Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

O bezpieczeństwie na drogach - brawura, bezmyślność, cokolwiek...

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • iron
    Senior
    • 08-2002
    • 6703

    O bezpieczeństwie na drogach - brawura, bezmyślność, cokolwiek...

    Do założenia tego wątku sprowokował mnie dzisiejszy wypadek Jarosława Wałęsy, który teraz walczy o życie...

    Wiele się czyta o pijanych kierowcach. A ja się zastanawiam (mając prywatne obserwacje drogowe panów w zaawansowanym wieku i często w kapelutkach) czy kierowcy po spożyciu wiadomego związku chemicznego w postaci płynnej nie są podobni do kierowców w zaawansowanym wieku (kierowca Toyoty który zajechał drogę miał 65 lat) - przytępiony refleks, ograniczona ocena sytuacji, brawura porównywalna z rutyną - samozadowolenie w pierwszym przypadku powiązane z C2H5OH w drugim z przeświadczeniem, że jeżdżę od 40 lat to jestem świetnym kierowcą - czym to się różni?

    Wiem, że narażę się części forumowiczów, ale jestem gorącym zwolennikiem corocznych badań dopuszczających kierowców powyżej wieku emerytalnego - coś na kształt ograniczonej psychotechniki - bo zagrożenie jest takie same.

    Na drodze, gdzie był ten wypadek było pobocze - kierowca Toyoty wyjechał zza tira, który stał na poboczu - mógł pojechać kawałek poboczem i upewnić się, czy nic nie jedzie patrząc w lusterko chwilę dłużej... Wystarczy trochę pomyśleć...

    P.S. Zaraz się odezwą Ci, którzy będą pisać, że Wałęsa jechał za szybko i dlatego nie zahamował (nie wiem jak było) - równie dobrze mógł jechać jeszcze szybciej i mijałby tira w zupełnie innym momencie - wszystko jest w pewnych proporcjach kwestią szczęścia.
    bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
    Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
    Rock, Honor, Ojczyzna
  • Latarnik
    Premium Lamplighter
    • 06-2004
    • 4998

    #2
    Infrastruktura drogowa w Polsce pozostawia naprawde wiele do zyczenia.
    W "normalnym" swiecie, tam gdzie mozesz jechac szybciej nie ma mozliwosci by ktos wlaczal sie bezposrednio do ruchu bez tzw. rozpedzajki.
    Jesli w miejscu, w ktorym nastapil wypadek mozna wlaczyc sie do ruchu, to ograniczenie predkosci powinno zminimalizowac ryzyko wypadku.
    Jesli bylo (ograniczenie), a ON go nie przestrzegal to sam jest sobie winny.
    I naprawde wiek niewiele ma wspolnego z tym co dzieje sie na drogach.
    W USA widuje kierowcow majacych, na oko 100 lat i jakos sobie radza, dlatego ze infrastruktura drogowa im to ulatwia.
    5410 kapsli z wypitych piw
    874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
    "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
    https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
    Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
    https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

    Comment

    • iron
      Senior
      • 08-2002
      • 6703

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
      Infrastruktura drogowa w Polsce pozostawia naprawde wiele do zyczenia.
      W "normalnym" swiecie, tam gdzie mozesz jechac szybciej nie ma mozliwosci by ktos wlaczal sie bezposrednio do ruchu bez tzw. rozpedzajki.
      Jesli w miejscu, w ktorym nastapil wypadek mozna wlaczyc sie do ruchu, to ograniczenie predkosci powinno zminimalizowac ryzyko wypadku.
      Jesli bylo (ograniczenie), a ON go nie przestrzegal to sam jest sobie winny.
      I naprawde wiek niewiele ma wspolnego z tym co dzieje sie na drogach.
      W USA widuje kierowcow majacych, na oko 100 lat i jakos sobie radza, dlatego ze infrastruktura drogowa im to ulatwia.
      Tak - zwłaszcza Pan w zaawansowanym wieku (circa 70 lat) który parę lat temu pomylił pedały hamulca z gazem(jeździł automatem) i rozsmarował na asfalcie parę osób - nie pytaj mnie gdzie - masz bliżej

      P.S. Zdaje się (z tego co pamiętam ze zdjęć), że w tym miejscu tir nie powinien stać na poboczu (no dobra - zepsuł się - siła wyższa) a już z pewnością, nikt za nim nie powinien stać i tym bardziej włączać się do ruchu bezpośrednio za tirem...

      P.S. 2 Rozumiem, że wg Ciebie wiek nie ma nic wspólnego z refleksem, oglądem sytuacji, czasem reakcji?

      P.S. 3 Oczywiście, że chcielibyśmy mieć lepszą infrastrukturę drogową, ale póki jest, jak jest, to trzeba jeźdić tak jak warunki pozwalają...

      P.S. 4 Słyszałeś o czymś takim jak synergia? Nie ma jednej przyczyny danego zdarzenia, pewne są dominujące, pewne towarzyszące - jakie to polskie - jedyna przyczyna, jedynie słuszna i to na pewno nie z winy człowieka, tylko systemu
      Last edited by iron; 02-09-2011, 23:46.
      bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
      Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
      Rock, Honor, Ojczyzna

      Comment

      • Latarnik
        Premium Lamplighter
        • 06-2004
        • 4998

        #4
        Podajesz przyklad pana, ktory kilka lat temu cos zbroil, w kraju wielkosci calej unii europejskiej. To sie moze zdazyc wszedzie, ale TU jest zdecydowanie rzadziej niz u Was.

        Nie twierdze, ze wiek nie ma wplywu na refleks, tylko ze budowa drog moze ten problem zminimalizowac.

        A skoro warunki pozwalaja na jazde z mala predkoscia, to trzeba tak jezdzic.
        Last edited by Latarnik; 02-09-2011, 23:51.
        5410 kapsli z wypitych piw
        874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
        "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
        https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
        Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
        https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

        Comment

        • iron
          Senior
          • 08-2002
          • 6703

          #5
          Ale to nie był ( z tego co widziałem w relacji) teren zabudowany czyli dozwolona prędkość - 90 km na godzinę...
          Poza tym - nie ma na razie ustaleń, czy Wałęsa przekroczył dozwoloną prędkość...

          P.S. Nie pochwalam jazdy na podwójnym gazie - żeby była jasność
          Last edited by iron; 03-09-2011, 00:02.
          bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
          Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
          Rock, Honor, Ojczyzna

          Comment

          • Latarnik
            Premium Lamplighter
            • 06-2004
            • 4998

            #6
            Fakt jest taki, i wiem to po sobie
            W Polsce jezdzi sie jak sie chce, a w USA trzeba przestrzegac przepisow.
            W zwiazku z tym jest duzo mniej takich glupich wypadkow.
            5410 kapsli z wypitych piw
            874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
            "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
            https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
            Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
            https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

            Comment

            • iron
              Senior
              • 08-2002
              • 6703

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
              Podajesz przyklad pana, ktory kilka lat temu cos zbroil, w kraju wielkosci calej unii europejskiej. To sie moze zdazyc wszedzie, ale TU jest zdecydowanie rzadziej niz u Was.

              (...).
              To ja wolę żyć w piekielnych realiach Uni Europejskiej, niż w rajskim USA gdzie trzeba napisać na instrukcji od mikrofalówki, że nie służy do suszenia kotów po kąpieli...

              Bez urazy ale chyba się trochę "zhamburgeryzowałeś" skoro uważasz, że trzeba wszystko przygotować obywatelowi na tacy i zwolnić go od wszelkiego myślenia...
              bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
              Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
              Rock, Honor, Ojczyzna

              Comment

              • Latarnik
                Premium Lamplighter
                • 06-2004
                • 4998

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron Wyświetlenie odpowiedzi
                Bez urazy ale chyba się trochę "zhamburgeryzowałeś" skoro uważasz, że trzeba wszystko przygotować obywatelowi na tacy i zwolnić go od wszelkiego myślenia...
                To zupelnie o cos innego chodzi. Czy nie wkurwia Cie sytuacja, gdy na trzypasmowej drodze bez skrzyzowan, musisz jechac 50 na godzine?
                Tutaj na takiej drodze mozesz jechac szybciej. Wszedzie, bo ona jest trzypasmowa i bezpieczna.
                A od myslenia nie mozna zwolnic zadnego kierowcy, tylko trzeba mu pomoc w rozsadnym (realnym) ograniczaniu predkosci.

                P.S.
                A hamburgera jadlem ostatnio w Polsce, wiele lat temu.
                Last edited by Latarnik; 03-09-2011, 01:12.
                5410 kapsli z wypitych piw
                874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                Comment

                • sergioP
                  • 09-2005
                  • 1261

                  #9
                  Kolejny temat do bycia piany

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron Wyświetlenie odpowiedzi
                  Wiem, że narażę się części forumowiczów,
                  Jaka część forumowiczów jest po sześćdziesiątce?
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron Wyświetlenie odpowiedzi
                  ale jestem gorącym zwolennikiem corocznych badań dopuszczających kierowców powyżej wieku emerytalnego - coś na kształt ograniczonej psychotechniki - bo zagrożenie jest takie same.
                  Generalnie, zasadniczo, teoretycznie się z Tobą zgadzam, ale skoro u nas tylu kierowców jeździ na podwójnym gazie, to cóż stanie na przeszkodzie staruszkom prowadzić samochód bez aktualnych badań?
                  - Wiesz Luciu, co ci powiem?
                  - ???
                  - ...napiłbym się piwa.

                  ------------------------------------------
                  Dzień dobry panu.
                  Poproszę dwa piwa...albo nawet trzy.

                  Comment

                  • chemmobile
                    Senior
                    • 03-2009
                    • 2168

                    #10
                    Wasze powiązania wiekowo-wypadkowe nie mają odzwierciedlenia w policyjnych statystykach. Wynika z nich, że właśnie kierowcy powyżej 60 roku życia powodują najmniej wypadków:
                    Attached Files
                    Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                    Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #11
                      Staruszkowie to pół biedy, ale mnie drażnią niedzielni kierowcy i baby (piszę baby bo mam na myśli baby, a nie kobiety, które jeżdżą całkiem nieźle - choć tych niestety jest zdecydowana mniejszość).

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile Wyświetlenie odpowiedzi
                      . Wynika z nich, że właśnie kierowcy powyżej 60 roku życia powodują najmniej wypadków:
                      Bo jest ich najmniej, a nie dlatego, że dobrze jeżdżą
                      Last edited by becik; 03-09-2011, 09:53.
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • zgroza
                        Senior
                        • 03-2008
                        • 3597

                        #12
                        Tabela nie uwzględnia ilości kilometrów przejechanych przez dane grupy wiekowe, tylko ogólną populację. A emeryci generalnie jeżdżą mniej.

                        Edyta: Becik mnie ubiegł.
                        Last edited by zgroza; 03-09-2011, 09:59.
                        Lotna ekspozytura browaru

                        Też Was kocham.

                        Comment

                        • Fala
                          Senior
                          • 07-2004
                          • 671

                          #13
                          Nie do końca wierzę w te różne policyjne statystyki, bo nigdy nie uwzględniają, czy to był błąd kierowcy, czy usterka techniczna pojazdu.
                          A może skupimy się na 2 pierwszych pozycjach z przedziałem wiekowym 0-6 i 7-14 ... pijani, czy ... ???
                          A tak z ciekawości, to ma ktoś może porównanie ilości wypadków w Słowenii, gdzie dopuszczalne jest 0,5 promila, do Polski?
                          Napis: "ściągnięto 99%" cieszy tylko przez pierwsze pół godziny.
                          Admin ma zawsze rację

                          PIWOSZE WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ

                          Comment

                          • Mason
                            Senior
                            • 02-2010
                            • 3280

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron Wyświetlenie odpowiedzi
                            P.S. Zaraz się odezwą Ci, którzy będą pisać, że Wałęsa jechał za szybko i dlatego nie zahamował (nie wiem jak było) - równie dobrze mógł jechać jeszcze szybciej i mijałby tira w zupełnie innym momencie - wszystko jest w pewnych proporcjach kwestią szczęścia.
                            Odzywam się . Według relacji jakie czytałem to jechał 180-190. Ja jestem zwolennikiem takiej zmiany prawa, że w sytuacji np. dwukrotnego przekroczenia dozwolonej prędkości wina leży tylko i wyłącznie po stronie owej błyskawicy. Jak już się bawić w nierealne żądania

                            W ogóle akurat wtedy kolega był w tej okolicy i według tego co mówili w CB to wina była po stronie młodego Wałęsy. W ogóle ze zdjęć wynika że to była czołówka, bo honda ma rozbity przód, z tego co piszą media wynika też że nie było żadnych świadków a droga była pusta.
                            JEDNO PIVKO NEVADI!

                            Comment

                            • pieczarek
                              zwykle cham i prostak
                              • 06-2001
                              • 5011

                              #15
                              Tabela jest na pewno częściowo zafałszowana. Przynajmniej w odniesieniu do osób powyżej 60 lat. Otóż wiele z tych osób nie ma prawa jazdy i już nigdy nie będzie miało, proporcjonalnie znacznie więcej niż wśród osób młodszych. Gdyby informacja dotyczyła aktywnych posiadaczy prawa jazdy (mających papier, samochód i korzystający z niego), mógłby być nieco odmienny obraz sytuacji.

                              Wydaje mi się, że najlepsze rozeznanie mają towarzystwa ubezpieczeniowe, które różnicują stawki ze względu na wiek kierowcy. Tu jednak młodzi wypadają słabo, znaczy płacą więcej. W takiej Wielkiej Brytanii są to kwoty horrendalne, tak mi to przynajmniej relacjonował syn koleżanki tam mieszkający.

                              A odnosząc się do propozycji corocznych badań emerytów, to takie same badania powinni mieć wszyscy mężczyźni. Skoro robią zdecydowanie więcej wypadków niż kobiety, to badania powinny być ukierunkowane na takie cechy charakteru jak chamstwo, agresja, buractwo. I kto przekracza np. 150% normy kobiet, ten zostaje pozbawiony prawa jazdy.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎