Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

WarZone przez Makarona

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Makaron
    Senior
    • 08-2003
    • 2107

    #46
    Warka 28.

    W koncu dokupilem niezbedny sprzet do zacierania. Po przeszlo rocznej przerwie browar WOSTOK zaczal zacierac. Tym razem zaplatany zestaw Kozlak z piwowar.biz Wlasnie konczy sie chmielic... Kolejne warki to na pewno IPA, z produktow z najmniejszego browaru w okolicy
    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

    Comment

    • Makaron
      Senior
      • 08-2003
      • 2107

      #47
      Warka 29. Pale Ale

      5kg slod pale malt
      ok.50 gram chmiel goryczkowy 10% (Target)
      suszone drozdze Nottingam

      Zacieranie w jednej tempoeraturze 69st C przez 1,5h

      Filtracja poszla dziwnie nie moglem uzyskac w pelni klarownej brzeczki. No trudno tak juz zostalo.

      Chmielenie 25gram chmielu na 90 minut jako goryczka, 12,5 gram na 10 min i 12,5 na 5 min.


      Wyszlo 5 galonow piwa o balingu okolo 12Blg.
      Last edited by Makaron; 22-01-2007, 01:14.
      "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

      Comment

      • Makaron
        Senior
        • 08-2003
        • 2107

        #48
        Warki 28 i 29 po kilkudniowej fermentacji trafily dzisiaj do beczek. Za dwa tygodnie warka 29 zostanie otwarta, gdyz problemy z filtracja moga skrocic zywot tego trunku ,zatem lepiej wypic poki dobre
        "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

        Comment

        • Wielki_B
          Senior
          • 02-2005
          • 1968

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron
          Warki 28 i 29 po kilkudniowej fermentacji trafily dzisiaj do beczek. Za dwa tygodnie warka 29 zostanie otwarta, gdyz problemy z filtracja moga skrocic zywot tego trunku ,zatem lepiej wypic poki dobre
          Problemy z filtracją nie mają raczej zbytniego wpływu na żywot gotowego piwa.
          W tym przypadku znaczący wpływ na krótki żywot piwa może mieć... podniebienie piwowara!
          W każdym razie życze smacznego!
          PS. A tak przy okazji: zauważyłem, że piwowarzy poprzestają na opisie zacierania/warzenia (ja też tak robiłem, kiedy jeszcze pisałem w wątku "Piwo Wielkiego_B"), a pomijają temperatury fermentacji i dojrzewania, które są niezwykle istotnym elementem całości.

          Comment

          • Makaron
            Senior
            • 08-2003
            • 2107

            #50
            No problemy ktore bylo widac przy filtracji. Nie jestem pewny czy zacieranie poszlo jak nalezy, nie mam jodyny by sprawdzic czy w piwie jest skrobia dlatego taka decyzja. Pozatym nie podaje temeperatur fermentacji i dojrzewania bo poki co jest to temperatura pokojowa (dokladnie podczas fermetnacji bylo dla obydwu piw 18-19st C).Dojrzewanie bedzie trzeba odbyc na balkonie, a tam temperatury wahaja sie od 0 do 12 st C. Poki co brak warunkow na bardziej stabilne temepratury.
            "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

            Comment

            • Makaron
              Senior
              • 08-2003
              • 2107

              #51
              Warka 30 "Ale"

              Surowce:

              5kg slodu pale
              25 gram Amarillo 8% alfa
              Drozdze Nottingam

              Zacierranie:
              20` - 52 stC
              60` - 62 stC
              10` - 72 stC

              Chmielenie
              25 gram na 60`
              lyzeczka mchu irlandziego na ostatnie 15`

              W zamysle ma to byc wytrawne delikatnie chmielone piwo. Gestosc okolo 11 stB. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
              "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

              Comment

              • Makaron
                Senior
                • 08-2003
                • 2107

                #52
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron
                Warka 30 "Ale"
                Mimo ,ze niedawno warzone juz je spozywam. Uzylem do sklarowania zelatyny i efekt jest naprawde fenomenalny. Fermetacja cicha trwala 3 dni. Zostawilem na yydzien do nagazowania piwa w beczce. Wyszlo delikatne lekko slodkawe i delikatnie chmielone piwo. Chyba najlepsze piwo jakie do tej pory zrobilem
                "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                Comment

                • Makaron
                  Senior
                  • 08-2003
                  • 2107

                  #53
                  Warka 31

                  5000g slodu pale ale
                  250 g platkow owsianych
                  500 g mąki kukurydzianej

                  25 gram Amarillo 8%
                  50 gram chmiel goryczkowy 10% (Target)

                  Drozdze Danstar

                  Zacieranie
                  20` 52 st C
                  90` 62 st C
                  30` 72 st C

                  Wyszlo cos w okolicach 14 st Blg. Odfermentowalo w 4 dni, Klarowanie z dodatkiem żelatyny.
                  Dodalem 100gram cukru do refermentacji do 23L beczki.

                  Chmielenie
                  90` chmiel goryczkow (Target)
                  15` chmiel aromatyczny
                  15` Mech irlandzki
                  Last edited by Makaron; 26-04-2007, 18:46.
                  "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                  Comment

                  • Makaron
                    Senior
                    • 08-2003
                    • 2107

                    #54
                    Warka 32

                    5000g slodu pale ale
                    25 gram Amarillo 8%
                    50 gram chmiel goryczkowy 10% (Target)
                    Drozdze suche (niestety niepamietam nazwy, ponoc maja mocno odfermentowac brzeczke)

                    Zacieranie
                    Typowo angielskie 90` w temetarurze 67st C. Zacierane i filtrowane w lodowce turystycznej.

                    Chmielenie
                    60` Chmiel goryczkowy
                    15` chmiel aromatyczny
                    15` mech irlandzki

                    Wyszlo cos w okolicach 12st Blg.
                    Dodalem 120gram cukru do refermentacji do 23L beczki.
                    Last edited by Makaron; 26-04-2007, 18:50.
                    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                    Comment

                    • Makaron
                      Senior
                      • 08-2003
                      • 2107

                      #55
                      Ostatnio zakupilem calkiem ciekawa ksiazke. "Brew Classic European Beers At Home". Cakiem ciekawa pozycja, bardzo duzo ciekawych receptur. Wszystkie przepisy przygotowane pod Brytyjski rynek surowcow, chodzi glownie o slod (pale malt) i gatunki chmielu. Ale w sumie poki co przebywam w UK wiec mnie ten problem nie dotyczy .
                      Pierwsze piwo jakie uwarzylem z tej ksiazki to piwo: a`la Guinness Export Stout

                      Surowce na 23 litry
                      3600 gr Pale malt
                      1050 gr platki jeczmienne
                      460 gr prazony jeczmien
                      30 gr Chmiel Target
                      40 gr Chmiel Golding
                      drozdze gornej fermentacji.

                      Zacieranie 90 minut w 67 st C.
                      Calosc chmielu na raz gotowac przez 90 minut.

                      Piwo z niewiadomo jakich powodow wyszlo strasznie drozdzowe. Smaki drozdzy za bardo wplywaly na smak piwa. Chyba powodem bylo zbyt szybkie przeniesienie piwa do beczki. Ale pozatym piwo calkiem przywoite warte uwarzenia.
                      "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                      Comment

                      • Makaron
                        Senior
                        • 08-2003
                        • 2107

                        #56
                        Kolejne piwo uwarzone na podstawie receptur z ksiazki.

                        IND COOPE Double Diamond

                        Surowce na 23 litry
                        4810 gr Slod Pale
                        340 gr Slod Crystal
                        270 gr platki kukurydziane
                        35 gr Chmiel Target
                        15 gr Chmiel Golding
                        10 gr Mech Irlandzki

                        Zacieranie w jednej temperaturze 90 min w 67st C
                        Warzenie 90 minut. Poczatek chmielenia chmiel Target, ostatnie 15 minut Chmiel Golding i mech irlandzki.
                        Drozdze gorne.

                        Teoretycznie powinno wyjsc 13st Plato, albo 1053 gravity, goryczka 35 EBU, a kolor 25 EBC.
                        "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                        Comment

                        • Makaron
                          Senior
                          • 08-2003
                          • 2107

                          #57
                          Kolejny przepis z ksiazki
                          Newcastle Brown Ale

                          Surowce na 23 litry
                          3200 gr Slod Pale
                          650 gr Slod Crystal
                          430 gr bialy cukier
                          15 gr Chmiel Target
                          20 gr Chmiel Northern Brewers
                          10 gr Mech Irlandzki

                          Zacieranie w jednej temperaturze 90 min w 67st C
                          Warzenie 90 minut. Calosc chmielu dodalem na poczatku chmielenia.
                          Drozdze gorne.

                          Teoretycznie powinno wyjsc 10,9 Plato, albo 1044 ,goryczka 24 EBU, kolor 50 EBC.

                          Dwa ostatnie piwa dojrzewaja od wczoraj w beczuklach. Zatem teraz musze sie uzbroic w cierpliwosc
                          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                          Comment

                          • Makaron
                            Senior
                            • 08-2003
                            • 2107

                            #58
                            Troszkę mnie tu nie było, ale postanowiłem umieszczać moje boje również i tutaj

                            Dry Stout

                            Przygotowuję właśnie piwo na konkurs Dundee Flower and Food Festival. Jako, że Guildia Sędziów z Szkocji z dosłownie kilku styli jakie ocenia ma aż trzy różne rodzaje stouta to nie pozostaje mi jak uwarzyć coś w ten deseń.
                            Jako, że nie jestem fanem bardzo mocno palonych smaków zmodyfikowałem klasyczną recepturę czyli 70% pale 20% płatków i 10% palonego jęczmienia do postaci bardziej mi pasującej.

                            Modyfikacja wody.
                            Powód dla którego modyfikuję wody jest banalnie prosty, mam ekstremalnie miekką wodę. Na tyle miękką, że nawet do lagera czy pilsa muszę dodać odrobinę soli. Poziom wapnie w kranówce mam na poziomie 12mg/L, a z tego co pamiętam minimalna ilość to 50mg/L.
                            Pozatym w tym stylu bardzo istotna jest woda, więc przyłożyłem się porządnie i kupiłem sobie w końcu wagę ze skalą do 0,1g. Co pozwoli mi w końcu odważyć należyte ilości soli.
                            Do słodu dodałem
                            0,8g gipsu piwowarskiego
                            do kotła dodałem
                            1,4g gipsu piwowarskiego
                            5,5g soli kuchennej
                            3,1g siarczanu magnezu
                            13,8 chlorku wapnia

                            Do słodu powinienem dodać jeszcze 0,5g kredy, niestety w sklepie nie mieli, ale zamówiłem na następny raz.

                            Zasyp
                            3,2 kg słodu Pale
                            0,8kg płatków jęczmiennych
                            0,2 słodu czekoladowego pszennego
                            0,22kg palonego jęczmienia.

                            Zacieranie 68°C przez godzinę.

                            Wysładzanie na raty, co pozwoliło mi oszczędzić porządne pół godziny. Do tego w ten sposób uzyskuję mnie więcej zakładane wydajności co nie zawsze mi się udaje w wysładzaniu ciągłym, nie wspominając o okazjonalnych posmakach zbożowych czy większej ilości tanin co mi się zdarzało w piwach poprzednich.

                            Chmielenie.
                            260 GPH - 50g East Kent Goldings 5,2% AK
                            5g Mchu irlandzkiego

                            Całość porządnie napowietrzyłem używając mieszadła do farb... muszę sobie sprawić tlen medyczny! Ponoć nie jest taki drogi i daje większą kontrolę nad procesem.

                            Drożdże.
                            Przygotowałem starter ze skosów. Co prawda był on robiony w miarę szybko, ale mam nadzieję ,że wykona swoją pracę
                            Pierwsza faza 30ml po 24h okazywała porządną aktywność, druga faza troszkę ponad 800ml starter pozostawiona na 48h (następnie przeniesiony do lodówki na kolejne 2 dni). Nie mam w tym momencie mieszalnika, ale bardzo przykładałem się by co chwilkę mieszać starter, co kilka h był porządnie przetrząśnięty. Mam nadzieję, że wystarczy.

                            Gęstość początkowa wyszła 11°Blg
                            "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                            Comment

                            • Makaron
                              Senior
                              • 08-2003
                              • 2107

                              #59
                              Lekkie Ale

                              Kolejne piwo przygotowywane na konkurs Dundee Flower and Food Festival.

                              Modyfikacja wody

                              Gips piwowarski dodany do słodu 3.8g
                              Gips piwowarski dodany do kotła 11.4g
                              sól kuchenna dodany do kotła 1.8g
                              siarczan magnezu dodany do kotła 6.3g

                              Zasyp
                              3,2kg słodu Pale

                              Zacieranie
                              Tradycyjne brytyjskie na lenia zalane 7,5 litra wody o temperaturze 75°C , po wymieszaniu słodu dolałem troszkę wrzątku by podnieść temperaturę do zakładanej temperatury 67°C. Przerwa mniej więcej w tej temperaturze utrzymana przez godzinę. Po zakończeniu zacierania dolałem 8 litrów
                              wody o temperaturze 75°C i rozpocząłem filtrację. Nie mogłem uzyskać należycie klarownego filtratu niestety. Jak pierwsza partia brzeczki spłynęła, dodałem 13 litów wody o temperaturze 78°C i porządnie wszystko jeszcze raz wymieszałem i przefiltrowałem.

                              Po zagotowaniu się brzeczki (widać było drobny przełom) dodałem chmiel w następujących porcjach.
                              Cascade 85.5 GPH (15g 5,7%AK) na 60 minut gotowania.
                              Cascade 114 GPH (20g 5,7%AK) na 20 minut gotowania.
                              Cascade 370.5GPH (65g 5,7AK) na ostatnie kilka minut gotowania.

                              Całość napowietrzona mieszadłem do farb i dodany 0,8L starter Wyeast Scottish Ale.

                              Gęstość początkowa wyszła niecałe 10°Blg (1.039)
                              Last edited by Makaron; 16-07-2011, 21:37.
                              "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                              Comment

                              • przemo70
                                † 1970-2019 Piwosz w Raju
                                • 05-2007
                                • 1501

                                #60
                                Życzę powodzenia i pudła w konkursie
                                Save water, drink beer ...

                                http://www.parowozy.com.pl/
                                http://www.kamery.wolsztyn.pl/
                                https://www.facebook.com/pages/Browa...10?ref=profile

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎