Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Szlakiem mini-browarów Węgier

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dryx
    † 1966-2017 Piwosz w Raju
    • 04-2002
    • 1735

    Szlakiem mini-browarów Węgier

    Znalazłem trochę wolnego czasu i postanowiłem ponownie wybrać się na Węgry, tym razem z zamiarem spenetrowania rynku mini-browarów we wschodniej, czy północno-wschodniej części Węgier. Teren mniej więcej odpowiadał powierzchniowo naszemu dużemu województwu. Przygotowałem listę 21 browarów z tej części Węgier do odwiedzenia.
    Generalne uwagi odnośnie wyprawy:
    Drogi
    Są dobrze oznaczone, nawet lepiej niż w Polsce, trudno się zgubić. Trudności jedynie sprawiają jedynie same nazwy miejscowości. Minusem jest jedynie brak w wielu miejscowościach oznaczenia nazw ulic. Jeździ się bezpiecznie. Trzeba zwracać uwagę na ograniczenie prędkości, kilka razy spotkałem policyjne radary.
    Język
    Niestety Węgrzy znają przede wszystkim węgierski. Mało kto posługiwał się innym językiem. Dosłownie spotkałem tylko kilka osób, które znały angielski. Czasami niemiecki. O rosyjskim można zapomnieć. Sam węgierski jest tak różny od naszych języków indoeuropejskich, że trudno cokolwiek zrozumieć w mowie czy piśmie.
    Piwo
    Skupiłem się na mini-browarach i ich wyrobach. Kilka razy byłem w sklepie , widziałem sporo piw, ale tylko z dużych browarów(Dreher, Borsodi). Te sobie jednak odpuściłem. Dostępne były piwa butelkowe i puszkowe w cenie od 100 do 300 forintów. W mni-browarach dostępne było lane piwo lub napełnienie do peta. Jeśli się nie miało pustego peta pobierano opłatę 25 forintów. Dzięki uprzejmości właścicieli czasami nalewali mi do butelek z porcelanką. W wielu miejscach widziałem specjalną aparaturę do petowania piwa.
    Birofilia
    Niestety złoty czas dla birofilów już minął. W żadnym mini-browarze nie mieli podstawek, a wcześniej były przez nie wydawane. Tylko jeden browar ma nowe etykiety. Piwo nie jest butelkowane, tylko petowane do wtórnych petów, więc po co komu etykiety? Firmowe szkło miały tylko 3 mini-browary. Generalnie posucha.
  • dryx
    † 1966-2017 Piwosz w Raju
    • 04-2002
    • 1735

    #2
    Alfa-Royal Kft, Erdőkövesd, Hunyadi u. 134

    Pierwszy do odwiedzenia mini-browar w pobliżu słowackiej granicy. Mała wioska, typowa węgierska ulicówka. Niestety fiasko. Od miejscowych dowiedziałem się, że browar nieczynny jest jakieś 5 lat. Były właściciel Lantos Lajos nie zajmuje się piwnym biznesem. Sam budynek browaru zamknięty, opuszczony i zabezpieczony. Na bramą wjazdową tylko wisiała stara reklama Borsodi. Browar wydał jedną podstawkę, którą nadal poszukuję.
    Widok budynków:
    front
    widok na część produkcyjną

    Comment

    • dryx
      † 1966-2017 Piwosz w Raju
      • 04-2002
      • 1735

      #3
      Bolyki Serfőzde, Ózd, Bolyki T. u. 38

      Ózd to miasto średniej wielkości przy słowackiej granicy. Połączenie niskiej zabudowy i 10-piętrowych bloków. Mało urokliwe. Znalezienie browaru sprawiło trudności bo w mieście są dwie podobne ulice : Bolyki oraz Bolyki T. Sam browar położony w w niskiej parterowej zabudowie. Budynek mnie więcej stuletni, okratowany , nie sprawiał miłego wrażenia. W środku typowa osiedlowa piwiarnia, niski standard, stała miejscowa klientela. Produkują i leją dwa rodzaje piwa : Rauschberg vilagos oraz Rauschber barna, czyli jasne i ciemne. Same piwa bardzo smaczne. Obsługa i właściciel znają tylko węgierski, ale mimo tego chętnie i serdecznie oprowadzają po browarze, przy czym żywo opowiadają o odwiedzanych miejscach. Na koniec dostaję w prezencie ich miejscowe wyroby. Brak podstawek, etykiet i firmowego szkła.
      Piwa:
      Rauschberg Világos Sör
      Rauschberg Barna Sör
      Widoki:
      front budynku
      całość budynku
      warzelnia
      warzelnia
      tanki
      reklama

      Comment

      • dryx
        † 1966-2017 Piwosz w Raju
        • 04-2002
        • 1735

        #4
        Bajor Sörház (Triász Kft.), Kazincbarcika, Bercsényi u. 1/b

        Kazincbarcika to średniej wielkości miasto, położone obok ogromnego kombinatu chemicznego Borsodchem. Samo miasto to blokowisko i nic szczególnego. Browar położony w pobliżu drogi na Miszkolc, przy drodze są reklamy, trudno go nie zauważyć. Jedyny browar restauracyjny jaki spotkałem w tej części Węgier. Sam browar składał się z dwóch budynków: część produkcyjna i restauracja oraz pensjonat. Kelner znał język angielski i chętnie oprowadził po części produkcyjnej. Produkują 3 rodzaje piwa : jasne, ciemne, pszeniczne. Przy czym jasne i ciemne są serwowane w restauracji w wersji filtrowanej i niefiltrowanej. Piwa średniej jakości, w sumie mnie rozczarowały. Za 3 butelki 0,5 litra zapłaciłem 860 forintów czyli około 12 zł. Birofilia: duży wybór firmowego szkła( szklanki, pokale, kufle, pszeniczniak) o ładnym wzornictwie; etykiety tylko w formie kserówek; brak podstawek, zamiast nich duże, w formacie A3 serwety. To w celu oszczędności, jak stwierdził kelner.
        Piwa:
        HBH Buza Sör
        HBH Barna Sör
        Browar:
        widok ogólny
        część produkcyjna
        część restauracyjna
        reklama
        warzelnia
        tanki
        tanki
        śrutownik

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          • 02-2003
          • 12118

          #5
          Bardzo ciekawy opis

          Ciekawe, że na Węgrzech minibrowary powstają też na prowincji.
          U nas taki wyjątkiem jest tylko Szczyrzyc

          Comment

          • dryx
            † 1966-2017 Piwosz w Raju
            • 04-2002
            • 1735

            #6
            HBH Bajor Sorhaz, Eger, Bajcsy Zs. u. 19

            Ten kolejny mini-browar sieci HBH był na mojej liście do odwiedzenia, ale od kelnera w bliźniaczym browarze w Kazincbarcika dowiedziałem się, że browar jest zlikwidowany. Obecnie tylko restauracja. No i odpuściłem podróż do Egeru, bo to trochę kilometrów jednak. Szkoda, browar wydał kilka wzorów podstawek i liczyłem na jakąś nowość.

            Comment

            • dryx
              † 1966-2017 Piwosz w Raju
              • 04-2002
              • 1735

              #7
              Mályi Ászok, Mályi, Rákóczi u. 1

              Mályi to spora wioska położona na południe od Miszkolca. Zwarta, niska zabudowa, browar znajduje się w szeregu innych domów jednorodzinnych. Kompleks składa się z domu właściciela, piwiarni i zabudowań produkcyjnych. Przed piwiarnią kilka ławek ogródka piwnego, sporo różnych reklam browaru wokoło. W środku typowa wiejska piwiarnia, trochę obskurna , nic wyszukanego. Na miejscu leją jasne i ciemne piwo o nazwie Rauschberg. Za barową ladą widać specjalną instalację do napełniania petów. W czasie naszego pobytu barmanka napełniła kilka petów, ruch nawet spory. Za 1,5 l piwa jasnego płaci się 330 ft, czyli jakieś 5 zł. Piwo nawet dobre. Na miejscu nikt oczywiście nie zna angielskiego, ale pojawił się młody chłopak, który pomógł na w tłumaczeniu. Niestety właściciel nie zgodził się na zwiedzenia browaru, tłumacząc się przepisami odnośnie produkcji, higieny itp.
              Piwo:
              Rauschberg Világos
              Zdjęcia:
              widok całości
              piwiarnia i część produkcyjna
              instalacja do petowania
              reklama
              reklama

              Comment

              • dryx
                † 1966-2017 Piwosz w Raju
                • 04-2002
                • 1735

                #8
                Miszkolc

                Duże miasto, trzecie pod względem wielkości na Węgrzech. Niezbyt ładne , blokowiska, przemysłowa architektura itp. Bez planu miasta lub wcześniejszego ustalania miejsca przy pomocy google-maps, gdzie się chce jechać można zapomnieć o o w mairę szybkim szukaniu autem browarów. Sporo dróg jednokierunkowych, tubylcy oczywiście znali tylko język węgierski. No i na dodatek wielokrotnie brak oznaczeń nazw ulic. Na liście miałem kilka pozycji do sprawdzenia:
                Baráthegy Kft., Hóvirág u. 2
                Gyertyános sörfőzde, Kiss Tábornok u. 55
                Lővei Sörfőzde/Rauschberg Kft., Vasgyári u. 13
                Levente Sörfőzde, Levente Vezér u. 10
                Osterbrau Sörfőzde, Babits u. 2
                Serforrás Kft., Vörösmarty u. 79
                Ale o tym po kolei poniżej.

                Comment

                • dryx
                  † 1966-2017 Piwosz w Raju
                  • 04-2002
                  • 1735

                  #9
                  Baráthegy Kft., Miszkolc, Hóvirág u. 2

                  Browarek położony w zachodniej części miasta, kończą się blokowiska, zaczyna się niska zabudowa. Położony przy głównej drodze po której jeżdżą tramwaje. Ładny, charakterystyczny budynek piwiarni. Za nią parterowy budynek części produkcyjnej. Sama piwiarnia w siermiężnym klimacie, stała miejscowa, podchmielona klientela racząca się piwem lub winem. Tak jak w innym miejscach obok piwa, można napić się wina ze szklaneczki. Barmanka ni w ząb nie znała angielskiego. Na szczęście znalazł się szybko miejscowy, który znał trochę angielski , a nawet sporo słów po polsku. Co chwilę powtarzał "Polak , Węgier dwa bratanki..", poza tym jakieś kwestie historyczne z naszych wspólnych dziejów. Niestety właściciel/piwowar byli nieobecni i nie zobaczyłem środka. Na miejscu leją dwa piwa o nazwie Zempleni - jasne i ciemne. Oczywiści do szkła lub petów. Cena lanego i petowanego znacznie się różniły. Za jasne lane na miejscu płaciło się 200 ft., za petowane 110 ft. Za 1,5 litra ciemnego zapłaciłem 4965 ft. czyli jakieś 7 zł. Do petów lano za pomocą specjalnej instalacji obok głównego nalewaka. Piwo smaczne, polecam.Birofilia" podstawek i firmowego szkła brak, barmanka przyniosła kilka starych etykiet z zaplecza.
                  Piwa:
                  Zempléni Világos Sör
                  Zempléni Barna Sör
                  Zdjęcia:
                  piwiarnia
                  część produkcyjna
                  [URL="http://www.browar.biz/galeria.php?id=13867"]reklama nad bramą wjazdową /URL]
                  logo browarku
                  bar i nalewak

                  Comment

                  • bastion
                    PremiumUżytkownik
                    • 10-2006
                    • 1117

                    #10
                    Oczywiście Miałeś na myśli Gyertyános Serfőzde

                    Comment

                    • dryx
                      † 1966-2017 Piwosz w Raju
                      • 04-2002
                      • 1735

                      #11
                      Tak, zgadza się, opisywałem Gyertyános Serfőzde.

                      Comment

                      • dryx
                        † 1966-2017 Piwosz w Raju
                        • 04-2002
                        • 1735

                        #12
                        Baráthegy Kft., Miszkolc, Hóvirág u. 2

                        Razem razem to opis mini-browaru Baráthegy Kft.
                        Wcześniej jak zwrócił uwagę kolega bastion opisywałem mini-browar Gyertyános Serfőzde.
                        Wracając do samego browarku, w znalezieniu pomógł nam jeden klient z Gyertyános Serfőzde, który zaoferował pomoc i razem z nami pojechał samochodem. Browarek położony w zachodnich przedmieściach Miszkolca, wśród niskiej jednorodzinnej zabudowy. Praktycznie z ulicy trudno zgadnąć, ze za ogrodzeniem znajduje się browar. Brak reklamy, napisów, tylko mała tabliczka nad furtką. Sam browar to parterowy budynek o kilku pomieszczeniach: warzelnia, pomieszczenie z tankami, korytarz bar o wymiarach 1,5 x 2 metry i "piwiarnia" chyba z jednym stolikiem. Browarek robi tylko jedno smaczne piwo: világos czyli jasne. Rozlewane na miejscu lub na wynos. Nie pamiętam instalacji do petowania. Oczywiście można napić się winka czy innych alkoholi. Nasz przewodnik ochoczo łyknął sobie szklaneczkę czegoś brązowego Właściciel/piwowar chętnie oprowadził po browarze i podarował butelkę piwa, stąd ceny nie znam. Birofilia: brak podstawek, firmowego szkła, właściciel wyciągnął z szafy starsze etykiety samoprzylepne.
                        Piwo:
                        Barát Világos Sör
                        Zdjęcia:
                        wejście
                        budeynek browaru
                        właściciel i warzelnia
                        warzelnia
                        tanki
                        tanki

                        Comment

                        • dryx
                          † 1966-2017 Piwosz w Raju
                          • 04-2002
                          • 1735

                          #13
                          Osterbrau Sörfőzde, Miszkolc-Szirma, Babits u. 2

                          Szirma to dzielnica o niskiej zabudowie położona we wschodniej części Miszkolca, wcześniej zapewne była to osobna wieś. Niestety browar już zamknięty. Pod wskazanym adresem tylko dom jednorodzinny. Jak dowiedziałem się później od Vaskó György (właściciel browaru Serforrás Sörfőzde) sprzęt został sprzedany i wywieziony na Ukrainę. Tak więc, kolejny węgierski mikrus do skreślenia.

                          Comment

                          • dryx
                            † 1966-2017 Piwosz w Raju
                            • 04-2002
                            • 1735

                            #14
                            Serforrás Kft., Miszkolc, Vörösmarty u. 79

                            Nazwa i logo taka sama jaki innego browaru - Serforrás Sörfőzde, ale w miejscowości Felsőzsolca. Strona internetowa, jednak wskazuje, że nie jest to browar to oddział firmy, który zajmuje się dystrybucją urządzeń barowych/restauracyjnych. Przy okazji dowiedziałem się, że jest to siedziba związku mini-browarów Węgier.

                            Comment

                            • dryx
                              † 1966-2017 Piwosz w Raju
                              • 04-2002
                              • 1735

                              #15
                              Lővei Sörfőzde/Rauschberg Kft., Vasgyári u. 13; Levente Sörfőzde, Levente Vezér u. 10

                              Przed wyjazdem znalazłem post kolegi docenta, który ustalił, że browarki już nie funkcjonują. Oba mimo wszystko miałem na liści do spenetrowania, zwłaszcza,że Levente Sörfőzde wydał dwa wzory podstawek. Ale jednak sobie je odpuściłem , szkoda mi było czasu. Może następnym razem? Tak więc kolejne dwa mini-browary do skreślenia.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎