Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Stivens & Sohn Brauerei

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • markus73
    Member
    • 08-2010
    • 88

    #31
    Czy takie slody jak Carared zaciera sie razem z innymi czy dopiero dodajemy pod koniec zacierania?

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #32
      Razem.
      Dodawać pod koniec można tylko barwiące (ponad 800 EBC), bo są zupełnie nie aktywne. Karmelowe w sumie też zbyt aktywne nie są (poza carapilsem), ale ługuje się z nich "karmel" - jak dodasz pod koniec wydajność będzie mniejsza.
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • markus73
        Member
        • 08-2010
        • 88

        #33
        Dzis bede warzyc z rozczarowaniem tego ala Alta bo cos mi z jedynka niewychodzi.
        Jak to mozliwe ?
        -12 Dni ferm.buzliwej , butelkowanie(Jedna sztuka)+6 dni lezakowania =wyszlo smaczne nagazowane i pieniste piwo ale nieklarowne .
        -12 dni buzliwej + 6 cichej butelkowanie i 6 dni lezakowania = wyszlo piwo w smaku smaczne ale bez gazu i piany=niesmaczne i nieklarowne
        Zauwazylem ze im zimniej tym bardziej piwo metnieje .
        ????????
        Pozdrawiam
        Last edited by markus73; 02-10-2010, 00:06.

        Comment

        • markus73
          Member
          • 08-2010
          • 88

          #34
          Warka nr.#2
          Prost Dunkel-Süß (ala alt)
          #2
          Slody
          Monachijski 20-25 - 3 kg
          Wiedenski 7-9 - 1,5 kg
          Carared 40-50 EBC- 0,5 kg

          38°C -wsyp wszystkich slodow
          1 przerwa 30 min. w 50°C
          2 przerwa 90 min. w 72°C (mialo byc 70 min. w 66 °C )
          3 76°C Mash Out

          Gotowanie 90 min.
          Northon Brewer 20 g 70 min.
          Tetnager 23 g 15 min
          Dodatek laktozy 200 g 15 min.
          Drozdze SAFALE US -05 zapodane zgodnie z instrukcja.
          Wyszlo 26 l -12°Blg

          Uwagi.
          Po pierwsze zeby uniknac bledow nie mozna jednoczesnie warzyc piwa,gotowac obiadu i robic zakupow.(samemu)
          Dlaczego?
          1 bo trzeba patrzec do jakiego garnka wrzuca sie marchewke.(strata 6 l brzeczki- zastapione woda =spadek °Blg )
          2 ktora lyzka jest przeznaczona do czego.
          3 wyjazdy na zakupy w miedzyczasie wydluzaja czas zacierania
          4 Warto od czasu do czasu zajzec w notatki i ustalic co wlasciwie robimy

          W planach warka #3 Prost Mittel-Stark 15°Blg
          Pozdrawiam i dzieki.
          Last edited by markus73; 03-10-2010, 00:17.

          Comment

          • leona
            PremiumUżytkownik
            • 07-2009
            • 5853

            #35
            A ta laktoza to z obiadu czy wyszperanego przepisu na alta?

            Comment

            • markus73
              Member
              • 08-2010
              • 88

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
              A ta laktoza to z obiadu czy wyszperanego przepisu na alta?
              Jeszcze nieumiem raczkowac a juz bym chcial biegac
              Tak mnie jakos pokusilo z ta laktoza i dodalem
              Last edited by markus73; 03-10-2010, 01:40.

              Comment

              • markus73
                Member
                • 08-2010
                • 88

                #37
                Warka nr.1 # Prost Eins po 15 dniach po butelkowaniu okazal sie perfekcyjnym no prawie poniewaz jest dalej metne co mi nieprzeszkadza niestety pozostala juz tylko polowa wiec zmuszony bylem wyniesc 23 butelki do piwnicy co by niekusilo.
                Mysle ze trzeba pomyslec o jakims warzeniu na wiekszy litraz

                Warka nr.2# Prost Dunkel-Süs na buzliwej od 10 dni (cztery razy mi wyszla na spacer), mysle ze zostawie jeszcze do soboty (14 dni) jak nie dluzej i zabutelkuje z omineciem cichej .
                Pozdrawiam
                Last edited by markus73; 12-10-2010, 21:56.

                Comment

                • markus73
                  Member
                  • 08-2010
                  • 88

                  #38
                  Stivens & Sohn Brauerei
                  Warka nr.#3
                  Prost Mittel - Stark 16.10.10
                  Kolejne piwo bezstylowe tym razem cos ala Bock

                  Slody
                  4kg pils
                  1 kg Monachijski
                  0,5 kg Wiedenski
                  0,5 kg Carared

                  40°C Wsyp wszystkich slodow
                  1. 50°C -10 min
                  2. 63-65°C - 60 min
                  3. 72°C - 15 min
                  76° aut mach

                  Gotowanie 90 min.
                  Chmielenie.
                  25 g Northon Brewer na 60min.
                  27 gTettnager na 20 min
                  Dekantacja i chlodzenie do 26°C.
                  Drozdze Safale Us-05 zadane zgodnie z instrukcja.
                  Uzyskalem 25,5 litra 16 Blg.
                  Uwagi.
                  Dzis fermentacja (19°C)idzie pelna para i troche mam obawy czy piwko niepujdzie na spacer tak jak to robila warka nr.#2 przez 4 dni.
                  Warka nr# 1 Prost Eins po 20 dniach lezakowania super nagazowane i smaczne (niezalezni testerzy ocenili na bdba nawet porownywali z firmowymi)wiec jestem podbudowany)
                  Warka nr.#2 Prost Dunkel - Süß po 13 dniach buzliwej zostala zlana na cicha blg 4 (dodatek laktozy?)
                  Nastepne piwo musi byc bardziej czarne i karmelowe cos na temat moze Schwarzbier ?
                  Czego uzyc zeby otrzymac tak ciemne piwo?
                  Pozdrawiam.
                  Ps.
                  Podziekowanie dla kolegi Seta

                  Comment

                  • wogosz
                    Senior
                    • 12-2005
                    • 1007

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Markus
                    Po pierwsze zeby uniknac bledow nie mozna jednoczesnie warzyc piwa,gotowac obiadu i robic zakupow.(samemu)
                    I tak jesteś genialny, że pogodziłeś to wszystko. Nie trzeba było wylewać tej brzeczki w której wymoczyłeś marchewkę - nic jej się nie stało (marchewce i brzeczce). No chyba, że marchewka była starta. Marchew nie zawiera tłuszczu, ani nie rozpuszcza się w wodzie, a ewentualne zakażenie zlikwiduje się podczas gotowania brzeczki.
                    Przypadkowa zmiana temp. zacierania z 66 na 72 st. w moim przekonaniu była raczej na plus. Piwo powinno być bardzo słodowe w smaku, a nawet lekko słodkie. Napisz do jakiego poziomu Ci odfermentowało.
                    Tego schwarzbiera to chcesz na słodzie pszennym, czy jęczmiennym? Wieczorem mogę Ci podać moje przepisy

                    Comment

                    • markus73
                      Member
                      • 08-2010
                      • 88

                      #40
                      Wogosz to jeszcze nic warke nr.#3 zaczolem o godzinie 16 a o 1 wszej mialem w tym samym garnku co warze piwo 15 kg gotowego bigosu a fermentor wynosilem do piwnicy.

                      A ta nieszczesna
                      Marchewka w #2 ugotowala sie na miekko wiec to juz byl wywar
                      Piwo nr. #2 powinno byc slodkawe bo dodalem laktozy i niechce zejsc ponizej 4 blg.
                      Tego ala Schwarzbiera bede robic z Monachijskiego,troche Pilsa ,Farbmalza i ciemnego Caramalza.
                      Musze dopracowac jeszcze szczegoly w jakich ilosciach dodac slody bo za jednym zamache zamawiam w sklepie internetowym sorowce przynajmniej na dwie warki (koszt przesylki)wiec ta druga bedzie ala Weizen dunkles
                      Musze tak zamowic slody zeby wyszly dwa odmienne piwa i niepozostalo mi slodow
                      Tak wlasnie byly wykonane moje dwie ostatnie warki i jest to bardzo fajne i piwo wychodzi indywidualne bo co to za sztuka kupic caly gotowy zestaw?
                      Tak na marginesie to czy Safale US 05 nadaja sie do Weizenow?
                      Pozdrawiam

                      Comment

                      • wogosz
                        Senior
                        • 12-2005
                        • 1007

                        #41
                        Ja robiłem na słodach jęczmiennych Schwarzbiera dolnej fermentacji, a przy górnej stosowałem prawie połowę słodu pszenicznego. Jeżeli nie masz słodu pszenicznego, myślę że nie ma przeszkód, aby zrobić Schwarza na US 05 i słodach które masz. Proponuję:
                        słód jęczmienny-38%
                        słód monachijski-35%
                        słód karmelowy-15%
                        słód palony-2%
                        płatki owsiane-10%
                        Nie słyszałem, aby robić weizena na US 05 i myślę że to się nie uda. Piwo oczywiście będzie, ale raczej bez typowych dla pszenicy smaków i aromatów. Zamów sobie albo suche WB 06, albo płynne Wyeast 3068

                        Comment

                        • markus73
                          Member
                          • 08-2010
                          • 88

                          #42
                          Dzieki znalazlem juz Safbrew wb 06.
                          A skladniki chyba bo jeszcze mysle beda nastepujace :
                          Prost Schwarzbier=400g ciemny przeniczny,4,5 kg monachium,0,5 kg pils,50 g Caramalz,170 g Farbmalz 1100 1200)Safale 05
                          Prost Dunkles Hefeweizen=2,6 kg Pszenica ciemna,1,5 kg monachium,0,5 kg pils,300 g caramalz ciemny,40 g farbmalz)Safbrew wb 06
                          Calosc to :3 kg Przeniczny ciemny,6 kg Monachium,1 kg Pilsa,1kg Caramalz,1 kg farbmalz.
                          Oprucz cara i farbmalza reszta wykozystana.
                          Borykam sie jeszcze z wyborem chmielu ale moze cos znowu pokombinuje
                          Zamowienie szykuje dopiero na przyszly tydzien )tak ze jeszcze mozna cos pozmieniac.
                          Jak zawsze musze byc dobrze przygotowany
                          Pozdrawiam
                          Last edited by markus73; 18-10-2010, 22:50.

                          Comment

                          • wogosz
                            Senior
                            • 12-2005
                            • 1007

                            #43
                            Pamiętaj, że jedynie słód pilzneński jest w pełni aktywny enzymatycznie i w większości pszeniczny jasny. Ciemny karmel i palony nie są w ogóle aktywne enzymatycznie. Słód monachijski jest tak pośrodku jasnego i palonego. Abyś nie miał dużych kłopotów podczas zacierania, staraj się w większości, aby mieć w zasypie min. 40-50% słodu pilzneńskiego i traktuj go jako słód bazowy. Jeżeli receptura wyklucza jego stosowanie, trzeba to zrekompensować długością zacierania.
                            Szczególny niepokój budzi ten Dunkel Hefeweizen. Jest tam tylko 0,5kg słodu pilzneńskiego, a reszta to słodu specjalne. No chyba że ten słód pszeniczny nie jest zbyt mocno upalony i ma jeszcze spory potencjał enzymatyczny.
                            Napisz jakimi chmielami dysponujesz, może będę mógł coś doradzić

                            Comment

                            • markus73
                              Member
                              • 08-2010
                              • 88

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                              Pamiętaj, że jedynie słód pilzneński jest w pełni aktywny enzymatycznie i w większości pszeniczny jasny. Ciemny karmel i palony nie są w ogóle aktywne enzymatycznie. Słód monachijski jest tak pośrodku jasnego i palonego. Abyś nie miał dużych kłopotów podczas zacierania, staraj się w większości, aby mieć w zasypie min. 40-50% słodu pilzneńskiego i traktuj go jako słód bazowy. Jeżeli receptura wyklucza jego stosowanie, trzeba to zrekompensować długością zacierania.
                              Szczególny niepokój budzi ten Dunkel Hefeweizen. Jest tam tylko 0,5kg słodu pilzneńskiego, a reszta to słodu specjalne. No chyba że ten słód pszeniczny nie jest zbyt mocno upalony i ma jeszcze spory potencjał enzymatyczny.
                              Napisz jakimi chmielami dysponujesz, może będę mógł coś doradzić
                              Umnie pisza ze np.Pszeniczny ciemny zasyp moze wynosic do 50 % Monachijski 100% Pils 100% Caramalz do piw ciemnych od 5 - 10 % do jasnych 1-5% i Farbmalz 1 do 5 % i tym sie sugeruje czy dobrze to zobaczymy
                              Z chmieli mam jeszcze Tettnager i Northon Brewer moze by to jeszcze wykozystac .
                              Gdzies czytalem ze do Weizena stosuje sie tylko goryczke i to w malych ilosciach.
                              Pozdrawiam
                              Last edited by markus73; 19-10-2010, 20:07.

                              Comment

                              • Seta
                                Piję piwo
                                • 10-2002
                                • 6964

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika markus73 Wyświetlenie odpowiedzi
                                Z chmieli mam jeszcze Tettnager i Northon Brewer moze by to jeszcze wykozystac .
                                Gdzies czytalem ze do Weizena stosuje sie tylko goryczke i to w malych ilosciach.
                                Pozdrawiam
                                Nie daję goryczkowych do pszenicznych tylko aromatyczne (ale chmielenie dla goryczki) - dają mniej tępą goryczkę. Ja bym dał 20-30g Tettnagera na 60 minut gotowania.
                                Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎