Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

AIPA 16-17 BLG, - M44 US West Coast, dadzą radę?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rycho_128
    Senior
    • 03-2007
    • 1039

    #16
    Na M44 robiłem AIPA 16 blg (moja warka #4) i było to jedno z lepszych piw (o ile nie najlepsze) w naszym browarze. Drożdże dość dobrze odfermentowały, fermentacja ruszyła dość szybko, temperatura fermentacji 18-20 stopni, na cichą było zlewane przy 3,5 blg. Do AIPA używałem jeszcze US-05 i powiem, że wielkiej różnicy nie ma, no, może te US-y nieco szybciej startują.
    Te M44 zadane były zrehydratyzowane, jako początkująca kołyska jeszcze gęstw nie ćwiczyłem, ale to się nadrobi.
    Gdański Browar WaRy
    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

    Comment

    • heppens
      Member
      • 11-2015
      • 83

      #17
      Szybko to znaczy po jakim czasie? Ja zadałem wczoraj kolo 20 i jeszcze nic. I mam jeszcze jedno pytanie, dodałem chmiel jeszcze po gotowaniu i nie odfiltrowalem tych chmielin z wiadra, czy to błąd?

      Comment

      • Rycho_128
        Senior
        • 03-2007
        • 1039

        #18
        Pierwsze oznaki fermentacji już po kilku godzinach, po ok. dobie czapa piany - tak przy US-05. Natomiast M44 wszystko nieco później - piana po niecałych 2 dobach, ale za to intensywniejsza niż przy US-ach, pierwsze bąble po ok. 10-12 godzinach, temperatura w pomieszczeniu około 20 stopni. Z tym chmielem to nie wiem, ale generalnie się odfiltrowuje, dodaje się później na cichą, ale to po np. 2 tygodniach od zadania drożdży kiedy praktycznie mamy już po fermentacji i najczęściej po przelaniu piwa.
        Gdański Browar WaRy
        Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
        Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

        Comment

        • heppens
          Member
          • 11-2015
          • 83

          #19
          To w takim razie po co dodawać po gotowaniu chmiel? Czytałem p tym w wielu miejscach i tak też zrobiłem. Skończyłem gotować, temperatura trochę spadła i dodałem chmiel.

          Comment

          • Rycho_128
            Senior
            • 03-2007
            • 1039

            #20
            Z tym chmielem po gotowaniu ok, nie oddaje wtedy goryczki, tylko na aromat, ale wydaje mi się, że brzeczka przed zadaniem drożdży powinna być nie tylko schłodzona, co oczywiste, ale także odfiltrowana z chmielin. Dodawanie chmielu na cichą fermantację to jeszcze inna sprawa.
            Gdański Browar WaRy
            Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
            Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

            Comment

            • heppens
              Member
              • 11-2015
              • 83

              #21
              Ja jej nie odfiltrowalem i co się może stać? Piwo wyjdzie metne? I jeśli dodałem chmiel po gotowaniu to jaki jest sens filtracji zaraz po? 50g chmielu w d***?

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎