wiemy. Ale autorem tego wdzięcznego określenia jesteś nie kto inny, jak Ty No i się przyjęło
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎