Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Geordie Bitter - Brewkit - Ile cukru do refermentacji?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • KubVard
    Junior
    • 07-2013
    • 16

    Geordie Bitter - Brewkit - Ile cukru do refermentacji?

    Witam,
    Znalazłem kilka różnych informacji na temat dodawania cukru do refermentacji Bittera z Brewkita. Czy na 20 litrów wystarczy dodać 70 gramów cukru?

    Bittera trzymałem tydzień na fermentacji burzliwej a teraz jest już szósty dzień na cichej. BLG trzyma się na poziomie 1,5.

    Butelki wyprażam w piekarniku w temp. 175 stopni przez 30min

    Widziałem wiele opinii, że cukier to barbarzyństwo (lepiej inne zamienniki glukozowe) ale cóż... Jest najtańszy. Zamierzam te 70 gramów wymieszać w 200ml ugotowanej wody i dodaniu do fermentora. Wymieszam tak, aby uniknąć napowietrzania.

    Jakieś wskazówki? Za wszelkie będę wdzięczny.
  • howser
    Senior
    • 03-2013
    • 103

    #2
    Polecam: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/rec...rbonation.html. Jeśli dodajesz glukozę to dajesz 'corn sugar', jeśli cukier to 'cane sugar'.

    Cukier do refermentacji może być jak najbardziej. Różnicy nie wyczujesz.

    Nigdy nie wyprażałem butelek, zawsze przepłukuję je roztworem pirosiarczanu i odstawiam na parę minut na suszarkę. Wydaje mi się, że to mniej zabawy niż przy wyprażaniu.

    Comment


    • #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika KubVard Wyświetlenie odpowiedzi
      Witam,
      Butelki wyprażam w piekarniku w temp. 175 stopni przez 30min
      To znacznie osłabia butelki.

      Comment

      • Marcin_wc
        Senior
        • 09-2005
        • 2115

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojmat74 Wyświetlenie odpowiedzi
        To znacznie osłabia butelki.
        Co im się może stać?

        Comment

        • KubVard
          Junior
          • 07-2013
          • 16

          #5
          Też się zastanawiałem właśnie, czy takie hartowanie butelek nie czyni ich bardziej twardymi (sztywnymi) przez co mają większą podatność na pękanie (ta sama zasada co przy hartowaniu metali. Większa twardość, mniejsza plastyczność).

          Przy pierwszej warce używałem pirosiarczanu sodu. Zdecydowanie wygodniej (dla mnie) jest wyprażanie w piekarniku ale nie będę już chyba tej metody stosował zwłaszcza, że przed chwilą podczas butelkowania (kapslownicą Emily) jedna z butelek została pozbawiona "główki".

          Na tej stronie ( http://hbd.org/cgi-bin/recipator/rec...rbonation.html ) jak mogę odróżnić, który styl Bittera miałem (pierwszą warkę warzyłem z zacieraniem, teraz chciałem spróbować z gotowca Geordie Bitter)? I co oznaczają te cyfry na końcu nazwy?
          Last edited by KubVard; 15-11-2013, 16:46.

          Comment

          • Marcin_wc
            Senior
            • 09-2005
            • 2115

            #6
            Ja mam Emily, wcześniej miałem Gretę i butelki wyprażam w piekarniku. Wszystkie rodzaje. Ani jedna nie pękła, ani w jednej nie urwałem szyjki. Temperatury stosowałem różne, od 180st. do 250st, zazwyczaj z termoobiegiem.

            Edit. Przypomniałem sobie, raz urwałem szyjkę Gretą w cienkościennej butelce(była dezynfekowana piro).
            Last edited by Marcin_wc; 15-11-2013, 16:56.

            Comment

            • howser
              Senior
              • 03-2013
              • 103

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika KubVard Wyświetlenie odpowiedzi
              Na tej stronie ( http://hbd.org/cgi-bin/recipator/rec...rbonation.html ) jak mogę odróżnić, który styl Bittera miałem (pierwszą warkę warzyłem z zacieraniem, teraz chciałem spróbować z gotowca Geordie Bitter)? I co oznaczają te cyfry na końcu nazwy?
              Cyfry na końcu nazwy to 'carbonation', czyli wysycenie. Te nazwy to ściągawka dla Ciebie podpowiadająca jakie wysycenie odpowiada któremu ze stylów. Bitterów na ściągawce masz 3 i wszystkie mają takie samo wysycenie, więc nie robi żadnej różnicy którym z nich jest Twój gotowiec.

              Używasz kalkulatora tak, że bierzesz ze ściągawki swój styl, powiedzmy English Ordinary Bitter 0.75 - 1.3. Wybierasz sobie wg. upodobania jakąś wartość wysycenia z granic podanych w ściągawce (czyli między 0.75 a 1.3) i wpisujesz w pole poniżej ściągawki. Oczywiście nikt nie zabroni Ci odejść od stylu i zrobić dobrze wysyconego bittera. Za brak zgodności ze stylem nikt nie bije, grunt żeby Tobie smakowało.

              Comment


              • #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
                Co im się może stać?
                Zmniejsza ich wytrzymałość.

                Comment

                • KubVard
                  Junior
                  • 07-2013
                  • 16

                  #9
                  Potwierdzam. Piwa wcale nie są jakoś bardzo nagazowane (właściwie to mniej niż średnio) a jedna butelka pękła sama z siebie podczas leżakowania.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎