Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Haselbacha we Wrocławiu - zagadka historyczna

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • breslauer
    Senior
    • 05-2002
    • 2690

    Browar Haselbacha we Wrocławiu - zagadka historyczna

    Witam,
    mam kolejną zagadkę historyczną.
    W moim posiadaniu znajduje się kserokopia fragmentu książki adresowej Wrocławia z lat 30-tych XX w. (niestety, nie wiem dokładni, który to rok). Fragment ten zawiera adresy wszystkich funkcjonujących w tym czasie we Wrocławiu browarów oraz składów piwa i rozlewni.
    W jednym miejscu natrafiłem na bardzo ciekawe dane - oto skan:
    Attached Files
  • breslauer
    Senior
    • 05-2002
    • 2690

    #2
    Wyraźnie jest na nim napisane: "Haselbach A. Brauerei G. m .b. H., X Lehmdamm 20" i numer telefonu. Czyli oznacza to "Browar A. Haselbacha, ul. Prusa 20".
    Żeby upewnić wszystkich, że to naprawdę chodzi o Wrocław zeskanowałem adres wraz z pozycją poprzednią, którą jest browar Haase.

    Być może należy łączyć ten adres z faktem posiadania przez Haselbacha - którego główną siedzibą był, przypomnę, Namysłów - większości akcji w spółce "Schlesische Engelhardt" skupiającej browary na wrocławskim Dąbiu i w Boguszowie. Obecność Haselbacha była we Wrocławiu wyraźna. O udziale Haselbacha są informacje w "Encyklopedii Wrocławia" oraz książce "Piwo we Wrocławiu".

    Niby wszystko jest jasne: podana jest nazwa firmy, adres, a nawet telefon.

    Jest jednak parę ale ... Najpierw jeszcze jedno zdjęcie:
    Attached Files

    Comment

    • breslauer
      Senior
      • 05-2002
      • 2690

      #3
      Zdjęcie przedstawia fragment ul. Prusa, na którym miałby się ten browar - wg adresu - znajdować. Budynek skrajny z lewej strony ma na planach miasta z tego okresu numer 14 i numeracja ta rosła w prawo. Z kolei budynek skrajny z prawej strony to klasztor. Na tym odcinku zabudowa jest dosyć gęsta i po prostu nie ma tam miejsca na budynki przemysłowe. Zwłaszcza, że z tyłu znajdują się budynki liceum, do którego chodziła swego czasu Edith Stein. Zarówno budynki szkoły, jak i klasztoru pełniły taką samą funkcję jeszcze przed wojną.

      Dlatego być może chodzi tu o jakieś przedstawicielstwo Haselbacha we Wrocławiu, może zamierzali tam coś wybudować, ale zmienili plany? Nie wiem.

      Nie słyszałem nigdy o etykiecie Haselbacha sygnowanej "Breslau". Pikanterii całej sprawie dodaje fakt istnienia takiej oto porcelanki:
      Attached Files

      Comment

      • breslauer
        Senior
        • 05-2002
        • 2690

        #4
        Na porcelance wyraźnie da się przeczytać: A. Haselba[...] Breslau". Można również dostrzec zarys wagoniku pośrodku z literami HN. Jak bardzo typowy był to wzór proszę porównać tę porcelankę z porcelankami z browarów Haselbacha w Namysłowie i w Świebodzicach.

        Na tę porcelankę natrafiłem już jakiś czas temu na giełdzie staroci - nigdy wcześniej, ani też nigdy potem nie znalazłem drugiej takiej.

        Dlatego rzucam temat na forum, bo może ktoś z Was ma dokładniejsze dane?

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2543

          #5
          Dowiedziałem się że A. Haselbach posiadał browar we Wrocławiu, ale jeszcze nie wiem który. Oprócz tego posiadał browar w Bierutowie, z którego też istnieje podobna porcelanka.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Wydaje mi się, że w tym przypadku chodzi o skład firmowy browaru "Haselbach". Oglądałem conajmniej kilkase książek adresowych z Dolnego ŚŁąska i takie sformułowania są dość powszechne, zwłaszcza w latach dwudziestych.
            Już w czasie wojny "Haselbach" stał się większościowym udziałowcem spółki "Schlesiche Engelhard Brauerei AG", ale to z pewnością nie o to chodzi.

            Comment

            • breslauer
              Senior
              • 05-2002
              • 2690

              #7
              Krzysiu napisał(a)
              Wydaje mi się, że w tym przypadku chodzi o skład firmowy browaru "Haselbach". Oglądałem conajmniej kilkase książek adresowych z Dolnego ŚŁąska i takie sformułowania są dość powszechne, zwłaszcza w latach dwudziestych.
              Już w czasie wojny "Haselbach" stał się większościowym udziałowcem spółki "Schlesiche Engelhard Brauerei AG", ale to z pewnością nie o to chodzi.
              Też sądzę, że nie chodzi tu o browar Engelhardta - ten przecież produkował pod własną nazwą.
              Natomiast, jeśli byłby to skład firmowz Haselbacha, to czy nie powinien on wtedy występować jako "niederlage"? - tak chyba oznaczało się składy i rozlewnie.
              Last edited by breslauer; 18-08-2003, 12:53.

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2543

                #8
                Browary tak znane jak Haselbach nie zawsze uznawały za stosowne informować klientów o tym że to skład piwa, a nie zakład produkcyjny.
                Deutsches Reichs- Adressbuch z roku 1932 informuje na przykład o Brauerei A. Haselbach w Neubudkowitz, Kr. Oppeln.
                W Nowych Budkowicach nigdy nie było browaru, był natomiast skład piwa namysłowskiego, ale pewnie nie tak duży, aby opłacało się produkować specjalne porcelanki.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • Upernavik
                  Member
                  • 11-2004
                  • 73

                  #9
                  A taki dodatek. "Przez reklamę do sukcesu"

                  Click image for larger version

Name:	skanuj0001.jpg
Views:	1
Size:	34,4 KB
ID:	2019474

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2543

                    #10
                    Naprawdę piękna!
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • Upernavik
                      Member
                      • 11-2004
                      • 73

                      #11
                      Mam wrażenie, że to coś zupełnie nowego w tym temacie.
                      Piwo Haselbacha rozlewane we Wrocławiu przez Wilhelm Kliem?
                      Porcelanke datuję na 1875-1898.
                      Click image for larger version

Name:	skanuj0018.jpg
Views:	1
Size:	21,5 KB
ID:	2020027

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2543

                        #12
                        Nie jest wykluczone, że Haselbachowie z biegiem czasu otwarli we Wrocławiu kilka przedstawicielstw, na pewno ich piwem handlował nie jeden prywatny hurtownik.
                        Wygląda jednak na to, że w 1876 roku posiadali tylko jedno przedstawicielstwo, które sprzedało 2732 hl piwa. Niby niewiele jak na Wrocław, ale w tym samym roku tylko trzem śląskim browarom udało się sprzedać więcej.
                        W 1882 roku przedstawicielstwo namysłowskiego browaru we Wrocławiu znajdowało się przy Albrechtstr. 30.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • Upernavik
                          Member
                          • 11-2004
                          • 73

                          #13
                          Ciekawe wytłumaczenie. Na potwierdzenie szerokiej działalności Haselbaha we Wrocławiu, następne znalezisko.
                          Nie wiem tylko, czy ten symbol to znak rozlewni, może piwo koszerne, czy świadectwo pochodzenia Haselbahów.
                          Click image for larger version

Name:	skanuj0034.jpg
Views:	1
Size:	35,2 KB
ID:	2020180

                          Comment

                          • Piwowar
                            Senior
                            • 05-2001
                            • 2543

                            #14
                            Ten symbol, to przecież symbol piwowarów, czyli dwa skrzyżowane trójkąty, zwany zdaje się pieczęcią Salomona. W Bawarii, w miejscowościach, w których jeszcze funkcjonują browary komunalne, do dziś taką gwiazdę wywiesza się na tym budynku, w którym aktualnie odbywa się wyszynk.
                            Archiwum piwne

                            Poznaj
                            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                            Comment

                            • Upernavik
                              Member
                              • 11-2004
                              • 73

                              #15
                              Wracając do starego tematu, przez znalezioną dziś porcelankę.
                              Click image for larger version

Name:	Haselbah wagonik Breslau.JPG
Views:	1
Size:	9,5 KB
ID:	2023081
                              Może nowe dowody na istnienie browaru Haselbacha w Wrocławiu lub coś więcej na temat dystrybucji piwa Haselbacha na terenie Wrocławia. Czy to był tylko błąd w książce adresowej?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎