Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Stivens & Sohn Brauerei

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • markus73
    Member
    • 08-2010
    • 88

    Stivens & Sohn Brauerei

    Dziejuje wszystkim ktorzy mi pomogli

    Warka Nr # 1 Prost Eins
    09.09.2010

    Slody:
    Pilsner 4 kg
    Monachijski 1 kg

    Chmiel
    Northern Brewer 33 g

    Drozdze SAFALE US-05

    Opisze tutaj bardziej szczegolowo przebieg calego warzenia.
    Godzina +- 9.15
    Zacieranie:
    czas
    00:
    Wsyp slodow
    15 L wody o tem.70 °C (niezeszla do planowanej 63°C moj blad)
    dolanie zimnej wody.
    0,15
    Temperatura unormowana 63°C
    0,35
    Zaczynam podgrzewanie do 72°C
    0:45
    Osiagam 72°C: (proba jodowa negatywna)
    1:15
    Podnosze do 78°
    1.20
    78° = Koniec zacierania
    1:25
    Przelanie zacieru do filtratora
    1.40
    Poczatek filtrowanie przez wezyk z oplotu 1/2 cala 70 cm.(idzie bardzo szybko)
    2.00
    Poczatek wasladzania.(kranik lekko otwarty)
    3.30
    Koniec wysladzania i przelanie do garnaka.(garnek 29l okazal sie zamaly i zostalo prawie 4 l ktore to wylalem moj blad)
    3.35
    Zaczynam podgrzewanie
    4.35
    Poczatek gotowania (elektryczny garnek mimo ze ocieplony niedaje rady mocno zagotowac wiec czesc 8 L laduje do innego i na piec)
    5:00
    Chmielenie Northern Brewer 18g
    5.55
    Chmielenie Northen Brewer 15g
    6.00
    Koniec gotowania
    6.15
    Przelanie do jednego z fermentatorow (wyszlo 18 l a wiec duzo zamalo zawsze przy kazdym przelewaniu zostaje czesc razem z osadem a czesc odparowala)
    6.30
    Poczatek chlodzenia w wannie i dolanie przegotowanej wody .(a moglo byc to co wylalem)
    8.00
    Przygotowanie drozdzy (rozpuscilem w zaduzej ilosci brzeczki 180 g a mial byc krem)
    9.15
    Przelew do fermentatora wlasciwego wezykiem razem z napowietrzeniem przez wygotowana ponczoche wraz z zadaniem drozdzy .Temperatura 26 °C i niecale 12 BLG
    9.45.= Gotowe
    Wynioslem do piwnicy o 22.00 tem.powietrza 19°C

    10.09.2010 godzina 7.45 w rurce fermentacyjnej objaw fermenacji co 25 sekund (czy tak powinno byc)???

    To by bylo na tyle.
    Tutaj znajdziecie pare fotek
    Fotosik.pl to idealne miejsce na Twoje zdjęcia i realizowanie pasji fotografią.

    Wszelkie korekty mile widziane.
    Pozdrawiam.
    Last edited by markus73; 10-09-2010, 10:25.
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika markus73 Wyświetlenie odpowiedzi
    (...) w rurce fermentacyjnej objaw fermenacji co 25 sekund (czy tak powinno byc)???
    ...
    Niektórzy z nas nie stosują zamknięcia z rurką ferm. w trakcie fermentacji głównej. Nie ma takiej potrzeby, bo drożdże i tak potrzebują tlenu do pracy, więc po co im je zabierać. Jak pracują to dobrze.

    Comment

    • markus73
      Member
      • 08-2010
      • 88

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
      Niektórzy z nas nie stosują zamknięcia z rurką ferm. w trakcie fermentacji głównej. Nie ma takiej potrzeby, bo drożdże i tak potrzebują tlenu do pracy, więc po co im je zabierać. Jak pracują to dobrze.
      Wszelakie plesnie rowniez.
      Mysle ze jak brzeczka zostanie odpowiednio napowietrzona to wystarczy.
      Wlasnie fermentacji czs z 25 s o 7.45 do 18 s o 1150 i ladna pianka widzialem przez dziurke bo musialem dolac wody do rurkiale dekla nieotwieram
      Pozdrawiam

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19167

        #4
        Jak masz zarodniki pleśni fruwające w domu to i tak zakazisz piwo przy przelewaniu
        Rób jak chcesz.

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Bulki nie są żadną miarą fermentacji. Czas bulknięć mierzą lamerzy. Nie idź tą drogą. Nigdy nie fermentowałem z rurką a czasami ściągam dekiel całkiem.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • markus73
            Member
            • 08-2010
            • 88

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
            Bulki nie są żadną miarą fermentacji. Czas bulknięć mierzą lamerzy. Nie idź tą drogą. Nigdy nie fermentowałem z rurką a czasami ściągam dekiel całkiem.
            Dobrze widziec i wiedziec ze sie cos dzieje no napawa optymizmem
            Pozdrawiam.
            Last edited by markus73; 10-09-2010, 11:27.

            Comment

            • bogdan62
              Senior
              • 10-2004
              • 173

              #7
              Koledzy trochę mieszacie. O ile faktem jest, że fermentacja burzliwa z rurką lub bez nie ma żadnego znaczenia dla jakości fermentacji, o tyle w przypadku markusa fermentacja z rurką ma znaczenie - on wyniósł fermentator do piwnicy. W typowych warunkach piwnicznych nie widzę prostszego sposobu zabezpieczenia sie przed nieproszonymi goścmi w piwie, jak rurka fermentacyjna i zatrzaśniecie klapy.

              Comment

              • leona
                PremiumUżytkownik
                • 07-2009
                • 5853

                #8
                Ja fermentuję w piwnicy i zakładam tylko dekielek (na lekko) bez zatrzaskiwania. Piwnicę mam średnio brudną ale doświadczenie też małe
                Last edited by leona; 10-09-2010, 12:52.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19167

                  #9
                  To przepraszam nie doczytałem.

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bogdan62 Wyświetlenie odpowiedzi
                    ... on wyniósł fermentator do piwnicy...
                    To w Niemczech mają brudne piwnice? To niemożliwe, tam najbrudniejsza piwnica jest czystsza, niż u nas przeciętny szpital powiatowy.

                    1. W czasie fermentacji głównej drożdże NIE POTRZEBUJĄ tlenu. Potrzebują PRZED fermentacją, aby się rozmnożyć.

                    2. Powstająca w czasie fermentacji głównej ilość dwutlenku węgla skutecznie blokuje dostęp drobnoustrojów. Wystarczy wiadro przykryć deklem, aby uchronić fermentację przed zanieczyszczeniem mechanicznym. Rurkę fermentacyjną można założyć, ale nie jest to konieczne. Natomiast jeśli już jest założona, to bezwględnie należy sprawdzać poziom wody w niej - przy dobrej fermentacji powstający gaz wydmuchuje rurkę do sucha.

                    3. Sztywno założona pokrywa z rurką ma jedną wadę - poprzez utrzymywanie podwyższonej temperatury wewnątrz wiadra może spowodować wzmożone wydzielanie piany, zwłaszcza przy drożdżach lubiących gromadzić się na powierzchni (nie osadzać - nic nie osadza się do góry). Wtedy zaczyna to wyłazić rurką, a to już jest uciążliwe, wymaga dokładnego wymycia i zdezynfekowania pokrywy i rurki. Luźno założona pokrywa zmniejsza ten efekt, a przy aktywnym dozorowaniu - eliminuje.

                    4. Każdy następny etap po fermentacji głównej wymaga zachowania szczególnej czystości, ze względu na łatwość zakażenia. Chociaż też różnie z tym bywa - mi kiedyś wpadł do wiadra klucz od piwnicy i nic się nie stało. Ale strzeżonego Pan Bóg strzeże, dlatego trzeba już zakładać pokrywę na wcisk. Niekoniecznie z rurką, wypróbowałem pokrywy bez dziury i też to działa, po prawidłowo przeprowadzonej fermentacji głównej ilość gazu jest tak niewielka, że nie ma to znaczenia.

                    Comment

                    • bogdan62
                      Senior
                      • 10-2004
                      • 173

                      #11
                      Możliwe, że w Niemczech piwnice sa bardzo czyste, ale w tamtejszym klimacie również występują muszki owocówki. Kiedyś nie używałem rurki fermentacyjnej w czasie burzliwej, fermentator zakrywałem pokrywą "na raz", bez zatrzaskiwania, zemściło sie to w końcu na mnie. Pokrywa "oddała", zrobiła się szczelina, w fermentatorze była chmara muszek owocówek, zamiast porter wyszedł ocet. Być może przesadzam z rurką, ale dobrze pamiętam jak żal d... ściskał, gdy owoc mojej pracy wylewałem do kibla, a upłynęło już parę lat. Faktycznie czasami piana wyłazi przez rurkę, ale dzieje sie to sporadycznie, jestem na to przygotowany, mam w rezerwie czyste pokrywy i rurki.
                      Last edited by bogdan62; 10-09-2010, 19:01.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                        (...)
                        1. W czasie fermentacji głównej drożdże NIE POTRZEBUJĄ tlenu. Potrzebują PRZED fermentacją, aby się rozmnożyć.
                        (...)
                        Mnożenie drożdży jest etapem ciągłym i następuje nie tylko przed ale i w trakcie fermentacji. Przy dobrym napowietrzeniu pewnie zawarta ilość w brzeczce im wystarczy, ale ile to jest "dobre napowietrzenie"?

                        Comment

                        • markus73
                          Member
                          • 08-2010
                          • 88

                          #13
                          Po niecalych 6 dniach fermentacjia znacznie zmalala jednak fermentuje powolutku nadal.
                          Gruba piana utrzymuje sie na calej powiezchni wiec niema jak miezyc blg.?
                          Mysle o przelaniu jutro na cicha a dzisiaj przeniesc fermentator do mieszkania (23°C) co by troche drozdze ozywic i zwiekszyc dofermentowanie ale czy to dobry pomysl???(moze jeszcze zostawic w piwnicy na pare dni?)
                          Zastanawia mnie jak dlugo moze trwac fermentacjia z drozdzami S-05 W 19°C ?ma ktos jakies doswiadczenie z tymi drozdzami?

                          Chcialbym poinformowac jeszcze szanowne grono ze wlasnie wylowilem z rurki fermentacyjnej muszke OWOCOWKE naszczescie byla dostateczna ilosc wody aby zapobiec wypiciu przez owa istote mago dziela
                          Pozdrawiam.

                          Comment

                          • Gabe
                            Senior
                            • 03-2010
                            • 405

                            #14
                            Poczekaj jeszcze. Koniec fermentacji burzliwej będzie słychać (a raczej będzie słychać różnicę)

                            A blg możesz zmierzyć na zewnątrz - w cylinderku pomiarowym/probówce, a po pomiarze sprawdzić walory zapachowe i smakowe :]

                            Co do muszek w rurce - jeśli przypilnujesz, żeby tam zawsze był odpowiedni poziom wody, to nie ma szans, żeby coś do fermentora wlazło.

                            Comment

                            • Seta
                              Piję piwo
                              • 10-2002
                              • 6964

                              #15
                              Masz dość niską temperaturę fermentacji. Ja bym poczekał do ok 10 dni przed przelaniem na cichą.
                              Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎