Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Butelkowac czy czekac?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • astianseb
    Member
    • 08-2013
    • 30

    Butelkowac czy czekac?

    Warze sobie pierwsza warke z brewkita (WES 1.7kg + 1.2 ekstrakt). Wyszlo mi tego 20L i zgodnie z oczekiwaniami pomiar dal 11 BLG. Warka stala na burzliwej 6 dni. Odfermentowala do 2.5-3 BLG i aktualnie stoi sobie juz 6 dobe na "cichej". Niewiele sie juz dzieje - od czasu do czasu cos tam "bulknie".....zastanawialem sie nad butelkowaniem. Dzisiejsze pomiary:
    - balingometr Brewferm: 2.5 BLG
    - refraktometr: 5.5 Brix (co po korekcji fermentacji daje circa 3.7 BLG)
    Niestety poczatkowy wynik BLG moze byc ciut zafalszowany bo uzywalem balingometru biowin'u ktory byl slabo skalibrowany....

    Wydaje mi sie ze nie powinno byc juz granatow bo juz slabo "bulka" i jest calkiem dobrze sklarowane.

    Jakies porady?
    S.
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    #2
    Bulkanie nie jest wyznacznikiem fermentacji. Jeśli na cichej blg nie spadło butelkuj.
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Na cichej w ogóle nie powinno bulkać. Cicha nie jest do bulkania, tylko do osadzenia śmieci i drożdży. Odczekaj jeszcze tydzień.
      Last edited by Krzysiu; 06-09-2013, 20:50.

      Comment

      • MarcinKan
        Senior
        • 02-2013
        • 191

        #4
        przy piwach z ekstraktów nie ma za dużo osadów do sklarowania .. ja bym butelkował po zabutelkowaniu i tak z tydzień będziesz czekać na nagazowanie to ustoi się jeszcze piwo

        przy zacieranym to 2 tygodnie cichej jak nic trzeba .. ale takie "puszkowe" .. ja takie po tygodniu burzliwej przelewałem do butelek a po kolejnym to już

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Niby tak, ale skoro fermentuje i wydziela gaz, to znaczy, że jest niedoferentowane.

          Comment

          • astianseb
            Member
            • 08-2013
            • 30

            #6
            ...a co tam, zabutelkowalem
            BLG raczej stanelo na 2.5 (balingometr BREWFERM) i 5.5 BRIX (refraktometr bez korekcji) - wiec "usredniajac" cos kolo 3.
            Smak jak narazie musze powiedziec ze calkiem calkiem. Juz miej "drozdzowy" w porownaniu do tego sprzed "cichej". Ladnie sie sklarowalo. Zarzucilem cukier na referementacje i zobaczymy co bedzie po miesiacu Dam znac.
            S.

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎