Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Odparowanie w trakcie gotowania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Coldleon
    Member
    • 12-2008
    • 95

    Odparowanie w trakcie gotowania

    Pytanie do doświadczonych
    Ile wam średnio odparowuje brzeczki w trakcie godzinnego gotowania?
    Ile powinno odparować np. z 30 litrów brzeczki (5-6 litrów?).
    Mniej więcej tyle mam ubytku.
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi
    Pytanie do doświadczonych
    Ile wam średnio odparowuje brzeczki w trakcie godzinnego gotowania?
    Ile powinno odparować np. z 30 litrów brzeczki (5-6 litrów?).
    Mniej więcej tyle mam ubytku.
    10-15%.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • Coldleon
      Member
      • 12-2008
      • 95

      #3
      Wydaje się, że mam około 20%. Chyba za mocno "grzeję" w gara na palniku.

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi
        Wydaje się, że mam około 20%. Chyba za mocno "grzeję" w gara na palniku.
        Tak
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • lordofdabeer
          Senior
          • 06-2008
          • 112

          #5
          A jeśli za bardzo „skręci” się palnik podczas gotowania, to czy to nie wpłynie negatywnie na przełom brzeczki?

          Comment

          • bogdan62
            Senior
            • 10-2004
            • 173

            #6
            To zależy, czy chcesz dużą wydajność. Jeżeli tak, to długo wysładzasz, zjeżdżasz do niskiego BLG. Następnie intensywnię gotujesz, odparowujesz dla podwyższenia BLG. Jeżeli wydajność jest drugoplanowa, nie ma sensu mocne gotowanie.

            Comment

            • Makaron
              Senior
              • 08-2003
              • 2107

              #7
              W piwach ciemnych nie ma roznicy jak sie gotuje, natomiast w piwach czystych delikatnych smakowo zbyt mocne gotowanie (odparowanie grubo ponad 15%) moze miec minimalny negatywny wplyw na smak piwa.
              "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

              Comment

              • franekfr5
                Junior
                • 04-2007
                • 13

                #8
                Czy to może objawiać się lekko karmelowym posmakiem np w zwykłym pilsie?

                Comment

                • franekfr5
                  Junior
                  • 04-2007
                  • 13

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika franekfr5 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Czy to może objawiać się lekko karmelowym posmakiem np w zwykłym pilsie?
                  Dodam, że miałem taki lekki, ale wyczuwalny karmelowy posmak przy pierwszym albo drugim piwie z zacieraniem (zarówno jedno jak i drugie to były pilsy) i się zastanawiałem skąd ten posmak. Mogłem wtedy popełnić 2 błędy przypalić jakoś słód podczas zacierania albo brzeczkę podczas gotowania.

                  Comment

                  • Coldleon
                    Member
                    • 12-2008
                    • 95

                    #10
                    Cześć,
                    A ja mam taki przypadek. Robiliśmy w weekend IPA. Ponieważ to już kolejny raz, pracowaliśmy mocno nad wydajnością. Opis przypadku:
                    1) 4,4 k Pale Ale Wyerman,
                    2) 0,3 Caraamber

                    Zgodnie z radą Vogel'a słód namoczony na 12 h w wodzie o temp. 15-17" - 9 litrów,
                    Potem zacieranie całości - 6 litrów. Razem = 15 litrów,
                    Zacieranie - 67 stopni, 60 minut.
                    Wysładzanie: 15 litrów.

                    Dało to 28 litrów brzeczki przy ekstraktywności: 15%. (Trochę wody zostało w słodzie, trochę wyparowało). Poszło do gotowania. Po 65 minutach dało to nastawu - 17 litrów przy ekstrkatywności - 17%.W garze zostało jeszcze 4 litry syfu, którego nie wlałem, czyli razem około 21 litrów.

                    Teraz pytanie 1: ubytek podczas gotowania wyszedł mi 7 litrów, co daje około 20%. Czy to nie za dużo?

                    Pytanie 2: według przepisu ekstraktywność nastawu powinna wynosić 14%. Wygląda zatem na to, że wyszło mi więcej (17%) Czy można dolać wody przegotowanej przed fermentacją lub np. przed rozlewem?

                    Leon
                    Last edited by Coldleon; 09-02-2009, 10:24.

                    Comment

                    • Marusia
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 20211

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi

                      Dało to 28 litrów brzeczki przy ekstraktywności: 15%.
                      To namaczanie słodu zaczyna mnie interesować, wydajność rewela

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi
                      Teraz pytanie 1: ubytek podczas gotowania wyszedł mi 7 litrów, co daje około 20%. Czy to nie za dużo?
                      Tak, za dużo - masz odpowiedzi parę postów wyżej

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi
                      Pytanie 2: według przepisu ekstraktywność nastawu powinna wynosić 14%. Wygląda zatem na to, że wyszło mi więcej (17%) Czy można dolać wody przegotowanej przed fermentacją lub np. przed rozlewem?

                      Leon
                      Przed fermentacja - tak, po fermentacji to już by było zastosowanie metody wielkokoncernowej czyli High Gravity Brewing
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi
                        Dało to 28 litrów brzeczki przy ekstraktywności: 15%...
                        Moim zdaniem to nierealna wydajność. Mnie przy użyciu 5 kg słodu wychodziło 30 litrów brzeczki 11 Blg i to jest wydajność dobra. Wynik był powtarzalny, a nie jednorazowy. Albo błąd pomiaru, albo więcej słodu.

                        Comment

                        • kopyr
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 9475

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Coldleon Wyświetlenie odpowiedzi
                          Czy można dolać wody przegotowanej przed fermentacją lub np. przed rozlewem?
                          Zdecydowanie lepiej przed fermentacją, niż przed rozlewem.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • Coldleon
                            Member
                            • 12-2008
                            • 95

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                            To namaczanie słodu zaczyna mnie interesować, wydajność rewela
                            Spoko Marusiu,
                            Wyczytałem to u Vogla. Daje to jako rozwiązanie w przypadku obniżonej wydajności.
                            Jest napisane, aby namoczyć cały słód w zimnej wodzie i zostawić na około 12 godzin.
                            Ważne, aby temperatura namoczonego słodu nie zbliżyła się do 18 stopni, bo rozwijać się mogą "niekorzystne" mikroorganizmy. Ja zalewam zimną wodą w fermentatorze, po czym wstawiam do lodówki albo jak nie ma miejsca, to po prostu na podłogę przy lekko otwartym oknie z dala od kaloryfera.

                            Z tego, co pisał Vogel jest to rozwiązanie stosowane często w browarach angielskich, szczególnie dla metody klasycznej infuzji zstępującej. Bardzo dobre było dla luzowania słodu. Obecnie słody Weyermana są dobrze przygotowane, wiec ta metoda ma raczej na celu doprowadzenie do wstępnego rozpuszczenia przed zacieraniem.

                            Moim zdaniem sprawdza się.

                            Comment

                            • Coldleon
                              Member
                              • 12-2008
                              • 95

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                              Moim zdaniem to nierealna wydajność. Mnie przy użyciu 5 kg słodu wychodziło 30 litrów brzeczki 11 Blg i to jest wydajność dobra. Wynik był powtarzalny, a nie jednorazowy. Albo błąd pomiaru, albo więcej słodu.
                              Krzysiu,
                              Będę sprawdzał. Dam znak, czy się powtarza. Będę wiedział już za tydzień. Mierzyłem przy temperaturze pokojowej, schładzam przed pomiarem. Sprawdzałem kilka razy.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎