Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

typowe butelki powojenne

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19168

    typowe butelki powojenne

    nie znalazłem wątkach historycznych, poza wzmiankami o hutach i butelkach przedwojennych dłuższych tekstów na ten temat, zatem otwieram nowy.

    pytanie: jakie butelki stosowano w historii powojennego browarnictwa? (mam tu na myśli typy, kształty etc.)

    odkąd moja świadomość zarejestrowała, że jest coś takiego jak piwo, czyli od końca lat 70-tych pamiętam takie typy butelek występujące czasami jeszcze do dziś:
    - EURO/din - powoli wychodząca z użycia, brązowa lub zielona, poj. 500 ml;
    - "bączek 1" - starszy typ z szyjką w kształcie stożkowym, brązowa, poj. 330 ml;
    - "bączek 2" - "wybrzuszona" szyjka, stosowana do dziś, brązowa, poj. 330 ml;
    - Vichy - stosowana m.in. przez Żywiec, brązowa, poj. 355 ml;
    - "bączek 3" - dawniej stosowany m.in. przez Lecha, a teraz browar Staropolski (porter), brązowa, poj. 333 ml;
    - NRW - nie zarejstrowałem go wcześniej niż w nowym milenium, ale pewnie były; brązowa, poj. 500 ml;

    o czymś zapomniałem? oczywiście o firmowych poszczególnych browarów wprowadzanych wraz z wycofywaniem w/w, ale to już historioa najnowsza.
    Last edited by e-prezes; 30-05-2005, 14:52.
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    Niektóre rozlewnie (różne GS-y i inne takie) używały też butelek od oranżady - pamiętam, że w latach 80-tych kupowałem tak rozlewanego Lecha gdzieś w Gorzowskiem.

    No i zapomniałeś o charakterystycznej niemieckiej butelce 0,33 stosowanej przez Zwierzyniec. Swoją drogą czy ktoś wie, jak ona się nazywa ?

    I jeszcze jedno pytanie do osób mocnych w butelkowej typologii: czy oba bączki opisane przez E-prezesa jako "1" i "2" określa się nazwą "Steinie" ("Steini"?), czy ten wcześniejszy nazywa się inaczej ? I która pisowania jest poprawna ?

    Butelki Vichy stosowała też Bydgoszcz i chyba Wrocław.

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19168

      #3
      widziałem na zdjęciu jakieś grodziskie, ale nie wiem czy była to Vichy czy taka jak belgijskie 250 ml. w to ostatnie raczej wątpię...

      Comment

      • yendras
        Senior
        • 12-2001
        • 2052

        #4
        O ile mnie pamięć nie myli to Grodziskie było w normalnych butelkach Vichy.

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19168

          #5
          czyli chyba mamy wszystko. pytam, bo zamierzam zgromadzić po 1 szt. z każdego typu.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
            ... - "bączek 1" - starszy typ z szyjką w kształcie stożkowym, brązowa, poj. 330 ml;
            - "bączek 2" - "wybrzuszona" szyjka, stosowana do dziś, brązowa, poj. 330 ml...
            Taka butelka nazywała się wówczas butelką typu SB-1 (podchwytliwy skrót o d "szklana butelka"), co regulowała odpowiednia Polska Norma, chwilowo jednak nie mam jej numeru.


            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
            ... - Vichy - stosowana m.in. przez Żywiec, brązowa, poj. 355 ml;
            Ten typ butelki był zastrzżony dla "lepszych" piw, np. Wrocław Beer z Piastowskiego, Krakus z Żywca, OK Beer z Okocimia, Połczyńskie 14 Blg czy Grodziskie.


            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
            ... - NRW - nie zarejstrowałem go wcześniej niż w nowym milenium, ale pewnie były; brązowa, poj. 500 ml
            O ile dobrze wiem, żaden z polskich browarów nie stosował wczesniej butelki tego typu.


            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
            ... o czymś zapomniałem? ...
            Tak - o butelkach z zamknięciem patentowym, o pojemnościach 0,5 i 0,33 litra, używanych gdzieniegdzie jeszcze na początku lat siedemdziesiątych. Do tego były trzy rodzaje korków: porcelanowe, szklane i plastikowe.


            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
            ... czyli chyba mamy wszystko...
            Obawiam się, że nie. Widziałem kiedyś na wsi garbate bączki o pojemności 0,5 l., z etykietą Świebodzic z drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Niestety nie miałem jak zabrać, a potem mi to wyleciało z głowy, może jeszcze leżą na tym strychu.

            Comment

            • zgrredek
              Senior
              • 10-2002
              • 315

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
              Tak - o butelkach z zamknięciem patentowym, o pojemnościach 0,5 i 0,33 litra, używanych gdzieniegdzie jeszcze na początku lat siedemdziesiątych. Do tego były trzy rodzaje korków:
              Poza rodzajami porcelanek było jeszcze kilka kolorów szkła. Oczywiście brązowe i zielone, ale także białe i takie jakby błękitne, albo cóś w tym guście...
              www.collections.pl
              Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

              Comment

              • Piotras
                Senior
                • 08-2003
                • 307

                #8
                "Butelki Vichy stosowała też Bydgoszcz i chyba Wrocław'

                Tak, Wrocław na pewno.Posiadam butelke(z etykietą) po "Porterze" Piasta z 1973 roku,i właśnie ma pojemnośc 0,355 L. Właściwie to jest to taka mniejsza NRW. A teraz juz wiem że to Vichy.

                Comment

                • cielak
                  Senior
                  • 03-2004
                  • 2890

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
                  ...
                  - NRW - nie zarejstrowałem go wcześniej niż w nowym milenium, ale pewnie były; brązowa, poj. 500 ml;...
                  No chyba Dojlidy je stosowały jeszcze przed 2000.
                  zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

                  Comment

                  • zythum
                    Kot Makawity
                    • 08-2001
                    • 8305

                    #10
                    Hmm a "długie noże"? Bo to chyba nie Vichy?
                    To inaczej miało być, przyjaciele,
                    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                    Rządzący światem samowładnie
                    Królowie banków, fabryk, hut
                    Tym mocni są, że każdy kradnie
                    Bogactwa, które stwarza lud.

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika P-Oset
                      ... było jeszcze kilka kolorów szkła...
                      Przypadkowe, panie, przypadkowe ...

                      Zythum, a co to są "długie noże"? Z tego, co pamiętam, to indiańskie określenie kawalerii USS. Za moich czasów tego typu butelki określało się mianem "szpileczki" lub "maczugi". A właściwie wcale się nie określało. te nazwy pochodzą z okresu, jak piwo w takich butelkach znikło z rynku.

                      Comment

                      • Czapayew
                        Senior
                        • 10-2002
                        • 1966

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras
                        Niektóre rozlewnie (różne GS-y i inne takie) używały też butelek od oranżady - pamiętam, że w latach 80-tych kupowałem tak rozlewanego Lecha gdzieś w Gorzowskiem.
                        Ja w takich butelkach zapamiętałem "Słowiańskie" z (bodajże) Okocimia kupowane pod Kielcami w 1988 roku.
                        "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

                        www.zamkoszlaki.com
                        www.piwnekapsle.net

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19168

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cielak
                          No chyba Dojlidy je stosowały jeszcze przed 2000.
                          może, ale wtedy nie interesowałem się tak bardzo piwem i nie odnotowałem takowych.

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                          Tak - o butelkach z zamknięciem patentowym, o pojemnościach 0,5 i 0,33 litra, używanych gdzieniegdzie jeszcze na początku lat siedemdziesiątych. Do tego były trzy rodzaje korków: porcelanowe, szklane i plastikowe.
                          byłem przekonany, że stosowało się je tylko do orenżady, ew. było to postępowanie jak w przypadku "orenżadówek" 330 ml.

                          a swoją drogą czy jakaś norma definiowała jakie butelki (typ) należy stosować, czy po prostu browary robiły co chciały?

                          Comment

                          • zythum
                            Kot Makawity
                            • 08-2001
                            • 8305

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                            Przypadkowe, panie, przypadkowe ...

                            Zythum, a co to są "długie noże"? Z tego, co pamiętam, to indiańskie określenie kawalerii USS. Za moich czasów tego typu butelki określało się mianem "szpileczki" lub "maczugi". A właściwie wcale się nie określało. te nazwy pochodzą z okresu, jak piwo w takich butelkach znikło z rynku.
                            Dla nas były to długie noże. Bo my też tacy Indianie Jeszcze w 87 czy nawet 88 roku zdarzało się mi pić z takich butelek Nadbużańskie z Wyszkowa i Jantara (nie pamiętam teraz browaru). W wcześniej piłem z nich Brackie (przy okazji było to pierwsze moje piwo i naprawdę mi od razu posmakowało a i butelki się spodobały).
                            To inaczej miało być, przyjaciele,
                            To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                            Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                            Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                            Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                            Rządzący światem samowładnie
                            Królowie banków, fabryk, hut
                            Tym mocni są, że każdy kradnie
                            Bogactwa, które stwarza lud.

                            Comment

                            • Krzysiu
                              Krzysiu
                              • 02-2001
                              • 14936

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
                              byłem przekonany, że stosowało się je tylko do orenżady, ew. było to postępowanie jak w przypadku "orenżadówek" 330 ml.
                              a swoją drogą czy jakaś norma definiowała jakie butelki (typ) należy stosować, czy po prostu browary robiły co chciały?
                              FCJP oranżady. DO oranżady stosowano tylko butelki 0,33. Półlitrowe były chyba wyłącznie do piwa. Piwo w takich butelkach widziałem w 1968 r. we Włocławku, w knajpie przy moście przez Wisłę.

                              Jakaś norma to definiowała, nie mogę teraz znaleźć notatek, a butelek nie robiły browary, tylko huty szkła. W socjaliźmie nikt nie robił "co chciał", tylko to, co chciała Partia. A Partia wiedziała wszystko NAJLEPIEJ ( tak jak ja teraz, tylko ja naprawdę wiem wszystko najlepiej).

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎