Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy walczyć z wiatrakami ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • remfire
    Senior
    • 03-2004
    • 1334

    Czy walczyć z wiatrakami ?

    Zastanawiam się od pewnego czasu czy wewnętrzy opór przez dostosowaniem się do nie podobającej sie nam rzeczywistości ma sens.
    Dzisiejsza rzeczywistość na półkach sklepowych wygląda inaczej niż na browarbizie. Mam na myśli oczywiście brak informacji na opakowaniach o miejscu warzenia piwa. Osobiście też mi się to bardzo nie podoba , ale niestety niewiele mozna na to poradzić. Prawdę mówiąc nie mamy na to żadnego wpływu , bo sytuacja nie dotyczy tylko rynku piwnego i to nie tylko w naszym kraju. Na dodatek sytuacja idzie ciągle w kierunku którego nie pochwalamy - kolejny producent zmienił na opakowaniach adres na Warszawę - tym razem Van Pur - i znowu nie wiem czy dane piwo jest z Raszawy czy Zabrza.
    Sytuacja taka powoduje znaczne kłopoty przy wypełnianiu DP , zamieszczaniu fotek w dziale Kolekcjonerstwo , ocenianiu piw itp. Postuluję więc dostosowanie browarbizu do rzeczywistości poprzez wprowadzenie zmian w kilu miejscach - przede wszystkim w DP oraz w Kolekcjonerstwie. Sądzę że schemat który jest juz zastosowany sprawdzi sie i w tych miejscach :
    Grupa Żywiec SA [5]
    Carlsberg Polska SA [3]
    Kompania Piwowarska [3]
    Royal Unibrew Polska [3]
    Perła - Browary Lubelskie SA [2]
    Van Pur Sp. z o.o. [2]
    Zakłady Piwowarskie Głubczyce SA [2]
    W ten sposob można będzie wpisywać wypite piwa i zamieszczać fotki w powiązaniu do Grup browarniczych , albo po ich rozwinięciu przypisać do konkretnego browaru - o ile będziemy mieli pewność że dane piwo napewno pochodzi z tego browaru. Pozwoli to uniknąc wielu niejasności i przekłamań o których często dyskutuje sie na forum.
    Nie walczmy więc z wiatrakami , bo to chyba nie wyjdzie nam na zdrowie
  • Bombadil13
    • 05-2005
    • 2479

    #2
    Przyznam szczerze, że poważnie rozpatruję podaną przez remfire kategoryzację do klasyfikowania mojego zbioru etykiet.

    A co do walki z wiatrakami, to jednak proponuję wciąż walczyć
    Poszukuję

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Skromnie acz zdecydownie krzykne "Nie zgadzam sie na to !" To po pierwsze pojscie na łatwiznę , po drugie walkover dla molochów piwnych a po trzecie kolekcjonerzy ZAWSZE dzielili (i dzielą) szerokopojęte birrofilia a także i same piwa na BROWARY A NIE GRUPY / KONCERNY / FIRMY PIWOWARSKIE co - przyznam tu Tobie rację - jest coraz trudniejsze. Zresztą te nazwy koncernów też się zmieniają , tworzą się rożne przejęcia rynku , łączenia , "wchłaniania" mniejszych firm przez większe więc to nic nie zmieni. Jeśli więc jest to możliwe to zawsze powinno sie wg mnie klasyfikować wg browarów a jeśli ktoś się pomyli to trudno. Pomylić się może kazdy , nawet doświadczony kolekcjoner. Tak więc jestem zdecydowanie za.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Scriptus
        Senior
        • 04-2006
        • 189

        #4
        Jako kolekcjoner popieram i zgadzam sie.
        Jednak przy klasyfikowaniu etykiet jest sporo trudnosci, na starszych nie ma daty, nie ma tez zadnych katalogow umozliwiajacych identyfikacje. Mimo to trzeba przypisac etykiete do okresu z ktorego pochodzi i miec wiadomosci na temat struktury przedsiebiorstwa piwnego, czym wiecej wiedzy, tym lepiej. Bez tego nasze etykiety i inne kolektybilia sa sa tylko zbiorem papierkow i gadzetow.
        Ja sam nie mam wystarczajacej wiedzy do ustalenia sposobu klasyfikacji kolektybiliow, jednak wydaje mi sie, ze metody wziete od numizmatykow i filatelistow pozwolily by z czasem stworzyc jakas klasyfikacje i stworzyc cos w rodzaju katalogu polskich etykiet piwnych. Pytanie tylko, czy jest komu sie tym zajac. Podejrzewam tez, ze niewiele osob ma wiadomosci i pamieta sprawy i typy piw na przyklad z lat 50, czy 60, wiele z tych spraw jest bardzo subiektywnych, a wiec nie dajacych sie katalogowac.
        Nic lepszego od Brackiego :)

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23799

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
          Skromnie acz zdecydownie krzykne "Nie zgadzam sie na to !" (...) Tak więc jestem zdecydowanie za.
          zdecyduj się Panie Cooper!
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #6
            Takie uogólnienie to pójście na łatwiznę i poddanie się
            Zawsze będę mimo wielu trudności dzielił kolektybilia i piwa na browary, a nie na grupy.
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • kibi
              Senior
              • 07-2004
              • 1875

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Scriptus
              Ja sam nie mam wystarczajacej wiedzy do ustalenia sposobu klasyfikacji kolektybiliow, jednak wydaje mi sie, ze metody wziete od numizmatykow i filatelistow pozwolily by z czasem stworzyc jakas klasyfikacje i stworzyc cos w rodzaju katalogu polskich etykiet piwnych. Pytanie tylko, czy jest komu sie tym zajac.
              Myślę, że jest: http://www.browar.biz/forum/showpost...0&postcount=89

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                zdecyduj się Panie Cooper!
                jestem za a nawet PRZECIW !!!!
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Cooper
                  Senior
                  • 11-2002
                  • 6055

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Scriptus
                  Jednak przy klasyfikowaniu etykiet jest sporo trudnosci, na starszych nie ma daty, nie ma tez zadnych katalogow umozliwiajacych identyfikacje. Mimo to trzeba przypisac etykiete do okresu z ktorego pochodzi i miec wiadomosci na temat struktury przedsiebiorstwa piwnego, czym wiecej wiedzy, tym lepiej. Bez tego nasze etykiety i inne kolektybilia sa sa tylko zbiorem papierkow i gadzetow.
                  Ja sam nie mam wystarczajacej wiedzy do ustalenia sposobu klasyfikacji kolektybiliow... .
                  Mimo że po tym co piszesz wnioskuję że jestes początkujacym kolekcjonerem to i tak nie wiem w czym masz problem przy identyfikacji browarow ? Na chyba 95 procentach starych etykiet masz wyrażnie napisany browar jaki to piwo warzył , natomiast rok wydania etykiety - uogólniając - mozesz określić po wymienionych na ich większości - polskich normach (PN). Jedynie na współczesnych etykietach z dużych browarów (powiedzmy tak z ostatnich 5 lat) pojawia sie problem z identyfikacja browarów poprzez wspomniane niepodawanie miejsca konkretnego warzenia piwa.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Scriptus
                  jednak wydaje mi sie, ze metody wziete od numizmatykow i filatelistow pozwolily by z czasem stworzyc jakas klasyfikacje i stworzyc cos w rodzaju katalogu polskich etykiet piwnych. Pytanie tylko, czy jest komu sie tym zajac. Podejrzewam tez, ze niewiele osob ma wiadomosci i pamieta sprawy i typy piw na przyklad z lat 50, czy 60, wiele z tych spraw jest bardzo subiektywnych, a wiec nie dajacych sie katalogowac.
                  Idea stworzenia ogolnego katalogu etykiet niejednokrotnie była wałkowana w wielu postach na naszym forum i jest stara jak całe kolekcjonerstwo etykiet. Nie ma jednego katalogu papierowego ktory wykazywał by wszystkie znane polskie etykiety piwne ktorych ilosc szacowalbym obecnie na blisko 40 tysiecy (bo domyslam sie iż o taki Ci chodzi) ale ostatnimi laty kolekcjonerzy polscy korzystajac z dobrodzejstw techniki stworzyli lepsze lub gorsze katalogi zawierajace skany komputerowe etykiet i sa to wiekszosci strony www.
                  Ich linkow też nie podaję bo sa w miare ogolnie znane. Jest strona z etykietami do 1945 roku , niestety nie najwyzszej jakosci strona z tzw PPF-ami czyli etykietami tuż powojennymi , były plany stworzenia strony z tzw standardami czyli etykietami charakterystycznymi dla lat 50. oraz np strona z okolo 30 tys etykiet od pw do obecnych kol. Sopisty. Katalog papierowy to spore koszta wydawcze i "nieelastyczność" polegajaca na braku mozliwosci dodawania nowych skanow i robienia ewent poprawek . W przypadku strony www jest to mozliwe choc i strony www maja swoje minusy (np ograniczenia jakosci skanow powodujace czasami niemożność pokazania malych detali rozniacych etykiety itp)
                  W wersji CD jest katalog wszysztkich znanych polskich podstawek piwnych kol. Benego , oraz katalog polskich kapsli rownież "dociągniety" do wzorów z czasów współczesnych.
                  Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                  1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                  Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    sorry pomyłka , od około roku również katalog kapsli jest prowadzony w formie strony internetowej.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • remfire
                      Senior
                      • 03-2004
                      • 1334

                      #11
                      Doskonale rozumie Becika i Coopera. Mam podobne zdanie, uważam że to nie jest uczciwie wobec klienta gdy nie podaje sie miejsca wytworzenia danego towaru. Mało tego , czasami wręcz wprowadza się go świadomie w błąd , aby miał wrażenie że dany produkt wyprodukował ktoś inny. Niezmienia to jednak faktu ze na takie praktyki pozwala nasze ( i nie tylko nasze) prawo, o czym niejednokrotnie była mowa na browarbizie. Rozumie fakt że istnienieje idea "obywatelskiego nieposłuszeństwa" , ale czy tutaj ona wychodzi nam na dobre ?
                      Rozmowa potoczyła się w kierunku kolekcjonerstwa bo tam faktycznie bardzo wyraźnie widać te problemy. Osobiście juz wielokrotnie miałem problemy do jakiego browaru coś zaliczyć i mimo pomocy nie mam 100% pewności czy zrobiłem to prawidłowo.
                      Niemniej posłuże się przykładem z DP , chociaz ma to również oczywisty związek z kolekcjonerstwem. Nie powołam sie na przykłady piw marketowych ( chociaż tu wbrew pozorom często producent nie jest ukrywany ) , czy piw z koncernów obecnych na naszym rynku, ale podam jeden z najnowszych przykładów .
                      Mam przed soba dwie puszki Śląskiego Mocnego :


                      Na pierwszej z nich ( starszy wzór) widnieje napis: Wyprodukowana DLA : Browary Górnośląskie w Zabrzu. Piwo nie pochodzi więc z Zabrza , można jedynie snuć domysły że z Van Pura , bo w tym czasie była to juz jedna firma.
                      Na drugiej widnieje : PRODUCENT Van Pur ...... Warszawa . nadal więc nie wiadomo z którego browaru pochodzi piwo.
                      Do którego więc browaru mam wpisac te piwka po wypiciu , aby nie zafałszować swych statystyk , a przy okazji i globalnych ?
                      Podobna sytuacja w innych grupach. Brzeg istnieje , ale nikt dokładnie nie wie jakie piwa sa tam warzone. Analogiczna sytuacja ze Zwierzyńcem. Nawet jak ktos dowie sie jaka jest sytuacja na dzień dzisiejszy, to i tak może ona być nieaktualna już jutro bo firmie nie zależy aby o tym informowac klienta.
                      Dam tez inny przykład . Wiekszość osob wpisuje Tyskie Gronie pod Tychy , a przeciez to ewidentnie zniekształca wyniki wszystkich browarów tego koncernu.
                      Dlatego też zastanawiam się czy oszukiwanie się ma sens. Czy nie lepiej powiązać to w grupy : o ile się da ustalić konkretny browar to przypiswać do browaru , a jesli nie ma takiej mozliwości to do grupy jak całości . Wg mnie grupa powinna uwzględniac wpisy zarówno browarów do niej należacych jak i wpisy nie związane z browarami.
                      Last edited by remfire; 26-03-2007, 16:42.

                      Comment

                      • Maremali
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 1953

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika remfire
                        (...)
                        Dam tez inny przykład . Wiekszość osob wpisuje Tyskie Gronie pod Tychy , a przeciez to ewidentnie zniekształca wyniki wszystkich browarów tego koncernu.
                        (...)
                        A gdzie mają wpisywać jeśli w DP ani w Poznaniu, ani w Białymstoku nie ma na liście wyboru piwa Gronie
                        http://maremali.web-album.org/

                        Comment

                        • remfire
                          Senior
                          • 03-2004
                          • 1334

                          #13
                          No własnie...
                          A na forum wspominano że Tyskie jest warzone we wszystkich browarach KP w celu zmniejszenia kosztów transportu. To jednak tylko przykład bo podobnie wygląda przecież sytuacja z innymi "koncerniakami".

                          Comment

                          • Scriptus
                            Senior
                            • 04-2006
                            • 189

                            #14
                            Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
                            Zbierałem kiedyś monety i znaczki, stąd moje "przywiązanie" do systematyki związanej z katalogami, choć teraz nie nastawiam się na tworzenie jakiegoś zbioru generalnego, a raczej na kolekcję "lokalpatriotyczną", czyli zbiór wszystkiego, co jest zwiazane z lokalnymi browarami, aktualnymi i historycznymi i da się ładnie wyeksponować w barku i na altance piwnej na działce. Nie potrafię jednak tworzyć kolekcji bez budowania wiedzy o niej. Dzięki zatem za odpowiedzi, które pozwoliły mi sie zorientować, gdzie i jak szukać tej wiedzy Cel zatem mam jasny, kwalifikowana dekoracja barku piwnego....
                            Hmmm , muszę poszukać przedwojennych etykiet, butelek, choć trudno mi będzie zdobyc wiedze o smaku piw z nimi zwiazanych....
                            Może przynajmniej grilowane i wędzone według starych technologii współczesne mięsko będzie pasowało do przedwojennej kolekcji...
                            Nic lepszego od Brackiego :)

                            Comment

                            • remfire
                              Senior
                              • 03-2004
                              • 1334

                              #15
                              Coś cicho sie zrobiło, minął miesiąc od ostatniego postu , więc zapytam ponownie:
                              Czy zapadły jakieś decyzje w tym temacie ?
                              Zmian nie będzie, pomysł jest ciągle w fazie konsultacji ,czy zmiany są przewidziane tylko oczekuja w kolejce do realizacji?
                              Przykładów że ciągle ktoś nie bardzo wie gdzie szukac danego piwa jest wiele , oto kolejny z nich:
                              Twoje zdanie na temat konkretnych wytworów piwowarskichPoddziały: Polska | Europa | Piwa domowe (...)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎