Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Poprawne nazewnictwo piw i browarów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #61
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Bombadil13 Wyświetlenie odpowiedzi
    Chyba niepotrzebnie się zacietrzewiasz i nie dopuszczasz do siebie argumentów innych.

    Słowotwórczymi potworkami były dotychczasowe nazwy, których Ty i ja i wielu innych używaliśmy. Nazwy nowe są słowotwórczo poprawne, choć mnie także się nie podobają. Ale zasady to zasady.
    Nie zacietrzewiam tylko wyrażam swój sprzeciw, argumenty dopuszczam tylko się z nimi nie zgadzam na żadnej płaszczyźnie.
    Wolę proste i jasne słowotwórcze potworki, których używaliśmy, nawet jeśli były niepoprawne, tak jak do tej pory niż obecne zombiaste maszkarony.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
    Liczyłem Beciku na Ciebie i się nie przeliczyłem
    Jak na Zawiszy, zawsze i wszędzie


    Rozumiem, ze pójdziecie za ciosem i niebawem wprowadzicie nowe nazwy piw i browarów, z Chin i Japonii, już się doczekać nie mogę, chińskiego smoka i godzilli.

    Dla mnie optymalne by były te maszkarony gdyby jednocześnie była nazwa cyrylicą bądź po polsku
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • Bombadil13
      • 05-2005
      • 2479

      #62
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
      Dla mnie optymalne by były te maszkarony gdyby jednocześnie była nazwa cyrylicą bądź po polsku
      Ależ oczywiście, też tak uważam: Cyrylica, Maszkarony, Poprzednie potworki i fonetycznie.

      A poniżej skan karty z mojej kolekcji.
      Jest tam to o czym mówimy.
      Attached Files
      Poszukuję

      Comment

      • Bombadil13
        • 05-2005
        • 2479

        #63
        A to dowód, że nie tylko z Ukrainą tak można
        Attached Files
        Poszukuję

        Comment

        • Sokół83
          szynkarz
          • 12-2004
          • 1598

          #64
          Nie jest specem od transkrypcji i transliteracji ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z zapisem ukraińskich nazw w taki sposób: Lwiwśka

          Zamiast tego widziałem wielokrotnie Lwiws'ka. I chyba o taki zapis chodziło językoznawcom - poprzez apostrof a nie ś czy ć, które wygląda niezwykle komicznie.
          Z INNEJ BECZKI

          www.fotopolska.eu

          Comment

          • Bombadil13
            • 05-2005
            • 2479

            #65
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sokół83 Wyświetlenie odpowiedzi
            Nie jest specem od transkrypcji i transliteracji (...) I chyba o taki zapis chodziło językoznawcom
            Hmmm... skoro nie jesteś specjalistą to wklep w wyszukiwarkę zasady transliteracji i będziesz miał tabelkę zmiany znaków, a tam podają, że w każdym przypadku "СЬК" zamienić należy na "Ś", niezależnie czy komuś się to podoba, czy nie. O zamianie na S' nigdzie nic nie znalazłem.
            Proste i przejrzyste.
            Z tego pewnie korzystał delvish (no chyba, że jest językoznawcą) i uważam, że tego powinniśmy sie trzymać, a nie wymyślać własne zasady wg. tego, co nam sie wydaje lub co widzieliśmy.


            A to krótki wyciąg z zasad:

            зь – ź, ль – l, сь – ś, ць – ć

            Apostrof pisze się przed я, ю, є, ї[3]:
            Poszukuję

            Comment

            • żąleną
              Sojowe Oddziały Bojowe
              • 01-2002
              • 13239

              #66
              A ja zrobię taki myk, że usiądę w weekend z jedną Ukrainką i poproszę ją o przeczytanie kilkunastu nazw. Sam jestem ciekaw, jak oni to wymawiają.

              Comment

              • Bombadil13
                • 05-2005
                • 2479

                #67
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                usiądę w weekend z jedną Ukrainką.
                Cóż za poświęcenie..., ale tylko usiądę
                Poszukuję

                Comment

                • Bombadil13
                  • 05-2005
                  • 2479

                  #68
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                  Sam jestem ciekaw, jak oni to wymawiają.
                  Wymowa, wymową... ale jakbyś poprosił, by zapisała naszymi znakami
                  Poszukuję

                  Comment

                  • żąleną
                    Sojowe Oddziały Bojowe
                    • 01-2002
                    • 13239

                    #69
                    Ale ja nie wiem, czy ona po polsku umie pisać.

                    Comment

                    • Aleksandros
                      Senior
                      • 05-2011
                      • 352

                      #70
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sokół83 Wyświetlenie odpowiedzi
                      (...) nigdy jeszcze nie spotkałem się z zapisem ukraińskich nazw w taki sposób: Lwiwśka
                      W ten sposób są zapisane nazwy np. w przewodniku po Kijowie z Biblioteki Gazety Wyborczej (seria Miasta Marzeń), rok wydania 2009.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        #71
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                        Na przykład. W wyszukiwarce zaznaczasz opcję wyszukiwania w tematach i w dziale Ukraina i nastepnie wpisujesz:
                        M*k*n* i masz swoje piwa Mikulinieckie
                        Ż*u*k* albo "*u*w*k*" i masz wszystkie "Żiguliwskie".
                        Czy to naprawdę aż taki problem skorzystać z wyszukiwarki w trochę bardziej świadomy sposób niż jedno kliknięcie?
                        W życiu bym tak nie szukał, choć zdarza mi się wyszukiwać w sposób zaawansowany.

                        Comment

                        • Prusak
                          Senior
                          • 07-2005
                          • 4312

                          #72
                          Jak właściwie wpisać w temat wątku i tekst nazwy rumuńskich piw z różnymi znaczkami? Może się zblaźnię, ale nie mam pojęcia. Ktoś wie?

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #73
                            Chyba każdą literę każdego alfabetu można "skopypastować" chociażby z polskojęzycznego Worda i tak coponiektórzy autorzy postów robią. Ok fajnie bo nazwy piw są maksymalnie orginalne, niepoprzekręcane tak jak brzmią w krajach gdzie to piwo warzą.
                            Problem w tym że np gdy będę szukał jakiegoś piwa np ormiańskiego, izraelskiego czy innego tajskiego to nie mam zamiaru wbijać jakiś dziwnych literek w naszą wyszukiwarkę bo to za dużo kłopotu jednak. Jesli w nazwie poszukiwanego piwa będzie np (tu wymyślam jakąś hipotetyczną dziwną literę) B kreskowane to wpiszę normalne B. Wtedy podejrzewam że wyszukiwarka może takiego piwa nie znaleść. Tak podejrzewam.
                            Last edited by Cooper; 05-06-2019, 10:01.
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              #74
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sokół83 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Nie jest specem od transkrypcji i transliteracji ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z zapisem ukraińskich nazw w taki sposób: Lwiwśka
                              Zamiast tego widziałem wielokrotnie Lwiws'ka. I chyba o taki zapis chodziło językoznawcom - poprzez apostrof a nie ś czy ć, które wygląda niezwykle komicznie.
                              To pierwsze słowo to jakieś dziwne spolszenie polskimi literami nazwy ukraińskiej a w tym drugim (jeśli w ogóle takie istnieje) apostrof powienien raczej być w postaci Lwiw'ska bo odmienianym słowem jest Lwiw a nie Lwiws ale i tak oba słowa są wg mnie jakieś dziwne. Ani ukraińskie, ani polskie ani anglojęzyczne.
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              • yavo
                                • 03-2009
                                • 909

                                #75
                                Znaczek Windows+R
                                Otwiera się okno "uruchamianie"
                                Wpisz: "charmap" i <enter> - pojawi Ci się tabela ze wszystkimi literami świata; znajdujesz to co Cię interesuje, kopiujesz stamtąd, wklejasz gdzie chcesz. Na przykład: ÞƊŶdž. B kreskowane też jest Ɓ
                                Last edited by yavo; 05-06-2019, 13:45.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎