PDA

Wersja pełna: : WarZone przez Makarona

Makaron
15-11-2003, 12:29
Pierwsza warka.(sierpień) "Braciak"

Pierwsze próby z warzeniem piwa zacząłem od gotowca Coopersa Canadian z dodatkiem 1kg cukru z buraków. Fermentacja przebiegła strasznie szybko, bo temperatura była zbyt wysoka co spowodowało bimbrowo-owocowy smak, ale po 3 miesiącach smaki się złagodziły i nie były takie wyraźne jak na początku.

Makaron
15-11-2003, 12:30
Druga warka (wrzesień) "AJAM piwniczny"

Tym razem spróbowałem gotowca Coopersa "Classic Old Dark" z dodatkiem 1kg cukru karmelizowanego. Efekt był o niebo lepszy, już nie było posmaku bibru,ale piwo wyszło słodkie. Błąd przy odmierzaniu cukru do butelek spowodowało trudności z nalewaniem go do kufla (piana,piana,wszędzie piana...),ale piwo wszyło smaczne. Zniknęło po miesiącu od minimalnego czasu dojrzewania piwa.

Makaron
15-11-2003, 12:31
Trzecia warka (listopad) "Pogórzańskie"

Zabrałem się za warzenie ze słodu. 2,5kg słodu pilznieńskiego, 250 gram słodu karmelowego (zacieranie infuzyjnie z przerwami 63st C na 30 minut, 73 st C do negatywnej próbie josynowej), 15 gram chmielu goryczkowego (na 1h gotowania), 25 gram chmielu aromatycznego(na około 15 minut przed końcem gotowania)
Przez problemy z filtracją wyszło mi 10L 12 BLG brzeczki nastawnej. po odfermentowaniu ponad 3Blg... (drożdze z gotowca Coopers)zabutelkowałem od razu po fermentacji burzliwej z dodatkiem pół łyżeczki cukru do każdej z butelek. Narazie dojrzewa, więc nie wiem jak będzie smakowało, ale po skosztowaniu zielonego piwa ,zapowiada się coś w miare przyjemnego, ale to jeszcze jeszcze sporo czasu...

Makaron
15-11-2003, 12:32
Czwarta warka (listopad) "pogórzańskie"

2,7kg słodu pilznieńskiego, 300 gram słodu karmelowego.(zacierane infuzyjnie 63 st C 20 minut, 73 st C przez koło 40 minut) chmiel goryczkowy koło 10 gram. chmiel goryczkowy koło 20 gram na 1h gotowania, chmiel aromatyczny 10 gram na 15 minut...
Blg koło 11 Blg drożdze z odzysku z ostatniej warki (czyli Coopers`a z gotowca) Wyszło na oko koło 13L
Właśnie fermentuje :)

Makaron
17-11-2003, 17:24
Czwarta warka (listopad) "pogórzańskie"
Ciąg dalszy.

No i czwarta warka zabutelkowana. Za 2 dni wynosze do chłodnej piwnicy... W porównaniu do Warki 3 będzie miała mniej goryczki, ale aromat będzie sporo silniejszy. Ale ostateczna ocena będzie po dojrzewaniu.

Makaron
19-11-2003, 18:29
Piąta warka "Przyjscielskie"

Jako ,że wczopraj rano kupiłem pojemnik fermentacyjny, oraz skończyłem wiercić wiaderko pod kadź filtracyjną, musiałem moje nowe urządzenia przetestować.

receptura:
siatka słodu pilznieńskiego - niestety moja waga przestała ze mną współpracować, więc nie miałem innego wyjścia jak po prostu odmierzyć "na oko". Wyło koło 8L a w wadze szacuje mniędzy 3, a 4 kg
Garść chmielu goryczkowego i 3 garści chmielu aromatycznego.

Jak zrobiłem.
Moczyłem słód koło 20 minut. Zmieliłem go w elektrycznej maszynce do mięsa z nasadką z największymi otworami. Zajeło mi to równą godzinę. Słód nie było mocno pomielony.
Wsypałem go do 14 litrów wody o temperaturze 50 st C. Na średnim ogniu ciągle mieszając podgrzałem do tempewratury 63 stopni i odstawiłem na 35 minut. (w między czasie po 15 minutach dogrzałem zacier spowrotem do 63 stopni bo temperatura spała o około 2 st C) Podaczas przerwy mieszałem co kilka minut.
Na małym ogniu ciągle mieszając podwyższyłem temperature do 73 stopni. Z powodu problemów z próbą jodową w razie czego trzymałem zacier w tej temperaturze koło 40 minut. Po przerwie podniosłem temperature do 80 st. C i zacząłem wypróbowywać moją nowostworzoną kadź. Do wiadra o pojemności 8 L z masą dziureczek w dnie włożonego do kolejnego wiadra z diurką z rurką. Na rurke od strony zewnętrznej zacisnąłem wężyk, któym już klarowna brzeczka spływała do trzeciego wiadra o pojemności 20L. Filtracja i wysładzanie 15L klarownej brzeczki trafło w granicach 2 h.
całość spowrotem wlałem do garnka (wbrzeczka miała koło 14 Blg) i zacząłem grzać na mocnym ogniu. Jak się zagotowało, zmniejszyłem ognień do malutkiego by jedynie podtrzymać gotowanie. Po pięciu minutach wsypałem porządną garść chmielu goryczkowego i dwie mniejsze garści chmielu aromatycznego. Po 50 minutach dosypałem dwie garście chmielu aromatycznego. Chwilke później wyniosłem całość na balkon gdzie w ciągu kilku godzin wychłodziło się do temperatury pokojowej.Po przefiltrowaniu Wlałem butelke drożdzy zebranych z poprzedniej warki. Niestety nie zmierzyłem ilości cukru więc naprawde nie wiem ile nachmielona brzeczka miła na samym początku,ale myślę ,że koło 15. Blg

Po 10h pojawiła się piana narazie delikatna, na koło 0,5 cm.

Już niemogę się doczekać co z tego wyjdzie :)

Krzysiu
20-11-2003, 06:24
Wygląda, że wszystko przebiegało prawidłowo, z wyjątkiem gotowania brzeczki z chmielem. Brzeczka powinna gotować się dość intensywnie (jak napisał Czes - "rolować").

Podoba mi się zwłaszcza sposób odmierzania składników. Gwarantuje, że nigdy nie powtórzysz tej warki, niezależnie od tego, jaki efekt uzyskasz ;)

Makaron
23-11-2003, 18:16
Piąta warka

Po końcu burzliwej fermentacji odczekałem 2 dni i przelałem do gąsiora na cichą fermentacje i klarowanie. Potrzymam kilka dni... niech się uspokoi,odpocznie i sklaruje troche...

Makaron
30-11-2003, 12:17
Piąta Warka zabutelkowana ... stoi sobie w piwnicy i dojrzewa...
Wniosek... nigdy więcej już nie zabutelkuje piwa bezpośrednio po burzliwej fermentacji. Jednak chociaż kilkudniowa fermentacja cicha strasznie wpływa na klarowność piwa!!! Po 2 dniach osad na dnie jest leciutki i wygląda na zwarty... Ale wszytsko okaże się dopiero za 3 miesiące.

Makaron
30-11-2003, 12:42
Warka numer 6. Piwo "Jędrusiowe mocne"

Wczorajszy wieczór spędziłem przy warzeniu. Tym razem zaplanowałem piwo z 10% wsypem ryżu ... na oko 4kg słodu pilznieńskiego wrzuciłem niecałe pół kilograma ryżu.
Słód mieliłem z ryżem w maszynce do mielenia mięsa.
na 15L wody o temperaturze niecałe 50 stopni celcjusza wsypałem słód i ryż... pierwszą przerwe zrobiłęm w 45 stopni na 10 minut, drugą w 53 stopni na 10 minut.
Przerwy scukrzające 63 stopnie 45 minut i 73 stopnie do negatywnej próby jodowej... Filtracja trwała strasznie długo. To chyba przez to ,że Blg było wysokie ponad 18 Blg.Nie wysłodziłem tego dokładnie bo miejsca w fermentatorze by nie straczyło... Chmielenie ... niewiele mogę więcej powiedzieć jak... to ,że były to ze 3 garście goryczkowego i 1 garść aromatycznego na 1 godzine gotowania. i ze 3 garście aromatycznego na ostatnie 10 minut gotowania. Wyszło koło 14 L brzeczki nastawnej. Wyszło mi 19 Blg... Troche sporo, nastwaiałem się najwyżej 15 Blg i przez to niestety musiałem zaszczepić to jedynie jedną paczką drożdzy Danstar Windsor. Zobaczymy czy coś z tego wogóle wyjdzie.

Czes
01-12-2003, 15:46
Z ryżu tak zastosowanego nie będzie żadnego pożytku!
Ryż ma blisko 90% skrobi ale ta skrobia odznacza się stosunkowo wysoką temperatura kleikowania (ponad 80C), a więc wyższą niż temperatury zacierania. To zas oznacza, że enzymy nie mają dostępu do skrobi.
Trzeba więc taki ryż wstępnie ugotować i dopiero potem dodać do zacieru.
Alternatywą są płatki ryżowe walcowane na gorąco, w których skrobia została podczas tej obróbki skleikowana.

Makaron
29-01-2004, 12:33
Warka numer 7 "AMOA" 19.01.2004

Jak to się mówi z braku laku dobry kit. Z powodu niedoczekania się przesyłki z pewnej firmy wysyłkowej. Postanowiłem wykorzystać to co mam w domu. A znalazłem słód, gotowiec Coopersa i resztki chmielu aromatycznego. Zatem jak zawsze na oko odważyłem słód by starczył na uzupełnienie gotowca. "Na mokro" zmieliłem w maszynce do mięsa. Zalałem garnek wodą. Przy tempreaturze koło 40 st C wrzuciłem zmielony słód. Przerwa w 62 st C jakieś 40 minut. w 72st C koło 25 minut. podgrzałem wszystko do 80 stopni i po 3 minutach zacząłem filtrować w moim wiaderku.Po przefiltrowaniu dolałem pół gotowca Coopersa, zagotowałem wszystko , po 5 minutach dosypałem połowe chmielu aromatycznego co mi została.Po kolejnej godzinie. Szybko wyniosłem całość na balkon gdzie miałem przygotowaną dużą ilość śniegu w którą wstawiłem garnek. Po około 45 minutach przefiltrowałem wychmieliny i różne inne pływające w brzeczce na wcześniej wygotowanej pieluszce. Całość bardzo chlupocząco przelałem do fermentora i zasypałem resztą drożdzy którą miałem...czyli połowa paczki Coopersa.

Wyszło 12 L. Po zbadaniu brzeczka miała 12 Blg i była średnio nachmielona.

Po fermentacji burzliwej (odfermentowało do około 3Blg) i kilku dniach ekstra przelałem od razu wszystko do butelek z 3/4 łyżeczki cukru. Niestety po fermentacji prawie cała goryczka zniknęła, ale ocenie to piwko dopiero jak nagazuje się i dojrzeje chociaż odrobinke!

Makaron
08-02-2004, 22:50
Warka nr 8. "Ciemniaczek"

Postanowiłem pokombinować ze słodem i spróbować przerobić słód pilznieński na barwiący.
Moczyłem 1 kg słodu w wodzie przez 12 godzin. Później wyładowałem całość na blachy i wrzuciłem do nagrzanego piekarnika do temperatury 210 stopni Celcjusza i prażyłem całość dobrych kilka godzin. Mieszając całość od czasu do czasu. Jak słód osiągnął ciemny kolorek wystawiłem blachy i schłodziłem całość. Byłem pod wrażeniem zapachu jaki emanował od tego słodu... taki kawowo-słodowy!I właśnie taki słód użyłem do produkcji piwka.

Skład: Siatka słodu pilznieńskiego,kubek słodu czarnego uprażonego, 2 kubki słodu karmelowego, pół kubka płatków owsiuanych. 25 gram chmielu goryczkowego granulatu i 25 gram chmielu aromatycznego.

Zmieliłem wszystkie gatunki słodu po namoczeniu w maszynce do mielenia mięsa. Wrzuciłem zmielony słód do 12L wody o temperaturze 40 stopni. Powolutku podgrzałem całość do temperatury 63 stopni i zostawiłem całość na 35 minut, później podgrzałem powoli całość do temperatury 72 stopni Celcjusza i zostawiłem na 40 minut. Później szybciutko całość podgrzałem do 80 stopni i szybciutko zacząłem filtracje. Filtracja z wysładzaniem trwała jakieś 2,5 godziny i wyszło mi 16 litrów 12 - 13 blg. o ciemnym kolorze, ciemniejsze od coli,ale wiele brakuje do gęstego koloru portera. Zagootowałem całość i wrzuciłem 25 gram 8,7% granulatu chmielowego. po godzinie dorzuciłem 25 gram chmielu aromatycznego. Po wystudzeniu smaczek mocno goryczkowy i zapach też miły chmielowy... niestety nie czuję tego genialnego kawowego zapachu i smaku, ale dopiero po fermentacji. Właśnie przygotowuje całość do fermentacji... zaszczepie to 5 gramami drożdzy z AN.KA. Będę opisywać co mi z tego na bierząco.

Makaron
10-02-2004, 09:43
Coś niebardzo chce mi fermentować ostatnia warka. Niestety musiałem coś źle zrobić z drożdzami i fermentacja ruszyła dopiero po 16 godzinach i jest naprawde powolna mimo temperatury 20 stopni Celcjusza, mam nadzieje,że nic złego z tego powodu się nie stanie.

crizz
10-02-2004, 10:03
Moja ostatnia brzeczka zaczęła fermentować po ok. 20 h w temperaturze ok. 22 st. C. Poczekaj jeszcze.

czujnik
11-02-2004, 20:40
Makaron napisał : Skład: Siatka słodu pilznieńskiego,kubek słodu czarnego uprażonego, 2 kubki słodu karmelowego, pół kubka płatków owsiuanych. 25 gram chmielu goryczkowego granulatu i 25 gram chmielu aromatycznego.

Swoją drogą, Makaron masz ciekawy:D system miar.
Ale to ma swój urok każde piwo inne.

Makaron
04-03-2004, 11:56
Warka numer 9 "Ciemna 12"

Niestety ostatnie warki rozeszły się w tempie błyskawicznym. Zatem musiałem przystąpić do kolejnego warzenia.
Tym razem w końcu ujednoliciłem jednostke miar w moim warzeniu. SŁód postanowiłem odmierzać na Litry, a chmiel na garście.

Tym razem z powodu braku odpowiedniej ilości drożdzy postanowiłem zrobić z odrobiny drożdzy suchych, które miałem odłożone na tzw. Czarną godzine. Opisałem jak to zrobiłem tutaj (http://www.browar.biz/forum/showthread.php?s=&threadid=36588)

Skład:
8L słodu pilznieńskiego
0,5L słodu karmelowego jasnego
0,75L uprażonego słodu
1,5 garści chmielu goryczkowego
2 garści chmielu aromatycznego
starter drożdzowy

Zacieranie:
45 minut w temperaturze 62 stopni Celcjusza
20 minut w temperaturze 72 stopni.
Podgrzałem do 80 stopni i zacząłem filtrować... i tutaj pojawiają się problemy, niestety muszę znaleść inny sposób na mielenie słodu, bo filtracja z wysładzaniem trwa strasznie długo.

Chmielenie:
Po zagotowaniu przyszłego piwka dosypałem chmiel goryczkowy, po godzinie intensywnego gotowania dosypałem chmielu aromatycznego i po kolejnych kilku minutach wystawiłem na balkon do wychłodzenia. Niestety z powodu późnej godziny musiałem czekać całą noc.

Nastepnego dnia odcedziłęm chmiel, dolałem odpowiednią ilość wody by wyszło 12Blg. dolałem starter....

Starter okazał się troche za słaby ponieważ fermentacja ruszyła dopiero po 30 godzinach. Ale w tym momencie piana w fermentorze jest naprawde gtuba i gęsta. Za kilka dni przeniose spokojnie do cichej fermentacji....

Makaron
08-03-2004, 19:44
Coś zepsułem podczas warzenia ostatniej warki... Piwo nie jest kwaśne,ale zielone piwo smakuje paskudnie. Strasznie paskudnie i mam jeszce małą nadzieje,że jak dojrzeje to się poprawi i będzie wypijalne,ale narazie jest paskudne i obawiam się ,że tak już zosatnie. Jak narazie kończe z eksperymentowaniem. Powracam do warzenia prostych pilsów bez kombinacji. :(

CarlBerg
08-03-2004, 20:50
Makaron napisał(a)
(...)Jak narazie kończe z eksperymentowaniem. Powracam do warzenia prostych pilsów bez kombinacji. :(
Nie zrażaj się :/

Makaron
08-03-2004, 20:55
CarlBerg napisał(a)
Nie zrażaj się :/

Nie zrażam się,ale teraz potrzebuje jakieś piwko,które bez krzywienia się będzie można wypić. Czyli kilka warek muszę zrobić klasycznie. Za jakiś czas znowu zacznie mnie korcić z eksperymentami :D

Makaron
16-03-2004, 16:36
No i 10 warka też nie wyszła :( Nierozumiem, smak taki sam co w warce 9 tylko mniej intensywny.... i od bólu da się wypić zapewne po porządnym odleżakowaniu. Doszedłem do wniosku ,że któryś z surowców mnie zawiódł. Na 100% nier jest to wina drożdzy,bo używałem różnych. Większe podejrzenie upatruje w słodzie niż w chmielu,aczkolwiek następną warke na 100% zrobie z innych surowców. Trzeciej warki pod rząd "skopanej" nie przeżyje :mad:

Makaron
31-03-2004, 17:15
Warka 11 :D

Po zdobyciu nowych surowców.
Świerze drożdze, nowe otwarte paczki chmielu, nowy worek słodu prosto z BalticMaltu :)

Po stresach związanych z dwiema poprzednimi warkami z pewnym zaniepokojeniem oczekiwałem pierwszych efektów warki.

Skład:
ok. 16 L słodu pilznienskiego
ok. 0,5 L słodu karmelowego
chmiel goryczkowy i aromatyczny
Drożdze Windsor

Zacieranie
40 min. w 62 st C
25 min. w 72 st C
pogrzanie do 80 st C na dosłownie chwilke.

Z takiej ilości słodu wyszło mi naprawde sporo tymbardziej,że zmieliłem słód w nowy sposób co ułatwiło mi bardzo wysładzanie.
Uzyskałem w sumie 25 litrów brzeczki o stężeniu 11Blg.
Ale z powodów braku pojemności brzeczke musiałem podzielić na 2 garnki (jeden 15 L drugi 11L) zatem w dwóch garnkach inaczej nachmieliłem. Jeden gar mocno goryczkowy drugi delikatnie. Schłodzenie trwało koło 1h.
Fermentowałem w dwóch różnych fermentorach.

Fermentacja
trwała zaledwie trzy dni, nadałem takie ilości drożdzy,że fermentacja ruszyła zaledwie kilka godzin po dodaniu do brzeczki. Małe stężenie i w miare wysoka temeperatura fermentacji (koło 21st C).Mam nadzieje,że nie wyjdzie mi piwko truskawkowe :D,ale na wakacyjne upały dobrze schłodzone będzie też dobre ;)

Zabutelkowałem bez cichej fermentacji,by zminimalizować szanse skiśnięcia ;)

Już niemoge siędoczekać efektów :D

Makaron
11-05-2004, 10:46
Warka 13

Jak się okazało niedokońca pechowa :)

Jako ,iż dawno temu warzyłem to surowce wymienie jedynie z nazwy :
Słód pilznienski
słód karmelowy
słód upażony w dużych ilosciach!

Lekko nachmielone!

Całość podzieliłem na dwie częśći do jednej dodałem paczke imbiru podczas chmielenia.

Drugą część leciutko nadałem goryczkowym

Po pierwszych testach. Imbirowe piwa mi nie smakują, jedyny eksperyment z imbirem. Jakoś niemogę się przekonać.

Ciemniaczek ma naprawde mocno palony smak. jak na 11Blg na samym początku to piwo jest bardzo ciemne. Wyraźnie mocny smak palonego słodu!

Makaron
11-05-2004, 10:56
Warka 14

Produkcje pzreniosłem do domu wiejskieg, mam tam spokój, lodówke całą dla siebie, naprawde zimną piwniczke! Woda pobierana ze studni głębinowych kilkaset metrów od domku. Całość ogrzewałem na piecu opalanym drewnem. Czyli kompletny powrót do korzeni.

Surowce
4kg słodu pilznienskiego
200 gram słodu karmelowego
200 gram słodu palonego
2 łyżeczki drożdzy górnej fermentacji

Zacieranie
62 st C - 40 minut
72 st C - 25 minut

chmielenie: w sumie wyszło mi troche ponad 10Blg. Przygotowuje się do wakacji i warze słabiutkie piwa. Więc wrzuciłem 5 garsci goryczkowego i 5 garści aromatycznego.

Niedawno zabutelkowałem w wekend przenosze do piwniczki. Szykuje się na sezon grillowy :D

Makaron
11-05-2004, 11:11
Warka 15.

Warunki na działeczce są na tyle komfortowe,że chyba tam zostaje z warzeniem na stałe. Woda jest tam przednia (muszę zdobyć dokłądne informacje o niej).
Wiaderka powiększyłem.

Surowce:
słód pilznieski
pół puszki koncentratu Coopersa
chmiel goryczkowy i aromatyczny
drożdze górnej fermentacji Danstar

Zacieranie
koło 60 st C 50 min
bardzo wolne podgrzewanie o 10 st C(ponad pół godziny)
koło 70 st C 30 min

Niestety miałem drobne problemy z termometrem... uszkodził się :( skala w środku połamała się i przesuwała się chociaż wskazywał w miare dobrze! We wrzątku pokazywał blisko 100 (różnica mogła być koło 5 st C) . Ale mimo wszystko wydłużyłem czas zacierania by w razie czego piwo nie trafiło do kibelka. Kolor po zacieraniu zmienił się znacznie i po przefiltrowaniu brzeczka była strasznie słodka i klejąca (niestety nie miałem jodyny by sprawdzić czy znajduje sie wniej skrobia) Licze na to,że pzredłużęnie czasu przerw oraz powolne podgrzewanie całosci da jaksieś pozywtywne efekty :)

Całość po filtracji podzieliłem na 2 części. do jednej dodałem koncetrat Coopersa i niedochmielałem już niczym. Po prostu zagotowałem całość i gotowałem przez kilkanaście minut. (wyszło koło 16Blg i troche martwie sie,że piwo nie będzie goryczkowe...zobaczymy)

Drugą część porządnie nachmieliłem, ale przy 15Blg to po odfermentowaniu powinno dojść do siebie.

Zadałem obydwie warki drożdzami. Na efekty przyjdzie troche poczekać!

Makaron
04-07-2004, 22:17
Warka 16

Jasna 15 Blg

Wykorzystałewm reszte surowców jakie miałem czyli ok 7kg słodu pilznienskiego oraz troche chmielów jakie mi zostały. Troche taki mix,ale wole wykorzystać to co zostało niż wyrzucić.

Pożyczyłem ciekawy garnek sporo większy niż dotychczas, więc całość wywarzyłęm na raz. Nie wiem ile wyszło ,ale na oko 35L.

Zacieranie:
infuzyjne
62 st C - 45 minut
72 st C - 15 minut

Podgrzałem do 75st C i przeniosłem do filtrtracji.

Chmielenie... wszystko co miałęm do gotującej się brzeczki na godzine i 10 minut. Przez noc zostawiłem do wychłodzenia, rano przefiltrowałem chmiel i zadałęm drożdzami Dnastarami. Zobaczymy co z tego wyjdzie! :D

Makaron
11-07-2004, 20:13
Ostatnia warka przeniesiona do cichej fermentacji. To co 25L balona niezmieściło się od razu "wcisnąłem" w butelki z odrobinką cukru... Teraz tylko czekanie

Makaron
18-05-2005, 20:05
BOCTOK 17

Skladniki
5kg slodu pilzenskiego
140gram chmielu aromatycznego granulat 4% alfa.
drożdze górnej fermatacji.

Zacieranie
64-62 20`
74-72 40`
podgrzanie do 75 i przeniesienie do filtracji.

Warzenie
60min - 100gram
30min - 20 gram
10 min - 20 gram

Chodzenie calości przez ok 1h. odfiltrowanie chmielu
Dolalem takiej ilości zimnej wody by bylo 12Blg.

Na razie fermentuje.

Makaron
18-05-2005, 20:12
BOCTOK 18

Skladniki takie same jak w warce 17.

Zacieranie:
64-62 - 15`
74-72 - 45`
podgrzanie do 75 st.C

Przenioslem do filtroawania. Czesc bez wysladzania Chmielilem mozno ze wzgledu na duze stezenie brzeczki. Czesc po wysladzaniu chmielilem srednio.
Wyszlo mi ok 6-7L 22Blg oraz ok 20L 10Blg.
Na razie fermentuje.

Makaron
20-05-2005, 18:07
Ostatnie dwie warki temperatura fermentacji około 14 stopni C. Troche niska jak na drożdze górnej fermentacji... ale powolutku fermentuje. Zobaczymy jakie będą efekty fermrntacji w tak niskiej temperaturze. Na pewno czas fermentacji wydłuży się o dobre kilka dni.

Makaron
22-05-2005, 20:19
BOCTOK 19

Skład:
6 kg słodu pilznienskiego
granulat chmielowy aromatyczny 180 gram
Drożdze z odzysku z warki 17

Zacieranie
62-64 st C 40 min
74-72 st C 20 min

Chmielenie
120 gram - 60 min
20 gram - 30 min
40 gram - 5 min

Na końcu wyszło (z lekką moją pomocą) 14 Blg. Zalałem dużą ilością drożdzy. ( Temperatura femrnetacji będzie raczej osycowała w granicach max 15 st C. więc chce mieć pewność, że fermatacja ruszy szybko.

Makaron
25-05-2005, 15:36
BOCTOK 19

( Temperatura femrnetacji będzie raczej osycowała w granicach max 15 st C. więc chce mieć pewność, że fermatacja ruszy szybko.

Fermentacja szybko ruszyła ,ale temperatura fermentacji była jednak wyższa od 19 do 22 st C.

Pozatym wszystko powędrowało do butelek czyli warki 17,18,19 narazie wszystko leży sobie w tempereaturze ok 20st C . Jutro albo pojutrze trafi do piwniczki ,gdzie temperatura nie przekracza 10 st C.

Makaron
07-06-2005, 19:44
BOCTOK 20

Skład:
4,5 kg słodu pilznienskiego
300 gram słodu karmelowego ciemnego
120 gram słodu karmelowego jasnego
40 gram słodu barwiącego
granulat chmielowy aromatyczny 80 gram
Drożdze Danstar`y

Zacieranie
62-64 st C 60 min
74-72 st C 15 min
Specjalnie wydłużona pierwsza przerwa gdyż w ostatnich warkach piwa odfermentowały bardzo słabo. Chce zobaczyć czy to wina zacierania czy drożdze tak działają. Pozatym chce sprawdzić sposób zacierania i jego wpływ na smak piwa. Zatem w kolejnych warkach powtórze ilości surowców, ale zmienie czasy zacierania.

Chmielenie
60 gram - 60min
20 gram - 5 min

Na końcu wyszło 13 Blg.

Makaron
15-06-2005, 17:27
Warka 20 została po półtora tygodniowej cichej fermentacji została przeniesiona do 4 beczułek 5L. Teraz czeka na lipcową impreze forumową :)

abernacka
15-06-2005, 17:52
(...) Teraz czeka na lipcową impreze forumową :)

Już się nie mogę doczekać :impreza: ! Teraz panie Makaron dobry termin trzeba było by wymyślić.

qbt
15-06-2005, 18:13
Warka 20 została po półtora tygodniowej cichej fermentacji została przeniesiona do 4 beczułek 5L. :)

Powiedz jak wydłużona przerwa w temp 62-64 st wpłynęła na odfermentowanie. Jaki był Blg końcowy (przed rozlaniem). Jednym słowem jak ta warka (z dłuższą przerwą scukrzającą) ma się do poprzednich?

Makaron
16-06-2005, 16:22
Powiedz jak wydłużona przerwa w temp 62-64 st wpłynęła na odfermentowanie. Jaki był Blg końcowy (przed rozlaniem). Jednym słowem jak ta warka (z dłuższą przerwą scukrzającą) ma się do poprzednich?

Przedłużenie pierwszej przerwy scukrzającej do maksimum mocno wpłyneło na smak. Zielone piwo jest bardzo "wytrawne" i mocno uwydatniły się smaki ze słodów karmelowych. Na końcu wyszło mi 4 Blg (po fermentacji burzliwej niestety nie sprawdziłem po fermentacji cichej. ) Ten wynik jest zadziwiający, ponieważ przy drożdzach jakich używam (Danstar Windsor) nigdy mi brzeczka (12-13 Blg) nie odfermentowała poniżej 5Blg.

Makaron
03-07-2005, 20:29
Warki 21 i 22 uwarzone w ciagu jednego dnia neistety trafią do kibelka ponieważ zaszczepiłem je drożdzami z odzysku z warki 20. Niestety okazało się, że były trafione. Z tego powodu piwo wyszło starsznie śmierdzące ale nie kwaśne. Niestety zapach jest na tyle paskudny ,że nic z tym dalej zrobić się nie da.

Makaron
03-07-2005, 20:37
Warka 23 dla pocieszenia po nieudanych dwóch poprzednich to powtórzenie warki 20 tylko bez dodatku słodu barwiącego ,ale z większą iloscią słodu ciemnego kamelowego. Blg 12 stopni.

Makaron
17-07-2005, 15:39
Warka 24

składniki:
4kg słodu pilzeńskiego
0,4 kg płatków pszennych
70 gram granulat aromatyczny 4%alfa

Zacieranie dekokcyjne jednowarowe.

Chmielenie:
60 minut gotowania 70 gram granulatu.

Po wystudzeniu i odfiltrowaniu zadane drożdzami Danstar Windsor.
Po pomiarze wyszło 11Blg.

Makaron
19-07-2005, 23:46
Warka 23 dla pocieszenia po nieudanych dwóch poprzednich to powtórzenie warki 20 tylko bez dodatku słodu barwiącego ,ale z większą iloscią słodu ciemnego kamelowego. Blg 12 stopni.

Niestety większy dodatek słodu ciemnego karmelowego było dużym błędem dodałem go po prostu za dużo. Piwo ma mocny smak "spalenizny". W mniejszych ilościach tego surowca piwo ma przyjemny kawowy smak i zapach. Jak widać w nadmiarze wszystko szkodzi.

Twilight_Alehouse
20-07-2005, 10:12
Niestety większy dodatek słodu ciemnego karmelowego było dużym błędem dodałem go po prostu za dużo. Piwo ma mocny smak "spalenizny". W mniejszych ilościach tego surowca piwo ma przyjemny kawowy smak i zapach. Jak widać w nadmiarze wszystko szkodzi.
Duża ilość karmelowego ciemnego "ułoży" się w smaku po jakichś trzech miesiącach. Nie spisuj tego piwa na straty.

Makaron
27-07-2005, 14:37
Warka 25

Składniki:
4kg słodu pilzeńskliego
450 gram płatków żytnich

Zacieranie tak jak w przypadku warki 24.

Chmielenie:
Chmiel aromatyczny 4% - 70 gram na 60 minut.

Makaron
21-03-2006, 19:58
Warka 26
Tym razem Warka tego nazwac nie mozna. Jako ,ze przeprowadzilem sie oraz fakt ,ze na loty samolotem ma sie 20kg limity co spowodowalo ,ze niemoglem zabrac mojego sprzetu z Polski.
Dzisiaj odwiedzilem pobliski sklep z artykulami do warzenia. Sklep nazywa sie Home brew i miesci sie na ulicy 14 Elgin Terrace Edinburgh. Malutki sklepik z calkiem duzym wyborem najpotrzebniejszych rzeczy do warzenia. Oczywiscie przewazaja najrozniejszego typu gotowce do wyrobu piwa ,wina i cydru. Wybor calkiem pokazny. Slodow nie ma az tak duzo ,ale najwazniejsze gatunki sa (np.Pale Malt, Acid Malt).
Zakupilem gotowca Muntons Wheat beer oraz 1kg Muntons Wheat spraymalt.
Przed chwilka calosc wymieszalem uzupelnilem woda Bettabuy (przy okazji beda butelki do rozlewu piwa) z pobliskiego Morrisona. Zasypalem drozdzami ,ktore byly w zestawie i czekam. Zobaczymy co wyjdzie :)

Makaron
11-01-2007, 20:18
Warka 27

Rowniez z koncentratu. Typ Stout z brewkita. Dawno temu juz wypite. Raczej udane piwo, aczkolwiek ostatnie z brewkitow.

Makaron
11-01-2007, 20:20
Warka 28.

W koncu dokupilem niezbedny sprzet do zacierania. Po przeszlo rocznej przerwie browar WOSTOK zaczal zacierac. Tym razem zaplatany zestaw Kozlak z piwowar.biz ;) Wlasnie konczy sie chmielic... Kolejne warki to na pewno IPA, z produktow z najmniejszego browaru w okolicy :D

Makaron
22-01-2007, 00:14
Warka 29. Pale Ale

5kg slod pale malt
ok.50 gram chmiel goryczkowy 10% (Target)
suszone drozdze Nottingam

Zacieranie w jednej tempoeraturze 69st C przez 1,5h

Filtracja poszla dziwnie nie moglem uzyskac w pelni klarownej brzeczki. No trudno tak juz zostalo.

Chmielenie 25gram chmielu na 90 minut jako goryczka, 12,5 gram na 10 min i 12,5 na 5 min.

Wyszlo 5 galonow piwa o balingu okolo 12Blg.

Makaron
22-01-2007, 00:16
Warki 28 i 29 po kilkudniowej fermentacji trafily dzisiaj do beczek. Za dwa tygodnie warka 29 zostanie otwarta, gdyz problemy z filtracja moga skrocic zywot tego trunku ,zatem lepiej wypic poki dobre ;)

Wielki_B
22-01-2007, 00:40
Warki 28 i 29 po kilkudniowej fermentacji trafily dzisiaj do beczek. Za dwa tygodnie warka 29 zostanie otwarta, gdyz problemy z filtracja moga skrocic zywot tego trunku ,zatem lepiej wypic poki dobre ;)
Problemy z filtracją nie mają raczej zbytniego wpływu na żywot gotowego piwa.
W tym przypadku znaczący wpływ na krótki żywot piwa może mieć... podniebienie piwowara! :D
W każdym razie życze smacznego!:)
PS. A tak przy okazji: zauważyłem, że piwowarzy poprzestają na opisie zacierania/warzenia (ja też tak robiłem, kiedy jeszcze pisałem w wątku "Piwo Wielkiego_B"), a pomijają temperatury fermentacji i dojrzewania, które są niezwykle istotnym elementem całości.

Makaron
22-01-2007, 16:09
No problemy ktore bylo widac przy filtracji. Nie jestem pewny czy zacieranie poszlo jak nalezy, nie mam jodyny by sprawdzic czy w piwie jest skrobia dlatego taka decyzja. Pozatym nie podaje temeperatur fermentacji i dojrzewania bo poki co jest to temperatura pokojowa (dokladnie podczas fermetnacji bylo dla obydwu piw 18-19st C).Dojrzewanie bedzie trzeba odbyc na balkonie, a tam temperatury wahaja sie od 0 do 12 st C. Poki co brak warunkow na bardziej stabilne temepratury.

Makaron
17-03-2007, 17:46
Warka 30 "Ale"

Surowce:

5kg slodu pale
25 gram Amarillo 8% alfa
Drozdze Nottingam

Zacierranie:
20` - 52 stC
60` - 62 stC
10` - 72 stC

Chmielenie
25 gram na 60`
lyzeczka mchu irlandziego na ostatnie 15`

W zamysle ma to byc wytrawne delikatnie chmielone piwo. Gestosc okolo 11 stB. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Makaron
31-03-2007, 22:20
Warka 30 "Ale"

Mimo ,ze niedawno warzone juz je spozywam. Uzylem do sklarowania zelatyny i efekt jest naprawde fenomenalny. Fermetacja cicha trwala 3 dni. Zostawilem na yydzien do nagazowania piwa w beczce. Wyszlo delikatne lekko slodkawe i delikatnie chmielone piwo. Chyba najlepsze piwo jakie do tej pory zrobilem :)

Makaron
26-04-2007, 18:44
Warka 31

5000g slodu pale ale
250 g platkow owsianych
500 g mąki kukurydzianej

25 gram Amarillo 8%
50 gram chmiel goryczkowy 10% (Target)

Drozdze Danstar

Zacieranie
20` 52 st C
90` 62 st C
30` 72 st C

Wyszlo cos w okolicach 14 st Blg. Odfermentowalo w 4 dni, Klarowanie z dodatkiem żelatyny.
Dodalem 100gram cukru do refermentacji do 23L beczki.

Chmielenie
90` chmiel goryczkow (Target)
15` chmiel aromatyczny
15` Mech irlandzki

Makaron
26-04-2007, 18:49
Warka 32

5000g slodu pale ale
25 gram Amarillo 8%
50 gram chmiel goryczkowy 10% (Target)
Drozdze suche (niestety niepamietam nazwy, ponoc maja mocno odfermentowac brzeczke)

Zacieranie
Typowo angielskie 90` w temetarurze 67st C. Zacierane i filtrowane w lodowce turystycznej.

Chmielenie
60` Chmiel goryczkowy
15` chmiel aromatyczny
15` mech irlandzki

Wyszlo cos w okolicach 12st Blg.
Dodalem 120gram cukru do refermentacji do 23L beczki.

Makaron
11-11-2007, 21:20
Ostatnio zakupilem calkiem ciekawa ksiazke. "Brew Classic European Beers At Home". Cakiem ciekawa pozycja, bardzo duzo ciekawych receptur. Wszystkie przepisy przygotowane pod Brytyjski rynek surowcow, chodzi glownie o slod (pale malt) i gatunki chmielu. Ale w sumie poki co przebywam w UK wiec mnie ten problem nie dotyczy :D.
Pierwsze piwo jakie uwarzylem z tej ksiazki to piwo: a`la Guinness Export Stout

Surowce na 23 litry
3600 gr Pale malt
1050 gr platki jeczmienne
460 gr prazony jeczmien
30 gr Chmiel Target
40 gr Chmiel Golding
drozdze gornej fermentacji.

Zacieranie 90 minut w 67 st C.
Calosc chmielu na raz gotowac przez 90 minut.

Piwo z niewiadomo jakich powodow wyszlo strasznie drozdzowe. Smaki drozdzy za bardo wplywaly na smak piwa. Chyba powodem bylo zbyt szybkie przeniesienie piwa do beczki. Ale pozatym piwo calkiem przywoite warte uwarzenia.

Makaron
11-11-2007, 21:31
Kolejne piwo uwarzone na podstawie receptur z ksiazki.

IND COOPE Double Diamond

Surowce na 23 litry
4810 gr Slod Pale
340 gr Slod Crystal
270 gr platki kukurydziane
35 gr Chmiel Target
15 gr Chmiel Golding
10 gr Mech Irlandzki

Zacieranie w jednej temperaturze 90 min w 67st C
Warzenie 90 minut. Poczatek chmielenia chmiel Target, ostatnie 15 minut Chmiel Golding i mech irlandzki.
Drozdze gorne.

Teoretycznie powinno wyjsc 13st Plato, albo 1053 gravity, goryczka 35 EBU, a kolor 25 EBC.

Makaron
11-11-2007, 21:35
Kolejny przepis z ksiazki :)
Newcastle Brown Ale

Surowce na 23 litry
3200 gr Slod Pale
650 gr Slod Crystal
430 gr bialy cukier
15 gr Chmiel Target
20 gr Chmiel Northern Brewers
10 gr Mech Irlandzki

Zacieranie w jednej temperaturze 90 min w 67st C
Warzenie 90 minut. Calosc chmielu dodalem na poczatku chmielenia.
Drozdze gorne.

Teoretycznie powinno wyjsc 10,9 Plato, albo 1044 ,goryczka 24 EBU, kolor 50 EBC.

Dwa ostatnie piwa dojrzewaja od wczoraj w beczuklach. Zatem teraz musze sie uzbroic w cierpliwosc ;)

Makaron
16-07-2011, 00:44
Troszkę mnie tu nie było, ale postanowiłem umieszczać moje boje również i tutaj :)

Dry Stout

Przygotowuję właśnie piwo na konkurs Dundee Flower and Food Festival. Jako, że Guildia Sędziów z Szkocji z dosłownie kilku styli jakie ocenia ma aż trzy różne rodzaje stouta to nie pozostaje mi jak uwarzyć coś w ten deseń.
Jako, że nie jestem fanem bardzo mocno palonych smaków zmodyfikowałem klasyczną recepturę czyli 70% pale 20% płatków i 10% palonego jęczmienia do postaci bardziej mi pasującej.

Modyfikacja wody.
Powód dla którego modyfikuję wody jest banalnie prosty, mam ekstremalnie miekką wodę. Na tyle miękką, że nawet do lagera czy pilsa muszę dodać odrobinę soli. Poziom wapnie w kranówce mam na poziomie 12mg/L, a z tego co pamiętam minimalna ilość to 50mg/L.
Pozatym w tym stylu bardzo istotna jest woda, więc przyłożyłem się porządnie i kupiłem sobie w końcu wagę ze skalą do 0,1g. Co pozwoli mi w końcu odważyć należyte ilości soli.
Do słodu dodałem
0,8g gipsu piwowarskiego
do kotła dodałem
1,4g gipsu piwowarskiego
5,5g soli kuchennej
3,1g siarczanu magnezu
13,8 chlorku wapnia

Do słodu powinienem dodać jeszcze 0,5g kredy, niestety w sklepie nie mieli, ale zamówiłem na następny raz.

Zasyp
3,2 kg słodu Pale
0,8kg płatków jęczmiennych
0,2 słodu czekoladowego pszennego
0,22kg palonego jęczmienia.

Zacieranie 68°C przez godzinę.

Wysładzanie na raty, co pozwoliło mi oszczędzić porządne pół godziny. Do tego w ten sposób uzyskuję mnie więcej zakładane wydajności co nie zawsze mi się udaje w wysładzaniu ciągłym, nie wspominając o okazjonalnych posmakach zbożowych czy większej ilości tanin co mi się zdarzało w piwach poprzednich.

Chmielenie.
260 GPH - 50g East Kent Goldings 5,2% AK
5g Mchu irlandzkiego

Całość porządnie napowietrzyłem używając mieszadła do farb... muszę sobie sprawić tlen medyczny! Ponoć nie jest taki drogi i daje większą kontrolę nad procesem.

Drożdże.
Przygotowałem starter ze skosów. Co prawda był on robiony w miarę szybko, ale mam nadzieję ,że wykona swoją pracę
Pierwsza faza 30ml po 24h okazywała porządną aktywność, druga faza troszkę ponad 800ml starter pozostawiona na 48h (następnie przeniesiony do lodówki na kolejne 2 dni). Nie mam w tym momencie mieszalnika, ale bardzo przykładałem się by co chwilkę mieszać starter, co kilka h był porządnie przetrząśnięty. Mam nadzieję, że wystarczy.

Gęstość początkowa wyszła 11°Blg

Makaron
16-07-2011, 21:37
Lekkie Ale

Kolejne piwo przygotowywane na konkurs Dundee Flower and Food Festival.

Modyfikacja wody

Gips piwowarski dodany do słodu 3.8g
Gips piwowarski dodany do kotła 11.4g
sól kuchenna dodany do kotła 1.8g
siarczan magnezu dodany do kotła 6.3g

Zasyp
3,2kg słodu Pale

Zacieranie
Tradycyjne brytyjskie na lenia zalane 7,5 litra wody o temperaturze 75°C , po wymieszaniu słodu dolałem troszkę wrzątku by podnieść temperaturę do zakładanej temperatury 67°C. Przerwa mniej więcej w tej temperaturze utrzymana przez godzinę. Po zakończeniu zacierania dolałem 8 litrów
wody o temperaturze 75°C i rozpocząłem filtrację. Nie mogłem uzyskać należycie klarownego filtratu niestety. Jak pierwsza partia brzeczki spłynęła, dodałem 13 litów wody o temperaturze 78°C i porządnie wszystko jeszcze raz wymieszałem i przefiltrowałem.

Po zagotowaniu się brzeczki (widać było drobny przełom) dodałem chmiel w następujących porcjach.
Cascade 85.5 GPH (15g 5,7%AK) na 60 minut gotowania.
Cascade 114 GPH (20g 5,7%AK) na 20 minut gotowania.
Cascade 370.5GPH (65g 5,7AK) na ostatnie kilka minut gotowania.

Całość napowietrzona mieszadłem do farb i dodany 0,8L starter Wyeast Scottish Ale.

Gęstość początkowa wyszła niecałe 10°Blg (1.039)

przemo70
16-07-2011, 21:41
Życzę powodzenia i pudła w konkursie :stout::stout::stout:

Makaron
23-07-2011, 23:42
Dry Bitter
Dzisiaj uwarzyłem trzecie piwo na konkurs w Dundee.

Modyfikacja wody:

Gips piwowarski dodany do słodu 4.1g
Gips piwowarski dodany do kotła 8.3g
sól kuchenna dodany do kotła 2.8g
siarczan magnezu dodany do kotła 3.1g
Chlorek wapnia dodany do kotła 4.4g

Słody
3,5kg słód pale
0,5kg słód crystal
0,05kg pszenny czekoladowy

2,5litra wody na 1 kg słodu. Temperatura początkowa wody 77°C . Zacieranie 1,5h w 67°C.

Chmielenie
35g Marynka na 60 minut
25g Marynka na 20 minut
40g Marynka na 10 minut

Chłodzenie i napowietrzenie jak zwykle. Zadane gęstwą drożdżową Wyeast Scottish ale.

SG
1.044 (11°Blg )

Chyba troszkę mocniej mogłem nachmielić na goryczkę. Zobaczymy jak głęboko odfermentuje i czy przypadkiem nie będzie zbyt słodkie. Jeśli będzie ewidentnie zbyt mało goryczkowe po fermentacji dodam ekstraktu chmielowego przed rozlewem

Makaron
27-07-2011, 21:26
Obydwa piwa przelane w piątek wieczorem z dodatkiem żelatyny na szybką cichą fermentację.
Przy przelewaniu odczytałem gęstości:
Lekkie ale odfermentowało do 1.010 ,czyli coś okolice 2.5°Blg
Natomiast mój stout do 1.012, czyli 3°Blg
Po 24 godzinach piwa piwa zabutelkowane z 65g cukru na 20 litrów.

Pierwszy test po 4 dniach pozytywny, lekkie nagazowanie póki co do tego poziom aldehydu octowego się zmniejszył (ale cały czas wyczuwalny) i wyszły należyte aromaty cytrusowe w lekkim ale, i fajna nie natarczywa palność w stoucie, do tego lekko wytrawna mineralna końcówka. Temperatura fermentacji była w miarę wysoka więc dwuacetyl musiał być przerobiony szybko i w tych piwach nie miałem okazji ich wyczuć. Trzymam kciuki by piwo dojrzewało w należytym kierunku. Teraz nie mam wyjścia muszę wystawić je na konkurs cokolwiek się z nimi stanie... no dobra jeśli by skwaśniały to sobie odpuszczę... ;)

Makaron
30-07-2011, 22:31
Dry Bitter

Piwo odfermentowało do 1.012 (3blg). Dzisiaj przelałem je na cichą z dodatkiem żelatyny. Jutro/pojutrze butelkuje je z dodatkiem 65g cukru na 20 litrów piwa.

lisiewski
30-07-2011, 22:37
Piwo odfermentowało do 1.012 (3blg). Dzisiaj przelałem je na cichą z dodatkiem żelatyny. Jutro/pojutrze butelkuje je z dodatkiem 65g cukru na 20 litrów piwa.
Lepiej się klaruje z dodatkiem owej żelatyny? W jakiej ilości/formie stosujesz ten specyfik podczas cichej fermentacji?

Makaron
30-07-2011, 22:47
Lepiej się klaruje z dodatkiem owej żelatyny? W jakiej ilości/formie stosujesz ten specyfik podczas cichej fermentacji?

Normalnie nie używam, ale czas mnie goni. Stosuje łyżeczkę rozpuszczonej żelatyny na 20 litrów piwa. Póki co efekty są zadowalające. Trzeba pamiętać o tym, że jak zbyt długo przetrzymamy piwo z żelatyna drożdży może być za mało do szybkiej refermentacji. Najlepiej dodać odrobinę suchych drożdży (2-3g na 20 litrów powinno wystarczyć) przy butelkowaniu.

fidoangel
01-08-2011, 19:15
A do kega jak byś to widział? Ja nie byłem zadowolony ze stosowania żelatyny ale nie mówię nie, jakby coś nagłego ;).

Makaron
08-08-2011, 21:19
Do kega to już bym dawał sklarowane piwo. Czyli cicha z żelatyną i wtedy przelanie do kega. Jeśli ktoś sztucznie gazuje to nawet bym pokusił się o mocne sklarowanie. A normalnie to 24h z żelatyną i do butelek. Po tygodniu nagazowanie mam jak należy.
Fermentujące piwo było lekko podgrzewane pod koniec fermentacji by zredukować dwuacetyl. Ale aldehyd octowy jest na wyższym poziomie niż bym chciał (chociaż troszkę się poprawiło po 2 tygodniach). Liczę na to,że zredukuje się poniżej poziomu wyczuwalności do konkursu.

Makaron
04-09-2011, 20:35
Dwa piwa z ostatnich warek zajęły pudła.

Dry Stout zajął trzecie miejsce w Dundee.

A Dry bitter zajął pierwsze miejsce w kategorii Standard and Best Bitters w Bristolu, największym konkursie w UK w Wielkiej Brytanii w tym roku. Niestety nie załapało się na Best of Show, ale cóż nie można mieś wszystkiego ;).
Czyli piwo uwarzone przez polaka w Szkocji przy użyciu polskiego chmielu i szkockich drożdży wygrało w tradycyjnym angielskim stylu :). To podcina skrzydła krzykaczom, że dobrego bittera można uwarzyć tylko na tradycyjnych surowcach! :)

fidoangel
04-09-2011, 21:04
No gratki, gratki.
A słody skąd?

Makaron
04-09-2011, 21:17
No gratki, gratki.
A słody skąd?

Słody z Simpsons Malt.

Robert13
04-09-2011, 21:39
Dwa piwa z ostatnich warek zajęły pudła.

Dry Stout zajął trzecie miejsce w Dundee.

A Dry bitter zajął pierwsze miejsce w kategorii Standard and Best Bitters w Bristolu, największym konkursie w UK w Wielkiej Brytanii w tym roku. Niestety nie załapało się na Best of Show, ale cóż nie można mieś wszystkiego ;).
Czyli piwo uwarzone przez polaka w Szkocji przy użyciu polskiego chmielu i szkockich drożdży wygrało w tradycyjnym angielskim stylu :). To podcina skrzydła krzykaczom, że dobrego bittera można uwarzyć tylko na tradycyjnych surowcach! :)

To tylko znaczy, iże Marynka jest doskonałym chmielem.

Marynka ma ten problem, że jest uprawiana tylko i wyłącznie w POlsce, co przy napomknięciu, że jest odmiana typowo polska i wyłącznie polska daje kosmopolityczny efekt tzw. bicia w dekiel, zwanym przeze mnie także 'defektem niewolnika'
Marynka. U mnie zawsze nr.1, równiez na smak i aromat, za to Lubelski zawsze jakos tak daleko był na mojej osobistej liście chmielowej...

Gratulacje za podium.

Makaron
07-10-2011, 21:40
Cream Ale

Modyikacja wody (woda jak na lagera)
czyli
0,6g do słodu gipsu piwowarskiego
1,2g gipsu do gara
0,6g siarczanu magnezu do gara
2,5g chlorek wapnia do gara.

Zasyp
2kg słód Pilzneński
2kg słód Pale
0,4kg płatki kukurydziane
0,4kg cukru

Zacieranie 90 minut w 65°C. Wysładzanie na raty. Gotowanie 90 minut

Chmielenie
15g 7,5%AA (112.5GPH) Premiant na 90 minut gotowania
20g 7,5%AA (150GPH) Premiant na ostatnią minutę.

Wydajność wyszła kiepska, z tego zasypu zaledwie 12°Blg . Po raz kolejny dostałem źle ześrutowany słód. Będę musiał wszystkie słody śrutować w domu sad ,bo ciężko utrafić w zakładaną wydajność.

Po tygodniu na burzliwej piwo powędrowało z dodatkiem żelatyny na cichą, jakoś o nim zapomniałem na ponad tydzień.
Pozlałem piwo do butelek z dodatkiem 80g cukru na 20 litrów piwa. Piwo była bardzo klarowne, więc dodałem odrobinę suchych drożdży S04 by mieć pewność, że się nagazuje. Pozatym nie ma co się oszukiwać S04 dają zwarty osad na dnie butelek. Co ułatwi mi życie w przyszłości.
Pomiar gęstości wyszedł zaledwie 1.004 (1°Blg) ale w temperaturze poniżej 20°C ,więc zapewne ma odrobinę więcej. Czyli piwo wyjdzie wytrwane, o dziwo teraz tego w smaku jeszcze nie czuć. Za to wychodzi aldehyd octowy i zapachy pochodzące od kukurydzy. Te same co w niektórych piwach przemysłowych. Liczę, że aldehyd zostanie zredukowany podczas leżakowania. Zobaczymy. Piwo to teraz powinno poleżeć z 3 mc, ale znając życie nic z tego nie będzie.

Makaron
20-10-2011, 20:54
American IPA

Modyfikacja wody
mała ćwiertka łyżeczki gipsu piwowarskiego (by podnieść ilość wapnia w wodzie do minimum 50ppm)

Zasyp
4800kg Pale Malt
500g Carahell (30EBC) Malt
250g Monachijski jasny
80g Amber (100EBC) Malt

Zacieranie 90 minut 65°C .

Chmielenie
23g 16%AK (368GPH) Herkules na 90 minut gotowania.
33g 13.8AK (445GPH) Citra na ostatnie 10 minut
33g 13.8AK (445GPH) Citra na ostatnie 5 minut
33g 13.8AK (445GPH) Citra na ostatnie 2 minuty
20g 14% (280GPH) Chinook na ostatnie 2 minuty
Drożdże
Dwutygodniowa gęstwa US05 w ilości 200ml

Wyszlo mi 20 litrów 15,5°Blg.

Piwo uwarzone w ostatnią niedziele. Fermentuje w dolnej granicy pracy drożdży, czyli 15C. Mam zamiar przetrzymać to piwo na fermentacji burzliwej przynajmniej 10 dni.

Makaron
04-02-2012, 21:40
Piwo uwarzone w grudniu, piwo to bylo warzone wraz z pokazem, wiec musialem zapomniec uzupelnic moich notatek.

Niezwyczajny Bitter

Modyfikacja wody:

Gips piwowarski dodany do słodu 4.1g
Gips piwowarski dodany do kotła 8.3g
sól kuchenna dodany do kotła 2.8g
siarczan magnezu dodany do kotła 3.1g
Chlorek wapnia dodany do kotła 4.4g

Słody
3kg słód pale
0,5kg słód crystal
0,04kg słód czekoladowy

2,6litra wody na 1 kg słodu. Temperatura początkowa wody 73°C . Zacieranie 1h w 67°C.
Wysładzanie na raty, odebrałem około 28L brzeczki

Chmielenie
13g Hercules 16%AA na 60 minut
35g EKG 7%AA na 20 minut
50g Chinook 12%AA na 2 minut

Chłodzenie i napowietrzenie jak zwykle. Zadane 1,5L starterem Wyeast Themes Valley. Płynną część startera odlałem i zadałem tylko tak 100ml z osadem drożdżowym

SG
Uzyskałem około 23L brzeczki 1.034 (8.5°Blg )
FG - 1.008 (2°Blg)
Czyli odfermentowanie okolo 75%
Bitter z 70g cukru na 21L wyladowal w butelkach.

Piwo to dostalo dobre noty od sedziow w ostatnim konkursie Scottish Craft Brewers. Ale ze wzgledow technicznych (bylem organizatorem tego konkursu) nie moglo wziasc udzialo w klasyfikacji. Jedyny podstawowy problem o jakim pisali to to, ze piwo wydawalo sie ciemne, chociaz nikt nie zauwazyl, aby piwo bylo wodniste (piwo wystawione bylo w kategorii Premium, czyli powinno miec dobre 2°Blg wiecej).

Makaron
04-02-2012, 21:55
Eksperymentalny Ale.

Modyfikacja wody
12g gipsu piwowarskiego (pół na pół zacieranie i gotowanie)
2g chlorku sodu
6g siarczanu magnezu

Zasyp
3,9 Pale Malt
0,25kg Monachijski
0,1kg Amber

Zacieranie.
Stosunek wody do słodu ok. 4:1. Temperatura zacierania około 68°C. Zacieranie 30 minut + 10 minut mashout.Na koniec zacierania dodałem wody by podnieść temeprature do 74C i po 10 minutach zacząłem filtacje. Ogólnie kadź zacierna była wypełniona do samej krawędzi.
Filtracja bez wysładzania.

Gotowanie
10 minut bez chmielu
25g 12%AA Magnum - na 60 minut gotowania
30g 3%AA Styrian Goldings na 25 minut
20g 3%AA Styrian Goldings na 15 minut
50g 3%AA Styrian Goldings na 2 minuty
Poczekałem 15 minut przed przeniesieniem do chłodzenia.

Chłodzenie i reszta jak zwykle. Napowietrzenie mieszalnikiem do farb.

Zadane starterem 1,5L drożdżami BrewLab Yorkshire 2

Wyszło mi 23L brzeczki około 11,2°Brix (10.8*Plato). Co daje wydajność powyżej 70% (liczona po brytysku).

Po tygodniu piwo odferementowalo 75%, wiec zamierzenie by uzyskac piwo nisko odfermentowane sie nie udalo. Nastepnym razem skroce czas zacierania do pozytywnej proby jodowej + 10 minut mashout, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Piwo przetrzymuje na drozdzach by sie sklarowalo troszke bardziej, i chyba po kolejnym tygodniu po prostu je zabutelkuje.

Po raz pierwszy uzywam drozdzy BrewLabs. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

fidoangel
08-02-2012, 14:25
Czemu nie wysładzałeś?

Makaron
31-03-2012, 22:35
Czemu nie wysładzałeś?

Przepraszam, jakoś przegapiłem to pytanie.

Piwo miało być piwem ekspresowo warzonym. Ale prawdę mówić niewiele to zmieniło.
Druga sprawa to to, że było to pierwsze piwo od lat, które złapało infekcę :(

Kilka dni temu uwarzyłem alternatywną wersję piwa, czyli 1 zacieranie 2 piwa ;)

Makaron
31-03-2012, 23:31
Dwa razy Bitter

Właśnie wysładzam piwa, które wedle planu mają być zacierana na raz, a chmielone i feremntowane oddzielnie.
Do tego wybrałem następujący zasyp.

6,7kg Słód Pale
1kg Monachijski
0,6kg Crystal
0,06kg Czekoladowy

Wysładzanie w przepływie. Wymodziłem 3 stopniowy system.Wysładzałem do ok 2°Blg.
Jako, że zabrałem się bardzo późno za warzenie, będę musiał dokończyć rano.
Niestety tylko połowe udało mi się spasteryzować, więc do rana połowa jest zostawiona sama sobie, mam nadzieje, że nic nie zdąży na niej się pożywić. Drożdże przygotowane, Dwa 1,2L startery BrewLabs Themes Valley 3 i Yorkshire 2. Póki co już wiem, że startery są za małe, gdyż z pomiarów mi wychodzi, że uzyskałem bardzo wysoką wydajność. Chyba częściej będę tak warzył, mniej brudu i zabawy tyle samo, bo w końcu za jedym razem robi się startey, zacieranie i sprzątanie. A przy odpowiednim doborze surowców można naprawdę dwa kompletnie różne piwa uwarzyć.

Pierwsza część została ugotowana z następującymi chmielami

20g Herkules 16%AA - na 60 minut gotowania
20g EKG 6% - na 20 minut gotowania
53g EKG na ostatnie kilka minut gotowania.

Piwo to zostało zaszczepione drożdżami BrewLabs Themes Valley 3
Wyszło 23L 13,5°Blg

Druga część
10g Hercules 16%AA - na 60 minut gotowania
20g Cascade 6%AA - na 60 inut gotowania
20g Cascade 6%AA - na 20 minut gotowania
30g Chinook na ostatnie 2 minuty
30g Cascade 6%AA na ostatnie 2 minuty

Do drugiej warki użyłem BrewLabs Yorkshire 2.
Wyszło około 22 litry 12,5°Blg
Do obu piw dodane zostały protafloc w ilości łyżeczki na ostatnie 15 minut gotowania

Zauważone różnice.
Brzeczka podczas filtracji i wysładzania była naprawdę czysta, wydajność wyszła wysoka, przełom bardzo widoczny.

Po tygodniu przelałem na cichą fermentację.
Piwo z częsci pierwszej odfermentowało do 1.012 (3Blg), nastomiast drugie piwo do 1.010(2,5Blg).
Pierwsze piwo pachnie troszkę słodko, jakby miodowo, i czuć trochę rozgrzewające odczucie - alkohol. Natomiast piwo drugie pachniało trochę jak świeżo ścięta trawa. Piwa generalnie zapowiadają się ciekawie.
Piwa wyszły ciemniejsze niż bym chciał, następnym razem dodatek słodów palonych będzie mniej niż 30g na 20 litrów. Tak z 15, ale obawiam się, że zniknie to delikatne "dotnięcie" słodów ciemnych.