Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Raport piwny: Chorwacja Słowenia czesc I

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zythum
    Kot Makawity
    • 08-2001
    • 8305

    Raport piwny: Chorwacja Słowenia czesc I

    Oj długo będzie
    Byłem trochę czasu w Chorwacji (przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię). Podzielę się z Wami (chcecie czytajcie nie chcecie też czytajcie) kilkoma doświadczeniami. Skoncentruję się na Chorwacji z uwzględnieniem piw Słoweńskich.
    Przede wszytskim Chorwacja fajny kraj, piękne morze ale piwny raj to to nie jest zdecydowanie. Tylko kilka browarów udało mi się stestować (chyba więcej po prostu nie ma). Jakość piwa dużo niższa niż w Polsce (trochę le[piej jest z piwem beczkowym - o tym na końcu). Zalety: piwa nawet w małych sklepikach w małych miejscowościach są trzymane w lodówkach. Niestety jest to najczęściej jeden gatunek najpopularniejszego piwa Karlovacko. W większych turystycznych miejscowościach w marketach jest trochę lepiej (też lodówki i kilka-kilkanaście gatunków, w tym jedyny znaleziony przeze mnie gatunek ciemnego). Ogólnie piwa to jasne pilsy i nic więcej.
    Teraz trochę o Słowenii - zatrzymaliśmy się w jednym sklepiku (wybór znacznie lepszy, poza pilsami także kilka piw ciemnych i oprócz dominujących dużych browarów też mniejsze. Ale też żadna rewelacja (chociaż jedno z ciemnych mnie bardzo podpasowało.
    Najlepsza zabawa i najlepsze piwo w Chorwacji jest w Fast-Foodach (tak fast foody maja stoliki, mięso jest grilowane - żadnych mikrofalówek).
    I teraz to co zrobiło na mnie wrażenie ogromne : podawanie piwa beczkowego: wszędzie ale to wszędzie w firmowych kuflach (polska 300 lat za chorwatami w tym względzie), zawsze dobrze schłodzone, zdecydowanie lepsze od butelkowanego, warto każdy gatunek pić (mnie najlepiej smakowało Ożujsko i Stella Artoisa (na licencji belgijskiej) w ogóle Chorwacja produkuje masę piw na licencji (Tuborg, Crlsberg Stella, i uwaga the winner całego pobytu STAROCESKO na licencji czeskiego browaru , po prostu pyszne, z beczki rewelka, wszystkie zalety piw czeskich , zachwyt. Wadą jest brak podstawek (ciężko o nie)
    I jeszcze jedna ciekawa historia w Starim Gradzie na wyspie Hvar jest Czeska Hospoda (knedliki i Budvar - och ach to piwo mogę pić cały czas - tak samo smaczne jak w Czechach).
    Teraz tak pokrótce opiszę co piłem. Nie będę przerzucał wszystkich piw na Piwo-konkretnie bo to trochę bez sensu (zarówno biorąc pod uwagę ich miałkość smakową jak i zupełną niedostępność w Polsce).
    Piwa butelkowe Chorwacja: 1. Zlatorog Pivo (lager, 4.9% alkoholu.) bardzo popularne, dostaniecie wszędzie, smak zwykły pils, Jadranska Pivovara (Split) -Chorwacja
    2. Ożujsko (specjal, 5,2%) jedno z trzech najbardziej popularnych (obok Zlatoroga i Karlovacko, dostępne wszędzie), smak (dla mnie najlepsze chorwackie piwo chociaż część grupy wolała Karlovacko) - specjal jasny, bardziej pełny w smaku niż pils ale też bardziej charakterystyczny co nie wszystkim podchodzi. Zagrebacka Pivovara (Zagrzeb)
    3. Karlovacko (najbardziej popularna marka) jasne pełne, smak mnie nie podszedł ale ogólnie ludziom smakował, coś było w nim takiego ziemniaczanego taka wyczuwalna skrobia, (Karlovacka Pivovara, Karlovac)
    4. Osjecko jasne (to piwo pijem jedynie z puszki więc tak naprawdę nie oceniam, jak to z puszki, czuć puszkę i mdłe jak to z puszki ale ludzie mowili, że z beczki smaczne, Pivovar Osijek
    5. Osjecko Crno (ciemne, 5%), można dostać ale raczej w marketach, smak, ja uwielbiam ciemnie więc mnie smakowało, orzeźwiające, ale w większych ilościach za bardzo zapełnia brzuch, smak też trochę kwaskowaty. Dobre poo kilkugodzinnej kąpieli w morzu i schłodzone do temperatury podawania dla piw jasnych.

    Piwa ze Słowenii i piwa beczkowe w dalszej części
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.
  • pjenknik
    • 08-2001
    • 3388

    #2
    jak byłem w Chorwacji na wyspie Rab, to w sklepie występował głównie Heineken i to warzony na miejscu!
    Niestety było to jakiś czas temu i nie pamiętam gdzie był warzony.
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • zythum
      Kot Makawity
      • 08-2001
      • 8305

      #3
      heineken tak jak i tuborg sprzedawany na Chorwacji jest warzony tamże, tuborg w browarach PAN (Koprivnica) - o jeszcze jedno piwko mnie się przypomniało właśnie PAN , też piłem tylko z puszki więc nie oceniam, zwykłe jasne. a gdzie heineken nie wiem
      To inaczej miało być, przyjaciele,
      To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
      Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
      Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
      Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

      Rządzący światem samowładnie
      Królowie banków, fabryk, hut
      Tym mocni są, że każdy kradnie
      Bogactwa, które stwarza lud.

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Originally posted by pjenknik
        jak byłem w Chorwacji na wyspie Rab, to w sklepie występował głównie Heineken i to warzony na miejscu!
        Niestety było to jakiś czas temu i nie pamiętam gdzie był warzony.

        Czy ja mam zaburzenia wzroku, czy to jest masło maślane?
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • pjenknik
          • 08-2001
          • 3388

          #5
          Chodziło mi o konkretne loko browaru!
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • zythum
              Kot Makawity
              • 08-2001
              • 8305

              #7
              Marusia z zasady musiała coś napisać, żeby móc wstawić
              To inaczej miało być, przyjaciele,
              To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
              Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
              Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
              Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

              Rządzący światem samowładnie
              Królowie banków, fabryk, hut
              Tym mocni są, że każdy kradnie
              Bogactwa, które stwarza lud.

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #8
                Zlatorog lub Slatorog - może chodzi o inne piwo (?) Mnie smakowało mimo, że to zwykły Pils. Spośród wypróbowanych piw ze Słowenii, to było całkiem dobre.
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  adam16 napisal/a
                  Mnie smakowało mimo, że to zwykły Pils.
                  Właśnie wczoraj prowadziłam korespondencję SMSową z Krzysiem, na temat, że jesteśmy niezadowoleni, bo ja siedzę w domku i piję "zwykłego Złotego Bażanta", a on w mordowni też "zwykłego pilsa"

                  Sie porobiło
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • marcopolok
                    Senior
                    • 10-2001
                    • 2334

                    #10
                    Karlovaćko lane można określić słowem na bezrybiu i rak rybą
                    natomiast knajpiana cena to już skandal.
                    Ozujsko lane było bardzo smaczne po 18h jazdy do Splitu
                    ładnie podane w firmowym kuflu piłem w porcie przy 40 stopniach
                    za kufelek miła pani rzuciła ceną 100kn więć chyba tylko wędka.
                    podumowując dużo lepsze od karlovacia. Co do lodówek to przesadzają. Jak raz zabrałem pana to musiałem go podgrzać na słoneczku i wtedy dopiero nadawał się do spożycia

                    Kaltemberg: Śmiały ale nie było czasu się delektować bo do hotelu obok dojechali nasi i na następny dzień już zniknął
                    Najdroższe piwo jakie piłem to Heineken 0.3 w mieście Korcula
                    18kn -lekkie przegięcie pały
                    bez brody...

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23799

                      #11
                      w ramach drobnej wspólpracy wymienno-reklamowej z serwisem tematycznym o Chorwacji stworzyłem takie małe zestawienie:



                      jest lista browarów chorwackich, mapka i kilka danych statystycznych,
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • lzkamil
                        kierowca bombowca
                        • 01-2003
                        • 3611

                        #12
                        Odp: Raport piwny: Chorwacja Słowenia czesc I

                        To ja jeszcze do tej listy dorzuce Karlovacko Crno. Zimne z butelki znakomite, moze dlatego ze w ogole lubie ciemne piwa. Troche mocniejsze niz jasne Karlovacko (chyba kolo 6 woltow). Nawet moja Sloneczka, ktora za piwami nie przepada, to wypila ze smakiem
                        Lepszy jabol pod okapem
                        niż GŻ, CP i KP !


                        Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

                        Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

                        Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

                        Comment

                        • żąleną
                          Sojowe Oddziały Bojowe
                          • 01-2002
                          • 13239

                          #13
                          Coś nie gra, bo pokazało mi się coś takiego:

                          Warning: Failed opening 'browar/art_config.inc' for inclusion (include_path='.') in /land.php on line 2

                          Warning: mysql_query(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /land.php on line 8

                          Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /land.php on line 9

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23799

                            #14
                            przecie to link sprzed dwóch lat....
                            no ale sprawdze.
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • żąleną
                              Sojowe Oddziały Bojowe
                              • 01-2002
                              • 13239

                              #15
                              ART napisał(a)
                              przecie to link sprzed dwóch lat....
                              Jak zwykle nie spojrzałem na datę.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎