Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jakie piwo mozna nazwać czeskim pilsem

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Jakie piwo mozna nazwać czeskim pilsem

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
    Budweiser jest do wypicia, możliwe, że w swojej ojczyźnie świeższy jest lepszy. W przyszłą środę sprawdzę. Z drugiej strony na pewno są w Czechach lepsze od niego pilsy.
    Budweiser nie jest pilsem. To jest Czech Lager, czyli po naszemu jasne pełne. Nigdy nie aspirowali i nie aspirują do bycia pilsem.
    blog.kopyra.com
  • pioterb4
    Senior
    • 05-2006
    • 4322

    #2
    Budweiser nie jest pilsem. To jest Czech Lager, czyli po naszemu jasne pełne. Nigdy nie aspirowali i nie aspirują do bycia pilsem.
    O kurcze to już teraz mi się wszystko miesza...a Zlaty Bazant, Radegast, Krusovice 12 to są bohemian pilsener czy Czech Lager?

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
      Budweiser nie jest pilsem. To jest Czech Lager.
      A mógłbyś mi wyjaśnić różnicę? Jaka jest definicja czech-lagera? Rozumiem, że lager to taki pils z kukurydzą?
      Jeśli chciałbyś w domu uwarzyć najlepszego, jakiego potrafisz czech-lagera, to co byś zmienił w stosunku do pilsa?

      Trzeba też napisać na ratebeer, żeby bzdur nie wypisywali:
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • Czik
        Member
        • 09-2010
        • 33

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
        Budweiser z tych wielkich czeskich piw jest chyba jeszcze najsmaczniejszy. PU z kranu też bywa niezły, ale powtarzam Staropramen, Radegast czy właśnie Gambacz to są dla mnie synonimy tandety i degrengolady czeskiego piwowarstwa. Tylko czy jeszcze czeskiego?

        Z Paulanerem to sprawa wygląda tak, na tle Żywca, Lecha, Staropramena itd. to wyróżnia się pozytywnie, ale już na tle innych browarów bawarskich, to nie za bardzo.
        Ale jak wziąć pod uwagę stosunek ilości produkowanego piwa do jego jakości, to według mnie wypada bardzo pozytywnie.

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czik Wyświetlenie odpowiedzi
          Ale jak wziąć pod uwagę stosunek ilości produkowanego piwa do jego jakości, to według mnie wypada bardzo pozytywnie.
          Jak wsiąść pod uwagę taki stosunek to amerykański Bud wypadnie pozytywnie bo produkuje się do dużo więcej...
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • jacer
            Senior
            • 03-2006
            • 9875

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
            A mógłbyś mi wyjaśnić różnicę? Jaka jest definicja czech-lagera? Rozumiem, że lager to taki pils z kukurydzą?
            Jeśli chciałbyś w domu uwarzyć najlepszego, jakiego potrafisz czech-lagera, to co byś zmienił w stosunku do pilsa?
            Zerknij sobie na etykietę, stoi jak byk: Czech Premium Lager.
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • Mason
              Senior
              • 02-2010
              • 3280

              #7
              I co z tego że stoi jak byk? Na etykiecie amerykańskiego Buda stoi jak byk "King of beers". BJCP także podaje Budejovickiego Budvara jako przedstawiciela stylu bohemian pilsner. A opierając się wyłącznie na nazwach piw opisanych na forum to wychodzi na to, że pilsy w Czechach warzą zaledwie trzy browary: Jihlava, Plzeňský Prazdroj i Velkě Březno. Cała reszta to svetle lezaki. Faktycznie tak jest? No i czym faktycznie różni się bohemian pilsner od svetly lezak, czy to tylko kwestia użytej nazwy??

              I zerknij tu: http://browar.biz/forum/showthread.php?t=21939 Niby lezak a mówią, że smakuje jak pils. Ki diaboł?
              Last edited by Mason; 05-01-2011, 16:47.
              JEDNO PIVKO NEVADI!

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                A mógłbyś mi wyjaśnić różnicę? Jaka jest definicja czech-lagera? Rozumiem, że lager to taki pils z kukurydzą?
                Jeśli chciałbyś w domu uwarzyć najlepszego, jakiego potrafisz czech-lagera, to co byś zmienił w stosunku do pilsa?
                Budweiser to jest piwo z akcentem na słodową stronę smaku. Nie jest wystarczająco nachmielone ani na goryczkę, a tym bardziej na aromat.

                Czy wg Ciebie każde czeskie jasne piwo to pilsner?

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                Trzeba też napisać na ratebeer, żeby bzdur nie wypisywali:
                http://www.ratebeer.com/beer/budweis...hvar-12o/1316/
                Pisz śmiało.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • Seta
                  Piję piwo
                  • 10-2002
                  • 6964

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                  Czy wg Ciebie każde czeskie jasne piwo to pilsner?
                  Stylowym pilsem na pewno nie każde, ale nigdy nie słyszałem o gatunku "czech lager".
                  Generalizując lagery o ekstrakcie 11-13 blg powinny być albo pilsami niemieckimi albo czeskimi. Jeśli chcą być "rasowe". Oczywiście Ediemu to się nie uda, ale Budweiser to (był) klasyk.
                  Jacer: Piszą "lager" na etykiecie, bo pils w Czechach kojarzy z PU, a to przecież znienawidzony wróg...
                  Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                  Comment

                  • kopyr
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 9475

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                    Stylowym pilsem na pewno nie każde, ale nigdy nie słyszałem o gatunku "czech lager".
                    Nigdy nie pomyślałbym, że jesteś takim BJCP-filem.

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                    Generalizując lagery o ekstrakcie 11-13 blg powinny być albo pilsami niemieckimi albo czeskimi. Jeśli chcą być "rasowe".
                    Seta, weź usiądź i przeczytaj co napisałeś, a szczególnie zwróć uwagę na moje podkreślenia.

                    Co to znaczy, że powinny być. A jeśli nie są, to co? Znikniesz je? Czy będziesz oceniał jako nieudane pilsy niemieckie lub czeskie?

                    Jak jestem wielkim entuzjastą BJCP i ich klasyfikacji stylów, to nie przyszło by mi do głowy tak kurczowo się ich trzymać. No ale załóżmy na chwilę, że BJCP sklasyfikowało absolutnie wszystkie style piwne na świecie. Otóż informuję Cię Seta, że oprócz wspomnianych pilsów niemieckiego i czeskiego, są jeszcze następujące style jasnych piw dolnej fermentacji o ekstrakcie, który zaiwera te 11-13blg:
                    - lite american lager,
                    - standard american lager,
                    - premium american lager,
                    - munich helles,
                    - dortmunder export.

                    Dlaczegóż to amerykański browar może uwarzyć czeskiego pilsa, a czeski nie mógłby uwarzyć standard american lagera?

                    Oczywiście nabijam się, ale z faktu, że BJCP nie wyodrębniło stylu standard czech lager, nie wynika jeszcze, że Budweiser "powinien być" pilsem czeskim lub niemieckim.
                    blog.kopyra.com

                    Comment

                    • Seta
                      Piję piwo
                      • 10-2002
                      • 6964

                      #11
                      Nie jestem entuzjastą BJCP. Wiesz to. Dla mnie lager i pils to właściwie synonimy. Lagerem czasami nazywa się wszystko, co jest dolnej fermentacji, ale nie bardzo mi pasuje to określenie do grodziskiego lub portera.
                      Jeśli mamy czeskiego pilsa i czeskiego lagera, to podobnie z niemieckimi? A jak w innych krajach?
                      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                      Comment

                      • delvish
                        Senior
                        • 11-2004
                        • 3508

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                        oprócz wspomnianych pilsów niemieckiego i czeskiego, są jeszcze następujące style jasnych piw dolnej fermentacji o ekstrakcie, który zaiwera te 11-13blg:
                        - lite american lager
                        A od kiedy to American Lite mieści się w przedziale 11-13 Blg?
                        "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                        (Frank Zappa)

                        "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                        Comment

                        • jacer
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 9875

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                          Lagerem czasami nazywa się wszystko, co jest dolnej fermentacji, ale nie bardzo mi pasuje to określenie do grodziskiego lub portera.
                          Jeśli mamy czeskiego pilsa i czeskiego lagera, to podobnie z niemieckimi? A jak w innych krajach?
                          A co ma Grodziskie do tego?

                          Lager to jest wszystko co jest dolnofermentacyjne łącznie z Koźlakami, Porterami, Marcowymi, Monachijskimi, tmavymi, polotmavymi itd.
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                            Nie jestem entuzjastą BJCP. Wiesz to. Dla mnie lager i pils to właściwie synonimy. Lagerem czasami nazywa się wszystko, co jest dolnej fermentacji, ale nie bardzo mi pasuje to określenie do grodziskiego lub portera.
                            Jeśli mamy czeskiego pilsa i czeskiego lagera, to podobnie z niemieckimi? A jak w innych krajach?
                            A piszesz tak, jakbyś był.
                            Jak możesz pisać, że (jasny) lager i pils to synonimy? Przecież to jest bzdura. To nawet koncerny tak nie deklarują. Tyskie, Warka, Żywiec nie są określane pilsami, tylko właśnie lagerami.
                            Ja wiem, że pojęcie pilsa się zdewaluowało, że w zbiorowej świadomości niewiele znaczy, ale nasza rola, żeby mu przywrócić należne znaczenie. W Polsce praktycznie pilsów się nie warzy. Te które nimi są, choć nie do końca udanymi, można policzyć na palcach jednej ręki.

                            Jeszcze jedno - pisząc czech lager, oczywiście miałem na myśli light czech lager.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                            A od kiedy to American Lite mieści się w przedziale 11-13 Blg?
                            A bo mnie zmyliły. Nie popatrzyłem, tylko wziąłem wszystko co było pod light lagerem.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • Seta
                              Piję piwo
                              • 10-2002
                              • 6964

                              #15
                              Kopyr. Co to jest pils? Dokładnie. I czym się różni od lagera?
                              Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎